Officielt: Dansk klub opkøbt af udenlandsk gruppe

En amerikansk-britisk investorgruppe har overtaget aktiemajoriteten i Gladsaxe-klubben AB.



En af Danmarks mest vindende klubber er kommet på udenlandske hænder.

Akademisk Boldklub – eller bare AB – er således blevet solgt til investorgruppen Five Castles Football Group LLC (FCFG).

Det skriver klubben fra 2. division på sin hjemmeside mandag.

Den tidligere hovedaktionær og bestyrelsesformand Torben Oldenborg forbliver næstformand og minoritetsaktionær.

FCFG består primært af investorer baseret i USA og Storbritannien. Den er ledet af den tidligere New York Red Bulls-direktør Erik Stover.

Ifølge Stover er planen ikke, at AB skal være én af flere klubber under FCFG – altså en såkaldt multiklub-strategi, som ejerne i for eksempel Brøndby IF, FC Midtjylland og Esbjerg fB praktiserer.

– Vores plan er at være fuldt engagerede i det lokale miljø i Gladsaxe, hvilket også indebærer AB’s medlemmer og tilhængere. Vi håber på støtte til vores idéer og vil drage lære af deres erfaringer og forventninger.

– Dette er en langsigtet investeringsplan udelukkende i AB A/S, som ikke vil være en del af en multiklub-strategi eller en forsøgsordning for en investering i en klub et andet sted, siger Stover.

AB skriver ikke nærmere om, hvor stor en del af aktierne, FCFG har købt. Der nævnes investeringer, men ikke i hvilken størrelsesorden eller hvad de skal bruges til.

Ud over Stover bliver der også sat navn på andre medlemmer af investorgruppen. Ben Lyttleton, Simon Young, Jen Hsiang Chang, Andy Glockner og Alex Lee kan således også kalde sig medejere i AB.

Handlen er godkendt af Divisionsforeningen, der har indført nye og stramme regler for udenlandske ejere i dansk fodbold efter flere uheldige eksempler som for eksempel Jammerbugt FC og Næstved Boldklub.

AB ligger aktuelt nummer tre i 2. division med blot ét point op til Esbjerg fB og Aarhus Fremad, der indtager de to pladser, som giver oprykning til 1. division.

Den 133 år gamle klub var senest en del af det fineste selskab i 2004.

Klubbens trofæskab er et af de mest proppede i Danmark. Ni mesterskaber er det blevet til gennem tiden. Det første kom i 1919 og det seneste i 1967.

I 1999 vandt AB sin første og eneste pokaltitel. I 1999 og 2000 vandt klubben desuden bronzemedaljer i sin seneste storhedstid.

Rene Henriksen, Nicolai Stockholm, Jan Bjur, Peter Rasmussen, Jan Michaelsen og Jan Hoffmann var nogle af profilerne i den periode.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe røgslør af Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Harry Maguire i chok

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brighton – Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Cooper og Svensson overrasker begge

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansk profil færdig i tysk klub, men



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!