FC Midtjylland – FC København 2-0 (1-0)
1-0 Mads Bech Sørensen (34.)
2-0 Dario Osorio (90.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Sikke et tidspunkt at score sit første mål for FC Midtjylland. Mads Bech Sørensen kan være rigtig glad for sin præstation i opgøret mod FC København.
Ikke nok med, at han scorede målet til 1-0 – han var også et fyrtårn i det midtjyske forsvar, hvor han flere gange kom i vejen og imellem, når FCK forsøgte at spille sig gennem FCM's forsvar.
Og i første halvleg måtte han også rydde op, da Jonas Lössl ikke havde styr på en afslutning fra Mohamed Elyounoussi, og det fik han gjort for næsen af indskiftede Jordan Larsson.
Jonas Lössl fortjener også ros for en rigtig god anden halvleg, hvor han lavede flere store redninger.
FC København:
Der var simpelthen så mange ringe præstationer på FCK-holdet, at det er svært at vælge en, der var på et tilfredstillende niveau.
Når det er sagt, så leverede Denis Vavro det, man kunne forvente.
Kampens værste:
Hele FCK's hold fortjener kritik. Det var sløjt og rigtig dårligt, hvad der blev leveret fra de danske mestre. Magnus Mattsson og Elias Achouri var eksempelvis nogle af de spillere, der leverede skidt.
Værst var dog Jordan Larsson, der nok må kigge langt efter en ny chance. For det første startede han på bænken, men blev indskiftet efter en halv time i første halvleg, da Viktor Claesson blev skadet. Men han måtte også gå ud igen efter 75 minutters spil i en kamp, hvor han var helt væk. Larsson var ringe spillende, og det ligner, at han glider længere og længere væk fra spilletid – i hvert fald har han ikke grebet chancen på det seneste. Selvtilliden ser ud til at være forsvundet, og han så da også ud til at være slukøret, da han blev flået ud.
Og så må vi naturligvis også nævne Cho Gue-sung og alle de gode gange tre. Udover at det ser idiotisk ud, når han laver små rejehop på stedet, inden han beslutter sig for, hvor han skal sætte sit straffespark, så er det heller ikke effektivt.
For tredje gang i denne sæson misbrugte den ellers glimrende sydkoreanske angriber et straffespark, og spørgsmålet er efterhånden, om Thomas Thomasberg ikke har set nok og sætter en anden til at forsøge sig? Selv de scoringer, Cho har lavet på straffespark, har ikke specielt overbevisende, og FCM gør nok klogt i at vælge en anden til at sparke fremadrettet.
Kampens detalje:
Det var fint at se, hvordan hele stadion gik sammen om at sende en hyldest og en tanke til Kristoffer Olsson, der er alvorligt syg. Da uret havde rundet otte minutter, klappede tilskuerne, trænere, spillere og dommere til ære for den alvorligt syge Kristoffer Olsson, der fortsat ikke er ved bevidsthed og indlagt på hospitalet i Århus.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Superliga-ekspert i svime over FCK
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT