Tøfting roser kritisk Brøndby-boss: Det er fedt!

Jesper Sørensen udtalte sig i særdeles kritiske vendinger efter Brøndbys derbynederlag FC København, og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev den ærlighed rost af Viaplay-ekspert Stig Tøfting.



Jesper Sørensen lagde ikke fingre imellem efter Brøndbys 3-1-nederlag til FC København før landskampspausen, hvor cheftræneren kom med en hård kritik af sit hold. 

– Jeg ser ikke det udtryk, vi skal spille med, og det er selvfølgelig mit ansvar. Jeg ser ikke, at vi har den soliditet i holdet, og det er selvfølgelig også mit ansvar. Lige nu lukker vi mål ind stort set hver gang modstanderen er oppe i vores felt, og det er klart, at det skal vi have sat en prop i, lød det her fra Jesper Sørensen i et interview med Viaplay. 

Brøndby-bossen beskrev samtidig sæsonstarten som 'alt for dårlig' og i optakten til dagens hjemmekamp mod Sønderjyske blev Jesper Sørensens kontante udtalelser diskuteret i Viaplay-studiet, hvor Stig Tøfting roste cheftræneren for at sige tingene uden omsvøb. 

– Der er selvfølgelig noget, der kommer lige efter en kamp og nok er lidt heftigere, end hvis Jesper Sørensen lige havde fået lov til at tænke lidt over tingene. Hvis man måske havde mødt ham dagen efter, så tror jeg ikke, at det var kommet lige så kraftigt ud. Men det er selvfølgelig en skuffelse over, at man jo ikke giver sig selv muligheden for at komme tilbage i den fodboldkamp, man var bagud 2-0 i, fordi man på en omstilling giver FC København den mulighed.

– Det er jo ikke første gang her i sæsonen. Vi husker jo flere kampe, blandt andet i Viborg, hvor man kvajer sig. Mod Randers også, hvor man ryger ind i en kontrakniv. Man smider bolden nogle dumme steder på banen, hvor det har været dyrt. Men jeg synes også, at de er blevet straffet ekstremt hårdt, for der skal ikke ret mange fejl til, før Brøndby bliver straffet. Deres udnyttelsesprocent i den anden ende har ikke været lige så høj som i sidste sæson, og det er jo bundlinjen.

– Men jeg synes jo, at det er fedt, at vi har en Jesper Sørensen, der er så udadvendt, som han er her, og adresserer sine problemer. Jeg synes nok, at det er voldsomt, at alle sten skal vendes, for jeg har da været en af fortalerne for, at Brøndby har spillet noget af det mest flydende fodbold i Superligaen, selvom jeg godt ved, at det i bund og grund er pointene, det kommer an på, lød det fra Stig Tøfting. 

Med en sejr over Sønderjyske kan Brøndby overtage Superligaens fjerdeplads fra FC København, der lørdag tabte 2-1 til FC Midtjylland. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

OB – FC København



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Stort slag for FC København

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Cooper afslører: Han starter inde

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Tidligere FCK-talent skifter



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Alexander Lind revser Superliga-profil

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Tottenham Hotspur – Arsenal

– Pinligt for rigtig mange at se

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

OB straffer angriber

Høgh hyldes af UEFA

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

– Stemningen i FCK er håbløs!

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann