Stig Tøfting skrev godt nok i sin klumme for nogle uger siden, at Erik Hamrén ikke kunne overleve et nederlag mere. Det kom ikke til at holde stik. Der skulle to til, før AaB-ledelsen trykkede på fyringsknappen…
Nederlaget til Randers var den berømte dråbe, der fik bægeret til at flyde over. Tipsbladets kommentator er dog heller ikke det mindste overrasket.
– Nej, det var uundgåelig. Når man leverer det, som Erik Hamrén har gjort, så er der ingen vej udenom. Et pointgennemsnit på 0,46 siger jo alt om, hvor sløjt det har været. Det er under halvdelen af, hvad Lars Friis trods alt fik skrabet sammen, siger Stig Tøfting og fortsætter:
– Én sølle sejr fik Hamrén i Superligaen – og uden at have siddet i omklædningsrummet ligner det en klar fejl af AaB-ledelsen, at man ikke gav Lars Friis længere snor. Det bør også få AaB-ledelsen til at kigge indad, og der er vel ikke plads til flere fejlskud på trænerposten.
Det er nu assistenttræner Oscar Hiljemark, der skal styre AaB gennem et nervepirrende slutspil, hvor missionen er den helt enkle at undgå nedrykning.
– Jeg kan jo godt forstå, at man som den hurtige reaktion forfremmer assistenten, men jeg kan ikke lade være med at tænke på, at både Hiljemark og Rasmus Würtz også har haft et ansvar for nedturen.
– Jeg tænker da, at Hamrén har taget mod deres input – og hvis Hiljemark har buddet på, hvordan AaB kommer til at fungere igen, jamen så havde han vel sagt det til Erik Hamrén, lyder det fra Tøfting.
– Altså igen, jeg har ikke siddet i omklædningsrummet, men assistenter har jo – i modsætning til da jeg spillede – et langt støre ansvar i dag og står for store dele af træningen, så selvfølgelig har de også deres andel, når tingene ikke spiller.
Har de glemt at spille fodbold
Oscar Hiljemark har i perioden efter Marti Cifuentes stået i spidsen for AaB i tre Superligakampe, hvor resultatet var en sejr, en uafgjort og et nederlag.
– Ja, nu får han så chancen igen. Også selvom man i AaB sidste gang ikke mente, at det skulle være en permanent løsning.
– AaB har kunnet tørre nedturen af på Erik Hamrén, men nu har Oscar Hiljemark og til dels også Rasmus Würtz hånden på kogepladen. Og den er dælme glohed. Nu står Hiljemark i forreste række og har ansvaret, slår Stig Tøfting fast.
Stig Tøfting fastholder, hvad han tidligere har skrevet, nemlig at AaB er alt for gode til at rykke ned.
– Jamen, det er åbenbart et good-on-paper-shit-on-grass-hold. Når jeg kigger på navnene, så ser jeg rigeligt med Superliga-kvalitet. Nicklas Helenius, Lucas Andersen, Louka Prip, Rasmus Thelander, Allan Sousa, og hvad de ellers hedder, har vel for fa'en ikke glemt at spille fodbold – selvom det ser sådan ud.
– Så der er klart et eller andet stykke trænerarbejde, der bare ikke er gjort godt nok, og så må spillerne jo også kigge sig selv i spejlet og spørge sig selv, om man virkelig er pengene værd, siger Stig Tøfting.
RUNDENS TOP: Mads Hermansen. – Er du sindssyg for en kamp af den unge Brøndby-keeper. Alene trippel-redningen på straffesparket bør skrive sig ind i Superliga-historien, men der var jo også masser af andre store redninger. Det må dog være helt ufatteligt bittert, at stå sådan en fantomkamp – og så alligevel stå tilbage med nul point.
RUNDENS FLOP: AaB. – Man troede jo ikke, at det kunne blive værre. Det kunne det… Nu ligger det stolte nordjyske fodboldflagskib sidst i Superligaen! Med otte point op til redning, så bliver det vanvittigt svært for et i forvejen såret fodboldhold.
Læs også: Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, er blæst bagover af Jacob Neestrups indtog i FCK. Læs hans klumme hér.

Vil købe Oliver Christensen

Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup

Chokeret over Lionel Messi

Højlund og ‘forvirrende’ Dorgu deler vandene

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Vanvidsskifte under opsejling?

Klar til at forlænge

Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

– Det lyder som, at det ikke skal være Birk

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Færdig i FC Barcelona?

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer