Tottenham var på solid kurs mod sejren og foran 2-0 ude mod Brighton i Premier League, men så kollapsede London-holdet totalt i anden halvleg.
På 18 minutter i anden halvleg scorede Brighton tre gange, og Tottenham endte med at rejse hjem uden point.
For Tottenham-træner Ange Postecoglou var nederlaget et af de tungere i australierens tid i klubben siden ansættelsen i sommeren 2023.
– Det er skuffende og frustrerende. Det er nok det værste nederlag, vi har indkasseret, siden jeg kom til klubben, siger Ange Postecoglou ifølge Sky Sports.
Scoringer fra Brennan Johnson og James Maddison gav Tottenham en komfortabel 2-0-føring efter de første 45 minutter.
Efter pausen scorede Brightons offensive trekløver Yankuba Minteh, Georginio Rutter og Danny Welbeck. De tre mål fra minut 48 til 66 vendte 0-2 til en 3-2-sejr.
– Det var en uacceptabel anden halvleg. Vi var ikke i nærheden af, hvor vi skulle være. Det kan være, vi lod os rive med af, hvordan kampen udviklede sig.
– Vi accepterede vores skæbne, og det er vanskeligt at forstå, for det har vi ikke gjort, siden jeg kom til. Normalt plejer vi at kæmpe for det hele. Når vi ikke gør det, betaler vi prisen, og vi betalte prisen, siger han.
Tottenhams midtbanespiller James Maddison mener, at holdet skal tage ved lære af kollapset.
– Vi var ikke i stand til at håndtere det mentalt og mistede helt kontrollen over kampen efter Brightons første mål.
– Vi håndterede skiftet i momentum meget skidt. Det føltes bare som angreb på angreb ned mod os, og vi kunne ikke svare igen, siger Maddison.
Med nederlaget er Tottenham placeret på niendepladsen med ti point efter syv kampe i Premier League. Brighton har to point mere på sjettepladsen. Liverpool topper rækken med otte point mere end Tottenham.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
INTERVIEW