Titelkandidat? Dét har gjort Brøndby til tophold

Brøndby topper Superligaen, og når man holder sæsonens tal op mod dem fra sidste sæson under Jesper Sørensen, så er forskellen nogle steder enorm.



Brøndby er dukseholdet halvvejs i Superligaens grundspil. 

Det var der nok ikke mange, der havde set komme før starten af denne sæson, som da heller ikke ligefrem blev indledt med et brag. Men syv sejre i de seneste otte Superligakampe har torpederet vestegnsklubben på førstepladsen, og alt den kritik, der har været om cheftræner Jesper Sørensen, er lige nu forstummet. 

Med god grund, for forbedringer på hans Brøndby-hold i denne sæson sammenlignet med det, han leverede i foråret er klart til at se. Det kan tydeligt aflæses på nedenstående tabel, der ser på nøgletallene per kamp under Jesper Sørensens Brøndby version 1.0 i foråret og 2.0 i denne sæson:

Kilde: OPTA

Via tal fra OPTA er det tydeligt at se, at Jesper Sørensens Brøndby version 2.0 har langt mere kvalitet i forsvarsspillet, hvilket er den helt store forklaring på, at man nu har overhalet FC København i tabellen. Brøndby har kun indkasseret ti mål i 11 kampe, og det giver mening, når man ser på, hvor gode holdet er blevet til at lukke af for modstanderne. Derudover har holdet mere boldbesiddelse og en del flere afleveringer per kamp, hvilket kan indikere, at man i større grad kontrollerer kampene – i hvert fald i spillet med bolden. 

Brøndby scorer ligeledes flere mål nu trods en lavere expected goals, hvilket også indikerer større skarphed i den anden ende af banen. Det skal naturligvis nævnes, at tabellen har tal fra 15 Superligakampe i 2022/2023-sæsonen, mens tallet er 11 kampe for denne sæson.

De grønne tal i tabellen indikerer naturligvis den bedste værdi, og her præsterer Brøndby i denne sæson bedst på 11 ud af 14 parametre, hvor det som nævnt særligt er defensiven der springer ud. 

Her har sommerens indkøb af Jacob Rasmussen været væsentlig, og han har fået en fremragende start som den venstre stopper i Jesper Sørensens trebackkæde. Også målmand Patrick Pentz har leveret stabilt, ligesom Frederik Alves har fået sit store gennembrud som forsvarsspilleren i hjertet af forsvaret. 

De må smile i Brøndby i øjeblikket med god grund. Nu bliver det spændende at se, om Jesper Sørensens mandskab kan bygge videre på den gode stime, når Superligaen vender tilbage i næste weekend igen.







LIVE

LIVE: Svensson fortæller om ‘kæmpe vabler’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Store spørgsmålstegn inden FCK



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Brøndby med opløftende nyt om profil

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Færdig – nåede kun otte kampe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Sønderjyske melder klar transferambition ud



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Henter FC København-spiller

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Ny melding om fremtiden

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!