Tøfting roser kritisk Brøndby-boss: Det er fedt!

Jesper Sørensen udtalte sig i særdeles kritiske vendinger efter Brøndbys derbynederlag FC København, og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev den ærlighed rost af Viaplay-ekspert Stig Tøfting.



Jesper Sørensen lagde ikke fingre imellem efter Brøndbys 3-1-nederlag til FC København før landskampspausen, hvor cheftræneren kom med en hård kritik af sit hold. 

– Jeg ser ikke det udtryk, vi skal spille med, og det er selvfølgelig mit ansvar. Jeg ser ikke, at vi har den soliditet i holdet, og det er selvfølgelig også mit ansvar. Lige nu lukker vi mål ind stort set hver gang modstanderen er oppe i vores felt, og det er klart, at det skal vi have sat en prop i, lød det her fra Jesper Sørensen i et interview med Viaplay. 

Brøndby-bossen beskrev samtidig sæsonstarten som 'alt for dårlig' og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev Jesper Sørensens kontante udtalelser diskuteret i Viaplay-studiet, hvor Stig Tøfting roste cheftræneren for at sige tingene uden omsvøb. 

– Der er selvfølgelig noget, der kommer lige efter en kamp og nok er lidt heftigere, end hvis Jesper Sørensen lige havde fået lov til at tænke lidt over tingene. Hvis man måske havde mødt ham dagen efter, så tror jeg ikke, at det var kommet lige så kraftigt ud. Men det er selvfølgelig en skuffelse over, at man jo ikke giver sig selv muligheden for at komme tilbage i den fodboldkamp, man var bagud 2-0 i, fordi man på en omstilling giver FC København den mulighed.

– Det er jo ikke første gang her i sæsonen. Vi husker jo flere kampe, blandt andet i Viborg, hvor man kvajer sig. Mod Randers også, hvor man ryger ind i en kontrakniv. Man smider bolden nogle dumme steder på banen, hvor det har været dyrt. Men jeg synes også, at de er blevet straffet ekstremt hårdt, for der skal ikke ret mange fejl til, før Brøndby bliver straffet. Deres udnyttelsesprocent i den anden ende har ikke været lige så høj som i sidste sæson, og det er jo bundlinjen.

– Men jeg synes jo, at det er fedt, at vi har en Jesper Sørensen, der er så udadvendt, som han er her, og adresserer sine problemer. Jeg synes nok, at det er voldsomt, at alle sten skal vendes, for jeg har da været en af fortalerne for, at Brøndby har spillet noget af det mest flydende fodbold i Superligaen, selvom jeg godt ved, at det i bund og grund er pointene, det kommer an på, lød det fra Stig Tøfting. 

Med en sejr over Sønderjyske kan Brøndby overtage Superligaens fjerdeplads fra FC København, der lørdag tabte 2-1 til FC Midtjylland. 







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Interessant afsløring



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Manchester City – Real Madrid

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Blev informeret om mulig fyring onsdag

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle