FC København og AGF spiller i Parken søndag eftermiddag klokken 16, mens ligaens nummer ét Brøndby IF spiller i Herning mod FC Midtjylland umiddelbart efter klokken 18.
I den anledning sætter Tipsbladet i denne uge fokus på de fire tophold og deres indbyrdes kampe, der meget vel kan ende med at placere både mesterskabet og europæiske pladser, hvor andenpladsen for første gang i mange år også giver adgang til Champions League-kvalifikationen.
I dag ser vi nærmere på de fire klubbers indbyrdes styrkeforhold, når de mødes i Superligaen, og selvom de enkelte kampe ofte har været jævnbyrdige, er den interne Top 4-tabel i de seneste år bestemt ikke lige.
Tipsbladet.dk har taget holdenes 10 seneste Superliga-kampe mod hinanden, i alt 30 kampe per hold, og her viser det sig, at FC Midtjylland har overhånden.
FC Midtjylland har hentet 56 point i de 30 kampe mod de tre øvrige, nuværende tophold i rækken. Især FC København har FCM domineret kraftigt med syv sejre, én uafgjort og kun to nederlag i de 10 seneste indbyrdes Superliga-kampe, mens FCM har fem sejre over både Brøndby og AGF.
FC København har til gengæld en klar overhånd mod AGF og Brøndby med en samlet statistik på 12-4-4 mod de to klubber.
Århusianerne er tættest på at matche FC Midtjylland med fire sejre og fem nederlag i de ti seneste indbyrdes opgør.
Brøndby har fem nederlag i de ti seneste kampe mod alle tre modstandere, kampe der altovervejende ligger i perioden efter, at klubben var snublende nær at vinde mesterskabet i foråret 2018.
De fire topklubbers pointhøst reflekterer i høj grad også deres samlede pointhøst siden begyndelsen af sæsonen 2018/19. Her fører FC Midtjylland også an med FC København et lille stykke efter, mens Brøndbys ufrivillige pause fra mesterskabskampen fra 2018 til 2020 og AGF’s 2018/19-sæson uden for Top 6 kan aflæses i markant færre point end de to mesterhold.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
