Tipsbladet i Parken
Hvad er det, han har i hånden?
Der var mange, der spærrede øjnene op omkring kampstart i søndagens Superliga-kamp mellem FC København og Hvidovre IF.
For Hvidovre-målmand Filip Djukic havde, til manges store forbavselse og morskab, en toiletrulle i hånden, da han kom ind til kampen mod de forsvarende danske mestre.
Jublen fra FC Københavns fans var stor, da den tidligere FCK-ungdomsspiller løb ned til sit mål foran tribunen, da de to hold byttede banehalvdel umiddelbart før kickoff.
Djukic’ gimmick var en henvisning til de to klubbers første møde i sæsonen i Hvidovre, hvor målmanden i høj fart forlod banen for at komme på toilettet.
Og selvom kampen overhovedet ikke forløb, som Djukic og holdkammeraterne havde håbet efter en fin indsats i seneste spillerunde mod Silkeborg IF, havde Hvidovre-spilleren overskud til at smile over påfundet, der ikke kun var hans eget.
– Det var bare lidt lir fra kampen på Hvidovre Stadion, som de fleste nok husker. Så det var bare lidt lir til fansene, sagde Filip Djukic med et smil i mixed zone umiddelbart efter kampen.
– Der var mange, der stod og grindee. Jeg tror også, at dommeren var lidt i chok, og han stod og grinte her til mig inden kampen. Men jeg synes, at folk tog meget godt imod det, siger Filip Djukic.
Filip Djukic har et godt ry for såvel evnerne som målmand som at eje både humor og selvironi. Han svigter heller ikke i dag. #rulle #fckhif pic.twitter.com/M4PHILXiYb
— Troels Bager Thøgersen (@TroelsBagerT) October 28, 2023
Få meter fra Hvidovre-målmanden og de forsamlede journalister stod Hvidovres direktør Peter Lassen, og Djukic kunne afsløre, at chefen havde haft en finger med i spillet.
– Der er blevet snakket om det i noget tid. Vi har en sportschef, der også godt kan lide at stikke snuden frem, og han er altid fuld af gode idéer, siger Filip Djukic.
Filip Djukic spillede i FC Københavns ungdomsafdeling fra 2012 til 2018.
Målmanden og hans holdkammerater har brug for at holde humøret oppe for tiden, da Superliga-tilværelsen kun har budt på tre point og ingen sejre i de første 13 spillerunder.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
Zanka ville spille gratis for FC København
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
