Jesper Sørensen lagde ikke fingre imellem efter Brøndbys 3-1-nederlag til FC København før landskampspausen, hvor cheftræneren kom med en hård kritik af sit hold.
– Jeg ser ikke det udtryk, vi skal spille med, og det er selvfølgelig mit ansvar. Jeg ser ikke, at vi har den soliditet i holdet, og det er selvfølgelig også mit ansvar. Lige nu lukker vi mål ind stort set hver gang modstanderen er oppe i vores felt, og det er klart, at det skal vi have sat en prop i, lød det her fra Jesper Sørensen i et interview med Viaplay.
Brøndby-bossen beskrev samtidig sæsonstarten som 'alt for dårlig' og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev Jesper Sørensens kontante udtalelser diskuteret i Viaplay-studiet, hvor Stig Tøfting roste cheftræneren for at sige tingene uden omsvøb.
– Der er selvfølgelig noget, der kommer lige efter en kamp og nok er lidt heftigere, end hvis Jesper Sørensen lige havde fået lov til at tænke lidt over tingene. Hvis man måske havde mødt ham dagen efter, så tror jeg ikke, at det var kommet lige så kraftigt ud. Men det er selvfølgelig en skuffelse over, at man jo ikke giver sig selv muligheden for at komme tilbage i den fodboldkamp, man var bagud 2-0 i, fordi man på en omstilling giver FC København den mulighed.
– Det er jo ikke første gang her i sæsonen. Vi husker jo flere kampe, blandt andet i Viborg, hvor man kvajer sig. Mod Randers også, hvor man ryger ind i en kontrakniv. Man smider bolden nogle dumme steder på banen, hvor det har været dyrt. Men jeg synes også, at de er blevet straffet ekstremt hårdt, for der skal ikke ret mange fejl til, før Brøndby bliver straffet. Deres udnyttelsesprocent i den anden ende har ikke været lige så høj som i sidste sæson, og det er jo bundlinjen.
– Men jeg synes jo, at det er fedt, at vi har en Jesper Sørensen, der er så udadvendt, som han er her, og adresserer sine problemer. Jeg synes nok, at det er voldsomt, at alle sten skal vendes, for jeg har da været en af fortalerne for, at Brøndby har spillet noget af det mest flydende fodbold i Superligaen, selvom jeg godt ved, at det i bund og grund er pointene, det kommer an på, lød det fra Stig Tøfting.
Med en sejr over Sønderjyske kan Brøndby overtage Superligaens fjerdeplads fra FC København, der lørdag tabte 2-1 til FC Midtjylland.
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
Randers FC og OB spiller uafgjort
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG