Undskylder udtalelser om Randers-spillere

FK Jablobec beklager, at klubbens cheftræner omtalte tre Randers-spillere som “sorte perler”.



FK Jablonec og Randers FC tørner sammen torsdag aften i Conference League, og traditionen tro afholdte de to klubber et pressemøde dagen før kickoff. Her vakte tjekkernes cheftræner Petr Rada en del opsigt med en bemærkning om Randers-spillerne Stephen Odey, Alhaji Kamara og Tosin Kehinde.

Jablonec-bossen omtalte den offensive Randers-trio som “sorte perler”, og den kommentar må siges at høre til i kategorien for de mere usædvanlige af slagsen. 

Nu erkender tjekkerne, at ordene faldt uheldigt fra cheftræneren, og FK Jablonec beklager over for Randers FC og andre, der måtte føle sig stødt over udtalelsen.

– Vores træner har valgt en upassende sammenligning om Randers-spillerne. Det var på ingen måde hensigten, at det skulle virke stødende over for nogen – tværtimod. Han fremhævede deres styrker og store betydning for holdet, siger Martin Bergman, der er presseschef i FK Jablonec, til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Fordi disse kvaliteter er meget værdifulde, valgte han analogien “sorte perler”, men jeg skal være den første til at undskylde, hvis det er blevet misforstået. Det har aldrig været hensigten. Vi har selv en afroamerikansk spiller på holdet.

– Vi beklager misforståelsen, og vi er sikre på, at torsdagens kamp vil blive afviklet i ånden af fair play, som vores samarbejde med Randers FC hidtil har været. 

Randers FC oplyser til tipsbladet.dk, at klubben ikke har nogen kommentarer til udtalelsen fra Jablonecs cheftræner.

Der er kickoff mellem FK Jablonec og Randers FC klokken 21.00. 







LIVE

LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Nedtur for Højlund og Napoli

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham