Antonio Conte færdig i Tottenham

Den italienske cheftræner Antonio Conte forlader Tottenham efter gensidig aftale, oplyser klubben.



Antonio Conte og Tottenham har i noget tid set ud til at være på vej mod en skilsmisse, og sent søndag aften skete det så.

På sin hjemmeside oplyser Tottenham, at den 53-årige italienske cheftræner har forladt Premier League-klubben efter gensidig aftale.

Assistenttræner Cristian Stellini tager over som midlertidig cheftræner resten af sæsonen, lyder det. Ryan Mason bliver assistenttræner.

Conte virkede for alvor til at have løbet panden mod muren i London-klubben, da Tottenham i den sidste kamp før landsholdspausen spillede 3-3 med bundproppen Southampton efter at have ført 3-1.

Efter kampen kritiserede Conte åbenlyst sine spillere.

– Vi er ikke et hold. Vi er 11 spillere, som går på banen. Jeg ser selviske spillere, spillere, som ikke ønsker at hjælpe hinanden og ikke lægger hjertet i det, lød det fra Conte på et pressemøde.

Tottenham ligger med ti kampe tilbage af Premier League-sæsonen på fjerdepladsen.

Det er med et håb om at fastholde placeringen i den del af tabellen, så Tottenham ender i Champions League i næste sæson, at der nu skal ske noget nyt, lyder det fra klubformand Daniel Levy.

– Vi har ti Premier League-kampe tilbage, og vi står over for at skulle kæmpe om en Champions League-plads. Vi skal alle trække en del af læsset.

– Alle skal løfte sig for at sikre den højest mulige slutplacering for vores klub og vores fantastiske, loyale fans, lyder det fra Daniel Levy på hjemmesiden.

Antonio Conte blev ansat som cheftræner i Tottenham i november 2021 og tog over efter Nuno Espírito Santo, der kun havde siddet på posten i fire måneder.

Conte fik ført Tottenham til en fjerdeplads i Premier League. Der befinder holdet sig altså også nu i indeværende sæson, men resultaterne har længe været svingende.

I de seneste fem kampe på tværs af alle turneringer er det blot blevet til en enkelt sejr. I starten af marts røg Tottenham ud af Champions League efter et samlet nederlag på 0-1 til AC Milan i ottendedelsfinalen.

Antonio Conte har tidligere stået i spidsen for blandt andre Inter, Chelsea, Juventus og det italienske landshold.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er