Tottenham-træner: Nok det værste nederlag

En føring på 2-0 mod Brighton var ikke nok til point for Tottenham, og det skuffer træner Ange Postecoglou.



Tottenham var på solid kurs mod sejren og foran 2-0 ude mod Brighton i Premier League, men så kollapsede London-holdet totalt i anden halvleg.

På 18 minutter i anden halvleg scorede Brighton tre gange, og Tottenham endte med at rejse hjem uden point.

For Tottenham-træner Ange Postecoglou var nederlaget et af de tungere i australierens tid i klubben siden ansættelsen i sommeren 2023.

– Det er skuffende og frustrerende. Det er nok det værste nederlag, vi har indkasseret, siden jeg kom til klubben, siger Ange Postecoglou ifølge Sky Sports.

Scoringer fra Brennan Johnson og James Maddison gav Tottenham en komfortabel 2-0-føring efter de første 45 minutter.

Efter pausen scorede Brightons offensive trekløver Yankuba Minteh, Georginio Rutter og Danny Welbeck. De tre mål fra minut 48 til 66 vendte 0-2 til en 3-2-sejr.

– Det var en uacceptabel anden halvleg. Vi var ikke i nærheden af, hvor vi skulle være. Det kan være, vi lod os rive med af, hvordan kampen udviklede sig.

– Vi accepterede vores skæbne, og det er vanskeligt at forstå, for det har vi ikke gjort, siden jeg kom til. Normalt plejer vi at kæmpe for det hele. Når vi ikke gør det, betaler vi prisen, og vi betalte prisen, siger han.

Tottenhams midtbanespiller James Maddison mener, at holdet skal tage ved lære af kollapset.

– Vi var ikke i stand til at håndtere det mentalt og mistede helt kontrollen over kampen efter Brightons første mål.

– Vi håndterede skiftet i momentum meget skidt. Det føltes bare som angreb på angreb ned mod os, og vi kunne ikke svare igen, siger Maddison.

Med nederlaget er Tottenham placeret på niendepladsen med ti point efter syv kampe i Premier League. Brighton har to point mere på sjettepladsen. Liverpool topper rækken med otte point mere end Tottenham.

/ritzau/





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kamptrup: Brøndby har angriber tilbage efter skade

Magiske Messi slår til igen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Monstersalg: FC København-boss jubler

Silkeborg IF – FC København

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Klubboss raser efter skandalescener



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Ruben Amorim favorit til dette job

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

FC København sælger Nathan Trott

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

De er tilbage i Superligaen

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid