FK Jablonec og Randers FC tørner sammen torsdag aften i Conference League, og traditionen tro afholdte de to klubber et pressemøde dagen før kickoff. Her vakte tjekkernes cheftræner Petr Rada en del opsigt med en bemærkning om Randers-spillerne Stephen Odey, Alhaji Kamara og Tosin Kehinde.
Jablonec-bossen omtalte den offensive Randers-trio som “sorte perler”, og den kommentar må siges at høre til i kategorien for de mere usædvanlige af slagsen.
Nu erkender tjekkerne, at ordene faldt uheldigt fra cheftræneren, og FK Jablonec beklager over for Randers FC og andre, der måtte føle sig stødt over udtalelsen.
– Vores træner har valgt en upassende sammenligning om Randers-spillerne. Det var på ingen måde hensigten, at det skulle virke stødende over for nogen – tværtimod. Han fremhævede deres styrker og store betydning for holdet, siger Martin Bergman, der er presseschef i FK Jablonec, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Fordi disse kvaliteter er meget værdifulde, valgte han analogien “sorte perler”, men jeg skal være den første til at undskylde, hvis det er blevet misforstået. Det har aldrig været hensigten. Vi har selv en afroamerikansk spiller på holdet.
– Vi beklager misforståelsen, og vi er sikre på, at torsdagens kamp vil blive afviklet i ånden af fair play, som vores samarbejde med Randers FC hidtil har været.
Randers FC oplyser til tipsbladet.dk, at klubben ikke har nogen kommentarer til udtalelsen fra Jablonecs cheftræner.
Der er kickoff mellem FK Jablonec og Randers FC klokken 21.00.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
NYHEDER
Nu taler Messi
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
NYHEDER