I en årrække i nullerne kunne Superliga-klubbernes reservehold rykke op i 2. division, men det blev skrottet med indførslen af Reserveligaen i 2010.
Den beslutning bør man tage op til genovervejelse, lyder det fra flere af topklubberne i Superligaen.
– Vi har lejet nogle spillere ud, for det er lidt svært at komme fra U/19-mesterskab og Youth League-succes og så ind på vores førstehold. I Danmark mangler vi et step, hvor vi kan gøre det, og der har vi valgt at bruge udlejning. Men dem, vi konkurrerer med i udlandet, Ajax for eksempel har jo et hold i den næstøverste liga, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Hvis Midtjylland kunne have et andethold i 1. division, så ville det være klasse for talentudviklingen og for dansk fodbolds skyld – og selvfølgelig også for FC Midtjyllands skyld. Det ville være win-win for begge. For det betyder så meget, at vi kan matche vores spillere.
Det er et forslag, man ser positivt på i Brøndby IF.
– Jeg synes i hvert fald, det er et tidspunkt, hvor man godt kan diskutere de her ting og tage det op i en lidt større sammenhæng. Jeg vil ikke komme med et bud på, hvad løsningen er, men jeg synes, tiden er moden til at vende de her ting med U/19-fodbold og reservehold og 2. og 1. division.
– Det er et stort aktiv for klubberne at få unge spillere igennem. Derfor er det interessant at kigge på. Nu har strukturen været sådan her i en del år, og så kan vi evaluere lidt på det og se, hvad man tænker, at fremtiden skal bringe. Det er tiden moden til, synes jeg, siger Christian Larsen, der er talentchef i Brøndby IF.
Brøndbys tidligere sportsdirektør Ole Bjur arbejder til dagligt som projektleder i Divisionsforeningen, og han har vanskeligt ved at se for sig, at klubbernes reservehold kan optræde i eksempelvis den næstbedste række.
– Det er noget, som vi er i dialog med klubberne om. Man skal huske på, at når vi laver en reserveliga, er det for, at de spillere, som ikke er unge, også kan få noget kamptræning. Det er i øvrigt meget, meget vigtigt for vores unge spillere, at når de spiller reserveholdskampe, så fortsætter de ikke med at spille mod andre unge, men spiller faktisk mod etablerede spillere, siger Ole Bjur og fortsætter:
– Man tog en beslutning for nogle år siden, hvor man sagde, at vi skulle gøre noget andet end at have andetholdet liggende i 2. division. Jeg ser ikke umiddelbart noget, der peger i retning af, at vi vender tilbage til det.
Du kan læse mere i Tipsbladet, hvor vi forud for søndagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland ser nærmere på de unge spilleres aftryk i de to klubber. I avisen får du også et kig på topscorerkampen i Superligaen, et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
I forhandlinger med Nartey
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
