Tipsbladet i Parken
Hvad er det, han har i hånden?
Der var mange, der spærrede øjnene op omkring kampstart i søndagens Superliga-kamp mellem FC København og Hvidovre IF.
For Hvidovre-målmand Filip Djukic havde, til manges store forbavselse og morskab, en toiletrulle i hånden, da han kom ind til kampen mod de forsvarende danske mestre.
Jublen fra FC Københavns fans var stor, da den tidligere FCK-ungdomsspiller løb ned til sit mål foran tribunen, da de to hold byttede banehalvdel umiddelbart før kickoff.
Djukic’ gimmick var en henvisning til de to klubbers første møde i sæsonen i Hvidovre, hvor målmanden i høj fart forlod banen for at komme på toilettet.
Og selvom kampen overhovedet ikke forløb, som Djukic og holdkammeraterne havde håbet efter en fin indsats i seneste spillerunde mod Silkeborg IF, havde Hvidovre-spilleren overskud til at smile over påfundet, der ikke kun var hans eget.
– Det var bare lidt lir fra kampen på Hvidovre Stadion, som de fleste nok husker. Så det var bare lidt lir til fansene, sagde Filip Djukic med et smil i mixed zone umiddelbart efter kampen.
– Der var mange, der stod og grindee. Jeg tror også, at dommeren var lidt i chok, og han stod og grinte her til mig inden kampen. Men jeg synes, at folk tog meget godt imod det, siger Filip Djukic.
Filip Djukic har et godt ry for såvel evnerne som målmand som at eje både humor og selvironi. Han svigter heller ikke i dag. #rulle #fckhif pic.twitter.com/M4PHILXiYb
— Troels Bager Thøgersen (@TroelsBagerT) October 28, 2023
Få meter fra Hvidovre-målmanden og de forsamlede journalister stod Hvidovres direktør Peter Lassen, og Djukic kunne afsløre, at chefen havde haft en finger med i spillet.
– Der er blevet snakket om det i noget tid. Vi har en sportschef, der også godt kan lide at stikke snuden frem, og han er altid fuld af gode idéer, siger Filip Djukic.
Filip Djukic spillede i FC Københavns ungdomsafdeling fra 2012 til 2018.
Målmanden og hans holdkammerater har brug for at holde humøret oppe for tiden, da Superliga-tilværelsen kun har budt på tre point og ingen sejre i de første 13 spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Tuchel føler “den største smerte af alle”
EKSKLUSIVT
