Topfrustreret Wass: Det betyder ikke en skid!

Daniel Wass var frustreret efter Brøndbys uafgjorte kamp mod AGF og ville ikke bruge tid på kampen mellem FC Midtjylland og FC København.



ÅRHUS (Tipsbladet): Ligesom det skete mod Silkeborg i sidste weekend, fik Brøndby formøblet en føring, da man søndag eftermiddag var på besøg hos AGF.

Udligningen faldt denne gang i de allersidste minutter, efter Brøndby i en periode var begyndt at trække sig længere tilbage på banen. Brøndby smed derfor to point, og Jesper Sørensen slår efterfølgende fast, at man skal blive bedre til at angribe alle 90 minutter.

Det gør han over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

– Vi tabte to point til sidst. Det er helt klart. Fornemmelsen er også, at det er nu, vi skal vise, hvem vi er, og vi skal stole på, hvad det er, der har bragt os hertil, og ikke overlade initiativ, fordi vi står og gerne vil vinde en kamp 2-1. Der skal vi være dygtigere.

Sørensen indrømmer dog samtidig, at der kan være noget mentalt i, at Brøndby trækker sig, når man har en føring at forsvare.

– Selvfølgelig. Det er normalt, og det er naturligt, og man ser det alle steder i fodbold, når man har noget, man gerne vil holde fast i. Så bliver man måske en lille smule passive og håber, man kan forsvare det hjem. Det var vi også tæt på, men det er ikke det, der skal bringe os derhen, hvor vi gerne vil.

En af dem, der oplevede det hele inde på banen, var Daniel Wass. Han scorede selv til 1-0 tidligt i opgøret, men kunne se sit mandskab smide to føringer og var heller ikke tilfreds med holdets tilgang til opgørets slutfase.

– Vi begynder lige pludselig at stresse. I stedet for at spille vores spil og blive ved med at angribe, begynder vi at forsvare. Det er bare ikke godt nok.

Med pointtabet gav Wass og co. FC Midtjylland mulighed for at lægge afstand i toppen af Superligaen og FC København mulighed for at lukke hullet til toppen i søndagens indbyrdes opgør. Brøndby-midtbanespilleren ønsker dog ikke at bruge tid på rivalernes møde.

– Jeg er fuldstændig ligeglad med den kamp. 

Han mener ikke, at kampens resultat har betydning for Brøndby.

– Ikke en skid. Vi skal bare vinde resten, så er vi mestre. Så den betyder ikke noget.

FC Midtjylland går to point foran Brøndby, hvis de besejrer FC København.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bekymring om Lionel Messi før VM

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner