Tochis gestus: Det betyder utrolig, utrolig meget

Tochi Chukwuani skifter denne sommer til Sturm Graz, og i den forbindelse gjorde han noget ekstra for at tilgodese Lyngby Boldklub, der har betydet en masse for ham.



Tochi Chukwuani har spillet sin sidste kamp for Lyngby Boldklub og i Superligaen i denne omgang.

Når U21-landsholdet har overstået deres testkamp mod Norge torsdag aften, går han på ferie, og når midtbanespilleren så møder ind igen efterfølgende, er det i den østrigske mesterklub Sturm Graz, hvor opstarten begynder den 17. juni.

Og Chukwuani forlader i den forbindelse en klub, der har betydet meget for ham.

Lyngby Boldklub hentede midtbanespilleren, efter at et skifte til Hellas Verona var kollapset, og siden kom han tilbage på sporet og tog store skridt i sin udvikling. Derfor var det også vigtigt for ham ikke at smutte, uden at “De Kongeblå” fik noget ud af det denne sommer, selvom han grundet kontraktudløb kunne det.

Chukwuani forlængede derfor sin aftale, så Lyngby kunne score en lille transfersum ved at blive solgt til Sturm Graz.

– Det betyder utrolig, utrolig meget for mig. Specielt fordi jeg kom til Lyngby efter den svære tid i Italien, så jeg føler, at det var det mindste, jeg kunne gøre. Jeg er egentlig bare taknemmelig for alle fra administrationen til spillertruppen til trænerne til fansene i Lyngby for at hjælpe mig, støtte mig og få mig tilbage på sporet.

– Det var ikke en nem tid, og Lyngby gjorde, at jeg kunne komme tilbage til mit gamle niveau, hvis ikke bedre. Jeg følte, det var en no brainer, fortæller Chukwuani til Tipsbladet om den særlige aftale.

Hvad betyder det for dig, at I endte med at sikre klubben overlevelse i den netop overståede sæson?

– Det var fantastisk (at Lyngby reddede sig, red.). Sidste år stod vi jo i en sværere situation end dette forår, men det er altid tæt i Superligaen. Det var en kæmpe forløsning, at vi kunne overleve til sidst, og det var den bedste måde at slutte min Lyngby-tid på, siger han.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Tochi Chukwuani. Foto: Alamy

Sturm Graz skal være et springbræt
Nu venter så et nyt kapitel i Østrig, som Tochi Chukwuani selvfølgelig ser frem til.

– Det bliver fantastisk. Det er noget, jeg har drømt om, og det bliver godt at komme lidt uden for Danmarks grænser og prøve en anden arena. Det bliver godt, og jeg ser frem til det, siger Chukwuani til Tipsbladet.

Hvad forventer du af skiftet?

– Først og fremmest kommer der til at være en tilvænningsperiode med en ny kultur og et nyt sprog, så de første par måneder skal jeg nok bruge på at tilvænne mig det hele og lære folk bedre at kende. Efterfølgende er målet at spille mig ind på holdet og forhåbentlig være en bærende kraft.

Og Sturm Graz, der efterhånden har fået ry som en danskerklub, bliver efter alt at dømme ikke det sidste skridt i Tochi Chukwuanis karriere. Han håber at gøre som Rasmus Højlund og bruge klubben som et springbræt til endnu større ting.

– Det er ikke sådan, at jeg allerede kan sige, at det er lykkedes. Jeg er stadig meget sulten og vil endnu længere i min karriere, så forhåbentlig bliver Sturm Graz endnu et springbræt, ligesom Lyngby også var på det tidspunkt, fortæller den nu tidligere Lyngby-stjerne.

Skiftet kan også være en hjælp til at komme på landsholdet på sigt – i hvert fald drømmer U21-landsholdsspilleren om at blive en del af Kasper Hjulmands trup en dag. 

– Det er jo klart, at det er noget, man drømmer om og håber på at komme på et tidspunkt. Hvis jeg fortsætter med min gode udvikling og kan udvikle mig godt i Sturm Graz, er det noget, jeg håber og tror ikke er så langt væk, lyder det.

Tochi Chukwuani, 21 år, nåede at score fem mål i 58 kampe for Lyngby Boldklub. Han har også en fortid i FC Nordsjælland. 





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Orient kan vinde i Vest

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Kæk Wass: Han filmede!

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tottenham præsenterer ny træner

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Chelsea med historiens største PL-underskud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Joakim Mæhle åbner op

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

En historisk katastrofe for Danmark

Sverige skal til VM

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag