Topscorer vil blive i Superligaen

Han har sat ild i topscorerlisten i foråret, og i et interview med Tipsbladet erklærer Mohammed Fuseini sin store glæde ved livet i Danmark og Randers FC.



RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini er blevet et kæmpestort hit i Randers FC og Superligaen, hvor forsvarsspillere og modstandernes cheftrænere lynhurtigt har lært at respektere den ghanesiske forward.

Fredag spiller han sæsonens allersidste Superliga-kamp, når Randers FC er i Parken for at jagte en overraskelse mod FC København, der trods de seneste tre måneders ustabilitet og skuffende tredjeplads stadig er storfavorit til at tage den Conference League-billet, der er på højkant.

Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers

Mohammed Fuseini

Men der venter også et andet, stort spørgsmål for Mohammed Fuseini og Randers FC, da deres samarbejde slutter sammen med lejeaftalen efter kampen i København.

Randers FC har helt tydeligt lyst til at forlænge samarbejdet og arbejder på højtryk på at få en aftale, Randers nok allerhelst ville have blev permanent.

Om det så også ender sådan er indtil videre uvist, men Mohammed Fuseini er selv klar til at fortsætte i klubben efter en halvsæson, ghaneseren er enormt glad og stolt over.

– Jeg fokuserer først og fremmest på at få sæsonen spillet færdig, og så skal vi sætte os ned og tale tingene igennem og se, hvordan mulighederne er, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.

– Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers. Den her klub har betydet så meget for min karriere, selvom der ikke er gået så længe siden mit skifte. Jeg føler mig hjemme her i klubben, det føles virkelig godt at være her, og jeg ville elske at fortsætte i Randers, siger Mohammed Fuseini.

Forwarden var reserve i Sturm Graz, da Randers hentede ham i januar-transfervinduet, og både Fuseini og ledelsen i klubben giver assistenttræner Fatah Abdirahman en betydelig del af æren for succesen.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Foto: Alamy

Abdirahman er tidligere træner i Right To Dream, det ghanesiske akademi, der arbejder sammen med FC Nordsjælland, og efter at have arbejdet med Fuseini i Ghana havde den 32-årige Randers-assistent en glohed anbefaling med, da han kom til Randers sidste sommer for at blive del af Rasmus Bertelsens team.

– Det er først og fremmest på grund af Fatah, at jeg er her. Han blev ved med at holde kontakten, også efter han havde været hos Right To Dream. Han smsede tit til mig for at høre, hvordan jeg havde det, også da jeg tog til Østrig. Han er så vigtig for mig, og jeg er godt nok glad for, at jeg lyttede til ham og kom her til Danmark, siger Mohammed Fuseini med et grin.

– Den her klub betyder meget for mig allerede, selv om jeg ikke har været her ret længe. Jeg spillede ikke så meget, som jeg gerne ville i Østrig, men klubben her så potentialet i mig og troede på mig. Jeg har svært ved at udtrykke, hvor meget folk her betyder for mig. Det er som én stor familie, siger Randers-forwarden.

Tipsbladet har tidligere berettet, hvordan Randers har en frikøbsklausul på Fuseini, der ligger relativt tæt på fem millioner kroner.

Med klare signaler fra Sturm Graz om, at man er villig til at sælge forwarden, kan det dog ikke udelukkes, at Randers kan få en billigere aftale.







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

– Han er bare ren verdensklasse!

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Storklub har taget kontakt

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Transferudmelding fra Vallys



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AaB-angriber på vej til Serie A

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Henter Kamil Wilczek

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Gravesen med vild Neestrup-melding

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler