Tøfting roser kritisk Brøndby-boss: Det er fedt!

Jesper Sørensen udtalte sig i særdeles kritiske vendinger efter Brøndbys derbynederlag FC København, og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev den ærlighed rost af Viaplay-ekspert Stig Tøfting.



Jesper Sørensen lagde ikke fingre imellem efter Brøndbys 3-1-nederlag til FC København før landskampspausen, hvor cheftræneren kom med en hård kritik af sit hold. 

– Jeg ser ikke det udtryk, vi skal spille med, og det er selvfølgelig mit ansvar. Jeg ser ikke, at vi har den soliditet i holdet, og det er selvfølgelig også mit ansvar. Lige nu lukker vi mål ind stort set hver gang modstanderen er oppe i vores felt, og det er klart, at det skal vi have sat en prop i, lød det her fra Jesper Sørensen i et interview med Viaplay. 

Brøndby-bossen beskrev samtidig sæsonstarten som 'alt for dårlig' og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev Jesper Sørensens kontante udtalelser diskuteret i Viaplay-studiet, hvor Stig Tøfting roste cheftræneren for at sige tingene uden omsvøb. 

– Der er selvfølgelig noget, der kommer lige efter en kamp og nok er lidt heftigere, end hvis Jesper Sørensen lige havde fået lov til at tænke lidt over tingene. Hvis man måske havde mødt ham dagen efter, så tror jeg ikke, at det var kommet lige så kraftigt ud. Men det er selvfølgelig en skuffelse over, at man jo ikke giver sig selv muligheden for at komme tilbage i den fodboldkamp, man var bagud 2-0 i, fordi man på en omstilling giver FC København den mulighed.

– Det er jo ikke første gang her i sæsonen. Vi husker jo flere kampe, blandt andet i Viborg, hvor man kvajer sig. Mod Randers også, hvor man ryger ind i en kontrakniv. Man smider bolden nogle dumme steder på banen, hvor det har været dyrt. Men jeg synes også, at de er blevet straffet ekstremt hårdt, for der skal ikke ret mange fejl til, før Brøndby bliver straffet. Deres udnyttelsesprocent i den anden ende har ikke været lige så høj som i sidste sæson, og det er jo bundlinjen.

– Men jeg synes jo, at det er fedt, at vi har en Jesper Sørensen, der er så udadvendt, som han er her, og adresserer sine problemer. Jeg synes nok, at det er voldsomt, at alle sten skal vendes, for jeg har da været en af fortalerne for, at Brøndby har spillet noget af det mest flydende fodbold i Superligaen, selvom jeg godt ved, at det i bund og grund er pointene, det kommer an på, lød det fra Stig Tøfting. 

Med en sejr over Sønderjyske kan Brøndby overtage Superligaens fjerdeplads fra FC København, der lørdag tabte 2-1 til FC Midtjylland. 





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Derfor trækker FC København-transfer ud

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Begejstret for Jacob Neestrup

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta