Tøfting roser kritisk Brøndby-boss: Det er fedt!

Jesper Sørensen udtalte sig i særdeles kritiske vendinger efter Brøndbys derbynederlag FC København, og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev den ærlighed rost af Viaplay-ekspert Stig Tøfting.



Jesper Sørensen lagde ikke fingre imellem efter Brøndbys 3-1-nederlag til FC København før landskampspausen, hvor cheftræneren kom med en hård kritik af sit hold. 

– Jeg ser ikke det udtryk, vi skal spille med, og det er selvfølgelig mit ansvar. Jeg ser ikke, at vi har den soliditet i holdet, og det er selvfølgelig også mit ansvar. Lige nu lukker vi mål ind stort set hver gang modstanderen er oppe i vores felt, og det er klart, at det skal vi have sat en prop i, lød det her fra Jesper Sørensen i et interview med Viaplay. 

Brøndby-bossen beskrev samtidig sæsonstarten som 'alt for dårlig' og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev Jesper Sørensens kontante udtalelser diskuteret i Viaplay-studiet, hvor Stig Tøfting roste cheftræneren for at sige tingene uden omsvøb. 

– Der er selvfølgelig noget, der kommer lige efter en kamp og nok er lidt heftigere, end hvis Jesper Sørensen lige havde fået lov til at tænke lidt over tingene. Hvis man måske havde mødt ham dagen efter, så tror jeg ikke, at det var kommet lige så kraftigt ud. Men det er selvfølgelig en skuffelse over, at man jo ikke giver sig selv muligheden for at komme tilbage i den fodboldkamp, man var bagud 2-0 i, fordi man på en omstilling giver FC København den mulighed.

– Det er jo ikke første gang her i sæsonen. Vi husker jo flere kampe, blandt andet i Viborg, hvor man kvajer sig. Mod Randers også, hvor man ryger ind i en kontrakniv. Man smider bolden nogle dumme steder på banen, hvor det har været dyrt. Men jeg synes også, at de er blevet straffet ekstremt hårdt, for der skal ikke ret mange fejl til, før Brøndby bliver straffet. Deres udnyttelsesprocent i den anden ende har ikke været lige så høj som i sidste sæson, og det er jo bundlinjen.

– Men jeg synes jo, at det er fedt, at vi har en Jesper Sørensen, der er så udadvendt, som han er her, og adresserer sine problemer. Jeg synes nok, at det er voldsomt, at alle sten skal vendes, for jeg har da været en af fortalerne for, at Brøndby har spillet noget af det mest flydende fodbold i Superligaen, selvom jeg godt ved, at det i bund og grund er pointene, det kommer an på, lød det fra Stig Tøfting. 

Med en sejr over Sønderjyske kan Brøndby overtage Superligaens fjerdeplads fra FC København, der lørdag tabte 2-1 til FC Midtjylland. 





Amin Chiakha tilbage til FCK?


Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

FCM jagter Franculino-erstatning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

– Brøndby har min støtte

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

David Nielsen, den er til dig!

Franculino redder FCM

Deler godt FC København-nyt

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Thomas Frank har fået en undskyldning

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

– FCK er ikke det bedste sted

Scorer hvert 49. minut

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

FC Midtjylland – AGF

Slår fast: Han kommer til at koste

De tager over for Ivan Prelec

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Kæmpebøde for dokumentsvindel

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent