Med to kasser headede Mileta Rajovic Brøndby tilbage i det sjove selskab i Superligaen søndag aften, da klubben slog FC Midtjylland med 2-0 på eget græs.
Her var forløsningen enorm for det tidligere Masterclass-talent, der endelig scorede på Brøndby Stadion.
Rajovic er allerede blevet hamrende populær på Vestegnen, og han har også scoret sig nogle habile plusser i Stig Tøftings bog.
– Klasse mål, indleder Tipsbladets fodboldkommentator og fortsætter:
– Det er det, han skal bruges til. Nu har de pludselig muligheden for at være farlige på indlæg også. Det har været min store anke. Mathias Kvistgaardens springkraft er selvfølgelig exceptionel, men at have sådan en, du kan spille den op på, og en, du kan slå den ind til, det er et godt våben at have, konstaterer Tipsbladets fodboldkommentator.
Stig Tøfting mener, at den nuværende trup er den stærkeste trup, som Jesper Sørensen har haft i sin tid som Brøndby-træner.

Der er bare et aber dabei. Mileta Rajovic er for nuværende blot lejet i engelske Watford. Det er han for resten af sæsonen, men Watford har en option i aftalen, som gør, at de kan hente ham tilbage allerede til januar.
Spørgsmålet er så, hvad planen egentlig er. Rajovic sagde følgende til Tipsbladet og den skrivende presse, hvor bolden egentlig ligger henne angående hans fremtid:
– Jeg har også mit at skulle have sagt, men Watford har en stor del at skulle have sagt.
Stig Tøfting ser det ikke som fuldstændig utænkeligt, at Watford kalder ham hjem før tid, hvis han fortsætter med at imponere.
– Der er seks Superliga-kampe og måske tre pokalkampe tilbage, inden de går på vinterpausen. Der kunne det da godt være, at de ender med at kalde ham tilbage.
– I første omgang skal Brøndby være glade, så længe de har ham! Jeg tror, at mange klubber kunne tænke sig at hente sådan en spiller ind, og der er nok ingen tvivl om, at hvis han kommer op og laver et tocifret mål, så sidder de i Watford og tænker, at ham napper vi lige tilbage.
Bør Brøndby gå all in på at købe ham?
– Det burde de jo nok, hvis ikke de havde så stort et underskud. På den anden side sidder der nogle mænd i GFH, der sammenlagt har flere penge end Anders Holch Povlsen, så hvis de ville, kunne de gøre det.
– Spørgsmålet er for Rajovic, om det måske ikke er en god idé som springbræt. Det er jo sådan en spiller, Brøndby vil kunne score en skilling på. Lad ham blive i Superligaen og score de mål, som han gjorde i går, så er det et hurtigt skud, og så er han væk igen, lyder dommen fra 'Plæneklipperen'.
Indtil videre har Rajovic i alt nettet fire gange for Brøndby siden skiftet på deadline day.
Mere arbejdsro
Brøndby har høstet stor ros for sejren mod FC Midtjylland, men Stig Tøftig var faktisk ikke blæst helt bagover, da han så kampen.
– Jeg var ikke helt enig med nogle af dem, som kommenterede på det i går, at Brøndby spillede noget af det bedste, man har set. Det synes jeg bestemt ikke, de gjorde. Men det lykkedes, selv om det var ved at gå galt, siger han og fremhæver de to chancer, som først Franculino og siden Jan Kuchta havde i anden halvleg, inden Rajovic scorede det sidste mål.
Han peger på, at Brøndby ikke havde bolden lige så meget, som de plejer, men at de slap afsted med det, fordi modstanderen rent faktisk ikke afstraffede dem ved kasse et.
Og så giver sejren noget arbejdsro, for det her var det første skridt i en lang, sej kamp, hvor det ene brag efter det andet venter for Brøndby nu her.
Til gengæld køber han ikke den udlægning, at sejren reddede Brøndbys sæson. Med et nederlag havde afstanden til FCM været på hele 12 point.
– Der er ingen grund til at snakke om, hvorvidt det kunne lade sig gøre, for det er ikke tilfældet, slår fodboldeksperten fast.
Han er ikke bedre end Wass
Et af de helt store samtaleemner før kampen var, at Daniel Wass var sendt på bænken. I stedet dannede Stijn Spierings og Josip Radosevic duo inde på midtbanen, men Stig Tøfting har en smule vanskeligt ved at se logikken i det, for han er ikke helt imponeret over Spierings. Endnu.
– Det var et middel niveau. Min anke var også, at han kommer ikke til at slå nogle af de afleveringer op til Vallys, som spiller videre til en anden og så er der mål. Det forbindelsesled kommer Spierings ikke til at være, og det kunne man også se. Vallys var ikke særlig synlig i går, for han bliver ikke spillet.
– Jeg kan ikke se, at han skulle være bedre end Wass, konkluderer Stig Tøfting.

Rundens top
– Brøndby er uden tvivl rundens vinder. Det er stærkt at slå FC Midtjylland, og når konkurrenterne i toppen så ovenikøbet alle smider point på nær FC Nordsjælland, så er de med igen, hvor det er sjovt.
Rundens flop
– Jeg var sgu ikke imponeret over Sønderjyske. De taber 1-4 på hjemmebane til FC Nordsjælland, og de havde nærmest ikke bolden. FCN havde næsten 1.000 succesfulde afleveringer! De er sammen med Vejle det eneste hold, som ikke har fået point mod et hold fra top seks.
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG