Med to kasser headede Mileta Rajovic Brøndby tilbage i det sjove selskab i Superligaen søndag aften, da klubben slog FC Midtjylland med 2-0 på eget græs.
Her var forløsningen enorm for det tidligere Masterclass-talent, der endelig scorede på Brøndby Stadion.
Rajovic er allerede blevet hamrende populær på Vestegnen, og han har også scoret sig nogle habile plusser i Stig Tøftings bog.
– Klasse mål, indleder Tipsbladets fodboldkommentator og fortsætter:
– Det er det, han skal bruges til. Nu har de pludselig muligheden for at være farlige på indlæg også. Det har været min store anke. Mathias Kvistgaardens springkraft er selvfølgelig exceptionel, men at have sådan en, du kan spille den op på, og en, du kan slå den ind til, det er et godt våben at have, konstaterer Tipsbladets fodboldkommentator.
Stig Tøfting mener, at den nuværende trup er den stærkeste trup, som Jesper Sørensen har haft i sin tid som Brøndby-træner.

Der er bare et aber dabei. Mileta Rajovic er for nuværende blot lejet i engelske Watford. Det er han for resten af sæsonen, men Watford har en option i aftalen, som gør, at de kan hente ham tilbage allerede til januar.
Spørgsmålet er så, hvad planen egentlig er. Rajovic sagde følgende til Tipsbladet og den skrivende presse, hvor bolden egentlig ligger henne angående hans fremtid:
– Jeg har også mit at skulle have sagt, men Watford har en stor del at skulle have sagt.
Stig Tøfting ser det ikke som fuldstændig utænkeligt, at Watford kalder ham hjem før tid, hvis han fortsætter med at imponere.
– Der er seks Superliga-kampe og måske tre pokalkampe tilbage, inden de går på vinterpausen. Der kunne det da godt være, at de ender med at kalde ham tilbage.
– I første omgang skal Brøndby være glade, så længe de har ham! Jeg tror, at mange klubber kunne tænke sig at hente sådan en spiller ind, og der er nok ingen tvivl om, at hvis han kommer op og laver et tocifret mål, så sidder de i Watford og tænker, at ham napper vi lige tilbage.
Bør Brøndby gå all in på at købe ham?
– Det burde de jo nok, hvis ikke de havde så stort et underskud. På den anden side sidder der nogle mænd i GFH, der sammenlagt har flere penge end Anders Holch Povlsen, så hvis de ville, kunne de gøre det.
– Spørgsmålet er for Rajovic, om det måske ikke er en god idé som springbræt. Det er jo sådan en spiller, Brøndby vil kunne score en skilling på. Lad ham blive i Superligaen og score de mål, som han gjorde i går, så er det et hurtigt skud, og så er han væk igen, lyder dommen fra 'Plæneklipperen'.
Indtil videre har Rajovic i alt nettet fire gange for Brøndby siden skiftet på deadline day.
Mere arbejdsro
Brøndby har høstet stor ros for sejren mod FC Midtjylland, men Stig Tøftig var faktisk ikke blæst helt bagover, da han så kampen.
– Jeg var ikke helt enig med nogle af dem, som kommenterede på det i går, at Brøndby spillede noget af det bedste, man har set. Det synes jeg bestemt ikke, de gjorde. Men det lykkedes, selv om det var ved at gå galt, siger han og fremhæver de to chancer, som først Franculino og siden Jan Kuchta havde i anden halvleg, inden Rajovic scorede det sidste mål.
Han peger på, at Brøndby ikke havde bolden lige så meget, som de plejer, men at de slap afsted med det, fordi modstanderen rent faktisk ikke afstraffede dem ved kasse et.
Og så giver sejren noget arbejdsro, for det her var det første skridt i en lang, sej kamp, hvor det ene brag efter det andet venter for Brøndby nu her.
Til gengæld køber han ikke den udlægning, at sejren reddede Brøndbys sæson. Med et nederlag havde afstanden til FCM været på hele 12 point.
– Der er ingen grund til at snakke om, hvorvidt det kunne lade sig gøre, for det er ikke tilfældet, slår fodboldeksperten fast.
Han er ikke bedre end Wass
Et af de helt store samtaleemner før kampen var, at Daniel Wass var sendt på bænken. I stedet dannede Stijn Spierings og Josip Radosevic duo inde på midtbanen, men Stig Tøfting har en smule vanskeligt ved at se logikken i det, for han er ikke helt imponeret over Spierings. Endnu.
– Det var et middel niveau. Min anke var også, at han kommer ikke til at slå nogle af de afleveringer op til Vallys, som spiller videre til en anden og så er der mål. Det forbindelsesled kommer Spierings ikke til at være, og det kunne man også se. Vallys var ikke særlig synlig i går, for han bliver ikke spillet.
– Jeg kan ikke se, at han skulle være bedre end Wass, konkluderer Stig Tøfting.

Rundens top
– Brøndby er uden tvivl rundens vinder. Det er stærkt at slå FC Midtjylland, og når konkurrenterne i toppen så ovenikøbet alle smider point på nær FC Nordsjælland, så er de med igen, hvor det er sjovt.
Rundens flop
– Jeg var sgu ikke imponeret over Sønderjyske. De taber 1-4 på hjemmebane til FC Nordsjælland, og de havde nærmest ikke bolden. FCN havde næsten 1.000 succesfulde afleveringer! De er sammen med Vejle det eneste hold, som ikke har fået point mod et hold fra top seks.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
Her kan du se AGF mod Sabah FK
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TOPNYHED