Tom Cleverley afslører detaljer om Brøndby-handel

Watfords cheftræner og tidligere Manchester United-spiller, Tom Cleverley, sætter en masse ord på handlen med Brøndby.



Brøndby IF er blevet en angriber rigere i Mileta Rajovic, som ankom på transfervinduets sidste dag på en lejeaftale fra Watford.

Her var den bomstærke angriber kommet i overskud, da Daniel Jebbison blev tilføjet på en lejeaftale fra Bournemouth. Derfor var det Watfords manager, Tom Cleverleys, beslutning at lade Mileta Rajovic skifte klub.

Det fortæller han om i et større interview med Watford Observer.

– Jeg har gjort det her, og vi er kommet frem til, at det er den bedste beslutning for holdet. Hvis det ikke lykkes, så lander den hos mig, og det må jeg tage mig af som cheftræner. Men mit job er at udvikle alle vores spillere og vinde kampe. Hvis ikke det sker, fordi Mileta er rejst eller af en anden årsag, så er jeg den ansvarlige.

Udover Daniel Jebbison råder Tom Cleverley også over Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia til angrebet. Her ville Mileta Rajovic komme til kort i kampen om spilletid, og det ville ikke være fair overfor ham, siger Tom Cleverley.

– Han er for god til at være tredjevalg. Og hvor vil det efterlade ham i kampen om minutter? Han er en god fyr, og jeg ønskede det bedste for hans karriere. Det passer mig godt som træner.

273390

Mileta Rajovic har taget nogle enorme skridt de seneste år, hvor han har scoret et hav af mål i Danmark, Sverige og England. Foto: Alamy

Mileta Rajovic startede ellers sæsonen i Watford, som han slap i den forgangne. Tre mål i fem kampe var facit, inden Mileta Rajovic rykkede på en lejeaftale til Brøndby IF for resten af sæsonen.

Der er dog ingen købsoption, hvilket er ganske bevidst ifølge Tom Cleverley.

– Jeg vil gerne sige, at det her ikke er en måde at komme af med Mileta på. Det har jeg også talt med ham om. Jeg ser en fremtid for ham her, og jeg håber, han udvikler sig yderligere. Vi kender til hans kvaliteter, men der er også nogle områder, han skal udvikle, og det håber jeg sker, så han kommer tilbage som en bedre spiller.

Mileta Rajovic, 25 år, var sidste år topscorer i Watford, og Tom Clerverly, der som spiller var mange år i Manchester United, understreger også, at det er en risiko at lade ham gå.

Håbet er dog, at Daniel Jebbison kan bringe nogle af de mål, som Mileta Rajovic af gode grunde ikke kan score. Den danske angriber kan iøvrigt debutere for Brøndby IF på søndag, når man møder Sønderjyske.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Chok i Wolfsburg

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tottenham jagter choktransfer

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’