Efter en stærk sidste sæson for AGF, hvor aarhusianerne vandt bronze, er det hele vendt på hovedet i Smilets By.
De hvidklædte jyder kæmper med formen og ligger i skrivende stund uden for mesterskabsspillet i Superligaen med en foreløbig syvendeplads.
Spørger man Tipsbladets kommentator Stig Tøfting, skyldes det i høj grad, at AGF ikke har formået at styrke truppen tilstrækkeligt i løbet af sommerens transfervindue.
– Man mangler nogen, der kan score nogle mål. Det er også derfor, jeg har været lidt efter AGF. De har solgt for et rekordbeløb for omkring 150 millioner, og man har hentet ind for 12,5. Jeg siger ikke, at man skal bruge alle pengene, men noget kunne man godt have brugt, fortæller Stig Tøfting til Viaplay.
'De Hviie' solgt blandt andre kæmpestjernen Yann Bisseck til Inter, og desuden sendte man Thomas 'TK' Kristensen til Udinese i transfervinduets sidste dage. Begge forsvarsspillere blev solgt for store millionbeløb, og 'Tøffe' mener, at sportschef Stig Inge Bjørnebye godt kunne have punget ud for flere kvalitetsspillere til truppen.
– Man skulle have forstærket truppen en kende mere, så man kunne udvikle det her bronze-mandskab. Man har været lidt for fedtet. Man har i fem år haft sorte tal på bundlinjen. Så det er ikke penge, de mangler. Jeg synes, man har forsømt at tage det næste skridt, fortæller han.
Samme analyse deler Viaplay-kollega Kenneth Emil Petersen, der særligt ser tabet af Bisseck som en stor svækkelse.
– Bisseck var krumtappen. Han gav så meget til det offensive spil. Bisseck var en forsvarsspiller, som modstanderens defensiv også skulle forholde sig til. Han gav bare noget ro og sikkerhed nede bagfra, så de offensive kræfter kunne fokusere på det offensive. Det har været et kæmpe tab, fortæller 'KEP' til Viaplay.
I næste spillerunde af Superligaen tørner AGF sammen med Lyngby på Lyngby Stadion.
Du kan se hele vurderingen fra Stig Tøfting i videoafspilleren øverst.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT