Tøfting: Har bange anelser på OB’s vegne

Det har mest været nogle lottokuponer, der er kommet ind i spillertruppen, mener Stig Tøfting.



OB har i denne sæson hentet otte point efter deres første syv kampe i denne sæson, og når man ser på det transfervindue, som Odense-klubben har haft, så har det ikke været imponeret, hvad der er kommet ind.

Det fortæller Tipsbladets kommentator på TV3 Sport i optakten til kampen mellem fynboerne og Silkeborg.

– Jeg vil sige, at den her gang, hvor man har lavet sindssygt mange udskiftninger i det her transfervindue, hvor man har solgt spillere til dyre penge – og man har faktisk ikke givet noget for dem, man har hentet ind. Det kan godt være, at man betaler høje lønninger, det kan jeg ikke svare på, siger han og fortsætter:

– Men man har ikke rigtig hentet noget ind, hvor man kunne sige, at her er der store chancer for, at det går godt. Det er sådan lidt lottokuponer. Men jeg synes, at det har set interessant ud, men jeg har også haft mine bange anelser på OB's vegne, om Andreas Alm kan få det her til at ligne et fodboldhold, lyder det fra Tøfting.

I OB har man også kunne se, at Andreas Alm som cheftræner blot er på et pointsnit på 1,3 i den tid, som han har været i klubben – og her mener den tidligere landsholdsspiller – og OB'er – at det har været for ukonstant.

– Vi ser sjældent OB vinde to fodboldkampe i træk, og vi har slet ikke set dem vinde tre kampe i træk under Andreas Alm, når man nu kigger Superliga isoleret, fortæller Stig Tøfting.

Han mener dog heller ikke, at det har været nemt for OB-cheftræneren med de mange spillere, der er kommet ind og ud af truppen.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!