Tøftings opfordring: Nu skal GFH investere i BIF

Et dansk mesterskab må give anledning til, at Global Football Holdings investerer yderligere i Brøndby.



Brøndby blev tilbage i 2022 overtaget af Global Football Holdings, som medførte store protester fra en lang række af den københavnske vestegnsklubs fans. Søndag står de med muligheden for at vinde mesterskabet, og hvis det lader sig gøre, så har fodboldekspert Stig Tøfting en klar opfordring til dem.

Det fortæller han om i optakten til kampen på Viaplay.

– Det man kan sige er det næste skridt, hvis de vinder det her mesterskabt, så må det også give en anledning til, at de skubber barren endnu højere.  At man investerer endnu mere i den her trup, fordi det må også være det, de gerne vil. Spille med om mesterskabet, siger han og fortsætter:

– Tænk sig at nå derhen, at der er flere klubber, som kan nå derhen som FC København, hvor man kan sige, at hvis ikke vi vinder mesterskabet, så er vi skuffede, så er det en fiasko og en skandale. Hvis der var flere klubber, der gjorde det, så havde vi jo lige pludselig sådan en Superliga hvert år, lyder det fra Stig Tøfting.

I forvejen har de amerikanske ejere smidt en stor portion penge i klubben, som har rykket dem, og Stig Tøfting understreger også, at hans holdning til det ejerskab er, at det er en god ting for Brøndby.

– Jeg kan ikke se, at der er nogen, der har noget dårligt for øje ved at investere nogle penge og sætte sine egne penge over styr i forhold til det, siger den tidligere landsholdsspiller og bemærker, at det har været nødvendigt for dem, hvis de ville tage et skridt op mod FCK og FC Midtjylland.

GFH har også andre klubber under deres parably, som blandt andet tæller Beveren i belgien, Real Salt Lake fra USA samt Bundesliga-klubben Augsburg.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Afslører samtale med Roony Bardghji

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Leverkusen – Bayern

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned