Tipsbladet i Parken
Hvad er det, han har i hånden?
Der var mange, der spærrede øjnene op omkring kampstart i søndagens Superliga-kamp mellem FC København og Hvidovre IF.
For Hvidovre-målmand Filip Djukic havde, til manges store forbavselse og morskab, en toiletrulle i hånden, da han kom ind til kampen mod de forsvarende danske mestre.
Jublen fra FC Københavns fans var stor, da den tidligere FCK-ungdomsspiller løb ned til sit mål foran tribunen, da de to hold byttede banehalvdel umiddelbart før kickoff.
Djukic’ gimmick var en henvisning til de to klubbers første møde i sæsonen i Hvidovre, hvor målmanden i høj fart forlod banen for at komme på toilettet.
Og selvom kampen overhovedet ikke forløb, som Djukic og holdkammeraterne havde håbet efter en fin indsats i seneste spillerunde mod Silkeborg IF, havde Hvidovre-spilleren overskud til at smile over påfundet, der ikke kun var hans eget.
– Det var bare lidt lir fra kampen på Hvidovre Stadion, som de fleste nok husker. Så det var bare lidt lir til fansene, sagde Filip Djukic med et smil i mixed zone umiddelbart efter kampen.
– Der var mange, der stod og grindee. Jeg tror også, at dommeren var lidt i chok, og han stod og grinte her til mig inden kampen. Men jeg synes, at folk tog meget godt imod det, siger Filip Djukic.
Filip Djukic har et godt ry for såvel evnerne som målmand som at eje både humor og selvironi. Han svigter heller ikke i dag. #rulle #fckhif pic.twitter.com/M4PHILXiYb
— Troels Bager Thøgersen (@TroelsBagerT) October 28, 2023
Få meter fra Hvidovre-målmanden og de forsamlede journalister stod Hvidovres direktør Peter Lassen, og Djukic kunne afsløre, at chefen havde haft en finger med i spillet.
– Der er blevet snakket om det i noget tid. Vi har en sportschef, der også godt kan lide at stikke snuden frem, og han er altid fuld af gode idéer, siger Filip Djukic.
Filip Djukic spillede i FC Københavns ungdomsafdeling fra 2012 til 2018.
Målmanden og hans holdkammerater har brug for at holde humøret oppe for tiden, da Superliga-tilværelsen kun har budt på tre point og ingen sejre i de første 13 spillerunder.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Danskerne har stor tiltro til Norge
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
MEDIE
Monsterbud på vej
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
