En af Danmarks mest vindende klubber er kommet på udenlandske hænder.
Akademisk Boldklub – eller bare AB – er således blevet solgt til investorgruppen Five Castles Football Group LLC (FCFG).
Det skriver klubben fra 2. division på sin hjemmeside mandag.
Den tidligere hovedaktionær og bestyrelsesformand Torben Oldenborg forbliver næstformand og minoritetsaktionær.
FCFG består primært af investorer baseret i USA og Storbritannien. Den er ledet af den tidligere New York Red Bulls-direktør Erik Stover.
Ifølge Stover er planen ikke, at AB skal være én af flere klubber under FCFG – altså en såkaldt multiklub-strategi, som ejerne i for eksempel Brøndby IF, FC Midtjylland og Esbjerg fB praktiserer.
– Vores plan er at være fuldt engagerede i det lokale miljø i Gladsaxe, hvilket også indebærer AB’s medlemmer og tilhængere. Vi håber på støtte til vores idéer og vil drage lære af deres erfaringer og forventninger.
– Dette er en langsigtet investeringsplan udelukkende i AB A/S, som ikke vil være en del af en multiklub-strategi eller en forsøgsordning for en investering i en klub et andet sted, siger Stover.
AB skriver ikke nærmere om, hvor stor en del af aktierne, FCFG har købt. Der nævnes investeringer, men ikke i hvilken størrelsesorden eller hvad de skal bruges til.
Ud over Stover bliver der også sat navn på andre medlemmer af investorgruppen. Ben Lyttleton, Simon Young, Jen Hsiang Chang, Andy Glockner og Alex Lee kan således også kalde sig medejere i AB.
Handlen er godkendt af Divisionsforeningen, der har indført nye og stramme regler for udenlandske ejere i dansk fodbold efter flere uheldige eksempler som for eksempel Jammerbugt FC og Næstved Boldklub.
AB ligger aktuelt nummer tre i 2. division med blot ét point op til Esbjerg fB og Aarhus Fremad, der indtager de to pladser, som giver oprykning til 1. division.
Den 133 år gamle klub var senest en del af det fineste selskab i 2004.
Klubbens trofæskab er et af de mest proppede i Danmark. Ni mesterskaber er det blevet til gennem tiden. Det første kom i 1919 og det seneste i 1967.
I 1999 vandt AB sin første og eneste pokaltitel. I 1999 og 2000 vandt klubben desuden bronzemedaljer i sin seneste storhedstid.
Rene Henriksen, Nicolai Stockholm, Jan Bjur, Peter Rasmussen, Jan Michaelsen og Jan Hoffmann var nogle af profilerne i den periode.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
UEFA med vild ændring
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
