FC København og AGF spiller i Parken søndag eftermiddag klokken 16, mens ligaens nummer ét Brøndby IF spiller i Herning mod FC Midtjylland umiddelbart efter klokken 18.
I den anledning sætter Tipsbladet i denne uge fokus på de fire tophold og deres indbyrdes kampe, der meget vel kan ende med at placere både mesterskabet og europæiske pladser, hvor andenpladsen for første gang i mange år også giver adgang til Champions League-kvalifikationen.
I dag ser vi nærmere på de fire klubbers indbyrdes styrkeforhold, når de mødes i Superligaen, og selvom de enkelte kampe ofte har været jævnbyrdige, er den interne Top 4-tabel i de seneste år bestemt ikke lige.
Tipsbladet.dk har taget holdenes 10 seneste Superliga-kampe mod hinanden, i alt 30 kampe per hold, og her viser det sig, at FC Midtjylland har overhånden.
FC Midtjylland har hentet 56 point i de 30 kampe mod de tre øvrige, nuværende tophold i rækken. Især FC København har FCM domineret kraftigt med syv sejre, én uafgjort og kun to nederlag i de 10 seneste indbyrdes Superliga-kampe, mens FCM har fem sejre over både Brøndby og AGF.
FC København har til gengæld en klar overhånd mod AGF og Brøndby med en samlet statistik på 12-4-4 mod de to klubber.
Århusianerne er tættest på at matche FC Midtjylland med fire sejre og fem nederlag i de ti seneste indbyrdes opgør.
Brøndby har fem nederlag i de ti seneste kampe mod alle tre modstandere, kampe der altovervejende ligger i perioden efter, at klubben var snublende nær at vinde mesterskabet i foråret 2018.
De fire topklubbers pointhøst reflekterer i høj grad også deres samlede pointhøst siden begyndelsen af sæsonen 2018/19. Her fører FC Midtjylland også an med FC København et lille stykke efter, mens Brøndbys ufrivillige pause fra mesterskabskampen fra 2018 til 2020 og AGF’s 2018/19-sæson uden for Top 6 kan aflæses i markant færre point end de to mesterhold.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
OPTAKT
Tunesien – Holland
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
