ÅRHUS (Tipsbladet): Ligesom det skete mod Silkeborg i sidste weekend, fik Brøndby formøblet en føring, da man søndag eftermiddag var på besøg hos AGF.
Udligningen faldt denne gang i de allersidste minutter, efter Brøndby i en periode var begyndt at trække sig længere tilbage på banen. Brøndby smed derfor to point, og Jesper Sørensen slår efterfølgende fast, at man skal blive bedre til at angribe alle 90 minutter.
Det gør han over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
– Vi tabte to point til sidst. Det er helt klart. Fornemmelsen er også, at det er nu, vi skal vise, hvem vi er, og vi skal stole på, hvad det er, der har bragt os hertil, og ikke overlade initiativ, fordi vi står og gerne vil vinde en kamp 2-1. Der skal vi være dygtigere.
Sørensen indrømmer dog samtidig, at der kan være noget mentalt i, at Brøndby trækker sig, når man har en føring at forsvare.
– Selvfølgelig. Det er normalt, og det er naturligt, og man ser det alle steder i fodbold, når man har noget, man gerne vil holde fast i. Så bliver man måske en lille smule passive og håber, man kan forsvare det hjem. Det var vi også tæt på, men det er ikke det, der skal bringe os derhen, hvor vi gerne vil.
En af dem, der oplevede det hele inde på banen, var Daniel Wass. Han scorede selv til 1-0 tidligt i opgøret, men kunne se sit mandskab smide to føringer og var heller ikke tilfreds med holdets tilgang til opgørets slutfase.
– Vi begynder lige pludselig at stresse. I stedet for at spille vores spil og blive ved med at angribe, begynder vi at forsvare. Det er bare ikke godt nok.
Med pointtabet gav Wass og co. FC Midtjylland mulighed for at lægge afstand i toppen af Superligaen og FC København mulighed for at lukke hullet til toppen i søndagens indbyrdes opgør. Brøndby-midtbanespilleren ønsker dog ikke at bruge tid på rivalernes møde.
– Jeg er fuldstændig ligeglad med den kamp.
Han mener ikke, at kampens resultat har betydning for Brøndby.
– Ikke en skid. Vi skal bare vinde resten, så er vi mestre. Så den betyder ikke noget.
FC Midtjylland går to point foran Brøndby, hvis de besejrer FC København.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Skylder FC København penge – straffes hårdt
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
OPTAKT