En af Danmarks mest vindende klubber er kommet på udenlandske hænder.
Akademisk Boldklub – eller bare AB – er således blevet solgt til investorgruppen Five Castles Football Group LLC (FCFG).
Det skriver klubben fra 2. division på sin hjemmeside mandag.
Den tidligere hovedaktionær og bestyrelsesformand Torben Oldenborg forbliver næstformand og minoritetsaktionær.
FCFG består primært af investorer baseret i USA og Storbritannien. Den er ledet af den tidligere New York Red Bulls-direktør Erik Stover.
Ifølge Stover er planen ikke, at AB skal være én af flere klubber under FCFG – altså en såkaldt multiklub-strategi, som ejerne i for eksempel Brøndby IF, FC Midtjylland og Esbjerg fB praktiserer.
– Vores plan er at være fuldt engagerede i det lokale miljø i Gladsaxe, hvilket også indebærer AB’s medlemmer og tilhængere. Vi håber på støtte til vores idéer og vil drage lære af deres erfaringer og forventninger.
– Dette er en langsigtet investeringsplan udelukkende i AB A/S, som ikke vil være en del af en multiklub-strategi eller en forsøgsordning for en investering i en klub et andet sted, siger Stover.
AB skriver ikke nærmere om, hvor stor en del af aktierne, FCFG har købt. Der nævnes investeringer, men ikke i hvilken størrelsesorden eller hvad de skal bruges til.
Ud over Stover bliver der også sat navn på andre medlemmer af investorgruppen. Ben Lyttleton, Simon Young, Jen Hsiang Chang, Andy Glockner og Alex Lee kan således også kalde sig medejere i AB.
Handlen er godkendt af Divisionsforeningen, der har indført nye og stramme regler for udenlandske ejere i dansk fodbold efter flere uheldige eksempler som for eksempel Jammerbugt FC og Næstved Boldklub.
AB ligger aktuelt nummer tre i 2. division med blot ét point op til Esbjerg fB og Aarhus Fremad, der indtager de to pladser, som giver oprykning til 1. division.
Den 133 år gamle klub var senest en del af det fineste selskab i 2004.
Klubbens trofæskab er et af de mest proppede i Danmark. Ni mesterskaber er det blevet til gennem tiden. Det første kom i 1919 og det seneste i 1967.
I 1999 vandt AB sin første og eneste pokaltitel. I 1999 og 2000 vandt klubben desuden bronzemedaljer i sin seneste storhedstid.
Rene Henriksen, Nicolai Stockholm, Jan Bjur, Peter Rasmussen, Jan Michaelsen og Jan Hoffmann var nogle af profilerne i den periode.
/ritzau/
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
– Den her sidder dybt i sjælen
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
AGF tilbage på førstepladsen
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
Lyngby går alene i front
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
Thomas Frank taler inden derby
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
