Efter AGF's kamp mod Hvidovre havde Aarhus-klubbens cheftræner Uwe Rösler svaret afvigende på et spørgsmål om måden, som hans mandskab spillede på i opgøret. Han pegede nemlig på, at eksperterne på TV3 Sport ikke havde prøvet at spille fem kampe på to uger.
Det er nu noget, som fodboldekspert – og Tipsbladets kommentator – Stig Tøfting tog op på kanalen.
– Hovedparten af alle os eksperter har spillet fem kampe på 14 dage. Det har han også selv, så den holder ikke helt. Han får et spørgsmål i øst, og han svarer i vest. Ganske enkelt. Og så er det jo sådan, at trænerne stiller sig op foran deres spillere og prøver på at forsvare dem. Men det var et helt legitimt spørgsmål, der kom her i forhold til, at vi vil se lidt mere mod på forsvarsspillerne, når de havde bolden, fortæller Tøfting.
Derudover bliver det også nævnt, at Rösler måske har glemt, at han selv har arbejdet for TV på et tidspunkt.
Tøfting bemærker endvidere, at det er netop kampe i europæisk fodbold, som de danske klubber gerne vil ud og prøve kræfter med – og når det så sker, så skal man høre på den slags her.
– Og når de så kommer i Europa, så hører vi nogle gange den her forklaring. Det er derfor, jeg kalder det porcelæns-ligaen. Det er simpelthen så hårdt, at man skal spille fem kampe på 14 dage. Hvis man nu var gået videre, så skulle man have spillet ni kampe på 27 dage. Så havde det nok været endnu værre. Så ved jeg ikke, hvad vi skulle have stået og hørt på. Så man kan jo sige, at det er fint nok, at man ikke er i Europa mere, hvis det er for hårdt, siger han og fortsætter:
– Man kan jo bygge truppen op til, at man skal spille i Europa. Man har haft masser af muligheder for at hente spillere ind. Man har vidst det i lang tid, at man skulle hente nogle. Så hvis det var fordi, at der var nogle, der skulle have en pause – eller nogle der var lidt slidte – så kan man skifte ud. Det er tidligt at komme med de her undskyldninger, lyder det fra Stig Tøfting.
Det blev da også kun til to kampe i Conference League-kvalifikationen, hvor belgiske Club Brugge fik sendt dem ud.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’