Topklubber vil have reservehold i divisionerne

Både Brøndby og FC Midtjylland ser gode perspektiver i, hvis Superliga-klubbernes reservehold igen begyndte at optræde i divisionerne.



I en årrække i nullerne kunne Superliga-klubbernes reservehold rykke op i 2. division, men det blev skrottet med indførslen af Reserveligaen i 2010. 

Den beslutning bør man tage op til genovervejelse, lyder det fra flere af topklubberne i Superligaen.

– Vi har lejet nogle spillere ud, for det er lidt svært at komme fra U/19-mesterskab og Youth League-succes og så ind på vores førstehold. I Danmark mangler vi et step, hvor vi kan gøre det, og der har vi valgt at bruge udlejning. Men dem, vi konkurrerer med i udlandet, Ajax for eksempel har jo et hold i den næstøverste liga, siger FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Hvis Midtjylland kunne have et andethold i 1. division, så ville det være klasse for talentudviklingen og for dansk fodbolds skyld – og selvfølgelig også for FC Midtjyllands skyld. Det ville være win-win for begge. For det betyder så meget, at vi kan matche vores spillere.

Det er et forslag, man ser positivt på i Brøndby IF.

– Jeg synes i hvert fald, det er et tidspunkt, hvor man godt kan diskutere de her ting og tage det op i en lidt større sammenhæng. Jeg vil ikke komme med et bud på, hvad løsningen er, men jeg synes, tiden er moden til at vende de her ting med U/19-fodbold og reservehold og 2. og 1. division.

– Det er et stort aktiv for klubberne at få unge spillere igennem. Derfor er det interessant at kigge på. Nu har strukturen været sådan her i en del år, og så kan vi evaluere lidt på det og se, hvad man tænker, at fremtiden skal bringe. Det er tiden moden til, synes jeg, siger Christian Larsen, der er talentchef i Brøndby IF.

Brøndbys tidligere sportsdirektør Ole Bjur arbejder til dagligt som projektleder i Divisionsforeningen, og han har vanskeligt ved at se for sig, at klubbernes reservehold kan optræde i eksempelvis den næstbedste række.

– Det er noget, som vi er i dialog med klubberne om. Man skal huske på, at når vi laver en reserveliga, er det for, at de spillere, som ikke er unge, også kan få noget kamptræning. Det er i øvrigt meget, meget vigtigt for vores unge spillere, at når de spiller reserveholdskampe, så fortsætter de ikke med at spille mod andre unge, men spiller faktisk mod etablerede spillere, siger Ole Bjur og fortsætter:

– Man tog en beslutning for nogle år siden, hvor man sagde, at vi skulle gøre noget andet end at have andetholdet liggende i 2. division. Jeg ser ikke umiddelbart noget, der peger i retning af, at vi vender tilbage til det.

Du kan læse mere i Tipsbladet, hvor vi forud for søndagens topbrag mellem Brøndby IF og FC Midtjylland ser nærmere på de unge spilleres aftryk i de to klubber. I avisen får du også et kig på topscorerkampen i Superligaen, et interview med den flamboyante ekstræner i Randers FC Ricardo Moniz – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_20



Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

– En humørdræber

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK