Tøfting: Fint AGF røg ud hvis det er for hårdt

Stig Tøfting giver igen til AGF-cheftræner Uwe Rösler.



Efter AGF's kamp mod Hvidovre havde Aarhus-klubbens cheftræner Uwe Rösler svaret afvigende på et spørgsmål om måden, som hans mandskab spillede på i opgøret. Han pegede nemlig på, at eksperterne på TV3 Sport ikke havde prøvet at spille fem kampe på to uger.

Det er nu noget, som fodboldekspert – og Tipsbladets kommentator – Stig Tøfting tog op på kanalen.

– Hovedparten af alle os eksperter har spillet fem kampe på 14 dage. Det har han også selv, så den holder ikke helt. Han får et spørgsmål i øst, og han svarer i vest. Ganske enkelt. Og så er det jo sådan, at trænerne stiller sig op foran deres spillere og prøver på at forsvare dem. Men det var et helt legitimt spørgsmål, der kom her i forhold til, at vi vil se lidt mere mod på forsvarsspillerne, når de havde bolden, fortæller Tøfting.

Derudover bliver det også nævnt, at Rösler måske har glemt, at han selv har arbejdet for TV på et tidspunkt. 

Tøfting bemærker endvidere, at det er netop kampe i europæisk fodbold, som de danske klubber gerne vil ud og prøve kræfter med – og når det så sker, så skal man høre på den slags her.

– Og når de så kommer i Europa, så hører vi nogle gange den her forklaring. Det er derfor, jeg kalder det porcelæns-ligaen. Det er simpelthen så hårdt, at man skal spille fem kampe på 14 dage. Hvis man nu var gået videre, så skulle man have spillet ni kampe på 27 dage. Så havde det nok været endnu værre. Så ved jeg ikke, hvad vi skulle have stået og hørt på. Så man kan jo sige, at det er fint nok, at man ikke er i Europa mere, hvis det er for hårdt, siger han og fortsætter:

– Man kan jo bygge truppen op til, at man skal spille i Europa. Man har haft masser af muligheder for at hente spillere ind. Man har vidst det i lang tid, at man skulle hente nogle. Så hvis det var fordi, at der var nogle, der skulle have en pause – eller nogle der var lidt slidte – så kan man skifte ud. Det er tidligt at komme med de her undskyldninger, lyder det fra Stig Tøfting.

Det blev da også kun til to kampe i Conference League-kvalifikationen, hvor belgiske Club Brugge fik sendt dem ud.





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: FCK ringede aldrig

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

I dialog om dansk bomber

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC Barcelona køber VM-angriber

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Ny bejler til dansk guldfugl

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM-spiller får fem karantænedage

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Curaçao – Elfenbenskysten