I en årrække i nullerne kunne Superliga-klubbernes reservehold rykke op i 2. division, men det blev skrottet med indførslen af Reserveligaen i 2010.
Den beslutning bør man tage op til genovervejelse, lyder det fra flere af topklubberne i Superligaen.
– Vi har lejet nogle spillere ud, for det er lidt svært at komme fra U/19-mesterskab og Youth League-succes og så ind på vores førstehold. I Danmark mangler vi et step, hvor vi kan gøre det, og der har vi valgt at bruge udlejning. Men dem, vi konkurrerer med i udlandet, Ajax for eksempel har jo et hold i den næstøverste liga, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Hvis Midtjylland kunne have et andethold i 1. division, så ville det være klasse for talentudviklingen og for dansk fodbolds skyld – og selvfølgelig også for FC Midtjyllands skyld. Det ville være win-win for begge. For det betyder så meget, at vi kan matche vores spillere.
Det er et forslag, man ser positivt på i Brøndby IF.
– Jeg synes i hvert fald, det er et tidspunkt, hvor man godt kan diskutere de her ting og tage det op i en lidt større sammenhæng. Jeg vil ikke komme med et bud på, hvad løsningen er, men jeg synes, tiden er moden til at vende de her ting med U/19-fodbold og reservehold og 2. og 1. division.
– Det er et stort aktiv for klubberne at få unge spillere igennem. Derfor er det interessant at kigge på. Nu har strukturen været sådan her i en del år, og så kan vi evaluere lidt på det og se, hvad man tænker, at fremtiden skal bringe. Det er tiden moden til, synes jeg, siger Christian Larsen, der er talentchef i Brøndby IF.
Brøndbys tidligere sportsdirektør Ole Bjur arbejder til dagligt som projektleder i Divisionsforeningen, og han har vanskeligt ved at se for sig, at klubbernes reservehold kan optræde i eksempelvis den næstbedste række.
– Det er noget, som vi er i dialog med klubberne om. Man skal huske på, at når vi laver en reserveliga, er det for, at de spillere, som ikke er unge, også kan få noget kamptræning. Det er i øvrigt meget, meget vigtigt for vores unge spillere, at når de spiller reserveholdskampe, så fortsætter de ikke med at spille mod andre unge, men spiller faktisk mod etablerede spillere, siger Ole Bjur og fortsætter:
– Man tog en beslutning for nogle år siden, hvor man sagde, at vi skulle gøre noget andet end at have andetholdet liggende i 2. division. Jeg ser ikke umiddelbart noget, der peger i retning af, at vi vender tilbage til det.
Du kan læse mere i Tipsbladet, hvor vi forud for søndagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland ser nærmere på de unge spilleres aftryk i de to klubber. I avisen får du også et kig på topscorerkampen i Superligaen, et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
LIVE: AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Afviser Anderlecht
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
Hvem trækker Danmark i Nations League?
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
Thomas Tuchel laver ny aftale
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
