Tøfting: Fint AGF røg ud hvis det er for hårdt

Stig Tøfting giver igen til AGF-cheftræner Uwe Rösler.



Efter AGF's kamp mod Hvidovre havde Aarhus-klubbens cheftræner Uwe Rösler svaret afvigende på et spørgsmål om måden, som hans mandskab spillede på i opgøret. Han pegede nemlig på, at eksperterne på TV3 Sport ikke havde prøvet at spille fem kampe på to uger.

Det er nu noget, som fodboldekspert – og Tipsbladets kommentator – Stig Tøfting tog op på kanalen.

– Hovedparten af alle os eksperter har spillet fem kampe på 14 dage. Det har han også selv, så den holder ikke helt. Han får et spørgsmål i øst, og han svarer i vest. Ganske enkelt. Og så er det jo sådan, at trænerne stiller sig op foran deres spillere og prøver på at forsvare dem. Men det var et helt legitimt spørgsmål, der kom her i forhold til, at vi vil se lidt mere mod på forsvarsspillerne, når de havde bolden, fortæller Tøfting.

Derudover bliver det også nævnt, at Rösler måske har glemt, at han selv har arbejdet for TV på et tidspunkt. 

Tøfting bemærker endvidere, at det er netop kampe i europæisk fodbold, som de danske klubber gerne vil ud og prøve kræfter med – og når det så sker, så skal man høre på den slags her.

– Og når de så kommer i Europa, så hører vi nogle gange den her forklaring. Det er derfor, jeg kalder det porcelæns-ligaen. Det er simpelthen så hårdt, at man skal spille fem kampe på 14 dage. Hvis man nu var gået videre, så skulle man have spillet ni kampe på 27 dage. Så havde det nok været endnu værre. Så ved jeg ikke, hvad vi skulle have stået og hørt på. Så man kan jo sige, at det er fint nok, at man ikke er i Europa mere, hvis det er for hårdt, siger han og fortsætter:

– Man kan jo bygge truppen op til, at man skal spille i Europa. Man har haft masser af muligheder for at hente spillere ind. Man har vidst det i lang tid, at man skulle hente nogle. Så hvis det var fordi, at der var nogle, der skulle have en pause – eller nogle der var lidt slidte – så kan man skifte ud. Det er tidligt at komme med de her undskyldninger, lyder det fra Stig Tøfting.

Det blev da også kun til to kampe i Conference League-kvalifikationen, hvor belgiske Club Brugge fik sendt dem ud.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Hvor er I vilde, AGF!

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nærmer sig vild FCK-præstation

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Surt show – dumpet!

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Vildt Superliga-rygte afvises

Her er FC Københavns pris på William Clem

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni