Titelkandidat? Dét har gjort Brøndby til tophold

Brøndby topper Superligaen, og når man holder sæsonens tal op mod dem fra sidste sæson under Jesper Sørensen, så er forskellen nogle steder enorm.



Brøndby er dukseholdet halvvejs i Superligaens grundspil. 

Det var der nok ikke mange, der havde set komme før starten af denne sæson, som da heller ikke ligefrem blev indledt med et brag. Men syv sejre i de seneste otte Superligakampe har torpederet vestegnsklubben på førstepladsen, og alt den kritik, der har været om cheftræner Jesper Sørensen, er lige nu forstummet. 

Med god grund, for forbedringer på hans Brøndby-hold i denne sæson sammenlignet med det, han leverede i foråret er klart til at se. Det kan tydeligt aflæses på nedenstående tabel, der ser på nøgletallene per kamp under Jesper Sørensens Brøndby version 1.0 i foråret og 2.0 i denne sæson:

Kilde: OPTA

Via tal fra OPTA er det tydeligt at se, at Jesper Sørensens Brøndby version 2.0 har langt mere kvalitet i forsvarsspillet, hvilket er den helt store forklaring på, at man nu har overhalet FC København i tabellen. Brøndby har kun indkasseret ti mål i 11 kampe, og det giver mening, når man ser på, hvor gode holdet er blevet til at lukke af for modstanderne. Derudover har holdet mere boldbesiddelse og en del flere afleveringer per kamp, hvilket kan indikere, at man i større grad kontrollerer kampene – i hvert fald i spillet med bolden. 

Brøndby scorer ligeledes flere mål nu trods en lavere expected goals, hvilket også indikerer større skarphed i den anden ende af banen. Det skal naturligvis nævnes, at tabellen har tal fra 15 Superligakampe i 2022/2023-sæsonen, mens tallet er 11 kampe for denne sæson.

De grønne tal i tabellen indikerer naturligvis den bedste værdi, og her præsterer Brøndby i denne sæson bedst på 11 ud af 14 parametre, hvor det som nævnt særligt er defensiven der springer ud. 

Her har sommerens indkøb af Jacob Rasmussen været væsentlig, og han har fået en fremragende start som den venstre stopper i Jesper Sørensens trebackkæde. Også målmand Patrick Pentz har leveret stabilt, ligesom Frederik Alves har fået sit store gennembrud som forsvarsspilleren i hjertet af forsvaret. 

De må smile i Brøndby i øjeblikket med god grund. Nu bliver det spændende at se, om Jesper Sørensens mandskab kan bygge videre på den gode stime, når Superligaen vender tilbage i næste weekend igen.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ivan Toney klar på choktransfer

– Han vinder Ballon d’Or!

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Brøndby IF – Sønderjyske

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Blæst fuldstændig omkuld

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Fremhæver stort Brøndby-talent

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP