Brøndby er dukseholdet halvvejs i Superligaens grundspil.
Det var der nok ikke mange, der havde set komme før starten af denne sæson, som da heller ikke ligefrem blev indledt med et brag. Men syv sejre i de seneste otte Superligakampe har torpederet vestegnsklubben på førstepladsen, og alt den kritik, der har været om cheftræner Jesper Sørensen, er lige nu forstummet.
Med god grund, for forbedringer på hans Brøndby-hold i denne sæson sammenlignet med det, han leverede i foråret er klart til at se. Det kan tydeligt aflæses på nedenstående tabel, der ser på nøgletallene per kamp under Jesper Sørensens Brøndby version 1.0 i foråret og 2.0 i denne sæson:
Kilde: OPTA
Via tal fra OPTA er det tydeligt at se, at Jesper Sørensens Brøndby version 2.0 har langt mere kvalitet i forsvarsspillet, hvilket er den helt store forklaring på, at man nu har overhalet FC København i tabellen. Brøndby har kun indkasseret ti mål i 11 kampe, og det giver mening, når man ser på, hvor gode holdet er blevet til at lukke af for modstanderne. Derudover har holdet mere boldbesiddelse og en del flere afleveringer per kamp, hvilket kan indikere, at man i større grad kontrollerer kampene – i hvert fald i spillet med bolden.
Brøndby scorer ligeledes flere mål nu trods en lavere expected goals, hvilket også indikerer større skarphed i den anden ende af banen. Det skal naturligvis nævnes, at tabellen har tal fra 15 Superligakampe i 2022/2023-sæsonen, mens tallet er 11 kampe for denne sæson.
De grønne tal i tabellen indikerer naturligvis den bedste værdi, og her præsterer Brøndby i denne sæson bedst på 11 ud af 14 parametre, hvor det som nævnt særligt er defensiven der springer ud.
Her har sommerens indkøb af Jacob Rasmussen været væsentlig, og han har fået en fremragende start som den venstre stopper i Jesper Sørensens trebackkæde. Også målmand Patrick Pentz har leveret stabilt, ligesom Frederik Alves har fået sit store gennembrud som forsvarsspilleren i hjertet af forsvaret.
De må smile i Brøndby i øjeblikket med god grund. Nu bliver det spændende at se, om Jesper Sørensens mandskab kan bygge videre på den gode stime, når Superligaen vender tilbage i næste weekend igen.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT