Superligaen er altid garant for underholdning og spænding, og ofte byder runderne på i hvert fald en overraskelse. 16. runde bød på flere.
OB vandt i Randers, og Lyngby Boldklub fik point mod Brøndby IF, men den største overraskelse var velsagtens, at FC København tabte til Viborg FF lørdag, efter at “løverne” ellers var gået til pause med en føring.
Og kampens forløb gjorde blot udfaldet mere overraskende, mener Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Jeg sad da ikke og forventede, FCK ville tabe, mens jeg så kampen. Jeg synes, Viborg var alt for passive. Men sådan er fodbold jo, det ved vi jo, og hold, der ikke er bedst på dagen, kan nemt gå hen og vinde, siger “Tøffe”.
Men skal der lægges mere i nederlaget? Er der nogen grund til bekymring på FC Københavns vegne? Nej, mener den tidligere landsholdsspiller.
– Det tror jeg ikke. Det tror jeg heller ikke, at du sagde i forrige uge? Skal vi ikke bare sige, at det er en journalistisk stramning. At vi skal være nervøse for deres form på nogen måde, den får du sgu ikke mig til at hoppe med på, fastslår “Tøffe” og tilføjer:
– Jeg vil til gengæld sige, at for anden runde i træk kan FC Midtjylland blive den helt store vinder. De skal bare lige gøre arbejdet færdig (mod Silkeborg IF mandag aften, red.), det skal vi lige være opmærksomme på. Men de har fået en fantastisk mulighed efter weekendens resultater.
Med en sejr over SIF mandag aften vil FC Midtjylland overhale Brøndby IF, der smed point søndag, i tabellen og være á point med FC København i toppen af Superligaen. Samtidig er “ulvene” ligaens mest formstærke hold, og mandskabet ligner en reel guldkandidat.
– Det kan man altid diskutere, men det ser rigtig, rigtig fornuftigt ud for FC Midtjylland. Der er en pil, der kun peger én vej, og det er opad. I Superligaen har de ikke tabt en eneste af deres seneste ni kampe, konstaterer Stig Tøfting.
– Men jeg tror altså stadig på FC København på den lange bane. De vil stå stærkt i foråret, og hvis de går videre i Europa, vil de to ekstra kampe ikke vælte dem. Jeg er ikke så nervøs, hvad det angår. Der kommer nogle bump på vejen, og det her var bare et af dem.
Fuldstændig på linje med Neestrup
FC Københavns nederlag har også været omdiskuteret af en anden årsag. Ja, faktisk på grund af noget, Jacob Neestrup udtalte efter kampen.
Her udtalte FC København-chefen, at Kevin Diks burde have trukket i nødbremsen og trukket et rødt kort på at forpurre Viborgs angreb, som endte med sejrsmålet. Den udtalelse var til rødt kort, lød det så fra formanden for danske fodbolddommere, Jens Rohde.
I den debat er Stig Tøfting dog klart på Jacob Neestrups side.
– Jeg er fuldstændig ligeglad med, hvad Jens Rohde synes om det. Jeg er fuldstændig på linje med Neestrup. Neestrup står jo ikke og siger, at Kevin Diks skal gøre Alassana Jatta invalid. Han siger bare, at han skal lave et rødt kort, slår Plæneklipperen fast.
Hvad havde du gjort, hvis du havde været Kevin Diks?
– Det ved jeg ikke. Man skal også tænke på, at den her beslutning skal tages lynhurtigt. Hvis Diks føler, at han kan nå ham, tænker han måske ikke over at trække i nødbremsen. At være bakspejlstræner er der en masse, der gør.
– Men jeg har absolut intet problem i, at en træner siger, at han ville foretrække, at hans spiller tog et rødt kort.
Rundens top
– Jeg er tilbøjelig til at sige FC Midtjylland, hvis de gør arbejdet færdig mandag aften. Kigger vi på kampene, der er afviklet, kan vi sige OB også. Det var en virkelig tiltrængt sejr og de sørgede for, at de holdt luft ned til Vejle. Men der kan peges på mange, for det var også vigtigt for Viborg, der også får lidt mere luft til nedrykningsstregen.
Rundens flop
– Taberen er Randers. Randers har ikke vundet i seks kamp, og i den periode har de kun hentet tre point. Nu er de også kun to point over nedrykningsstregen. Kronjyderne spiller ikke dårligt, men pointene mangler.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
FC København bekræfter transfer
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADET SPECIAL