Tøfting: Har bange anelser på OB’s vegne

Det har mest været nogle lottokuponer, der er kommet ind i spillertruppen, mener Stig Tøfting.



OB har i denne sæson hentet otte point efter deres første syv kampe i denne sæson, og når man ser på det transfervindue, som Odense-klubben har haft, så har det ikke været imponeret, hvad der er kommet ind.

Det fortæller Tipsbladets kommentator på TV3 Sport i optakten til kampen mellem fynboerne og Silkeborg.

– Jeg vil sige, at den her gang, hvor man har lavet sindssygt mange udskiftninger i det her transfervindue, hvor man har solgt spillere til dyre penge – og man har faktisk ikke givet noget for dem, man har hentet ind. Det kan godt være, at man betaler høje lønninger, det kan jeg ikke svare på, siger han og fortsætter:

– Men man har ikke rigtig hentet noget ind, hvor man kunne sige, at her er der store chancer for, at det går godt. Det er sådan lidt lottokuponer. Men jeg synes, at det har set interessant ud, men jeg har også haft mine bange anelser på OB's vegne, om Andreas Alm kan få det her til at ligne et fodboldhold, lyder det fra Tøfting.

I OB har man også kunne se, at Andreas Alm som cheftræner blot er på et pointsnit på 1,3 i den tid, som han har været i klubben – og her mener den tidligere landsholdsspiller – og OB'er – at det har været for ukonstant.

– Vi ser sjældent OB vinde to fodboldkampe i træk, og vi har slet ikke set dem vinde tre kampe i træk under Andreas Alm, når man nu kigger Superliga isoleret, fortæller Stig Tøfting.

Han mener dog heller ikke, at det har været nemt for OB-cheftræneren med de mange spillere, der er kommet ind og ud af truppen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København – OB

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite