FK Jablonec og Randers FC tørner sammen torsdag aften i Conference League, og traditionen tro afholdte de to klubber et pressemøde dagen før kickoff. Her vakte tjekkernes cheftræner Petr Rada en del opsigt med en bemærkning om Randers-spillerne Stephen Odey, Alhaji Kamara og Tosin Kehinde.
Jablonec-bossen omtalte den offensive Randers-trio som “sorte perler”, og den kommentar må siges at høre til i kategorien for de mere usædvanlige af slagsen.
Nu erkender tjekkerne, at ordene faldt uheldigt fra cheftræneren, og FK Jablonec beklager over for Randers FC og andre, der måtte føle sig stødt over udtalelsen.
– Vores træner har valgt en upassende sammenligning om Randers-spillerne. Det var på ingen måde hensigten, at det skulle virke stødende over for nogen – tværtimod. Han fremhævede deres styrker og store betydning for holdet, siger Martin Bergman, der er presseschef i FK Jablonec, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Fordi disse kvaliteter er meget værdifulde, valgte han analogien “sorte perler”, men jeg skal være den første til at undskylde, hvis det er blevet misforstået. Det har aldrig været hensigten. Vi har selv en afroamerikansk spiller på holdet.
– Vi beklager misforståelsen, og vi er sikre på, at torsdagens kamp vil blive afviklet i ånden af fair play, som vores samarbejde med Randers FC hidtil har været.
Randers FC oplyser til tipsbladet.dk, at klubben ikke har nogen kommentarer til udtalelsen fra Jablonecs cheftræner.
Der er kickoff mellem FK Jablonec og Randers FC klokken 21.00.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED