Tøffe om SL-topklub: Det har været for fedtet

Stig Tøfting er ikke imponeret over AGF's ageren i sommerens transfervindue.



Efter en stærk sidste sæson for AGF, hvor aarhusianerne vandt bronze, er det hele vendt på hovedet i Smilets By. 

De hvidklædte jyder kæmper med formen og ligger i skrivende stund uden for mesterskabsspillet i Superligaen med en foreløbig syvendeplads.

Spørger man Tipsbladets kommentator Stig Tøfting, skyldes det i høj grad, at AGF ikke har formået at styrke truppen tilstrækkeligt i løbet af sommerens transfervindue.

– Man mangler nogen, der kan score nogle mål. Det er også derfor, jeg har været lidt efter AGF. De har solgt for et rekordbeløb for omkring 150 millioner, og man har hentet ind for 12,5. Jeg siger ikke, at man skal bruge alle pengene, men noget kunne man godt have brugt, fortæller Stig Tøfting til Viaplay. 

'De Hviie' solgt blandt andre kæmpestjernen Yann Bisseck til Inter, og desuden sendte man Thomas 'TK' Kristensen til Udinese i transfervinduets sidste dage. Begge forsvarsspillere blev solgt for store millionbeløb, og 'Tøffe' mener, at sportschef Stig Inge Bjørnebye godt kunne have punget ud for flere kvalitetsspillere til truppen. 

– Man skulle have forstærket truppen en kende mere, så man kunne udvikle det her bronze-mandskab. Man har været lidt for fedtet. Man har i fem år haft sorte tal på bundlinjen. Så det er ikke penge, de mangler. Jeg synes, man har forsømt at tage det næste skridt, fortæller han.

Samme analyse deler Viaplay-kollega Kenneth Emil Petersen, der særligt ser tabet af Bisseck som en stor svækkelse.

– Bisseck var krumtappen. Han gav så meget til det offensive spil. Bisseck var en forsvarsspiller, som modstanderens defensiv også skulle forholde sig til. Han gav bare noget ro og sikkerhed nede bagfra, så de offensive kræfter kunne fokusere på det offensive. Det har været et kæmpe tab, fortæller 'KEP' til Viaplay.

I næste spillerunde af Superligaen tørner AGF sammen med Lyngby på Lyngby Stadion.

Du kan se hele vurderingen fra Stig Tøfting i videoafspilleren øverst.





Forhandler med storklub




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brøndby fyrer Steve Cooper

Kommer med frækt bud på dansk mester

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Liverpool – Brentford

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren