I en årrække i nullerne kunne Superliga-klubbernes reservehold rykke op i 2. division, men det blev skrottet med indførslen af Reserveligaen i 2010.
Den beslutning bør man tage op til genovervejelse, lyder det fra flere af topklubberne i Superligaen.
– Vi har lejet nogle spillere ud, for det er lidt svært at komme fra U/19-mesterskab og Youth League-succes og så ind på vores førstehold. I Danmark mangler vi et step, hvor vi kan gøre det, og der har vi valgt at bruge udlejning. Men dem, vi konkurrerer med i udlandet, Ajax for eksempel har jo et hold i den næstøverste liga, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Hvis Midtjylland kunne have et andethold i 1. division, så ville det være klasse for talentudviklingen og for dansk fodbolds skyld – og selvfølgelig også for FC Midtjyllands skyld. Det ville være win-win for begge. For det betyder så meget, at vi kan matche vores spillere.
Det er et forslag, man ser positivt på i Brøndby IF.
– Jeg synes i hvert fald, det er et tidspunkt, hvor man godt kan diskutere de her ting og tage det op i en lidt større sammenhæng. Jeg vil ikke komme med et bud på, hvad løsningen er, men jeg synes, tiden er moden til at vende de her ting med U/19-fodbold og reservehold og 2. og 1. division.
– Det er et stort aktiv for klubberne at få unge spillere igennem. Derfor er det interessant at kigge på. Nu har strukturen været sådan her i en del år, og så kan vi evaluere lidt på det og se, hvad man tænker, at fremtiden skal bringe. Det er tiden moden til, synes jeg, siger Christian Larsen, der er talentchef i Brøndby IF.
Brøndbys tidligere sportsdirektør Ole Bjur arbejder til dagligt som projektleder i Divisionsforeningen, og han har vanskeligt ved at se for sig, at klubbernes reservehold kan optræde i eksempelvis den næstbedste række.
– Det er noget, som vi er i dialog med klubberne om. Man skal huske på, at når vi laver en reserveliga, er det for, at de spillere, som ikke er unge, også kan få noget kamptræning. Det er i øvrigt meget, meget vigtigt for vores unge spillere, at når de spiller reserveholdskampe, så fortsætter de ikke med at spille mod andre unge, men spiller faktisk mod etablerede spillere, siger Ole Bjur og fortsætter:
– Man tog en beslutning for nogle år siden, hvor man sagde, at vi skulle gøre noget andet end at have andetholdet liggende i 2. division. Jeg ser ikke umiddelbart noget, der peger i retning af, at vi vender tilbage til det.
Du kan læse mere i Tipsbladet, hvor vi forud for søndagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland ser nærmere på de unge spilleres aftryk i de to klubber. I avisen får du også et kig på topscorerkampen i Superligaen, et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Trump bad FIFA revurdere karantæne
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
OPTAKT
Portugal – Spanien
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
OPTAKT
USA – Belgien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
