“Tøffe” hård ved AGF-angriber: Fuldstændig bovlam

Stig Tøfting forstår ikke, hvorfor AGF skiftede Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører Patrick Mortensen mod Silkeborg, da han ikke har vist meget i sit første halve år i dansk fodbold.



AGF og Silkeborg IF sluttede efteråret af med et sandt chanceorgie, men de to klubber nøjes med at spille 1-1.

Efter kampen var Stig Tøfting kritisk over for David Nielsens beslutning om at skifte angriber Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører og topscorer Patrick Mortensen med 10 minutter igen af opgøret.

Kaptajnen scorede sejrsmålet for en uge siden i Parken dybt inde i dommerens tillægstid, men David Nielsen ville altså prøve noget andet.

– En taktisk håbløs beslutning. Manden har lige scoret på et straffespark fem minutter inde i overtiden i Parken. Det er anføreren og topscoreren. Jeg forstår intet af den der, og jeg er spændt på at høre, hvilken taktisk beslutning det var at sætte Kurminowski ind, som har været fuldstændig bovlam i den tid, han har været i AGF, siger Stig Tøfting i videoklippet, du kan se øverst i afspilleren.

David Nielsen kom i TV3 Sport-studiet og forklarede sin taktiske beslutning med, at man gik over til en trebackæde i forsvaret, og derfor søgte mere fart i angrebet, fordi SIF var meget på bolden og angreb meget.

– De gjorde ikke noget anderledes på det tidspunkt. De lå med en masse folk og angreb, og så er der masser af plads at løbe i, og vi troede på, at vi kunne få to løbere, der kunne løbe fra dem, i Kurminowski og Bundu, sagde David Nielsen, der fik stabiliseret defensiven, mens Kurminowski faktisk kom frem til en chance, som han dog misbrugte, da han forsøgte at chippe bolden over Nicolai Larsen.

– Man træffer beslutninger, og nogle gange lykkes det, andre gange gør det ikke, lød det senere fra AGF-træneren.

Silkeborg er nummer seks i Superligaen – fire point foran AGF, der er nummer syv.

Bovlam betyder i overført betydning, at man for eksempel er uden initiativ eller handlekraft.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Holland – Marokko

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Markant ændring i Silkeborg

Tyskland – Paraguay

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brasilien – Japan

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Meldes tæt på storklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’