Brøndby IF er blevet en angriber rigere i Mileta Rajovic, som ankom på transfervinduets sidste dag på en lejeaftale fra Watford.
Her var den bomstærke angriber kommet i overskud, da Daniel Jebbison blev tilføjet på en lejeaftale fra Bournemouth. Derfor var det Watfords manager, Tom Cleverleys, beslutning at lade Mileta Rajovic skifte klub.
Det fortæller han om i et større interview med Watford Observer.
– Jeg har gjort det her, og vi er kommet frem til, at det er den bedste beslutning for holdet. Hvis det ikke lykkes, så lander den hos mig, og det må jeg tage mig af som cheftræner. Men mit job er at udvikle alle vores spillere og vinde kampe. Hvis ikke det sker, fordi Mileta er rejst eller af en anden årsag, så er jeg den ansvarlige.
Udover Daniel Jebbison råder Tom Cleverley også over Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia til angrebet. Her ville Mileta Rajovic komme til kort i kampen om spilletid, og det ville ikke være fair overfor ham, siger Tom Cleverley.
– Han er for god til at være tredjevalg. Og hvor vil det efterlade ham i kampen om minutter? Han er en god fyr, og jeg ønskede det bedste for hans karriere. Det passer mig godt som træner.

Mileta Rajovic startede ellers sæsonen i Watford, som han slap i den forgangne. Tre mål i fem kampe var facit, inden Mileta Rajovic rykkede på en lejeaftale til Brøndby IF for resten af sæsonen.
Der er dog ingen købsoption, hvilket er ganske bevidst ifølge Tom Cleverley.
– Jeg vil gerne sige, at det her ikke er en måde at komme af med Mileta på. Det har jeg også talt med ham om. Jeg ser en fremtid for ham her, og jeg håber, han udvikler sig yderligere. Vi kender til hans kvaliteter, men der er også nogle områder, han skal udvikle, og det håber jeg sker, så han kommer tilbage som en bedre spiller.
Mileta Rajovic, 25 år, var sidste år topscorer i Watford, og Tom Clerverly, der som spiller var mange år i Manchester United, understreger også, at det er en risiko at lade ham gå.
Håbet er dog, at Daniel Jebbison kan bringe nogle af de mål, som Mileta Rajovic af gode grunde ikke kan score. Den danske angriber kan iøvrigt debutere for Brøndby IF på søndag, når man møder Sønderjyske.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Frederiksen renser ud
OPTAKT