Efter AGF's kamp mod Hvidovre havde Aarhus-klubbens cheftræner Uwe Rösler svaret afvigende på et spørgsmål om måden, som hans mandskab spillede på i opgøret. Han pegede nemlig på, at eksperterne på TV3 Sport ikke havde prøvet at spille fem kampe på to uger.
Det er nu noget, som fodboldekspert – og Tipsbladets kommentator – Stig Tøfting tog op på kanalen.
– Hovedparten af alle os eksperter har spillet fem kampe på 14 dage. Det har han også selv, så den holder ikke helt. Han får et spørgsmål i øst, og han svarer i vest. Ganske enkelt. Og så er det jo sådan, at trænerne stiller sig op foran deres spillere og prøver på at forsvare dem. Men det var et helt legitimt spørgsmål, der kom her i forhold til, at vi vil se lidt mere mod på forsvarsspillerne, når de havde bolden, fortæller Tøfting.
Derudover bliver det også nævnt, at Rösler måske har glemt, at han selv har arbejdet for TV på et tidspunkt.
Tøfting bemærker endvidere, at det er netop kampe i europæisk fodbold, som de danske klubber gerne vil ud og prøve kræfter med – og når det så sker, så skal man høre på den slags her.
– Og når de så kommer i Europa, så hører vi nogle gange den her forklaring. Det er derfor, jeg kalder det porcelæns-ligaen. Det er simpelthen så hårdt, at man skal spille fem kampe på 14 dage. Hvis man nu var gået videre, så skulle man have spillet ni kampe på 27 dage. Så havde det nok været endnu værre. Så ved jeg ikke, hvad vi skulle have stået og hørt på. Så man kan jo sige, at det er fint nok, at man ikke er i Europa mere, hvis det er for hårdt, siger han og fortsætter:
– Man kan jo bygge truppen op til, at man skal spille i Europa. Man har haft masser af muligheder for at hente spillere ind. Man har vidst det i lang tid, at man skulle hente nogle. Så hvis det var fordi, at der var nogle, der skulle have en pause – eller nogle der var lidt slidte – så kan man skifte ud. Det er tidligt at komme med de her undskyldninger, lyder det fra Stig Tøfting.
Det blev da også kun til to kampe i Conference League-kvalifikationen, hvor belgiske Club Brugge fik sendt dem ud.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Giver transferopdatering
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
Cristiano Ronaldo i optur