OB har i denne sæson hentet otte point efter deres første syv kampe i denne sæson, og når man ser på det transfervindue, som Odense-klubben har haft, så har det ikke været imponeret, hvad der er kommet ind.
Det fortæller Tipsbladets kommentator på TV3 Sport i optakten til kampen mellem fynboerne og Silkeborg.
– Jeg vil sige, at den her gang, hvor man har lavet sindssygt mange udskiftninger i det her transfervindue, hvor man har solgt spillere til dyre penge – og man har faktisk ikke givet noget for dem, man har hentet ind. Det kan godt være, at man betaler høje lønninger, det kan jeg ikke svare på, siger han og fortsætter:
– Men man har ikke rigtig hentet noget ind, hvor man kunne sige, at her er der store chancer for, at det går godt. Det er sådan lidt lottokuponer. Men jeg synes, at det har set interessant ud, men jeg har også haft mine bange anelser på OB's vegne, om Andreas Alm kan få det her til at ligne et fodboldhold, lyder det fra Tøfting.
I OB har man også kunne se, at Andreas Alm som cheftræner blot er på et pointsnit på 1,3 i den tid, som han har været i klubben – og her mener den tidligere landsholdsspiller – og OB'er – at det har været for ukonstant.
– Vi ser sjældent OB vinde to fodboldkampe i træk, og vi har slet ikke set dem vinde tre kampe i træk under Andreas Alm, når man nu kigger Superliga isoleret, fortæller Stig Tøfting.
Han mener dog heller ikke, at det har været nemt for OB-cheftræneren med de mange spillere, der er kommet ind og ud af truppen.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
CUSTOM
Mexico – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER