Serie A-problemer: Flere straffes for at håne gud

Det er forbudt at håne gud i Italien. Det tages seriøst inden for fodbolden, hvor flere ender i skammekrogen.



Flere fodboldspillere har i denne sæson raget karantæner til sig for blasfemi i den italienske Serie A.

Tomme tribuner under coronapandemien har gjort det nemt at opsnappe, hvordan spillerne ytrer sig inde på banen, og flere gange har der været knapt så heldige udbrud af religiøs karakter.

Det er årsagen til, at Juventus’ reservemålmand Gianluigi Buffon er i karantæne, når klubben lørdag møder Torino i Serie A.

Tilbage i december råbte den 43-årige målmand ord, der kunne tolkes som en hån mod gud, til holdkammeraten Manolo Portanova. Det skete i en 4-0-sejr over Parma.

Buffon fik en bøde på 5000 euro (37.000 kroner) af Det Italienske Fodboldforbund, og for nylig lagde appeldomstolen en karantænedag oveni den økonomiske sanktion.

Buffon blev straffet for at have anvendt ordet “dio” (det italienske ord for gud, red.), men forsvarede sig med, at han rent faktisk havde sagt “zio”, som på dansk betyder onkel.

Veteranmålmanden, der har rekorden for flest kampe i Serie A med mere end 650, er langt fra den eneste, der er blevet ramt af sanktioner for blasfemi i denne sæson.

I december blev Bryan Cristante fra AS Roma idømt karantæne på grund af et udbrud, efter at han havde scoret et selvmål.

I februar faldt hammeren over Lazio-spilleren Manuel Lazzari, da et tv-kamera fangede ham med en uheldig kommentar i anden halvleg, da Lazio tabte til Inter.

Den italienske praksis med at straffe for blasfemi inden for fodbolden har altid eksisteret.

Der har været perioder, hvor der er blevet set mere lempeligt på blasfemi, og så har der været perioder, hvor den religiøse sag har fået ekstra fokus.

Som i 2010 hvor den daværende præsident i fodboldforbundet, Giancarlo Abete, opfordrede dommere til at udvise spillere, hvis de kom med blasfemiske ytringer inde på banen.

Den første kendte blasfemiepisode i italiensk fodbold er fra 1975 i en kamp mellem Como og Juventus.

I en intens afslutning på kampen, der endte 2-2, fik Comos anfører, Claudio Correnti, en advarsel for blasfemi. Episoden klistrede til ham, da han 35 år senere i 2010 blev interviewet af en lokal avis.

– Jeg havde foretrukket, hvis man huskede, hvad jeg bedrev som fodboldspiller.

– Det var som om, at jeg var den eneste person i Italien, der havde sagt noget blasfemisk, sagde Correnti dengang til lokalavisen Corriere di Como.

/ritzau/AFP



Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Kæmpe forløsning for FC København

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

En kæmpe sejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Set i København – de leder efter ny sportschef

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven