Tøfting forudser stor trænerrokade i Superligaen

Ekstra Bladets ekspert, Stig Tøfting, der også kommenterer fodbold for TV3 Sport, forudser, at der kan ske noget på trænerfronten til sommer.



Der resterer bare et par runder igen af denne sæson i dansk fodbolds bedste række, og når Superligaen lukker ned næste søndag, forudser ekspert Stig Tøfting en trænerrokade i Superligaen.

Det skriver han i sin ugentlige klumme i Ekstra Bladet.

Tøfting, der også kommenterer fodbold på TV3 Sport, fortæller i kommentaren, at han har svært ved at se David Nielsen fortsætte i AGF, efter man i denne sæson har haft det svært og lige nu kæmper om at undgå at rykke ud af rækken. Samtidig med at sportschef Stig Inge Bjørnebye uden for kridtstregerne har truffet beslutninger, der ikke nødvendigvis har harmoneret med David Nielsens ønsker.

Og det er her, at Stig Tøfting peger på, at David Nielsen var daværende AGF-sportschef og nuværende FCK-sportsdirektør Peter Christiansens mand i Aarhus-klubben. Og at FCK altså kan skifte træner, selv om man er tæt på at vinde mesterskabet.

– FCK bliver mestre, men vi så i Malmö i 2016, at Allan Kuhn blev fyret som mestertræner. Det kan også ske for Jess Thorup. Og så er vejen banet for en genforening med ’PC’, Rubén Sellés og David Nielsen, skriver Stig Tøfting i sin klumme i Ekstra Bladet.

“Tøffe” peger på, at Brian Priske, der ventes at få sparket i Royal Antwerp efter denne sæson, så ville kunne overtage det ledige trænerjob i AGF. Priske har tidligere været cheftræner for FC Midtjylland og har også en fortid som assistent i klubben samt i FCK.

I “Plæneklipperens” kommentar fortæller han også, hvem han ser rykke ud af Superligaen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

El Clásico kan afgøre det hele

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud