Superligaen er altid garant for underholdning og spænding, og ofte byder runderne på i hvert fald en overraskelse. 16. runde bød på flere.
OB vandt i Randers, og Lyngby Boldklub fik point mod Brøndby IF, men den største overraskelse var velsagtens, at FC København tabte til Viborg FF lørdag, efter at “løverne” ellers var gået til pause med en føring.
Og kampens forløb gjorde blot udfaldet mere overraskende, mener Tipsbladets kommentator Stig Tøfting.
– Jeg sad da ikke og forventede, FCK ville tabe, mens jeg så kampen. Jeg synes, Viborg var alt for passive. Men sådan er fodbold jo, det ved vi jo, og hold, der ikke er bedst på dagen, kan nemt gå hen og vinde, siger “Tøffe”.
Men skal der lægges mere i nederlaget? Er der nogen grund til bekymring på FC Københavns vegne? Nej, mener den tidligere landsholdsspiller.
– Det tror jeg ikke. Det tror jeg heller ikke, at du sagde i forrige uge? Skal vi ikke bare sige, at det er en journalistisk stramning. At vi skal være nervøse for deres form på nogen måde, den får du sgu ikke mig til at hoppe med på, fastslår “Tøffe” og tilføjer:
– Jeg vil til gengæld sige, at for anden runde i træk kan FC Midtjylland blive den helt store vinder. De skal bare lige gøre arbejdet færdig (mod Silkeborg IF mandag aften, red.), det skal vi lige være opmærksomme på. Men de har fået en fantastisk mulighed efter weekendens resultater.
Med en sejr over SIF mandag aften vil FC Midtjylland overhale Brøndby IF, der smed point søndag, i tabellen og være á point med FC København i toppen af Superligaen. Samtidig er “ulvene” ligaens mest formstærke hold, og mandskabet ligner en reel guldkandidat.
– Det kan man altid diskutere, men det ser rigtig, rigtig fornuftigt ud for FC Midtjylland. Der er en pil, der kun peger én vej, og det er opad. I Superligaen har de ikke tabt en eneste af deres seneste ni kampe, konstaterer Stig Tøfting.
– Men jeg tror altså stadig på FC København på den lange bane. De vil stå stærkt i foråret, og hvis de går videre i Europa, vil de to ekstra kampe ikke vælte dem. Jeg er ikke så nervøs, hvad det angår. Der kommer nogle bump på vejen, og det her var bare et af dem.
Fuldstændig på linje med Neestrup
FC Københavns nederlag har også været omdiskuteret af en anden årsag. Ja, faktisk på grund af noget, Jacob Neestrup udtalte efter kampen.
Her udtalte FC København-chefen, at Kevin Diks burde have trukket i nødbremsen og trukket et rødt kort på at forpurre Viborgs angreb, som endte med sejrsmålet. Den udtalelse var til rødt kort, lød det så fra formanden for danske fodbolddommere, Jens Rohde.
I den debat er Stig Tøfting dog klart på Jacob Neestrups side.
– Jeg er fuldstændig ligeglad med, hvad Jens Rohde synes om det. Jeg er fuldstændig på linje med Neestrup. Neestrup står jo ikke og siger, at Kevin Diks skal gøre Alassana Jatta invalid. Han siger bare, at han skal lave et rødt kort, slår Plæneklipperen fast.
Hvad havde du gjort, hvis du havde været Kevin Diks?
– Det ved jeg ikke. Man skal også tænke på, at den her beslutning skal tages lynhurtigt. Hvis Diks føler, at han kan nå ham, tænker han måske ikke over at trække i nødbremsen. At være bakspejlstræner er der en masse, der gør.
– Men jeg har absolut intet problem i, at en træner siger, at han ville foretrække, at hans spiller tog et rødt kort.
Rundens top
– Jeg er tilbøjelig til at sige FC Midtjylland, hvis de gør arbejdet færdig mandag aften. Kigger vi på kampene, der er afviklet, kan vi sige OB også. Det var en virkelig tiltrængt sejr og de sørgede for, at de holdt luft ned til Vejle. Men der kan peges på mange, for det var også vigtigt for Viborg, der også får lidt mere luft til nedrykningsstregen.
Rundens flop
– Taberen er Randers. Randers har ikke vundet i seks kamp, og i den periode har de kun hentet tre point. Nu er de også kun to point over nedrykningsstregen. Kronjyderne spiller ikke dårligt, men pointene mangler.
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
INTERVIEW
Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers