Superligaen er altid garant for underholdning og spænding, og ofte byder runderne på i hvert fald en overraskelse. 16. runde bød på flere.
OB vandt i Randers, og Lyngby Boldklub fik point mod Brøndby IF, men den største overraskelse var velsagtens, at FC København tabte til Viborg FF lørdag, efter at “løverne” ellers var gået til pause med en føring.
Og kampens forløb gjorde blot udfaldet mere overraskende, mener Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Jeg sad da ikke og forventede, FCK ville tabe, mens jeg så kampen. Jeg synes, Viborg var alt for passive. Men sådan er fodbold jo, det ved vi jo, og hold, der ikke er bedst på dagen, kan nemt gå hen og vinde, siger “Tøffe”.
Men skal der lægges mere i nederlaget? Er der nogen grund til bekymring på FC Københavns vegne? Nej, mener den tidligere landsholdsspiller.
– Det tror jeg ikke. Det tror jeg heller ikke, at du sagde i forrige uge? Skal vi ikke bare sige, at det er en journalistisk stramning. At vi skal være nervøse for deres form på nogen måde, den får du sgu ikke mig til at hoppe med på, fastslår “Tøffe” og tilføjer:
– Jeg vil til gengæld sige, at for anden runde i træk kan FC Midtjylland blive den helt store vinder. De skal bare lige gøre arbejdet færdig (mod Silkeborg IF mandag aften, red.), det skal vi lige være opmærksomme på. Men de har fået en fantastisk mulighed efter weekendens resultater.
Med en sejr over SIF mandag aften vil FC Midtjylland overhale Brøndby IF, der smed point søndag, i tabellen og være á point med FC København i toppen af Superligaen. Samtidig er “ulvene” ligaens mest formstærke hold, og mandskabet ligner en reel guldkandidat.
– Det kan man altid diskutere, men det ser rigtig, rigtig fornuftigt ud for FC Midtjylland. Der er en pil, der kun peger én vej, og det er opad. I Superligaen har de ikke tabt en eneste af deres seneste ni kampe, konstaterer Stig Tøfting.
– Men jeg tror altså stadig på FC København på den lange bane. De vil stå stærkt i foråret, og hvis de går videre i Europa, vil de to ekstra kampe ikke vælte dem. Jeg er ikke så nervøs, hvad det angår. Der kommer nogle bump på vejen, og det her var bare et af dem.
Fuldstændig på linje med Neestrup
FC Københavns nederlag har også været omdiskuteret af en anden årsag. Ja, faktisk på grund af noget, Jacob Neestrup udtalte efter kampen.
Her udtalte FC København-chefen, at Kevin Diks burde have trukket i nødbremsen og trukket et rødt kort på at forpurre Viborgs angreb, som endte med sejrsmålet. Den udtalelse var til rødt kort, lød det så fra formanden for danske fodbolddommere, Jens Rohde.
I den debat er Stig Tøfting dog klart på Jacob Neestrups side.
– Jeg er fuldstændig ligeglad med, hvad Jens Rohde synes om det. Jeg er fuldstændig på linje med Neestrup. Neestrup står jo ikke og siger, at Kevin Diks skal gøre Alassana Jatta invalid. Han siger bare, at han skal lave et rødt kort, slår Plæneklipperen fast.
Hvad havde du gjort, hvis du havde været Kevin Diks?
– Det ved jeg ikke. Man skal også tænke på, at den her beslutning skal tages lynhurtigt. Hvis Diks føler, at han kan nå ham, tænker han måske ikke over at trække i nødbremsen. At være bakspejlstræner er der en masse, der gør.
– Men jeg har absolut intet problem i, at en træner siger, at han ville foretrække, at hans spiller tog et rødt kort.
Rundens top
– Jeg er tilbøjelig til at sige FC Midtjylland, hvis de gør arbejdet færdig mandag aften. Kigger vi på kampene, der er afviklet, kan vi sige OB også. Det var en virkelig tiltrængt sejr og de sørgede for, at de holdt luft ned til Vejle. Men der kan peges på mange, for det var også vigtigt for Viborg, der også får lidt mere luft til nedrykningsstregen.
Rundens flop
– Taberen er Randers. Randers har ikke vundet i seks kamp, og i den periode har de kun hentet tre point. Nu er de også kun to point over nedrykningsstregen. Kronjyderne spiller ikke dårligt, men pointene mangler.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste def. midtbanespillere
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
I svime over Oscar Schwartau
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Vild stime – men afviser guldsnak
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
AVIS
Intet aftryk!
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub