Brøndby IF er blevet en angriber rigere i Mileta Rajovic, som ankom på transfervinduets sidste dag på en lejeaftale fra Watford.
Her var den bomstærke angriber kommet i overskud, da Daniel Jebbison blev tilføjet på en lejeaftale fra Bournemouth. Derfor var det Watfords manager, Tom Cleverleys, beslutning at lade Mileta Rajovic skifte klub.
Det fortæller han om i et større interview med Watford Observer.
– Jeg har gjort det her, og vi er kommet frem til, at det er den bedste beslutning for holdet. Hvis det ikke lykkes, så lander den hos mig, og det må jeg tage mig af som cheftræner. Men mit job er at udvikle alle vores spillere og vinde kampe. Hvis ikke det sker, fordi Mileta er rejst eller af en anden årsag, så er jeg den ansvarlige.
Udover Daniel Jebbison råder Tom Cleverley også over Vakoun Bayo og unge Mamadou Doumbia til angrebet. Her ville Mileta Rajovic komme til kort i kampen om spilletid, og det ville ikke være fair overfor ham, siger Tom Cleverley.
– Han er for god til at være tredjevalg. Og hvor vil det efterlade ham i kampen om minutter? Han er en god fyr, og jeg ønskede det bedste for hans karriere. Det passer mig godt som træner.

Mileta Rajovic startede ellers sæsonen i Watford, som han slap i den forgangne. Tre mål i fem kampe var facit, inden Mileta Rajovic rykkede på en lejeaftale til Brøndby IF for resten af sæsonen.
Der er dog ingen købsoption, hvilket er ganske bevidst ifølge Tom Cleverley.
– Jeg vil gerne sige, at det her ikke er en måde at komme af med Mileta på. Det har jeg også talt med ham om. Jeg ser en fremtid for ham her, og jeg håber, han udvikler sig yderligere. Vi kender til hans kvaliteter, men der er også nogle områder, han skal udvikle, og det håber jeg sker, så han kommer tilbage som en bedre spiller.
Mileta Rajovic, 25 år, var sidste år topscorer i Watford, og Tom Clerverly, der som spiller var mange år i Manchester United, understreger også, at det er en risiko at lade ham gå.
Håbet er dog, at Daniel Jebbison kan bringe nogle af de mål, som Mileta Rajovic af gode grunde ikke kan score. Den danske angriber kan iøvrigt debutere for Brøndby IF på søndag, når man møder Sønderjyske.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
VM-spiller alvorligt skadet
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE