Toiletrulle-gimmick i Parken var chefens idé

Hvidovre-målmand Filip Djukic leverede dagens morsomme indslag i Parken, da han tog en toiletrulle med ind til kampen.



Tipsbladet i Parken

Hvad er det, han har i hånden?

Der var mange, der spærrede øjnene op omkring kampstart i søndagens Superliga-kamp mellem FC København og Hvidovre IF.

For Hvidovre-målmand Filip Djukic havde, til manges store forbavselse og morskab, en toiletrulle i hånden, da han kom ind til kampen mod de forsvarende danske mestre.

Jublen fra FC Københavns fans var stor, da den tidligere FCK-ungdomsspiller løb ned til sit mål foran tribunen, da de to hold byttede banehalvdel umiddelbart før kickoff.

Djukic’ gimmick var en henvisning til de to klubbers første møde i sæsonen i Hvidovre, hvor målmanden i høj fart forlod banen for at komme på toilettet.

Og selvom kampen overhovedet ikke forløb, som Djukic og holdkammeraterne havde håbet efter en fin indsats i seneste spillerunde mod Silkeborg IF, havde Hvidovre-spilleren overskud til at smile over påfundet, der ikke kun var hans eget.

– Det var bare lidt lir fra kampen på Hvidovre Stadion, som de fleste nok husker. Så det var bare lidt lir til fansene, sagde Filip Djukic med et smil i mixed zone umiddelbart efter kampen.

– Der var mange, der stod og grindee. Jeg tror også, at dommeren var lidt i chok, og han stod og grinte her til mig inden kampen. Men jeg synes, at folk tog meget godt imod det, siger Filip Djukic.

Få meter fra Hvidovre-målmanden og de forsamlede journalister stod Hvidovres direktør Peter Lassen, og Djukic kunne afsløre, at chefen havde haft en finger med i spillet.

–  Der er blevet snakket om det i noget tid. Vi har en sportschef, der også godt kan lide at stikke snuden frem, og han er altid fuld af gode idéer, siger Filip Djukic.

Filip Djukic spillede i FC Københavns ungdomsafdeling fra 2012 til 2018.

Målmanden og hans holdkammerater har brug for at holde humøret oppe for tiden, da Superliga-tilværelsen kun har budt på tre point og ingen sejre i de første 13 spillerunder.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

OB henter finsk landsholdsspiller

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel