Flere fodboldspillere har i denne sæson raget karantæner til sig for blasfemi i den italienske Serie A.
Tomme tribuner under coronapandemien har gjort det nemt at opsnappe, hvordan spillerne ytrer sig inde på banen, og flere gange har der været knapt så heldige udbrud af religiøs karakter.
Det er årsagen til, at Juventus’ reservemålmand Gianluigi Buffon er i karantæne, når klubben lørdag møder Torino i Serie A.
Tilbage i december råbte den 43-årige målmand ord, der kunne tolkes som en hån mod gud, til holdkammeraten Manolo Portanova. Det skete i en 4-0-sejr over Parma.
Buffon fik en bøde på 5000 euro (37.000 kroner) af Det Italienske Fodboldforbund, og for nylig lagde appeldomstolen en karantænedag oveni den økonomiske sanktion.
Buffon blev straffet for at have anvendt ordet “dio” (det italienske ord for gud, red.), men forsvarede sig med, at han rent faktisk havde sagt “zio”, som på dansk betyder onkel.
Veteranmålmanden, der har rekorden for flest kampe i Serie A med mere end 650, er langt fra den eneste, der er blevet ramt af sanktioner for blasfemi i denne sæson.
I december blev Bryan Cristante fra AS Roma idømt karantæne på grund af et udbrud, efter at han havde scoret et selvmål.
I februar faldt hammeren over Lazio-spilleren Manuel Lazzari, da et tv-kamera fangede ham med en uheldig kommentar i anden halvleg, da Lazio tabte til Inter.
Den italienske praksis med at straffe for blasfemi inden for fodbolden har altid eksisteret.
Der har været perioder, hvor der er blevet set mere lempeligt på blasfemi, og så har der været perioder, hvor den religiøse sag har fået ekstra fokus.
Som i 2010 hvor den daværende præsident i fodboldforbundet, Giancarlo Abete, opfordrede dommere til at udvise spillere, hvis de kom med blasfemiske ytringer inde på banen.
Den første kendte blasfemiepisode i italiensk fodbold er fra 1975 i en kamp mellem Como og Juventus.
I en intens afslutning på kampen, der endte 2-2, fik Comos anfører, Claudio Correnti, en advarsel for blasfemi. Episoden klistrede til ham, da han 35 år senere i 2010 blev interviewet af en lokal avis.
– Jeg havde foretrukket, hvis man huskede, hvad jeg bedrev som fodboldspiller.
– Det var som om, at jeg var den eneste person i Italien, der havde sagt noget blasfemisk, sagde Correnti dengang til lokalavisen Corriere di Como.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Her er Tunesiens nye VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
