Det var som nat og dag for FC København mandag aften.
Københavnerne blev kørt ud på røv og albuer i første halvleg mod FC Nordsjælland, mens man i anden halvleg løftede niveauet gevaldigt og vandt 3-1.
På trods af sejren var Stig Tøfting nærmest i chok, da Tipsbladets kommentator skulle sætte ord på FCK’s første halvleg dagen derpå.
– Jeg var rystet over deres bundniveau, men det var alle jo. Det var også derfor, Neestrup ikke gad at sige noget om det efter kampen. Han har flere gange i løbet af den her sæson, og også seneste sæson, lagt sig fladt ned, når der er noget, der har været lort. Der har ikke været så meget at komme efter.
– Alle kunne jo se, at det her var fuldstændig jammerligt. Jeg har sjældent hørt deres eget publikum være så utilfredse, eller i hvert fald tilkendegive at de var så utilfredse, som de var i går. Så voldsomt har jeg ikke hørt det før. Og jeg har da set nogle sjove ting i de senere år, hvor der ikke er blevet pebet nær så meget, siger Stig Tøfting.
Noget af æren skal dog også tilskrives FC Nordjælland, der bestemt ikke kom dårligt ud til kampen.
– Selvfølgelig hænger det også sammen med, at Nordsjælland spillede godt. Vi må jo sige, at deres mål til 1-0 var et fremragende opspil og en god flugter af Ankersen. Så det er ikke fordi, at det kun var FCK, der var dårlige, for der er også et modstanderhold, der udnytter det, og det gjorde Nordsjælland.
– Det redder FC Københavns kamp, at de kommer til pause med 1-1. Det har meget at sige. Selvom man har været det klart dårligste hold på banen, så er man ikke uden chancer for at få point eller vinde, det har vi set så mange gange, siger Plæneklipperen.
’Må sidde med dårlig smag i munden’
Men hvad gør man egentlig som træner, når ens hold har præsteret så dårligt i første halvleg?
– Det er jo bare sådan, at pauserne er med til at ændre fodboldkampe. Jeg tror da, at Neestrup i pausen viste nogle klip fra første halvleg, hvor spillerne også må sidde med en dårlig smag i munden. De må være blevet enige om, at det niveau, de præsterede i 1. halvleg, kan de allesammen gøre bedre, og det gik de ud og gjorde fra start af.
– Og så har FCK bare noget individuel kvalitet, og så har de en bænk, der kan ændre kampe. Men det betyder ikke, at jeg synes, at FCK spillede en fantastisk kamp. De spillede bedre i anden halvleg, men champagnefodbold var det ikke. Men de var de bedste i anden halvleg, siger Stig Tøfting.
Som bekendt endte FCK med at sikre sejren i anden halvleg, og det betyder, at FC Københavns efterårssæson i den grad kan ende med at være godkendt.
– Jeg ville have det godt, hvis jeg var Neestrup. Det er svært virkelig at save dem midtover, for de er med i Europa endnu, selvom det ikke har være prangende. De ligger nummer 19, og der er to kampe tilbage, og det er de bedste 24, der går videre. Så er der to kampe mod Kolding. Vi kan ikke kalde det godkendt, hvis FC København ryger ud til Kolding, og det kan vi heller ikke, hvis de ryger ud af Conference League, siger Stig Tøfting.
Rundens top:
Det synes jeg nok er Randers, igen. De lukker deres efterårssæson ned på fornemmeste vis ved at spille Viborg totalt ud af banen i første halvleg. Men også der kunne man se Viborg score til sidst, og så blev det lidt gummibens-agtigt for Randers.
Rundens flop:
Der er Lyngby svære at komme udenom. Udover bare at sige Lyngby, så har Morten Karlsen haft 18 kampe i spidsen for holdet, og de har kun vundet en enkelt, og det var 1-0 over Vejle. Det er sateme ikke prangende. De må se noget, vi andre ikke kan se, siden han er blevet fredet. Faktum er, at hvis han havde tabt omklædningsrummet, så var han nok blevet skubbet ud, så det må man formode, han ikke har.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
Michael Carrick bliver i Manchester United
Manchester City bekræfter
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus