‘Tøffe’ i chok: Fuldstændig jammerligt, FCK

Tipsbladets kommentator Stig Tøfting zoomer ind på den overståede Superliga-runde, hvor FCK viste lavt bundniveau.



Det var som nat og dag for FC København mandag aften.

Københavnerne blev kørt ud på røv og albuer i første halvleg mod FC Nordsjælland, mens man i anden halvleg løftede niveauet gevaldigt og vandt 3-1.

På trods af sejren var Stig Tøfting nærmest i chok, da Tipsbladets kommentator skulle sætte ord på FCK’s første halvleg dagen derpå.

– Jeg var rystet over deres bundniveau, men det var alle jo. Det var også derfor, Neestrup ikke gad at sige noget om det efter kampen. Han har flere gange i løbet af den her sæson, og også seneste sæson, lagt sig fladt ned, når der er noget, der har været lort. Der har ikke været så meget at komme efter.

– Alle kunne jo se, at det her var fuldstændig jammerligt. Jeg har sjældent hørt deres eget publikum være så utilfredse, eller i hvert fald tilkendegive at de var så utilfredse, som de var i går. Så voldsomt har jeg ikke hørt det før. Og jeg har da set nogle sjove ting i de senere år, hvor der ikke er blevet pebet nær så meget, siger Stig Tøfting.

Noget af æren skal dog også tilskrives FC Nordjælland, der bestemt ikke kom dårligt ud til kampen.

– Selvfølgelig hænger det også sammen med, at Nordsjælland spillede godt. Vi må jo sige, at deres mål til 1-0 var et fremragende opspil og en god flugter af Ankersen. Så det er ikke fordi, at det kun var FCK, der var dårlige, for der er også et modstanderhold, der udnytter det, og det gjorde Nordsjælland.

– Det redder FC Københavns kamp, at de kommer til pause med 1-1. Det har meget at sige. Selvom man har været det klart dårligste hold på banen, så er man ikke uden chancer for at få point eller vinde, det har vi set så mange gange, siger Plæneklipperen.

’Må sidde med dårlig smag i munden’
Men hvad gør man egentlig som træner, når ens hold har præsteret så dårligt i første halvleg?

– Det er jo bare sådan, at pauserne er med til at ændre fodboldkampe. Jeg tror da, at Neestrup i pausen viste nogle klip fra første halvleg, hvor spillerne også må sidde med en dårlig smag i munden. De må være blevet enige om, at det niveau, de præsterede i 1. halvleg, kan de allesammen gøre bedre, og det gik de ud og gjorde fra start af.

– Og så har FCK bare noget individuel kvalitet, og så har de en bænk, der kan ændre kampe. Men det betyder ikke, at jeg synes, at FCK spillede en fantastisk kamp. De spillede bedre i anden halvleg, men champagnefodbold var det ikke. Men de var de bedste i anden halvleg, siger Stig Tøfting.

Som bekendt endte FCK med at sikre sejren i anden halvleg, og det betyder, at FC Københavns efterårssæson i den grad kan ende med at være godkendt.

– Jeg ville have det godt, hvis jeg var Neestrup. Det er svært virkelig at save dem midtover, for de er med i Europa endnu, selvom det ikke har være prangende. De ligger nummer 19, og der er to kampe tilbage, og det er de bedste 24, der går videre. Så er der to kampe mod Kolding. Vi kan ikke kalde det godkendt, hvis FC København ryger ud til Kolding, og det kan vi heller ikke, hvis de ryger ud af Conference League, siger Stig Tøfting.

Rundens top:
Det synes jeg nok er Randers, igen. De lukker deres efterårssæson ned på fornemmeste vis ved at spille Viborg totalt ud af banen i første halvleg. Men også der kunne man se Viborg score til sidst, og så blev det lidt gummibens-agtigt for Randers.

Rundens flop:
Der er Lyngby svære at komme udenom. Udover bare at sige Lyngby, så har Morten Karlsen haft 18 kampe i spidsen for holdet, og de har kun vundet en enkelt, og det var 1-0 over Vejle. Det er sateme ikke prangende. De må se noget, vi andre ikke kan se, siden han er blevet fredet. Faktum er, at hvis han havde tabt omklædningsrummet, så var han nok blevet skubbet ud, så det må man formode, han ikke har.





Vild bonus til ny Wolfsburg-boss




LIVE

LIVE: Nu er der nyt om Rønnow

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Farzam: En gave for FC København

FC Fredericia – Randers FC

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Real Madrid – Elche

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Supercomputer spår FCM-nedtur

Tæt på at sende millioner til FC København

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM