Serie A-problemer: Flere straffes for at håne gud

Det er forbudt at håne gud i Italien. Det tages seriøst inden for fodbolden, hvor flere ender i skammekrogen.



Flere fodboldspillere har i denne sæson raget karantæner til sig for blasfemi i den italienske Serie A.

Tomme tribuner under coronapandemien har gjort det nemt at opsnappe, hvordan spillerne ytrer sig inde på banen, og flere gange har der været knapt så heldige udbrud af religiøs karakter.

Det er årsagen til, at Juventus’ reservemålmand Gianluigi Buffon er i karantæne, når klubben lørdag møder Torino i Serie A.

Tilbage i december råbte den 43-årige målmand ord, der kunne tolkes som en hån mod gud, til holdkammeraten Manolo Portanova. Det skete i en 4-0-sejr over Parma.

Buffon fik en bøde på 5000 euro (37.000 kroner) af Det Italienske Fodboldforbund, og for nylig lagde appeldomstolen en karantænedag oveni den økonomiske sanktion.

Buffon blev straffet for at have anvendt ordet “dio” (det italienske ord for gud, red.), men forsvarede sig med, at han rent faktisk havde sagt “zio”, som på dansk betyder onkel.

Veteranmålmanden, der har rekorden for flest kampe i Serie A med mere end 650, er langt fra den eneste, der er blevet ramt af sanktioner for blasfemi i denne sæson.

I december blev Bryan Cristante fra AS Roma idømt karantæne på grund af et udbrud, efter at han havde scoret et selvmål.

I februar faldt hammeren over Lazio-spilleren Manuel Lazzari, da et tv-kamera fangede ham med en uheldig kommentar i anden halvleg, da Lazio tabte til Inter.

Den italienske praksis med at straffe for blasfemi inden for fodbolden har altid eksisteret.

Der har været perioder, hvor der er blevet set mere lempeligt på blasfemi, og så har der været perioder, hvor den religiøse sag har fået ekstra fokus.

Som i 2010 hvor den daværende præsident i fodboldforbundet, Giancarlo Abete, opfordrede dommere til at udvise spillere, hvis de kom med blasfemiske ytringer inde på banen.

Den første kendte blasfemiepisode i italiensk fodbold er fra 1975 i en kamp mellem Como og Juventus.

I en intens afslutning på kampen, der endte 2-2, fik Comos anfører, Claudio Correnti, en advarsel for blasfemi. Episoden klistrede til ham, da han 35 år senere i 2010 blev interviewet af en lokal avis.

– Jeg havde foretrukket, hvis man huskede, hvad jeg bedrev som fodboldspiller.

– Det var som om, at jeg var den eneste person i Italien, der havde sagt noget blasfemisk, sagde Correnti dengang til lokalavisen Corriere di Como.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ny VM-melding fra Iran

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Danmark – Nordmakedonien

‘FC København var en mulighed’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Helt på røven over Victor Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Brøndby-handel er kollapset

Nu flytter anfører til Danmark

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?