Topdirektør skifter DBU ud med ministerium

Jakob Jensen stopper som administrerende direktør i Dansk Boldspil-Union og skifter til ministerium.



Jakob Jensen stopper som administrerende direktør i Dansk Boldspil-Union (DBU) for at blive ny departementschef i Børne- og Undervisningsministeriet.

Det oplyser DBU fredag i en pressemeddelelse.

– Jeg vil gerne takke alle, jeg har mødt på min vej, ligesom jeg gerne vil takke bestyrelsesformand Jesper Møller for et særdeles godt og tillidsfuldt samarbejde, siger Jakob Jensen i pressemeddelelsen.

DBU’s bestyrelsesformand, Jesper Møller, takker Jakob Jensen for indsatsen de seneste tre år.

– Med sit stærke lederskab og erfaringer fra det politiske liv har han bidraget til, at DBU og dansk fodbold står i en fantastisk situation, både økonomisk, sportsligt og medlemsmæssigt, siger Jesper Møller.

Jakob Jensen tiltræder det nye job og stopper derfor som direktør i DBU senest 1. juni.

DBU oplyser, at stillingen som administrerende direktør vil blive slået op snarligt og besat hurtigst muligt.

– Jeg glæder mig over, at vi med valget af Jakob tydeligvis ramte plet i valget af profil og kompetencer til et job som direktør i DBU. Så selv om jeg er ked af, at Jakob stopper, er jeg også stolt over, at vores direktør er fundet egnet til en toppost på Slotsholmen, siger Jesper Møller.

Jakob Jensen blev ansat i DBU i 2019 som erstatning for Claus Bretton-Meyer, der havde forladt unionen et år tidligere.

Vicedirektør Kenneth Reeh passede rollen i mellemtiden.

– DBU er den eneste organisation, der kan samle hele dansk fodbold, og det sker gennem en stor og dedikeret indsats fra dygtige medarbejdere, frivillige og mange andre. DBU har mange flotte resultater bag sig og en særdeles lys fremtid foran sig, siger Jakob Jensen.

Jakob Jensen, der er uddannet i statskundskab, har blandt andet tidligere været departementschef i Beskæftigelsesministeriet og direktør i Styrelsen for Fastholdelse og Rekruttering.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Danske klubber scorer millioner på VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre