“Tøffe” hård ved AGF-angriber: Fuldstændig bovlam

Stig Tøfting forstår ikke, hvorfor AGF skiftede Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører Patrick Mortensen mod Silkeborg, da han ikke har vist meget i sit første halve år i dansk fodbold.



AGF og Silkeborg IF sluttede efteråret af med et sandt chanceorgie, men de to klubber nøjes med at spille 1-1.

Efter kampen var Stig Tøfting kritisk over for David Nielsens beslutning om at skifte angriber Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører og topscorer Patrick Mortensen med 10 minutter igen af opgøret.

Kaptajnen scorede sejrsmålet for en uge siden i Parken dybt inde i dommerens tillægstid, men David Nielsen ville altså prøve noget andet.

– En taktisk håbløs beslutning. Manden har lige scoret på et straffespark fem minutter inde i overtiden i Parken. Det er anføreren og topscoreren. Jeg forstår intet af den der, og jeg er spændt på at høre, hvilken taktisk beslutning det var at sætte Kurminowski ind, som har været fuldstændig bovlam i den tid, han har været i AGF, siger Stig Tøfting i videoklippet, du kan se øverst i afspilleren.

David Nielsen kom i TV3 Sport-studiet og forklarede sin taktiske beslutning med, at man gik over til en trebackæde i forsvaret, og derfor søgte mere fart i angrebet, fordi SIF var meget på bolden og angreb meget.

– De gjorde ikke noget anderledes på det tidspunkt. De lå med en masse folk og angreb, og så er der masser af plads at løbe i, og vi troede på, at vi kunne få to løbere, der kunne løbe fra dem, i Kurminowski og Bundu, sagde David Nielsen, der fik stabiliseret defensiven, mens Kurminowski faktisk kom frem til en chance, som han dog misbrugte, da han forsøgte at chippe bolden over Nicolai Larsen.

– Man træffer beslutninger, og nogle gange lykkes det, andre gange gør det ikke, lød det senere fra AGF-træneren.

Silkeborg er nummer seks i Superligaen – fire point foran AGF, der er nummer syv.

Bovlam betyder i overført betydning, at man for eksempel er uden initiativ eller handlekraft.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Tunesien – Holland

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afslører: FCK ringede aldrig

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Åbner op for sommertransfer

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Paraguay – Australien

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Curaçao – Elfenbenskysten

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Senegal – Irak

FC Barcelona køber VM-angriber