OB har i denne sæson hentet otte point efter deres første syv kampe i denne sæson, og når man ser på det transfervindue, som Odense-klubben har haft, så har det ikke været imponeret, hvad der er kommet ind.
Det fortæller Tipsbladets kommentator på TV3 Sport i optakten til kampen mellem fynboerne og Silkeborg.
– Jeg vil sige, at den her gang, hvor man har lavet sindssygt mange udskiftninger i det her transfervindue, hvor man har solgt spillere til dyre penge – og man har faktisk ikke givet noget for dem, man har hentet ind. Det kan godt være, at man betaler høje lønninger, det kan jeg ikke svare på, siger han og fortsætter:
– Men man har ikke rigtig hentet noget ind, hvor man kunne sige, at her er der store chancer for, at det går godt. Det er sådan lidt lottokuponer. Men jeg synes, at det har set interessant ud, men jeg har også haft mine bange anelser på OB's vegne, om Andreas Alm kan få det her til at ligne et fodboldhold, lyder det fra Tøfting.
I OB har man også kunne se, at Andreas Alm som cheftræner blot er på et pointsnit på 1,3 i den tid, som han har været i klubben – og her mener den tidligere landsholdsspiller – og OB'er – at det har været for ukonstant.
– Vi ser sjældent OB vinde to fodboldkampe i træk, og vi har slet ikke set dem vinde tre kampe i træk under Andreas Alm, når man nu kigger Superliga isoleret, fortæller Stig Tøfting.
Han mener dog heller ikke, at det har været nemt for OB-cheftræneren med de mange spillere, der er kommet ind og ud af truppen.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER