FC Midtjylland – FC København 2-0 (1-0)
1-0 Mads Bech Sørensen (34.)
2-0 Dario Osorio (90.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Sikke et tidspunkt at score sit første mål for FC Midtjylland. Mads Bech Sørensen kan være rigtig glad for sin præstation i opgøret mod FC København.
Ikke nok med, at han scorede målet til 1-0 – han var også et fyrtårn i det midtjyske forsvar, hvor han flere gange kom i vejen og imellem, når FCK forsøgte at spille sig gennem FCM's forsvar.
Og i første halvleg måtte han også rydde op, da Jonas Lössl ikke havde styr på en afslutning fra Mohamed Elyounoussi, og det fik han gjort for næsen af indskiftede Jordan Larsson.
Jonas Lössl fortjener også ros for en rigtig god anden halvleg, hvor han lavede flere store redninger.
FC København:
Der var simpelthen så mange ringe præstationer på FCK-holdet, at det er svært at vælge en, der var på et tilfredstillende niveau.
Når det er sagt, så leverede Denis Vavro det, man kunne forvente.
Kampens værste:
Hele FCK's hold fortjener kritik. Det var sløjt og rigtig dårligt, hvad der blev leveret fra de danske mestre. Magnus Mattsson og Elias Achouri var eksempelvis nogle af de spillere, der leverede skidt.
Værst var dog Jordan Larsson, der nok må kigge langt efter en ny chance. For det første startede han på bænken, men blev indskiftet efter en halv time i første halvleg, da Viktor Claesson blev skadet. Men han måtte også gå ud igen efter 75 minutters spil i en kamp, hvor han var helt væk. Larsson var ringe spillende, og det ligner, at han glider længere og længere væk fra spilletid – i hvert fald har han ikke grebet chancen på det seneste. Selvtilliden ser ud til at være forsvundet, og han så da også ud til at være slukøret, da han blev flået ud.
Og så må vi naturligvis også nævne Cho Gue-sung og alle de gode gange tre. Udover at det ser idiotisk ud, når han laver små rejehop på stedet, inden han beslutter sig for, hvor han skal sætte sit straffespark, så er det heller ikke effektivt.
For tredje gang i denne sæson misbrugte den ellers glimrende sydkoreanske angriber et straffespark, og spørgsmålet er efterhånden, om Thomas Thomasberg ikke har set nok og sætter en anden til at forsøge sig? Selv de scoringer, Cho har lavet på straffespark, har ikke specielt overbevisende, og FCM gør nok klogt i at vælge en anden til at sparke fremadrettet.
Kampens detalje:
Det var fint at se, hvordan hele stadion gik sammen om at sende en hyldest og en tanke til Kristoffer Olsson, der er alvorligt syg. Da uret havde rundet otte minutter, klappede tilskuerne, trænere, spillere og dommere til ære for den alvorligt syge Kristoffer Olsson, der fortsat ikke er ved bevidsthed og indlagt på hospitalet i Århus.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Froholdt med vild hæder i Portugal
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Salah sender særlig besked
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE