Tottenham-træner: Nok det værste nederlag

En føring på 2-0 mod Brighton var ikke nok til point for Tottenham, og det skuffer træner Ange Postecoglou.



Tottenham var på solid kurs mod sejren og foran 2-0 ude mod Brighton i Premier League, men så kollapsede London-holdet totalt i anden halvleg.

På 18 minutter i anden halvleg scorede Brighton tre gange, og Tottenham endte med at rejse hjem uden point.

For Tottenham-træner Ange Postecoglou var nederlaget et af de tungere i australierens tid i klubben siden ansættelsen i sommeren 2023.

– Det er skuffende og frustrerende. Det er nok det værste nederlag, vi har indkasseret, siden jeg kom til klubben, siger Ange Postecoglou ifølge Sky Sports.

Scoringer fra Brennan Johnson og James Maddison gav Tottenham en komfortabel 2-0-føring efter de første 45 minutter.

Efter pausen scorede Brightons offensive trekløver Yankuba Minteh, Georginio Rutter og Danny Welbeck. De tre mål fra minut 48 til 66 vendte 0-2 til en 3-2-sejr.

– Det var en uacceptabel anden halvleg. Vi var ikke i nærheden af, hvor vi skulle være. Det kan være, vi lod os rive med af, hvordan kampen udviklede sig.

– Vi accepterede vores skæbne, og det er vanskeligt at forstå, for det har vi ikke gjort, siden jeg kom til. Normalt plejer vi at kæmpe for det hele. Når vi ikke gør det, betaler vi prisen, og vi betalte prisen, siger han.

Tottenhams midtbanespiller James Maddison mener, at holdet skal tage ved lære af kollapset.

– Vi var ikke i stand til at håndtere det mentalt og mistede helt kontrollen over kampen efter Brightons første mål.

– Vi håndterede skiftet i momentum meget skidt. Det føltes bare som angreb på angreb ned mod os, og vi kunne ikke svare igen, siger Maddison.

Med nederlaget er Tottenham placeret på niendepladsen med ti point efter syv kampe i Premier League. Brighton har to point mere på sjettepladsen. Liverpool topper rækken med otte point mere end Tottenham.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Smadrer transferrekord

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Italiensk skandale afblæst

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Dansk klub jagter én særlig forstærkning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

FC København-transfer bremses af denne årsag

Messi sætter ord på vildt drama