Serie A-problemer: Flere straffes for at håne gud

Det er forbudt at håne gud i Italien. Det tages seriøst inden for fodbolden, hvor flere ender i skammekrogen.



Flere fodboldspillere har i denne sæson raget karantæner til sig for blasfemi i den italienske Serie A.

Tomme tribuner under coronapandemien har gjort det nemt at opsnappe, hvordan spillerne ytrer sig inde på banen, og flere gange har der været knapt så heldige udbrud af religiøs karakter.

Det er årsagen til, at Juventus’ reservemålmand Gianluigi Buffon er i karantæne, når klubben lørdag møder Torino i Serie A.

Tilbage i december råbte den 43-årige målmand ord, der kunne tolkes som en hån mod gud, til holdkammeraten Manolo Portanova. Det skete i en 4-0-sejr over Parma.

Buffon fik en bøde på 5000 euro (37.000 kroner) af Det Italienske Fodboldforbund, og for nylig lagde appeldomstolen en karantænedag oveni den økonomiske sanktion.

Buffon blev straffet for at have anvendt ordet “dio” (det italienske ord for gud, red.), men forsvarede sig med, at han rent faktisk havde sagt “zio”, som på dansk betyder onkel.

Veteranmålmanden, der har rekorden for flest kampe i Serie A med mere end 650, er langt fra den eneste, der er blevet ramt af sanktioner for blasfemi i denne sæson.

I december blev Bryan Cristante fra AS Roma idømt karantæne på grund af et udbrud, efter at han havde scoret et selvmål.

I februar faldt hammeren over Lazio-spilleren Manuel Lazzari, da et tv-kamera fangede ham med en uheldig kommentar i anden halvleg, da Lazio tabte til Inter.

Den italienske praksis med at straffe for blasfemi inden for fodbolden har altid eksisteret.

Der har været perioder, hvor der er blevet set mere lempeligt på blasfemi, og så har der været perioder, hvor den religiøse sag har fået ekstra fokus.

Som i 2010 hvor den daværende præsident i fodboldforbundet, Giancarlo Abete, opfordrede dommere til at udvise spillere, hvis de kom med blasfemiske ytringer inde på banen.

Den første kendte blasfemiepisode i italiensk fodbold er fra 1975 i en kamp mellem Como og Juventus.

I en intens afslutning på kampen, der endte 2-2, fik Comos anfører, Claudio Correnti, en advarsel for blasfemi. Episoden klistrede til ham, da han 35 år senere i 2010 blev interviewet af en lokal avis.

– Jeg havde foretrukket, hvis man huskede, hvad jeg bedrev som fodboldspiller.

– Det var som om, at jeg var den eneste person i Italien, der havde sagt noget blasfemisk, sagde Correnti dengang til lokalavisen Corriere di Como.

/ritzau/AFP







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

OB siger farvel til seks spillere

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Fremhæver stort Brøndby-talent

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ringet op af Brøndby-træner

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

– Han vinder Ballon d’Or!

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Ivan Toney klar på choktransfer

Nu klager FC Barcelona igen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bo Svensson fremhæver FCK-profil