Det var som nat og dag for FC København mandag aften.
Københavnerne blev kørt ud på røv og albuer i første halvleg mod FC Nordsjælland, mens man i anden halvleg løftede niveauet gevaldigt og vandt 3-1.
På trods af sejren var Stig Tøfting nærmest i chok, da Tipsbladets kommentator skulle sætte ord på FCK’s første halvleg dagen derpå.
– Jeg var rystet over deres bundniveau, men det var alle jo. Det var også derfor, Neestrup ikke gad at sige noget om det efter kampen. Han har flere gange i løbet af den her sæson, og også seneste sæson, lagt sig fladt ned, når der er noget, der har været lort. Der har ikke været så meget at komme efter.
– Alle kunne jo se, at det her var fuldstændig jammerligt. Jeg har sjældent hørt deres eget publikum være så utilfredse, eller i hvert fald tilkendegive at de var så utilfredse, som de var i går. Så voldsomt har jeg ikke hørt det før. Og jeg har da set nogle sjove ting i de senere år, hvor der ikke er blevet pebet nær så meget, siger Stig Tøfting.
Noget af æren skal dog også tilskrives FC Nordjælland, der bestemt ikke kom dårligt ud til kampen.
– Selvfølgelig hænger det også sammen med, at Nordsjælland spillede godt. Vi må jo sige, at deres mål til 1-0 var et fremragende opspil og en god flugter af Ankersen. Så det er ikke fordi, at det kun var FCK, der var dårlige, for der er også et modstanderhold, der udnytter det, og det gjorde Nordsjælland.
– Det redder FC Københavns kamp, at de kommer til pause med 1-1. Det har meget at sige. Selvom man har været det klart dårligste hold på banen, så er man ikke uden chancer for at få point eller vinde, det har vi set så mange gange, siger Plæneklipperen.
’Må sidde med dårlig smag i munden’
Men hvad gør man egentlig som træner, når ens hold har præsteret så dårligt i første halvleg?
– Det er jo bare sådan, at pauserne er med til at ændre fodboldkampe. Jeg tror da, at Neestrup i pausen viste nogle klip fra første halvleg, hvor spillerne også må sidde med en dårlig smag i munden. De må være blevet enige om, at det niveau, de præsterede i 1. halvleg, kan de allesammen gøre bedre, og det gik de ud og gjorde fra start af.
– Og så har FCK bare noget individuel kvalitet, og så har de en bænk, der kan ændre kampe. Men det betyder ikke, at jeg synes, at FCK spillede en fantastisk kamp. De spillede bedre i anden halvleg, men champagnefodbold var det ikke. Men de var de bedste i anden halvleg, siger Stig Tøfting.
Som bekendt endte FCK med at sikre sejren i anden halvleg, og det betyder, at FC Københavns efterårssæson i den grad kan ende med at være godkendt.
– Jeg ville have det godt, hvis jeg var Neestrup. Det er svært virkelig at save dem midtover, for de er med i Europa endnu, selvom det ikke har være prangende. De ligger nummer 19, og der er to kampe tilbage, og det er de bedste 24, der går videre. Så er der to kampe mod Kolding. Vi kan ikke kalde det godkendt, hvis FC København ryger ud til Kolding, og det kan vi heller ikke, hvis de ryger ud af Conference League, siger Stig Tøfting.
Rundens top:
Det synes jeg nok er Randers, igen. De lukker deres efterårssæson ned på fornemmeste vis ved at spille Viborg totalt ud af banen i første halvleg. Men også der kunne man se Viborg score til sidst, og så blev det lidt gummibens-agtigt for Randers.
Rundens flop:
Der er Lyngby svære at komme udenom. Udover bare at sige Lyngby, så har Morten Karlsen haft 18 kampe i spidsen for holdet, og de har kun vundet en enkelt, og det var 1-0 over Vejle. Det er sateme ikke prangende. De må se noget, vi andre ikke kan se, siden han er blevet fredet. Faktum er, at hvis han havde tabt omklædningsrummet, så var han nok blevet skubbet ud, så det må man formode, han ikke har.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE