Efter AGF's kamp mod Hvidovre havde Aarhus-klubbens cheftræner Uwe Rösler svaret afvigende på et spørgsmål om måden, som hans mandskab spillede på i opgøret. Han pegede nemlig på, at eksperterne på TV3 Sport ikke havde prøvet at spille fem kampe på to uger.
Det er nu noget, som fodboldekspert – og Tipsbladets kommentator – Stig Tøfting tog op på kanalen.
– Hovedparten af alle os eksperter har spillet fem kampe på 14 dage. Det har han også selv, så den holder ikke helt. Han får et spørgsmål i øst, og han svarer i vest. Ganske enkelt. Og så er det jo sådan, at trænerne stiller sig op foran deres spillere og prøver på at forsvare dem. Men det var et helt legitimt spørgsmål, der kom her i forhold til, at vi vil se lidt mere mod på forsvarsspillerne, når de havde bolden, fortæller Tøfting.
Derudover bliver det også nævnt, at Rösler måske har glemt, at han selv har arbejdet for TV på et tidspunkt.
Tøfting bemærker endvidere, at det er netop kampe i europæisk fodbold, som de danske klubber gerne vil ud og prøve kræfter med – og når det så sker, så skal man høre på den slags her.
– Og når de så kommer i Europa, så hører vi nogle gange den her forklaring. Det er derfor, jeg kalder det porcelæns-ligaen. Det er simpelthen så hårdt, at man skal spille fem kampe på 14 dage. Hvis man nu var gået videre, så skulle man have spillet ni kampe på 27 dage. Så havde det nok været endnu værre. Så ved jeg ikke, hvad vi skulle have stået og hørt på. Så man kan jo sige, at det er fint nok, at man ikke er i Europa mere, hvis det er for hårdt, siger han og fortsætter:
– Man kan jo bygge truppen op til, at man skal spille i Europa. Man har haft masser af muligheder for at hente spillere ind. Man har vidst det i lang tid, at man skulle hente nogle. Så hvis det var fordi, at der var nogle, der skulle have en pause – eller nogle der var lidt slidte – så kan man skifte ud. Det er tidligt at komme med de her undskyldninger, lyder det fra Stig Tøfting.
Det blev da også kun til to kampe i Conference League-kvalifikationen, hvor belgiske Club Brugge fik sendt dem ud.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER