Tøftings opfordring: Nu skal GFH investere i BIF

Et dansk mesterskab må give anledning til, at Global Football Holdings investerer yderligere i Brøndby.



Brøndby blev tilbage i 2022 overtaget af Global Football Holdings, som medførte store protester fra en lang række af den københavnske vestegnsklubs fans. Søndag står de med muligheden for at vinde mesterskabet, og hvis det lader sig gøre, så har fodboldekspert Stig Tøfting en klar opfordring til dem.

Det fortæller han om i optakten til kampen på Viaplay.

– Det man kan sige er det næste skridt, hvis de vinder det her mesterskabt, så må det også give en anledning til, at de skubber barren endnu højere.  At man investerer endnu mere i den her trup, fordi det må også være det, de gerne vil. Spille med om mesterskabet, siger han og fortsætter:

– Tænk sig at nå derhen, at der er flere klubber, som kan nå derhen som FC København, hvor man kan sige, at hvis ikke vi vinder mesterskabet, så er vi skuffede, så er det en fiasko og en skandale. Hvis der var flere klubber, der gjorde det, så havde vi jo lige pludselig sådan en Superliga hvert år, lyder det fra Stig Tøfting.

I forvejen har de amerikanske ejere smidt en stor portion penge i klubben, som har rykket dem, og Stig Tøfting understreger også, at hans holdning til det ejerskab er, at det er en god ting for Brøndby.

– Jeg kan ikke se, at der er nogen, der har noget dårligt for øje ved at investere nogle penge og sætte sine egne penge over styr i forhold til det, siger den tidligere landsholdsspiller og bemærker, at det har været nødvendigt for dem, hvis de ville tage et skridt op mod FCK og FC Midtjylland.

GFH har også andre klubber under deres parably, som blandt andet tæller Beveren i belgien, Real Salt Lake fra USA samt Bundesliga-klubben Augsburg.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Medie: FC København jagter Michael Parker

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

De vil have Rashford

Premier League-dansker skal have ny manager

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen