Tochi Chukwuani har spillet sin sidste kamp for Lyngby Boldklub og i Superligaen i denne omgang.
Når U21-landsholdet har overstået deres testkamp mod Norge torsdag aften, går han på ferie, og når midtbanespilleren så møder ind igen efterfølgende, er det i den østrigske mesterklub Sturm Graz, hvor opstarten begynder den 17. juni.
Og Chukwuani forlader i den forbindelse en klub, der har betydet meget for ham.
Lyngby Boldklub hentede midtbanespilleren, efter at et skifte til Hellas Verona var kollapset, og siden kom han tilbage på sporet og tog store skridt i sin udvikling. Derfor var det også vigtigt for ham ikke at smutte, uden at “De Kongeblå” fik noget ud af det denne sommer, selvom han grundet kontraktudløb kunne det.
Chukwuani forlængede derfor sin aftale, så Lyngby kunne score en lille transfersum ved at blive solgt til Sturm Graz.
– Det betyder utrolig, utrolig meget for mig. Specielt fordi jeg kom til Lyngby efter den svære tid i Italien, så jeg føler, at det var det mindste, jeg kunne gøre. Jeg er egentlig bare taknemmelig for alle fra administrationen til spillertruppen til trænerne til fansene i Lyngby for at hjælpe mig, støtte mig og få mig tilbage på sporet.
– Det var ikke en nem tid, og Lyngby gjorde, at jeg kunne komme tilbage til mit gamle niveau, hvis ikke bedre. Jeg følte, det var en no brainer, fortæller Chukwuani til Tipsbladet om den særlige aftale.
Hvad betyder det for dig, at I endte med at sikre klubben overlevelse i den netop overståede sæson?
– Det var fantastisk (at Lyngby reddede sig, red.). Sidste år stod vi jo i en sværere situation end dette forår, men det er altid tæt i Superligaen. Det var en kæmpe forløsning, at vi kunne overleve til sidst, og det var den bedste måde at slutte min Lyngby-tid på, siger han.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Sturm Graz skal være et springbræt
Nu venter så et nyt kapitel i Østrig, som Tochi Chukwuani selvfølgelig ser frem til.
– Det bliver fantastisk. Det er noget, jeg har drømt om, og det bliver godt at komme lidt uden for Danmarks grænser og prøve en anden arena. Det bliver godt, og jeg ser frem til det, siger Chukwuani til Tipsbladet.
Hvad forventer du af skiftet?
– Først og fremmest kommer der til at være en tilvænningsperiode med en ny kultur og et nyt sprog, så de første par måneder skal jeg nok bruge på at tilvænne mig det hele og lære folk bedre at kende. Efterfølgende er målet at spille mig ind på holdet og forhåbentlig være en bærende kraft.
Og Sturm Graz, der efterhånden har fået ry som en danskerklub, bliver efter alt at dømme ikke det sidste skridt i Tochi Chukwuanis karriere. Han håber at gøre som Rasmus Højlund og bruge klubben som et springbræt til endnu større ting.
– Det er ikke sådan, at jeg allerede kan sige, at det er lykkedes. Jeg er stadig meget sulten og vil endnu længere i min karriere, så forhåbentlig bliver Sturm Graz endnu et springbræt, ligesom Lyngby også var på det tidspunkt, fortæller den nu tidligere Lyngby-stjerne.
Skiftet kan også være en hjælp til at komme på landsholdet på sigt – i hvert fald drømmer U21-landsholdsspilleren om at blive en del af Kasper Hjulmands trup en dag.
– Det er jo klart, at det er noget, man drømmer om og håber på at komme på et tidspunkt. Hvis jeg fortsætter med min gode udvikling og kan udvikle mig godt i Sturm Graz, er det noget, jeg håber og tror ikke er så langt væk, lyder det.
Tochi Chukwuani, 21 år, nåede at score fem mål i 58 kampe for Lyngby Boldklub. Han har også en fortid i FC Nordsjælland.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
I chok over Nicolai Poulsen
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
