Tøftings opfordring: Nu skal GFH investere i BIF

Et dansk mesterskab må give anledning til, at Global Football Holdings investerer yderligere i Brøndby.



Brøndby blev tilbage i 2022 overtaget af Global Football Holdings, som medførte store protester fra en lang række af den københavnske vestegnsklubs fans. Søndag står de med muligheden for at vinde mesterskabet, og hvis det lader sig gøre, så har fodboldekspert Stig Tøfting en klar opfordring til dem.

Det fortæller han om i optakten til kampen på Viaplay.

– Det man kan sige er det næste skridt, hvis de vinder det her mesterskabt, så må det også give en anledning til, at de skubber barren endnu højere.  At man investerer endnu mere i den her trup, fordi det må også være det, de gerne vil. Spille med om mesterskabet, siger han og fortsætter:

– Tænk sig at nå derhen, at der er flere klubber, som kan nå derhen som FC København, hvor man kan sige, at hvis ikke vi vinder mesterskabet, så er vi skuffede, så er det en fiasko og en skandale. Hvis der var flere klubber, der gjorde det, så havde vi jo lige pludselig sådan en Superliga hvert år, lyder det fra Stig Tøfting.

I forvejen har de amerikanske ejere smidt en stor portion penge i klubben, som har rykket dem, og Stig Tøfting understreger også, at hans holdning til det ejerskab er, at det er en god ting for Brøndby.

– Jeg kan ikke se, at der er nogen, der har noget dårligt for øje ved at investere nogle penge og sætte sine egne penge over styr i forhold til det, siger den tidligere landsholdsspiller og bemærker, at det har været nødvendigt for dem, hvis de ville tage et skridt op mod FCK og FC Midtjylland.

GFH har også andre klubber under deres parably, som blandt andet tæller Beveren i belgien, Real Salt Lake fra USA samt Bundesliga-klubben Augsburg.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Smadrer transferrekord

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Spanien har et ekstra øje på Messi

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Hjulmand vækker opsigt til første træning