‘Tøffe’ i chok: Fuldstændig jammerligt, FCK

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting zoomer ind på den overståede Superliga-runde, hvor FCK viste lavt bundniveau.



Det var som nat og dag for FC København mandag aften.

Københavnerne blev kørt ud på røv og albuer i første halvleg mod FC Nordsjælland, mens man i anden halvleg løftede niveauet gevaldigt og vandt 3-1.

På trods af sejren var Stig Tøfting nærmest i chok, da Tipsbladets kommentator skulle sætte ord på FCK’s første halvleg dagen derpå.

– Jeg var rystet over deres bundniveau, men det var alle jo. Det var også derfor, Neestrup ikke gad at sige noget om det efter kampen. Han har flere gange i løbet af den her sæson, og også seneste sæson, lagt sig fladt ned, når der er noget, der har været lort. Der har ikke været så meget at komme efter.

– Alle kunne jo se, at det her var fuldstændig jammerligt. Jeg har sjældent hørt deres eget publikum være så utilfredse, eller i hvert fald tilkendegive at de var så utilfredse, som de var i går. Så voldsomt har jeg ikke hørt det før. Og jeg har da set nogle sjove ting i de senere år, hvor der ikke er blevet pebet nær så meget, siger Stig Tøfting.

Noget af æren skal dog også tilskrives FC Nordjælland, der bestemt ikke kom dårligt ud til kampen.

– Selvfølgelig hænger det også sammen med, at Nordsjælland spillede godt. Vi må jo sige, at deres mål til 1-0 var et fremragende opspil og en god flugter af Ankersen. Så det er ikke fordi, at det kun var FCK, der var dårlige, for der er også et modstanderhold, der udnytter det, og det gjorde Nordsjælland.

– Det redder FC Københavns kamp, at de kommer til pause med 1-1. Det har meget at sige. Selvom man har været det klart dårligste hold på banen, så er man ikke uden chancer for at få point eller vinde, det har vi set så mange gange, siger Plæneklipperen.

’Må sidde med dårlig smag i munden’
Men hvad gør man egentlig som træner, når ens hold har præsteret så dårligt i første halvleg?

– Det er jo bare sådan, at pauserne er med til at ændre fodboldkampe. Jeg tror da, at Neestrup i pausen viste nogle klip fra første halvleg, hvor spillerne også må sidde med en dårlig smag i munden. De må være blevet enige om, at det niveau, de præsterede i 1. halvleg, kan de allesammen gøre bedre, og det gik de ud og gjorde fra start af.

– Og så har FCK bare noget individuel kvalitet, og så har de en bænk, der kan ændre kampe. Men det betyder ikke, at jeg synes, at FCK spillede en fantastisk kamp. De spillede bedre i anden halvleg, men champagnefodbold var det ikke. Men de var de bedste i anden halvleg, siger Stig Tøfting.

Som bekendt endte FCK med at sikre sejren i anden halvleg, og det betyder, at FC Københavns efterårssæson i den grad kan ende med at være godkendt.

– Jeg ville have det godt, hvis jeg var Neestrup. Det er svært virkelig at save dem midtover, for de er med i Europa endnu, selvom det ikke har være prangende. De ligger nummer 19, og der er to kampe tilbage, og det er de bedste 24, der går videre. Så er der to kampe mod Kolding. Vi kan ikke kalde det godkendt, hvis FC København ryger ud til Kolding, og det kan vi heller ikke, hvis de ryger ud af Conference League, siger Stig Tøfting.

Rundens top:
Det synes jeg nok er Randers, igen. De lukker deres efterårssæson ned på fornemmeste vis ved at spille Viborg totalt ud af banen i første halvleg. Men også der kunne man se Viborg score til sidst, og så blev det lidt gummibens-agtigt for Randers.

Rundens flop:
Der er Lyngby svære at komme udenom. Udover bare at sige Lyngby, så har Morten Karlsen haft 18 kampe i spidsen for holdet, og de har kun vundet en enkelt, og det var 1-0 over Vejle. Det er sateme ikke prangende. De må se noget, vi andre ikke kan se, siden han er blevet fredet. Faktum er, at hvis han havde tabt omklædningsrummet, så var han nok blevet skubbet ud, så det må man formode, han ikke har.





LIVE

LIVE: Schmedes afviser

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

AGF tager pis på FC Midtjylland

FC København skriver kontrakt med juvel

Vil have ham væk fra FC København

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

I svime: Som en ny spiller

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

23 røde kort i vanvidskamp

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

– Han har måske været lagt lidt på is

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Mileta Rajovic i stor optur

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

Froholdt på tavlen i storkamp

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’