Tom Cleverley afslører detaljer om Brøndby-handel

Watfords cheftræner og tidligere Manchester United-spiller, Tom Cleverley, sætter en masse ord på handlen med Brøndby.



Brøndby IF er blevet en angriber rigere i Mileta Rajovic, som ankom på transfervinduets sidste dag på en lejeaftale fra Watford.

Her var den bomstærke angriber kommet i overskud, da Daniel Jebbison blev tilføjet på en lejeaftale fra Bournemouth. Derfor var det Watfords manager, Tom Cleverleys, beslutning at lade Mileta Rajovic skifte klub.

Det fortæller han om i et større interview med Watford Observer.

– Jeg har gjort det her, og vi er kommet frem til, at det er den bedste beslutning for holdet. Hvis det ikke lykkes, så lander den hos mig, og det må jeg tage mig af som cheftræner. Men mit job er at udvikle alle vores spillere og vinde kampe. Hvis ikke det sker, fordi Mileta er rejst eller af en anden årsag, så er jeg den ansvarlige.

Udover Daniel Jebbison råder Tom Cleverley også over Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia til angrebet. Her ville Mileta Rajovic komme til kort i kampen om spilletid, og det ville ikke være fair overfor ham, siger Tom Cleverley.

– Han er for god til at være tredjevalg. Og hvor vil det efterlade ham i kampen om minutter? Han er en god fyr, og jeg ønskede det bedste for hans karriere. Det passer mig godt som træner.

273390

Mileta Rajovic har taget nogle enorme skridt de seneste år, hvor han har scoret et hav af mål i Danmark, Sverige og England. Foto: Alamy

Mileta Rajovic startede ellers sæsonen i Watford, som han slap i den forgangne. Tre mål i fem kampe var facit, inden Mileta Rajovic rykkede på en lejeaftale til Brøndby IF for resten af sæsonen.

Der er dog ingen købsoption, hvilket er ganske bevidst ifølge Tom Cleverley.

– Jeg vil gerne sige, at det her ikke er en måde at komme af med Mileta på. Det har jeg også talt med ham om. Jeg ser en fremtid for ham her, og jeg håber, han udvikler sig yderligere. Vi kender til hans kvaliteter, men der er også nogle områder, han skal udvikle, og det håber jeg sker, så han kommer tilbage som en bedre spiller.

Mileta Rajovic, 25 år, var sidste år topscorer i Watford, og Tom Clerverly, der som spiller var mange år i Manchester United, understreger også, at det er en risiko at lade ham gå.

Håbet er dog, at Daniel Jebbison kan bringe nogle af de mål, som Mileta Rajovic af gode grunde ikke kan score. Den danske angriber kan iøvrigt debutere for Brøndby IF på søndag, når man møder Sønderjyske.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’