FC Midtjylland kunne tage glade hjem fra hovedstaden lørdag aften efter en 2-0-sejr i Parken over FC København. Det seneste års tid har FC København distanceret rivalerne fra Herning og Ikast, når man kigger på tabellen, men på en uskøn bane i Parken kunne Thomas Thomasbergs mandskab sagtens være med og trak altså det længste strå.
Sejren bringer FC Midtjylland op på femtepladsen i Superligaen, og nu kan "ulvene" pludselig skimte topholdene. De havde ellers været meget langt væk, hvis det var endt med et nederlag i Parken.
Stig Tøfting, der er Tipsbladets kommentator, mener, at FC Midtjylland leverede en klog indsats mod FC København, der fik rytmen slået i stykker af gæsterne.
– Det var FC Midtjyllands tredje sejr i Parken ud af de seneste otte opgør, og i samme periode har man kun tabt to, så de har før vist, at de godt kan finde ud af at møde FCK på udebane. Jeg havde FC København som favoritter, men jeg er ikke overrasket over, at FC Midtjylland gjorde en god figur, for det har de gjort før, siger Tøfting.
Han kalder første halvleg af Superliga-braget for "helt håbløs", men efter pausen lykkedes gæsterne med den gameplan, der var lagt til kampen.
– De fik ødelagt rytmen for FC København, som ikke formåede at skabe tempo i kampen. Det blev en kamp på FC Midtjyllands præmisser, fastslår Stig Tøfting, der ikke har noget imod, at FC Midtjylland tog sig god tid om at afvikle dødbolde og i det hele taget ikke havde specielt travlt i Parken:
– Det må FCK sgu leve med, og hvis der går for lang tid, er det dommerens opgave at lægge tid til. FC København begår jo selv en række frispark i kampen – det må de så lade være med, hvis de ikke vil have, at rytmen bliver brudt. Jeg har heller ikke noget problem med, at et hold har lange indkast som våben og tager sig tid til det. Parken er et svært sted at spille, så det siger sig selv, at udeholdene forsøger at slå rytmen i stykker. Det er ganske enkelt en skide god plan.
– Sådan noget kommer også bare kraftigere ud, fordi det er FC København. Hver gang én af de store klubber føler sig snigløbet, skal vi tale om sådan noget som det her. Jeg synes, FC København må kigge indad. Det er deres opgave at sætte tempoet i kampen, og det formåede de ikke. Længere er den ikke.
Ny midtstopper?
FC København indkasserede to mål mod FC Midtjylland, og det gjorde "løverne" også mod FC Nordsjælland, Galatasaray og Brøndby IF. Der er med andre ord sprækker i den københavnske defensiv i øjeblikket, og det er der måske ikke så meget at sige til.
Mod FC Midtjylland var både Nicolai Boilesen, David Khocholava og Kevin Diks ude med skader, og flere appellerer til, at FC København afsøger markedet for en klubløs midtstopper, der kan være med til at sætte en prop i – også med tanke på det tætte kampprogram.
Stig Tøfting har dog ikke et ben i den lejr.
– Jeg kan egentlig godt forstå FC København, fastslår "Tøffe" og uddyber:
– Hvis FCK skal hente en midtstopper, skal det være af en vis kaliber, og en spiller, der kan begå sig i Champions League, er nok for dyr. Derfor synes jeg, det giver mening at beholde pengene i lommen. Så må de kigge på det igen til januar, hvor FCK også ved, om de fortsat er med i Europa.
– Man skal også huske, at FC København jo står med seks midtstoppere, hvis de går ud og henter en ny. Hvad så når alle mand er klar? Hvordan skal man håndtere det? Jeg synes, det er rigtigt set af FCK ikke at gå ud og hente en transferfri spiller nu.
Senest så man OB lappe et hul med en transferfri spiller, idet fynboerne lørdag skrev kontrakt med midtbanespilleren Tom Trybull. Aktuelt er det kun muligt at indgå aftaler med spillere, som står uden klub.
Og det skal FC København altså holde sig fra, mener Tipsbladets kommentator.
Rundens top:
Brøndby er gode i øjeblikket, det må man bare sige. Første halvleg mod FCK var noget af det bedste, jeg har set dem levere i lang tid, og søndag var de aldrig i problemer mod Hvidovre. Randers FC og Viborg FF vandt nogle vigtige sejre, men for mig er det lige nu Brøndbys gode form, der står stærkest.
Rundens flop:
Havde man spillet 1.000 kroner på, at FC Nordsjælland kun ville få 0-0 mod Hvidovre og Vejle, var man blevet rig. Det havde jeg i hvert fald ikke set komme, og det er naturligvis for dårligt af FC Nordsjælland, der nu har spillet fire uafgjorte i træk. I den her runde vil jeg også sige, at jeg var skuffet over Silkeborg. Jeg havde glædet mig til at se dem og ikke mindst Alexander Lind mod Randers, men det var godt nok sløjt, hvad de leverede.
LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE