Tochi Chukwuani har spillet sin sidste kamp for Lyngby Boldklub og i Superligaen i denne omgang.
Når U21-landsholdet har overstået deres testkamp mod Norge torsdag aften, går han på ferie, og når midtbanespilleren så møder ind igen efterfølgende, er det i den østrigske mesterklub Sturm Graz, hvor opstarten begynder den 17. juni.
Og Chukwuani forlader i den forbindelse en klub, der har betydet meget for ham.
Lyngby Boldklub hentede midtbanespilleren, efter at et skifte til Hellas Verona var kollapset, og siden kom han tilbage på sporet og tog store skridt i sin udvikling. Derfor var det også vigtigt for ham ikke at smutte, uden at “De Kongeblå” fik noget ud af det denne sommer, selvom han grundet kontraktudløb kunne det.
Chukwuani forlængede derfor sin aftale, så Lyngby kunne score en lille transfersum ved at blive solgt til Sturm Graz.
– Det betyder utrolig, utrolig meget for mig. Specielt fordi jeg kom til Lyngby efter den svære tid i Italien, så jeg føler, at det var det mindste, jeg kunne gøre. Jeg er egentlig bare taknemmelig for alle fra administrationen til spillertruppen til trænerne til fansene i Lyngby for at hjælpe mig, støtte mig og få mig tilbage på sporet.
– Det var ikke en nem tid, og Lyngby gjorde, at jeg kunne komme tilbage til mit gamle niveau, hvis ikke bedre. Jeg følte, det var en no brainer, fortæller Chukwuani til Tipsbladet om den særlige aftale.
Hvad betyder det for dig, at I endte med at sikre klubben overlevelse i den netop overståede sæson?
– Det var fantastisk (at Lyngby reddede sig, red.). Sidste år stod vi jo i en sværere situation end dette forår, men det er altid tæt i Superligaen. Det var en kæmpe forløsning, at vi kunne overleve til sidst, og det var den bedste måde at slutte min Lyngby-tid på, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Sturm Graz skal være et springbræt
Nu venter så et nyt kapitel i Østrig, som Tochi Chukwuani selvfølgelig ser frem til.
– Det bliver fantastisk. Det er noget, jeg har drømt om, og det bliver godt at komme lidt uden for Danmarks grænser og prøve en anden arena. Det bliver godt, og jeg ser frem til det, siger Chukwuani til Tipsbladet.
Hvad forventer du af skiftet?
– Først og fremmest kommer der til at være en tilvænningsperiode med en ny kultur og et nyt sprog, så de første par måneder skal jeg nok bruge på at tilvænne mig det hele og lære folk bedre at kende. Efterfølgende er målet at spille mig ind på holdet og forhåbentlig være en bærende kraft.
Og Sturm Graz, der efterhånden har fået ry som en danskerklub, bliver efter alt at dømme ikke det sidste skridt i Tochi Chukwuanis karriere. Han håber at gøre som Rasmus Højlund og bruge klubben som et springbræt til endnu større ting.
– Det er ikke sådan, at jeg allerede kan sige, at det er lykkedes. Jeg er stadig meget sulten og vil endnu længere i min karriere, så forhåbentlig bliver Sturm Graz endnu et springbræt, ligesom Lyngby også var på det tidspunkt, fortæller den nu tidligere Lyngby-stjerne.
Skiftet kan også være en hjælp til at komme på landsholdet på sigt – i hvert fald drømmer U21-landsholdsspilleren om at blive en del af Kasper Hjulmands trup en dag.
– Det er jo klart, at det er noget, man drømmer om og håber på at komme på et tidspunkt. Hvis jeg fortsætter med min gode udvikling og kan udvikle mig godt i Sturm Graz, er det noget, jeg håber og tror ikke er så langt væk, lyder det.
Tochi Chukwuani, 21 år, nåede at score fem mål i 58 kampe for Lyngby Boldklub. Han har også en fortid i FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Katastrofe for Viborg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
Afslører kæmpe VM-chok
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW