Tottenham-træner: Nok det værste nederlag

En føring på 2-0 mod Brighton var ikke nok til point for Tottenham, og det skuffer træner Ange Postecoglou.



Tottenham var på solid kurs mod sejren og foran 2-0 ude mod Brighton i Premier League, men så kollapsede London-holdet totalt i anden halvleg.

På 18 minutter i anden halvleg scorede Brighton tre gange, og Tottenham endte med at rejse hjem uden point.

For Tottenham-træner Ange Postecoglou var nederlaget et af de tungere i australierens tid i klubben siden ansættelsen i sommeren 2023.

– Det er skuffende og frustrerende. Det er nok det værste nederlag, vi har indkasseret, siden jeg kom til klubben, siger Ange Postecoglou ifølge Sky Sports.

Scoringer fra Brennan Johnson og James Maddison gav Tottenham en komfortabel 2-0-føring efter de første 45 minutter.

Efter pausen scorede Brightons offensive trekløver Yankuba Minteh, Georginio Rutter og Danny Welbeck. De tre mål fra minut 48 til 66 vendte 0-2 til en 3-2-sejr.

– Det var en uacceptabel anden halvleg. Vi var ikke i nærheden af, hvor vi skulle være. Det kan være, vi lod os rive med af, hvordan kampen udviklede sig.

– Vi accepterede vores skæbne, og det er vanskeligt at forstå, for det har vi ikke gjort, siden jeg kom til. Normalt plejer vi at kæmpe for det hele. Når vi ikke gør det, betaler vi prisen, og vi betalte prisen, siger han.

Tottenhams midtbanespiller James Maddison mener, at holdet skal tage ved lære af kollapset.

– Vi var ikke i stand til at håndtere det mentalt og mistede helt kontrollen over kampen efter Brightons første mål.

– Vi håndterede skiftet i momentum meget skidt. Det føltes bare som angreb på angreb ned mod os, og vi kunne ikke svare igen, siger Maddison.

Med nederlaget er Tottenham placeret på niendepladsen med ti point efter syv kampe i Premier League. Brighton har to point mere på sjettepladsen. Liverpool topper rækken med otte point mere end Tottenham.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Portugal – Kroatien

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

Dårligt nyt for Isaksen

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Tullberg teaser for transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Steve Cooper med stor beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Belgien – Senegal

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag