Tottenham og Højbjerg slår Arsenal: Tæt på CL nu

Tottenham slog Arsenal 3-0 og er nu blot et point fra fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League.



Arsenal kunne med en sejr over Tottenham torsdag have lukket kampen om de sidste Champions League-pladser i Premier League.

Men i stedet er den nu helt åben med blot to kampe tilbage. Det var nemlig Tottenham, der trak sig sejrsrigt ud af duellen om håneretten i det nordlige London ved at vinde 3-0.

Arsenal indtager fortsat fjerdepladsen, der altså giver adgang til Europas fineste klubturnering i næste sæson, men Tottenham er blot et enkelt point efter.

Begge hold er sikre på minimum en femteplads og en plads i Europa League, da Manchester United på sjettepladsen har for få point til at udgøre en trussel. Chelsea på tredjepladsen er også inden for rækkevidde med 70 point og to kampe tilbage.

De fire hold, der ender øverst i tabellen, kvalificerer sig til Champions League næste sæson.

Arsenal og Tottenham strålede begge i de indledende minutter af kampen. Der skulle gå 21 minutter, før den første store chance bød sig.

Den kom, da Arsenals højreback, Cédric Soares, fik hevet Harry Kane i trøjen i feltet. Dommeren var hurtig til at tildele Tottenham et straffespark, som Kane selvsikkert sendte i nederste højre hjørne af målet.

Ti minutter senere blev Arsenals chancer yderligere forringet, da forsvarsspiller Rob Holding modtog sit andet gule kort i kampen for en høj albue, der endte i hovedet på Son Heung-min.

Arsenal måtte derfor spille med en mand i undertal i de resterende knap 60 minutter.

Få minutter senere scorede Harry Kane sit andet mål i kampen. Efter Rodrigo Bentancur headede et hjørnespark mod venstre stolpe, kom Kane buldrende og mødte bolden med en flyvende hollænder.

Med to mål og en mand i overtal var Tottenham flyvende og skabte flere farlige situationer i modstanderens felt. Da dommeren fløjtede første halvleg af, stod der 2-0 til hjemmeholdet.

Tottenham var hurtig til at udbygge føringen blot et minut inde i anden halvleg. Efter klumpspil i Arsenals felt samlede Son bolden op og gjorde det til 3-0.

Efter tredje mål lettede Tottenham på gaspedalen, men det lykkedes aldrig for Arsenal at hale ind.

Udeholdet fik ellers tilkæmpet sig flere gode chancer, men det lykkedes Tottenham-forsvaret at holde tæt i de resterende minutter.

I næste kamp møder Tottenham Burnley på 17.-pladsen, mens Arsenal står over for Newcastle på 14.-pladsen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: FCK smider sejren

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Viborg FF – OB

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Sønderjyske – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF