FC København og AGF spiller i Parken søndag eftermiddag klokken 16, mens ligaens nummer ét Brøndby IF spiller i Herning mod FC Midtjylland umiddelbart efter klokken 18.
I den anledning sætter Tipsbladet i denne uge fokus på de fire tophold og deres indbyrdes kampe, der meget vel kan ende med at placere både mesterskabet og europæiske pladser, hvor andenpladsen for første gang i mange år også giver adgang til Champions League-kvalifikationen.
I dag ser vi nærmere på de fire klubbers indbyrdes styrkeforhold, når de mødes i Superligaen, og selvom de enkelte kampe ofte har været jævnbyrdige, er den interne Top 4-tabel i de seneste år bestemt ikke lige.
Tipsbladet.dk har taget holdenes 10 seneste Superliga-kampe mod hinanden, i alt 30 kampe per hold, og her viser det sig, at FC Midtjylland har overhånden.
FC Midtjylland har hentet 56 point i de 30 kampe mod de tre øvrige, nuværende tophold i rækken. Især FC København har FCM domineret kraftigt med syv sejre, én uafgjort og kun to nederlag i de 10 seneste indbyrdes Superliga-kampe, mens FCM har fem sejre over både Brøndby og AGF.
FC København har til gengæld en klar overhånd mod AGF og Brøndby med en samlet statistik på 12-4-4 mod de to klubber.
Århusianerne er tættest på at matche FC Midtjylland med fire sejre og fem nederlag i de ti seneste indbyrdes opgør.
Brøndby har fem nederlag i de ti seneste kampe mod alle tre modstandere, kampe der altovervejende ligger i perioden efter, at klubben var snublende nær at vinde mesterskabet i foråret 2018.
De fire topklubbers pointhøst reflekterer i høj grad også deres samlede pointhøst siden begyndelsen af sæsonen 2018/19. Her fører FC Midtjylland også an med FC København et lille stykke efter, mens Brøndbys ufrivillige pause fra mesterskabskampen fra 2018 til 2020 og AGF’s 2018/19-sæson uden for Top 6 kan aflæses i markant færre point end de to mesterhold.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Iran – New Zealand
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
