Flere fodboldspillere har i denne sæson raget karantæner til sig for blasfemi i den italienske Serie A.
Tomme tribuner under coronapandemien har gjort det nemt at opsnappe, hvordan spillerne ytrer sig inde på banen, og flere gange har der været knapt så heldige udbrud af religiøs karakter.
Det er årsagen til, at Juventus’ reservemålmand Gianluigi Buffon er i karantæne, når klubben lørdag møder Torino i Serie A.
Tilbage i december råbte den 43-årige målmand ord, der kunne tolkes som en hån mod gud, til holdkammeraten Manolo Portanova. Det skete i en 4-0-sejr over Parma.
Buffon fik en bøde på 5000 euro (37.000 kroner) af Det Italienske Fodboldforbund, og for nylig lagde appeldomstolen en karantænedag oveni den økonomiske sanktion.
Buffon blev straffet for at have anvendt ordet “dio” (det italienske ord for gud, red.), men forsvarede sig med, at han rent faktisk havde sagt “zio”, som på dansk betyder onkel.
Veteranmålmanden, der har rekorden for flest kampe i Serie A med mere end 650, er langt fra den eneste, der er blevet ramt af sanktioner for blasfemi i denne sæson.
I december blev Bryan Cristante fra AS Roma idømt karantæne på grund af et udbrud, efter at han havde scoret et selvmål.
I februar faldt hammeren over Lazio-spilleren Manuel Lazzari, da et tv-kamera fangede ham med en uheldig kommentar i anden halvleg, da Lazio tabte til Inter.
Den italienske praksis med at straffe for blasfemi inden for fodbolden har altid eksisteret.
Der har været perioder, hvor der er blevet set mere lempeligt på blasfemi, og så har der været perioder, hvor den religiøse sag har fået ekstra fokus.
Som i 2010 hvor den daværende præsident i fodboldforbundet, Giancarlo Abete, opfordrede dommere til at udvise spillere, hvis de kom med blasfemiske ytringer inde på banen.
Den første kendte blasfemiepisode i italiensk fodbold er fra 1975 i en kamp mellem Como og Juventus.
I en intens afslutning på kampen, der endte 2-2, fik Comos anfører, Claudio Correnti, en advarsel for blasfemi. Episoden klistrede til ham, da han 35 år senere i 2010 blev interviewet af en lokal avis.
– Jeg havde foretrukket, hvis man huskede, hvad jeg bedrev som fodboldspiller.
– Det var som om, at jeg var den eneste person i Italien, der havde sagt noget blasfemisk, sagde Correnti dengang til lokalavisen Corriere di Como.
/ritzau/AFP
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
OPTAKT
Tunesien – Holland
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Skotland – Brasilien
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
