Top 4-ligaen: FCM klasker rivalerne

Til weekenden brager Superligaens fire øverste hold sammen i to vaskeægte topkampe.



FC København og AGF spiller i Parken søndag eftermiddag klokken 16, mens ligaens nummer ét Brøndby IF spiller i Herning mod FC Midtjylland umiddelbart efter klokken 18.

I den anledning sætter Tipsbladet i denne uge fokus på de fire tophold og deres indbyrdes kampe, der meget vel kan ende med at placere både mesterskabet og europæiske pladser, hvor andenpladsen for første gang i mange år også giver adgang til Champions League-kvalifikationen.

I dag ser vi nærmere på de fire klubbers indbyrdes styrkeforhold, når de mødes i Superligaen, og selvom de enkelte kampe ofte har været jævnbyrdige, er den interne Top 4-tabel i de seneste år bestemt ikke lige.

Tipsbladet.dk har taget holdenes 10 seneste Superliga-kampe mod hinanden, i alt 30 kampe per hold, og her viser det sig, at FC Midtjylland har overhånden.

FC Midtjylland har hentet 56 point i de 30 kampe mod de tre øvrige, nuværende tophold i rækken. Især FC København har FCM domineret kraftigt med syv sejre, én uafgjort og kun to nederlag i de 10 seneste indbyrdes Superliga-kampe, mens FCM har fem sejre over både Brøndby og AGF.

FC København har til gengæld en klar overhånd mod AGF og Brøndby med en samlet statistik på 12-4-4 mod de to klubber.

Århusianerne er tættest på at matche FC Midtjylland med fire sejre og fem nederlag i de ti seneste indbyrdes opgør.

Brøndby har fem nederlag i de ti seneste kampe mod alle tre modstandere, kampe der altovervejende ligger i perioden efter, at klubben var snublende nær at vinde mesterskabet i foråret 2018.

De fire topklubbers pointhøst reflekterer i høj grad også deres samlede pointhøst siden begyndelsen af sæsonen 2018/19. Her fører FC Midtjylland også an med FC København et lille stykke efter, mens Brøndbys ufrivillige pause fra mesterskabskampen fra 2018 til 2020 og AGF’s 2018/19-sæson uden for Top 6 kan aflæses i markant færre point end de to mesterhold.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Fatter intet af Brøndby-bombe

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?