AGF – Brøndby IF 0-3 (0-2)
0-1 Daniel Wass (25.)
0-2 Ohi Omoijuanfo (40.)
0-3 Nicolai Vallys (52.)
Brøndby IF tog alle tre point over AGF i en kamp, der reelt var overstået efter 22 minutter, da Bailey Peacock-Farrell stjal rampelyset på en knap så heldig facon.
Kampens bedste:
AGF
Hjemmeholdet startede på mange måder opgøret bedst, hvor særligt Mikael Anderson var livlig og pågående. Men når man indkasserer et straffespark og et rødt kort efter 22 minutter, som fuldstændig punkterer kampen, så er det svært at pege på nogen, der udmærkede sig i en kamp, som AGF hurtigst muligt skal have kørt i glemmebogen.
Brøndby IF
Der var et bredt smil på Daniel Wass' læber, da han med 25 minutter igen lod sig udskifte til fordel for Håkon Evjen. Brøndbys midtbanemaestro havde også en hel del at glæde sig over, da han i løbet af sine 64 minutter på banen gjorde det forrygende og spillede sine holdkammerater bedre. Han scorede selv og havde tredjesidste fod på Nicolai Vallys' scoring til 3-0, og det var fra sit udgangspunkt på midtbanen. Gåden omkring Daniel Wass' bedste position på Brøndby-mandskabet er endelig blevet løst. På midten giver han en ro og frihed til sine medspillere, og det har han nu gjort i flere kampe i streg. Dagene som højre back bør være talte i Brøndby.
Kampens værste:
Bailey Peacock-Farrells klasseredning i kampens indledning blev hurtig glemt, da han efter 22 minutter gled i græsset, var i brydekamp med Mathias Kvistgaarden og blev sendt tidligt i bad. Det var bestemt ikke nogen heldig aktion af den nordirske keeper, som reelt kostede AGF muligheden for at få point.
Kampens detalje:
Josip Radosevic har en særlig evne til nogle gange at smide relativt simple pasninger forbi sine medspillere eller ud over sidenlinjen, men omvendt har han en kattepote, når bolden skal rejse over flere meter. Det viste kroaten endnu en gang med sit snorlige indlæg til Ohi Omoijuanfo, der med hjælp fra Tobias Mølgaard kunne vippe kuglen henover Jesper Hansen til 2-0. En flot, flot assist af Josip Radosevic, der afløste en skadet Mathias Greve i første halvleg.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT