Om tre dage triller bolden atter i Superligaen, og det er derfor også på tide at se frem mod den kommende strid om det danske mesterskab.
De fleste Superliga-fans ville nok tage til takke med bare halvt så meget spænding som sidste sæson, hvor Brøndby som bekendt smed guldet i allersidste spillerunde.
Viaplay har bedt de to Superliga-eksperter Stig Tøfting og Thomas Gravesen om at pege på den klub, der ender øverst på skamlen i den kommende sæson, og her er der dyb uenighed.
Stig Tøfting tror på, at FCK og Jacob Neestrup kan rette op på en skuffende tredjeplads sidste sæson.
– Jeg tror, de vinder, fordi de har det største budget, og jeg synes stadigvæk, at de har den bedste trup. Der har været lidt problemer med at finde den der 9'er, der kan score, men jeg kan sagtens forestille mig, at Orri Oskarsson kan få en fantastisk sæson. Så jeg tager FCK, fortæller han til Viaplay.
Den køber kollegaen Thomas Gravesen dog ikke.
– Vil du sætte dit lidt til Orri Oskarsson som FCK's topangriber? Ser du ham blive Superligaens topscorer?, spørger Thomas Gravesen.
– Ja, det kan han godt blive. Hvis han nu scorer på bare halvdelen af de chancer, han får, så er han tæt på, svarer 'Tøffe'.
Thomas Gravesen tror derimod, at FC Midtjylland genvinder mesterskabet – og her drager han en lidt overraskende parallel til Frankrigs landshold.
– Midtjylland spiller lidt ligesom Frankrig. De er fysisk meget stærkere end FC København. De spiller på en aggressiv måde og skaber mange chancer på modstanderens banehalvdel. Der er tre hold, der kan blive mestre, men jeg går med FC Midtjylland, da de spiller på en måde, lidt ligesom Frankrig, hvor de dominerer modstandere, fortæller han til Viaplay.
FC København starter Superliga-sæsonen på mandag med en udebanekamp mod Lyngby.
De forsvarende mestre fa FC Midtjylland møder AGF på Ceres Park fredag aften.
Du kan se hele videoen med Thomas Gravesen og Stig Tøfting i videoafspilleren øverst.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
AVIS