Tochi Chukwuani har spillet sin sidste kamp for Lyngby Boldklub og i Superligaen i denne omgang.
Når U21-landsholdet har overstået deres testkamp mod Norge torsdag aften, går han på ferie, og når midtbanespilleren så møder ind igen efterfølgende, er det i den østrigske mesterklub Sturm Graz, hvor opstarten begynder den 17. juni.
Og Chukwuani forlader i den forbindelse en klub, der har betydet meget for ham.
Lyngby Boldklub hentede midtbanespilleren, efter at et skifte til Hellas Verona var kollapset, og siden kom han tilbage på sporet og tog store skridt i sin udvikling. Derfor var det også vigtigt for ham ikke at smutte, uden at “De Kongeblå” fik noget ud af det denne sommer, selvom han grundet kontraktudløb kunne det.
Chukwuani forlængede derfor sin aftale, så Lyngby kunne score en lille transfersum ved at blive solgt til Sturm Graz.
– Det betyder utrolig, utrolig meget for mig. Specielt fordi jeg kom til Lyngby efter den svære tid i Italien, så jeg føler, at det var det mindste, jeg kunne gøre. Jeg er egentlig bare taknemmelig for alle fra administrationen til spillertruppen til trænerne til fansene i Lyngby for at hjælpe mig, støtte mig og få mig tilbage på sporet.
– Det var ikke en nem tid, og Lyngby gjorde, at jeg kunne komme tilbage til mit gamle niveau, hvis ikke bedre. Jeg følte, det var en no brainer, fortæller Chukwuani til Tipsbladet om den særlige aftale.
Hvad betyder det for dig, at I endte med at sikre klubben overlevelse i den netop overståede sæson?
– Det var fantastisk (at Lyngby reddede sig, red.). Sidste år stod vi jo i en sværere situation end dette forår, men det er altid tæt i Superligaen. Det var en kæmpe forløsning, at vi kunne overleve til sidst, og det var den bedste måde at slutte min Lyngby-tid på, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Sturm Graz skal være et springbræt
Nu venter så et nyt kapitel i Østrig, som Tochi Chukwuani selvfølgelig ser frem til.
– Det bliver fantastisk. Det er noget, jeg har drømt om, og det bliver godt at komme lidt uden for Danmarks grænser og prøve en anden arena. Det bliver godt, og jeg ser frem til det, siger Chukwuani til Tipsbladet.
Hvad forventer du af skiftet?
– Først og fremmest kommer der til at være en tilvænningsperiode med en ny kultur og et nyt sprog, så de første par måneder skal jeg nok bruge på at tilvænne mig det hele og lære folk bedre at kende. Efterfølgende er målet at spille mig ind på holdet og forhåbentlig være en bærende kraft.
Og Sturm Graz, der efterhånden har fået ry som en danskerklub, bliver efter alt at dømme ikke det sidste skridt i Tochi Chukwuanis karriere. Han håber at gøre som Rasmus Højlund og bruge klubben som et springbræt til endnu større ting.
– Det er ikke sådan, at jeg allerede kan sige, at det er lykkedes. Jeg er stadig meget sulten og vil endnu længere i min karriere, så forhåbentlig bliver Sturm Graz endnu et springbræt, ligesom Lyngby også var på det tidspunkt, fortæller den nu tidligere Lyngby-stjerne.
Skiftet kan også være en hjælp til at komme på landsholdet på sigt – i hvert fald drømmer U21-landsholdsspilleren om at blive en del af Kasper Hjulmands trup en dag.
– Det er jo klart, at det er noget, man drømmer om og håber på at komme på et tidspunkt. Hvis jeg fortsætter med min gode udvikling og kan udvikle mig godt i Sturm Graz, er det noget, jeg håber og tror ikke er så langt væk, lyder det.
Tochi Chukwuani, 21 år, nåede at score fem mål i 58 kampe for Lyngby Boldklub. Han har også en fortid i FC Nordsjælland.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER