RANDERS (Tipsbladet): Mohammed Fuseini er blevet et kæmpestort hit i Randers FC og Superligaen, hvor forsvarsspillere og modstandernes cheftrænere lynhurtigt har lært at respektere den ghanesiske forward.
Fredag spiller han sæsonens allersidste Superliga-kamp, når Randers FC er i Parken for at jagte en overraskelse mod FC København, der trods de seneste tre måneders ustabilitet og skuffende tredjeplads stadig er storfavorit til at tage den Conference League-billet, der er på højkant.
Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers
Mohammed Fuseini
Men der venter også et andet, stort spørgsmål for Mohammed Fuseini og Randers FC, da deres samarbejde slutter sammen med lejeaftalen efter kampen i København.
Randers FC har helt tydeligt lyst til at forlænge samarbejdet og arbejder på højtryk på at få en aftale, Randers nok allerhelst ville have blev permanent.
Om det så også ender sådan er indtil videre uvist, men Mohammed Fuseini er selv klar til at fortsætte i klubben efter en halvsæson, ghaneseren er enormt glad og stolt over.
– Jeg fokuserer først og fremmest på at få sæsonen spillet færdig, og så skal vi sætte os ned og tale tingene igennem og se, hvordan mulighederne er, siger Mohammed Fuseini til Tipsbladet.
– Jeg synes selv, det er en af mine bedste beslutninger i karrieren at tage til Randers. Den her klub har betydet så meget for min karriere, selvom der ikke er gået så længe siden mit skifte. Jeg føler mig hjemme her i klubben, det føles virkelig godt at være her, og jeg ville elske at fortsætte i Randers, siger Mohammed Fuseini.
Forwarden var reserve i Sturm Graz, da Randers hentede ham i januar-transfervinduet, og både Fuseini og ledelsen i klubben giver assistenttræner Fatah Abdirahman en betydelig del af æren for succesen.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Abdirahman er tidligere træner i Right To Dream, det ghanesiske akademi, der arbejder sammen med FC Nordsjælland, og efter at have arbejdet med Fuseini i Ghana havde den 32-årige Randers-assistent en glohed anbefaling med, da han kom til Randers sidste sommer for at blive del af Rasmus Bertelsens team.
– Det er først og fremmest på grund af Fatah, at jeg er her. Han blev ved med at holde kontakten, også efter han havde været hos Right To Dream. Han smsede tit til mig for at høre, hvordan jeg havde det, også da jeg tog til Østrig. Han er så vigtig for mig, og jeg er godt nok glad for, at jeg lyttede til ham og kom her til Danmark, siger Mohammed Fuseini med et grin.
– Den her klub betyder meget for mig allerede, selv om jeg ikke har været her ret længe. Jeg spillede ikke så meget, som jeg gerne ville i Østrig, men klubben her så potentialet i mig og troede på mig. Jeg har svært ved at udtrykke, hvor meget folk her betyder for mig. Det er som én stor familie, siger Randers-forwarden.
Tipsbladet har tidligere berettet, hvordan Randers har en frikøbsklausul på Fuseini, der ligger relativt tæt på fem millioner kroner.
Med klare signaler fra Sturm Graz om, at man er villig til at sælge forwarden, kan det dog ikke udelukkes, at Randers kan få en billigere aftale.
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
– Vi er pressede
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
‘Sur over Brøndby-transfer’
Her er Tausons vej i Australian Open
Legende med chokmelding
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
HELT VILDT
– De lignede lort!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
HELT VILDT