Serie A-problemer: Flere straffes for at håne gud

Det er forbudt at håne gud i Italien. Det tages seriøst inden for fodbolden, hvor flere ender i skammekrogen.



Flere fodboldspillere har i denne sæson raget karantæner til sig for blasfemi i den italienske Serie A.

Tomme tribuner under coronapandemien har gjort det nemt at opsnappe, hvordan spillerne ytrer sig inde på banen, og flere gange har der været knapt så heldige udbrud af religiøs karakter.

Det er årsagen til, at Juventus’ reservemålmand Gianluigi Buffon er i karantæne, når klubben lørdag møder Torino i Serie A.

Tilbage i december råbte den 43-årige målmand ord, der kunne tolkes som en hån mod gud, til holdkammeraten Manolo Portanova. Det skete i en 4-0-sejr over Parma.

Buffon fik en bøde på 5000 euro (37.000 kroner) af Det Italienske Fodboldforbund, og for nylig lagde appeldomstolen en karantænedag oveni den økonomiske sanktion.

Buffon blev straffet for at have anvendt ordet “dio” (det italienske ord for gud, red.), men forsvarede sig med, at han rent faktisk havde sagt “zio”, som på dansk betyder onkel.

Veteranmålmanden, der har rekorden for flest kampe i Serie A med mere end 650, er langt fra den eneste, der er blevet ramt af sanktioner for blasfemi i denne sæson.

I december blev Bryan Cristante fra AS Roma idømt karantæne på grund af et udbrud, efter at han havde scoret et selvmål.

I februar faldt hammeren over Lazio-spilleren Manuel Lazzari, da et tv-kamera fangede ham med en uheldig kommentar i anden halvleg, da Lazio tabte til Inter.

Den italienske praksis med at straffe for blasfemi inden for fodbolden har altid eksisteret.

Der har været perioder, hvor der er blevet set mere lempeligt på blasfemi, og så har der været perioder, hvor den religiøse sag har fået ekstra fokus.

Som i 2010 hvor den daværende præsident i fodboldforbundet, Giancarlo Abete, opfordrede dommere til at udvise spillere, hvis de kom med blasfemiske ytringer inde på banen.

Den første kendte blasfemiepisode i italiensk fodbold er fra 1975 i en kamp mellem Como og Juventus.

I en intens afslutning på kampen, der endte 2-2, fik Comos anfører, Claudio Correnti, en advarsel for blasfemi. Episoden klistrede til ham, da han 35 år senere i 2010 blev interviewet af en lokal avis.

– Jeg havde foretrukket, hvis man huskede, hvad jeg bedrev som fodboldspiller.

– Det var som om, at jeg var den eneste person i Italien, der havde sagt noget blasfemisk, sagde Correnti dengang til lokalavisen Corriere di Como.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Farzam: En gave for FC København

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

FC Fredericia – Randers FC



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Brøndby i transfer-kovending?

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tæt på at sende millioner til FC København

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Fem bud på David Nielsens afløser

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland