Tøfting roser kritisk Brøndby-boss: Det er fedt!

Jesper Sørensen udtalte sig i særdeles kritiske vendinger efter Brøndbys derbynederlag FC København, og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev den ærlighed rost af Viaplay-ekspert Stig Tøfting.



Jesper Sørensen lagde ikke fingre imellem efter Brøndbys 3-1-nederlag til FC København før landskampspausen, hvor cheftræneren kom med en hård kritik af sit hold. 

– Jeg ser ikke det udtryk, vi skal spille med, og det er selvfølgelig mit ansvar. Jeg ser ikke, at vi har den soliditet i holdet, og det er selvfølgelig også mit ansvar. Lige nu lukker vi mål ind stort set hver gang modstanderen er oppe i vores felt, og det er klart, at det skal vi have sat en prop i, lød det her fra Jesper Sørensen i et interview med Viaplay. 

Brøndby-bossen beskrev samtidig sæsonstarten som 'alt for dårlig' og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev Jesper Sørensens kontante udtalelser diskuteret i Viaplay-studiet, hvor Stig Tøfting roste cheftræneren for at sige tingene uden omsvøb. 

– Der er selvfølgelig noget, der kommer lige efter en kamp og nok er lidt heftigere, end hvis Jesper Sørensen lige havde fået lov til at tænke lidt over tingene. Hvis man måske havde mødt ham dagen efter, så tror jeg ikke, at det var kommet lige så kraftigt ud. Men det er selvfølgelig en skuffelse over, at man jo ikke giver sig selv muligheden for at komme tilbage i den fodboldkamp, man var bagud 2-0 i, fordi man på en omstilling giver FC København den mulighed.

– Det er jo ikke første gang her i sæsonen. Vi husker jo flere kampe, blandt andet i Viborg, hvor man kvajer sig. Mod Randers også, hvor man ryger ind i en kontrakniv. Man smider bolden nogle dumme steder på banen, hvor det har været dyrt. Men jeg synes også, at de er blevet straffet ekstremt hårdt, for der skal ikke ret mange fejl til, før Brøndby bliver straffet. Deres udnyttelsesprocent i den anden ende har ikke været lige så høj som i sidste sæson, og det er jo bundlinjen.

– Men jeg synes jo, at det er fedt, at vi har en Jesper Sørensen, der er så udadvendt, som han er her, og adresserer sine problemer. Jeg synes nok, at det er voldsomt, at alle sten skal vendes, for jeg har da været en af fortalerne for, at Brøndby har spillet noget af det mest flydende fodbold i Superligaen, selvom jeg godt ved, at det i bund og grund er pointene, det kommer an på, lød det fra Stig Tøfting. 

Med en sejr over Sønderjyske kan Brøndby overtage Superligaens fjerdeplads fra FC København, der lørdag tabte 2-1 til FC Midtjylland. 





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Storroser dansk super-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bayern slår rekord i ny storsejr

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Han ender i Premier League

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Flere ændringer kan være på vej i FC København

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Silkeborg-comeback giver håb

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

‘Han snakker ikke om andet!’

FC København med overtidssejr over Randers

‘Det former ens karakter’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland