Superligaen er altid garant for underholdning og spænding, og ofte byder runderne på i hvert fald en overraskelse. 16. runde bød på flere.
OB vandt i Randers, og Lyngby Boldklub fik point mod Brøndby IF, men den største overraskelse var velsagtens, at FC København tabte til Viborg FF lørdag, efter at “løverne” ellers var gået til pause med en føring.
Og kampens forløb gjorde blot udfaldet mere overraskende, mener Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Jeg sad da ikke og forventede, FCK ville tabe, mens jeg så kampen. Jeg synes, Viborg var alt for passive. Men sådan er fodbold jo, det ved vi jo, og hold, der ikke er bedst på dagen, kan nemt gå hen og vinde, siger “Tøffe”.
Men skal der lægges mere i nederlaget? Er der nogen grund til bekymring på FC Københavns vegne? Nej, mener den tidligere landsholdsspiller.
– Det tror jeg ikke. Det tror jeg heller ikke, at du sagde i forrige uge? Skal vi ikke bare sige, at det er en journalistisk stramning. At vi skal være nervøse for deres form på nogen måde, den får du sgu ikke mig til at hoppe med på, fastslår “Tøffe” og tilføjer:
– Jeg vil til gengæld sige, at for anden runde i træk kan FC Midtjylland blive den helt store vinder. De skal bare lige gøre arbejdet færdig (mod Silkeborg IF mandag aften, red.), det skal vi lige være opmærksomme på. Men de har fået en fantastisk mulighed efter weekendens resultater.
Med en sejr over SIF mandag aften vil FC Midtjylland overhale Brøndby IF, der smed point søndag, i tabellen og være á point med FC København i toppen af Superligaen. Samtidig er “ulvene” ligaens mest formstærke hold, og mandskabet ligner en reel guldkandidat.
– Det kan man altid diskutere, men det ser rigtig, rigtig fornuftigt ud for FC Midtjylland. Der er en pil, der kun peger én vej, og det er opad. I Superligaen har de ikke tabt en eneste af deres seneste ni kampe, konstaterer Stig Tøfting.
– Men jeg tror altså stadig på FC København på den lange bane. De vil stå stærkt i foråret, og hvis de går videre i Europa, vil de to ekstra kampe ikke vælte dem. Jeg er ikke så nervøs, hvad det angår. Der kommer nogle bump på vejen, og det her var bare et af dem.
Fuldstændig på linje med Neestrup
FC Københavns nederlag har også været omdiskuteret af en anden årsag. Ja, faktisk på grund af noget, Jacob Neestrup udtalte efter kampen.
Her udtalte FC København-chefen, at Kevin Diks burde have trukket i nødbremsen og trukket et rødt kort på at forpurre Viborgs angreb, som endte med sejrsmålet. Den udtalelse var til rødt kort, lød det så fra formanden for danske fodbolddommere, Jens Rohde.
I den debat er Stig Tøfting dog klart på Jacob Neestrups side.
– Jeg er fuldstændig ligeglad med, hvad Jens Rohde synes om det. Jeg er fuldstændig på linje med Neestrup. Neestrup står jo ikke og siger, at Kevin Diks skal gøre Alassana Jatta invalid. Han siger bare, at han skal lave et rødt kort, slår Plæneklipperen fast.
Hvad havde du gjort, hvis du havde været Kevin Diks?
– Det ved jeg ikke. Man skal også tænke på, at den her beslutning skal tages lynhurtigt. Hvis Diks føler, at han kan nå ham, tænker han måske ikke over at trække i nødbremsen. At være bakspejlstræner er der en masse, der gør.
– Men jeg har absolut intet problem i, at en træner siger, at han ville foretrække, at hans spiller tog et rødt kort.
Rundens top
– Jeg er tilbøjelig til at sige FC Midtjylland, hvis de gør arbejdet færdig mandag aften. Kigger vi på kampene, der er afviklet, kan vi sige OB også. Det var en virkelig tiltrængt sejr og de sørgede for, at de holdt luft ned til Vejle. Men der kan peges på mange, for det var også vigtigt for Viborg, der også får lidt mere luft til nedrykningsstregen.
Rundens flop
– Taberen er Randers. Randers har ikke vundet i seks kamp, og i den periode har de kun hentet tre point. Nu er de også kun to point over nedrykningsstregen. Kronjyderne spiller ikke dårligt, men pointene mangler.
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
Steve Cooper giver ingen fribilletter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED