Topfrustreret Wass: Det betyder ikke en skid!

Daniel Wass var frustreret efter Brøndbys uafgjorte kamp mod AGF og ville ikke bruge tid på kampen mellem FC Midtjylland og FC København.



ÅRHUS (Tipsbladet): Ligesom det skete mod Silkeborg i sidste weekend, fik Brøndby formøblet en føring, da man søndag eftermiddag var på besøg hos AGF.

Udligningen faldt denne gang i de allersidste minutter, efter Brøndby i en periode var begyndt at trække sig længere tilbage på banen. Brøndby smed derfor to point, og Jesper Sørensen slår efterfølgende fast, at man skal blive bedre til at angribe alle 90 minutter.

Det gør han over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse.

– Vi tabte to point til sidst. Det er helt klart. Fornemmelsen er også, at det er nu, vi skal vise, hvem vi er, og vi skal stole på, hvad det er, der har bragt os hertil, og ikke overlade initiativ, fordi vi står og gerne vil vinde en kamp 2-1. Der skal vi være dygtigere.

Sørensen indrømmer dog samtidig, at der kan være noget mentalt i, at Brøndby trækker sig, når man har en føring at forsvare.

– Selvfølgelig. Det er normalt, og det er naturligt, og man ser det alle steder i fodbold, når man har noget, man gerne vil holde fast i. Så bliver man måske en lille smule passive og håber, man kan forsvare det hjem. Det var vi også tæt på, men det er ikke det, der skal bringe os derhen, hvor vi gerne vil.

En af dem, der oplevede det hele inde på banen, var Daniel Wass. Han scorede selv til 1-0 tidligt i opgøret, men kunne se sit mandskab smide to føringer og var heller ikke tilfreds med holdets tilgang til opgørets slutfase.

– Vi begynder lige pludselig at stresse. I stedet for at spille vores spil og blive ved med at angribe, begynder vi at forsvare. Det er bare ikke godt nok.

Med pointtabet gav Wass og co. FC Midtjylland mulighed for at lægge afstand i toppen af Superligaen og FC København mulighed for at lukke hullet til toppen i søndagens indbyrdes opgør. Brøndby-midtbanespilleren ønsker dog ikke at bruge tid på rivalernes møde.

– Jeg er fuldstændig ligeglad med den kamp. 

Han mener ikke, at kampens resultat har betydning for Brøndby.

– Ikke en skid. Vi skal bare vinde resten, så er vi mestre. Så den betyder ikke noget.

FC Midtjylland går to point foran Brøndby, hvis de besejrer FC København.






Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

– Ja, der var dialog med Brøndby

Erik ten Hag jagter dansker

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Forhandler om Albert Grønbæk

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’