Det var som nat og dag for FC København mandag aften.
Københavnerne blev kørt ud på røv og albuer i første halvleg mod FC Nordsjælland, mens man i anden halvleg løftede niveauet gevaldigt og vandt 3-1.
På trods af sejren var Stig Tøfting nærmest i chok, da Tipsbladets kommentator skulle sætte ord på FCK’s første halvleg dagen derpå.
– Jeg var rystet over deres bundniveau, men det var alle jo. Det var også derfor, Neestrup ikke gad at sige noget om det efter kampen. Han har flere gange i løbet af den her sæson, og også seneste sæson, lagt sig fladt ned, når der er noget, der har været lort. Der har ikke været så meget at komme efter.
– Alle kunne jo se, at det her var fuldstændig jammerligt. Jeg har sjældent hørt deres eget publikum være så utilfredse, eller i hvert fald tilkendegive at de var så utilfredse, som de var i går. Så voldsomt har jeg ikke hørt det før. Og jeg har da set nogle sjove ting i de senere år, hvor der ikke er blevet pebet nær så meget, siger Stig Tøfting.
Noget af æren skal dog også tilskrives FC Nordjælland, der bestemt ikke kom dårligt ud til kampen.
– Selvfølgelig hænger det også sammen med, at Nordsjælland spillede godt. Vi må jo sige, at deres mål til 1-0 var et fremragende opspil og en god flugter af Ankersen. Så det er ikke fordi, at det kun var FCK, der var dårlige, for der er også et modstanderhold, der udnytter det, og det gjorde Nordsjælland.
– Det redder FC Københavns kamp, at de kommer til pause med 1-1. Det har meget at sige. Selvom man har været det klart dårligste hold på banen, så er man ikke uden chancer for at få point eller vinde, det har vi set så mange gange, siger Plæneklipperen.
’Må sidde med dårlig smag i munden’
Men hvad gør man egentlig som træner, når ens hold har præsteret så dårligt i første halvleg?
– Det er jo bare sådan, at pauserne er med til at ændre fodboldkampe. Jeg tror da, at Neestrup i pausen viste nogle klip fra første halvleg, hvor spillerne også må sidde med en dårlig smag i munden. De må være blevet enige om, at det niveau, de præsterede i 1. halvleg, kan de allesammen gøre bedre, og det gik de ud og gjorde fra start af.
– Og så har FCK bare noget individuel kvalitet, og så har de en bænk, der kan ændre kampe. Men det betyder ikke, at jeg synes, at FCK spillede en fantastisk kamp. De spillede bedre i anden halvleg, men champagnefodbold var det ikke. Men de var de bedste i anden halvleg, siger Stig Tøfting.
Som bekendt endte FCK med at sikre sejren i anden halvleg, og det betyder, at FC Københavns efterårssæson i den grad kan ende med at være godkendt.
– Jeg ville have det godt, hvis jeg var Neestrup. Det er svært virkelig at save dem midtover, for de er med i Europa endnu, selvom det ikke har være prangende. De ligger nummer 19, og der er to kampe tilbage, og det er de bedste 24, der går videre. Så er der to kampe mod Kolding. Vi kan ikke kalde det godkendt, hvis FC København ryger ud til Kolding, og det kan vi heller ikke, hvis de ryger ud af Conference League, siger Stig Tøfting.
Rundens top:
Det synes jeg nok er Randers, igen. De lukker deres efterårssæson ned på fornemmeste vis ved at spille Viborg totalt ud af banen i første halvleg. Men også der kunne man se Viborg score til sidst, og så blev det lidt gummibens-agtigt for Randers.
Rundens flop:
Der er Lyngby svære at komme udenom. Udover bare at sige Lyngby, så har Morten Karlsen haft 18 kampe i spidsen for holdet, og de har kun vundet en enkelt, og det var 1-0 over Vejle. Det er sateme ikke prangende. De må se noget, vi andre ikke kan se, siden han er blevet fredet. Faktum er, at hvis han havde tabt omklædningsrummet, så var han nok blevet skubbet ud, så det må man formode, han ikke har.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte