Antonio Conte og Tottenham har i noget tid set ud til at være på vej mod en skilsmisse, og sent søndag aften skete det så.
På sin hjemmeside oplyser Tottenham, at den 53-årige italienske cheftræner har forladt Premier League-klubben efter gensidig aftale.
Assistenttræner Cristian Stellini tager over som midlertidig cheftræner resten af sæsonen, lyder det. Ryan Mason bliver assistenttræner.
Conte virkede for alvor til at have løbet panden mod muren i London-klubben, da Tottenham i den sidste kamp før landsholdspausen spillede 3-3 med bundproppen Southampton efter at have ført 3-1.
Efter kampen kritiserede Conte åbenlyst sine spillere.
– Vi er ikke et hold. Vi er 11 spillere, som går på banen. Jeg ser selviske spillere, spillere, som ikke ønsker at hjælpe hinanden og ikke lægger hjertet i det, lød det fra Conte på et pressemøde.
Tottenham ligger med ti kampe tilbage af Premier League-sæsonen på fjerdepladsen.
Det er med et håb om at fastholde placeringen i den del af tabellen, så Tottenham ender i Champions League i næste sæson, at der nu skal ske noget nyt, lyder det fra klubformand Daniel Levy.
– Vi har ti Premier League-kampe tilbage, og vi står over for at skulle kæmpe om en Champions League-plads. Vi skal alle trække en del af læsset.
– Alle skal løfte sig for at sikre den højest mulige slutplacering for vores klub og vores fantastiske, loyale fans, lyder det fra Daniel Levy på hjemmesiden.
Antonio Conte blev ansat som cheftræner i Tottenham i november 2021 og tog over efter Nuno Espírito Santo, der kun havde siddet på posten i fire måneder.
Conte fik ført Tottenham til en fjerdeplads i Premier League. Der befinder holdet sig altså også nu i indeværende sæson, men resultaterne har længe været svingende.
I de seneste fem kampe på tværs af alle turneringer er det blot blevet til en enkelt sejr. I starten af marts røg Tottenham ud af Champions League efter et samlet nederlag på 0-1 til AC Milan i ottendedelsfinalen.
Antonio Conte har tidligere stået i spidsen for blandt andre Inter, Chelsea, Juventus og det italienske landshold.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER