RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini er blevet et kæmpestort hit i Randers FC og Superligaen, hvor forsvarsspillere og modstandernes cheftrænere lynhurtigt har lært at respektere den ghanesiske forward.
Fredag spiller han sæsonens allersidste Superliga-kamp, når Randers FC er i Parken for at jagte en overraskelse mod FC København, der trods de seneste tre måneders ustabilitet og skuffende tredjeplads stadig er storfavorit til at tage den Conference League-billet, der er på højkant.
Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers
Mohammed Fuseini
Men der venter også et andet, stort spørgsmål for Mohammed Fuseini og Randers FC, da deres samarbejde slutter sammen med lejeaftalen efter kampen i København.
Randers FC har helt tydeligt lyst til at forlænge samarbejdet og arbejder på højtryk på at få en aftale, Randers nok allerhelst ville have blev permanent.
Om det så også ender sådan er indtil videre uvist, men Mohammed Fuseini er selv klar til at fortsætte i klubben efter en halvsæson, ghaneseren er enormt glad og stolt over.
– Jeg fokuserer først og fremmest på at få sæsonen spillet færdig, og så skal vi sætte os ned og tale tingene igennem og se, hvordan mulighederne er, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.
– Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers. Den her klub har betydet så meget for min karriere, selvom der ikke er gået så længe siden mit skifte. Jeg føler mig hjemme her i klubben, det føles virkelig godt at være her, og jeg ville elske at fortsætte i Randers, siger Mohammed Fuseini.
Forwarden var reserve i Sturm Graz, da Randers hentede ham i januar-transfervinduet, og både Fuseini og ledelsen i klubben giver assistenttræner Fatah Abdirahman en betydelig del af æren for succesen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Abdirahman er tidligere træner i Right To Dream, det ghanesiske akademi, der arbejder sammen med FC Nordsjælland, og efter at have arbejdet med Fuseini i Ghana havde den 32-årige Randers-assistent en glohed anbefaling med, da han kom til Randers sidste sommer for at blive del af Rasmus Bertelsens team.
– Det er først og fremmest på grund af Fatah, at jeg er her. Han blev ved med at holde kontakten, også efter han havde været hos Right To Dream. Han smsede tit til mig for at høre, hvordan jeg havde det, også da jeg tog til Østrig. Han er så vigtig for mig, og jeg er godt nok glad for, at jeg lyttede til ham og kom her til Danmark, siger Mohammed Fuseini med et grin.
– Den her klub betyder meget for mig allerede, selv om jeg ikke har været her ret længe. Jeg spillede ikke så meget, som jeg gerne ville i Østrig, men klubben her så potentialet i mig og troede på mig. Jeg har svært ved at udtrykke, hvor meget folk her betyder for mig. Det er som én stor familie, siger Randers-forwarden.
Tipsbladet har tidligere berettet, hvordan Randers har en frikøbsklausul på Fuseini, der ligger relativt tæt på fem millioner kroner.
Med klare signaler fra Sturm Graz om, at man er villig til at sælge forwarden, kan det dog ikke udelukkes, at Randers kan få en billigere aftale.
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
Sønderjyske slår FCM i sent drama
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Biereth og Dolberg bryder måltørke
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
Slut: FC København vinder intenst derby
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER