Serie A-problemer: Flere straffes for at håne gud

Det er forbudt at håne gud i Italien. Det tages seriøst inden for fodbolden, hvor flere ender i skammekrogen.



Flere fodboldspillere har i denne sæson raget karantæner til sig for blasfemi i den italienske Serie A.

Tomme tribuner under coronapandemien har gjort det nemt at opsnappe, hvordan spillerne ytrer sig inde på banen, og flere gange har der været knapt så heldige udbrud af religiøs karakter.

Det er årsagen til, at Juventus’ reservemålmand Gianluigi Buffon er i karantæne, når klubben lørdag møder Torino i Serie A.

Tilbage i december råbte den 43-årige målmand ord, der kunne tolkes som en hån mod gud, til holdkammeraten Manolo Portanova. Det skete i en 4-0-sejr over Parma.

Buffon fik en bøde på 5000 euro (37.000 kroner) af Det Italienske Fodboldforbund, og for nylig lagde appeldomstolen en karantænedag oveni den økonomiske sanktion.

Buffon blev straffet for at have anvendt ordet “dio” (det italienske ord for gud, red.), men forsvarede sig med, at han rent faktisk havde sagt “zio”, som på dansk betyder onkel.

Veteranmålmanden, der har rekorden for flest kampe i Serie A med mere end 650, er langt fra den eneste, der er blevet ramt af sanktioner for blasfemi i denne sæson.

I december blev Bryan Cristante fra AS Roma idømt karantæne på grund af et udbrud, efter at han havde scoret et selvmål.

I februar faldt hammeren over Lazio-spilleren Manuel Lazzari, da et tv-kamera fangede ham med en uheldig kommentar i anden halvleg, da Lazio tabte til Inter.

Den italienske praksis med at straffe for blasfemi inden for fodbolden har altid eksisteret.

Der har været perioder, hvor der er blevet set mere lempeligt på blasfemi, og så har der været perioder, hvor den religiøse sag har fået ekstra fokus.

Som i 2010 hvor den daværende præsident i fodboldforbundet, Giancarlo Abete, opfordrede dommere til at udvise spillere, hvis de kom med blasfemiske ytringer inde på banen.

Den første kendte blasfemiepisode i italiensk fodbold er fra 1975 i en kamp mellem Como og Juventus.

I en intens afslutning på kampen, der endte 2-2, fik Comos anfører, Claudio Correnti, en advarsel for blasfemi. Episoden klistrede til ham, da han 35 år senere i 2010 blev interviewet af en lokal avis.

– Jeg havde foretrukket, hvis man huskede, hvad jeg bedrev som fodboldspiller.

– Det var som om, at jeg var den eneste person i Italien, der havde sagt noget blasfemisk, sagde Correnti dengang til lokalavisen Corriere di Como.

/ritzau/AFP



– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Lars Friis får ikke stort job

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Andreas Christensen i chokskifte?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Randers FC – OB

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Vender hjem til AaB

“Har set ham fra OB få karantæne”

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Thomas Frank siger undskyld

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning