Brøndby er dukseholdet halvvejs i Superligaens grundspil.
Det var der nok ikke mange, der havde set komme før starten af denne sæson, som da heller ikke ligefrem blev indledt med et brag. Men syv sejre i de seneste otte Superligakampe har torpederet vestegnsklubben på førstepladsen, og alt den kritik, der har været om cheftræner Jesper Sørensen, er lige nu forstummet.
Med god grund, for forbedringer på hans Brøndby-hold i denne sæson sammenlignet med det, han leverede i foråret er klart til at se. Det kan tydeligt aflæses på nedenstående tabel, der ser på nøgletallene per kamp under Jesper Sørensens Brøndby version 1.0 i foråret og 2.0 i denne sæson:
Kilde: OPTA
Via tal fra OPTA er det tydeligt at se, at Jesper Sørensens Brøndby version 2.0 har langt mere kvalitet i forsvarsspillet, hvilket er den helt store forklaring på, at man nu har overhalet FC København i tabellen. Brøndby har kun indkasseret ti mål i 11 kampe, og det giver mening, når man ser på, hvor gode holdet er blevet til at lukke af for modstanderne. Derudover har holdet mere boldbesiddelse og en del flere afleveringer per kamp, hvilket kan indikere, at man i større grad kontrollerer kampene – i hvert fald i spillet med bolden.
Brøndby scorer ligeledes flere mål nu trods en lavere expected goals, hvilket også indikerer større skarphed i den anden ende af banen. Det skal naturligvis nævnes, at tabellen har tal fra 15 Superligakampe i 2022/2023-sæsonen, mens tallet er 11 kampe for denne sæson.
De grønne tal i tabellen indikerer naturligvis den bedste værdi, og her præsterer Brøndby i denne sæson bedst på 11 ud af 14 parametre, hvor det som nævnt særligt er defensiven der springer ud.
Her har sommerens indkøb af Jacob Rasmussen været væsentlig, og han har fået en fremragende start som den venstre stopper i Jesper Sørensens trebackkæde. Også målmand Patrick Pentz har leveret stabilt, ligesom Frederik Alves har fået sit store gennembrud som forsvarsspilleren i hjertet af forsvaret.
De må smile i Brøndby i øjeblikket med god grund. Nu bliver det spændende at se, om Jesper Sørensens mandskab kan bygge videre på den gode stime, når Superligaen vender tilbage i næste weekend igen.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Jess Thorup indlagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked