Tøftings opfordring: Nu skal GFH investere i BIF

Et dansk mesterskab må give anledning til, at Global Football Holdings investerer yderligere i Brøndby.



Brøndby blev tilbage i 2022 overtaget af Global Football Holdings, som medførte store protester fra en lang række af den københavnske vestegnsklubs fans. Søndag står de med muligheden for at vinde mesterskabet, og hvis det lader sig gøre, så har fodboldekspert Stig Tøfting en klar opfordring til dem.

Det fortæller han om i optakten til kampen på Viaplay.

– Det man kan sige er det næste skridt, hvis de vinder det her mesterskabt, så må det også give en anledning til, at de skubber barren endnu højere.  At man investerer endnu mere i den her trup, fordi det må også være det, de gerne vil. Spille med om mesterskabet, siger han og fortsætter:

– Tænk sig at nå derhen, at der er flere klubber, som kan nå derhen som FC København, hvor man kan sige, at hvis ikke vi vinder mesterskabet, så er vi skuffede, så er det en fiasko og en skandale. Hvis der var flere klubber, der gjorde det, så havde vi jo lige pludselig sådan en Superliga hvert år, lyder det fra Stig Tøfting.

I forvejen har de amerikanske ejere smidt en stor portion penge i klubben, som har rykket dem, og Stig Tøfting understreger også, at hans holdning til det ejerskab er, at det er en god ting for Brøndby.

– Jeg kan ikke se, at der er nogen, der har noget dårligt for øje ved at investere nogle penge og sætte sine egne penge over styr i forhold til det, siger den tidligere landsholdsspiller og bemærker, at det har været nødvendigt for dem, hvis de ville tage et skridt op mod FCK og FC Midtjylland.

GFH har også andre klubber under deres parably, som blandt andet tæller Beveren i belgien, Real Salt Lake fra USA samt Bundesliga-klubben Augsburg.





Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner