“Tøffe” hård ved AGF-angriber: Fuldstændig bovlam

Stig Tøfting forstår ikke, hvorfor AGF skiftede Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører Patrick Mortensen mod Silkeborg, da han ikke har vist meget i sit første halve år i dansk fodbold.



AGF og Silkeborg IF sluttede efteråret af med et sandt chanceorgie, men de to klubber nøjes med at spille 1-1.

Efter kampen var Stig Tøfting kritisk over for David Nielsens beslutning om at skifte angriber Dawid Kurminowski ind i stedet for anfører og topscorer Patrick Mortensen med 10 minutter igen af opgøret.

Kaptajnen scorede sejrsmålet for en uge siden i Parken dybt inde i dommerens tillægstid, men David Nielsen ville altså prøve noget andet.

– En taktisk håbløs beslutning. Manden har lige scoret på et straffespark fem minutter inde i overtiden i Parken. Det er anføreren og topscoreren. Jeg forstår intet af den der, og jeg er spændt på at høre, hvilken taktisk beslutning det var at sætte Kurminowski ind, som har været fuldstændig bovlam i den tid, han har været i AGF, siger Stig Tøfting i videoklippet, du kan se øverst i afspilleren.

David Nielsen kom i TV3 Sport-studiet og forklarede sin taktiske beslutning med, at man gik over til en trebackæde i forsvaret, og derfor søgte mere fart i angrebet, fordi SIF var meget på bolden og angreb meget.

– De gjorde ikke noget anderledes på det tidspunkt. De lå med en masse folk og angreb, og så er der masser af plads at løbe i, og vi troede på, at vi kunne få to løbere, der kunne løbe fra dem, i Kurminowski og Bundu, sagde David Nielsen, der fik stabiliseret defensiven, mens Kurminowski faktisk kom frem til en chance, som han dog misbrugte, da han forsøgte at chippe bolden over Nicolai Larsen.

– Man træffer beslutninger, og nogle gange lykkes det, andre gange gør det ikke, lød det senere fra AGF-træneren.

Silkeborg er nummer seks i Superligaen – fire point foran AGF, der er nummer syv.

Bovlam betyder i overført betydning, at man for eksempel er uden initiativ eller handlekraft.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF