Titelkandidat? Dét har gjort Brøndby til tophold

Brøndby topper Superligaen, og når man holder sæsonens tal op mod dem fra sidste sæson under Jesper Sørensen, så er forskellen nogle steder enorm.



Brøndby er dukseholdet halvvejs i Superligaens grundspil. 

Det var der nok ikke mange, der havde set komme før starten af denne sæson, som da heller ikke ligefrem blev indledt med et brag. Men syv sejre i de seneste otte Superligakampe har torpederet vestegnsklubben på førstepladsen, og alt den kritik, der har været om cheftræner Jesper Sørensen, er lige nu forstummet. 

Med god grund, for forbedringer på hans Brøndby-hold i denne sæson sammenlignet med det, han leverede i foråret er klart til at se. Det kan tydeligt aflæses på nedenstående tabel, der ser på nøgletallene per kamp under Jesper Sørensens Brøndby version 1.0 i foråret og 2.0 i denne sæson:

Kilde: OPTA

Via tal fra OPTA er det tydeligt at se, at Jesper Sørensens Brøndby version 2.0 har langt mere kvalitet i forsvarsspillet, hvilket er den helt store forklaring på, at man nu har overhalet FC København i tabellen. Brøndby har kun indkasseret ti mål i 11 kampe, og det giver mening, når man ser på, hvor gode holdet er blevet til at lukke af for modstanderne. Derudover har holdet mere boldbesiddelse og en del flere afleveringer per kamp, hvilket kan indikere, at man i større grad kontrollerer kampene – i hvert fald i spillet med bolden. 

Brøndby scorer ligeledes flere mål nu trods en lavere expected goals, hvilket også indikerer større skarphed i den anden ende af banen. Det skal naturligvis nævnes, at tabellen har tal fra 15 Superligakampe i 2022/2023-sæsonen, mens tallet er 11 kampe for denne sæson.

De grønne tal i tabellen indikerer naturligvis den bedste værdi, og her præsterer Brøndby i denne sæson bedst på 11 ud af 14 parametre, hvor det som nævnt særligt er defensiven der springer ud. 

Her har sommerens indkøb af Jacob Rasmussen været væsentlig, og han har fået en fremragende start som den venstre stopper i Jesper Sørensens trebackkæde. Også målmand Patrick Pentz har leveret stabilt, ligesom Frederik Alves har fået sit store gennembrud som forsvarsspilleren i hjertet af forsvaret. 

De må smile i Brøndby i øjeblikket med god grund. Nu bliver det spændende at se, om Jesper Sørensens mandskab kan bygge videre på den gode stime, når Superligaen vender tilbage i næste weekend igen.





Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus


Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Aflyser pressemøde i Parken

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Chok i OB – siger op efter seks dage

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Superliga-profil får trænerlicens

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Clement Bischoff på tavlen

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Landstræner uenig med Ronaldo

AGF straffet med stor bøde

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde