FC Midtjylland – FC København 2-0 (1-0)
1-0 Mads Bech Sørensen (34.)
2-0 Dario Osorio (90.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Sikke et tidspunkt at score sit første mål for FC Midtjylland. Mads Bech Sørensen kan være rigtig glad for sin præstation i opgøret mod FC København.
Ikke nok med, at han scorede målet til 1-0 – han var også et fyrtårn i det midtjyske forsvar, hvor han flere gange kom i vejen og imellem, når FCK forsøgte at spille sig gennem FCM's forsvar.
Og i første halvleg måtte han også rydde op, da Jonas Lössl ikke havde styr på en afslutning fra Mohamed Elyounoussi, og det fik han gjort for næsen af indskiftede Jordan Larsson.
Jonas Lössl fortjener også ros for en rigtig god anden halvleg, hvor han lavede flere store redninger.
FC København:
Der var simpelthen så mange ringe præstationer på FCK-holdet, at det er svært at vælge en, der var på et tilfredstillende niveau.
Når det er sagt, så leverede Denis Vavro det, man kunne forvente.
Kampens værste:
Hele FCK's hold fortjener kritik. Det var sløjt og rigtig dårligt, hvad der blev leveret fra de danske mestre. Magnus Mattsson og Elias Achouri var eksempelvis nogle af de spillere, der leverede skidt.
Værst var dog Jordan Larsson, der nok må kigge langt efter en ny chance. For det første startede han på bænken, men blev indskiftet efter en halv time i første halvleg, da Viktor Claesson blev skadet. Men han måtte også gå ud igen efter 75 minutters spil i en kamp, hvor han var helt væk. Larsson var ringe spillende, og det ligner, at han glider længere og længere væk fra spilletid – i hvert fald har han ikke grebet chancen på det seneste. Selvtilliden ser ud til at være forsvundet, og han så da også ud til at være slukøret, da han blev flået ud.
Og så må vi naturligvis også nævne Cho Gue-sung og alle de gode gange tre. Udover at det ser idiotisk ud, når han laver små rejehop på stedet, inden han beslutter sig for, hvor han skal sætte sit straffespark, så er det heller ikke effektivt.
For tredje gang i denne sæson misbrugte den ellers glimrende sydkoreanske angriber et straffespark, og spørgsmålet er efterhånden, om Thomas Thomasberg ikke har set nok og sætter en anden til at forsøge sig? Selv de scoringer, Cho har lavet på straffespark, har ikke specielt overbevisende, og FCM gør nok klogt i at vælge en anden til at sparke fremadrettet.
Kampens detalje:
Det var fint at se, hvordan hele stadion gik sammen om at sende en hyldest og en tanke til Kristoffer Olsson, der er alvorligt syg. Da uret havde rundet otte minutter, klappede tilskuerne, trænere, spillere og dommere til ære for den alvorligt syge Kristoffer Olsson, der fortsat ikke er ved bevidsthed og indlagt på hospitalet i Århus.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Danmarks landskamp slog særlig rekord
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER