Efter en stærk sidste sæson for AGF, hvor aarhusianerne vandt bronze, er det hele vendt på hovedet i Smilets By.
De hvidklædte jyder kæmper med formen og ligger i skrivende stund uden for mesterskabsspillet i Superligaen med en foreløbig syvendeplads.
Spørger man Tipsbladets kommentator Stig Tøfting, skyldes det i høj grad, at AGF ikke har formået at styrke truppen tilstrækkeligt i løbet af sommerens transfervindue.
– Man mangler nogen, der kan score nogle mål. Det er også derfor, jeg har været lidt efter AGF. De har solgt for et rekordbeløb for omkring 150 millioner, og man har hentet ind for 12,5. Jeg siger ikke, at man skal bruge alle pengene, men noget kunne man godt have brugt, fortæller Stig Tøfting til Viaplay.
'De Hviie' solgt blandt andre kæmpestjernen Yann Bisseck til Inter, og desuden sendte man Thomas 'TK' Kristensen til Udinese i transfervinduets sidste dage. Begge forsvarsspillere blev solgt for store millionbeløb, og 'Tøffe' mener, at sportschef Stig Inge Bjørnebye godt kunne have punget ud for flere kvalitetsspillere til truppen.
– Man skulle have forstærket truppen en kende mere, så man kunne udvikle det her bronze-mandskab. Man har været lidt for fedtet. Man har i fem år haft sorte tal på bundlinjen. Så det er ikke penge, de mangler. Jeg synes, man har forsømt at tage det næste skridt, fortæller han.
Samme analyse deler Viaplay-kollega Kenneth Emil Petersen, der særligt ser tabet af Bisseck som en stor svækkelse.
– Bisseck var krumtappen. Han gav så meget til det offensive spil. Bisseck var en forsvarsspiller, som modstanderens defensiv også skulle forholde sig til. Han gav bare noget ro og sikkerhed nede bagfra, så de offensive kræfter kunne fokusere på det offensive. Det har været et kæmpe tab, fortæller 'KEP' til Viaplay.
I næste spillerunde af Superligaen tørner AGF sammen med Lyngby på Lyngby Stadion.
Du kan se hele vurderingen fra Stig Tøfting i videoafspilleren øverst.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM