Superligaen kan meget snart blive en sand stjernespiller rigere i form af Gylfi Sigurdsson, som er lige på vippen til at skifte til Island-kolonien Lyngby Boldklub.
Lyngby meldte fredag ud, at parterne har en mundtlig aftale, men at man lige skal have de sidste ting på plads, herunder et overblik over hans fysiske forfatning.
Det vil så være første gang i to år, at Sigurdsson er tilbage i en klub, efter han blev anklaget for seksuelt overgreb. Man kunne aldrig finde tilstrækkeligt med beviser til at rejse en sag. Derfor er det flere år siden, at Sigurdsson har spillet fodbold, og det åbner op for spørgsmålet: hvor skarp er han?
Det kan den tidligere Lyngby-keeper Frederik Schram hjælpe med at svare på. Det er nemlig ikke længe siden, at Gylfi Sigurdsson fik lov til at træne med i Schrams islandske klub, Valur, og her var det tydeligt, at han kan finde ud af at trille en bold.
– Man kan se, at han har et helt andet niveau, og det kan kun blive bedre, hvis man får ham ind i et godt miljø, hvor han kan få tid og ro til at træne, fortæller Schram over telefonen til Tipsbladet.
Frederik Schram under en islandsk landskamp. De to kender også hinanden fra landsholdet. Foto: Getty Images
Han er påpasselig med at konkludere for meget, for Sigurdsson var kun med til et par træningspas. Han nåede dog at hugge lidt på kassen, og der kunne man tydeligt se, at højreskøjten stadig er skarp.
– Han fik lov til at sparke nogle gange. Det er bare et niveau over alle andre. Han havde ikke haft holdtræning i to år og spillede også på kunstgræs, hvilket han nok ikke har gjort i hele sin karriere. Ud fra de forhold har man ikke set det bedste fra ham.
– Han læser spillet helt vanvittigt, og hvis man ser ham spille, kan man se, hvor meget han dirigerer med sine medspillere: han ved, hvornår folk skal løbe i pres, blive tilbage og hvornår man går op. Både med og uden bold er han fantastisk. Han er dybt professionel, og det er ikke noget, han er kommet sovende til. Han træner og spiser ordentligt og er en meget fin gut. Så det er en top-topspiller, Lyngby får ind, hvis skiftet går igennem.
Kommer lidt bag på mig
Frederik Schram tilbragte godt tre år i Lyngby fra 2019 til 2022, men det er ikke sådan, at Lyngby har prikket ham på skulderen omkring et eventuelt klubskifte. Til gengæld ved Schram godt, hvem der har en hovedrolle i det snarlige skifte.
– Freyr (Alexandersson, Lyngbys cheftræner, red.) har hentet nogle rimelig store kanoner til klubben – især i Alfred (Finnbogason, red.), som så er blevet solgt igen. Så umiddelbart er jeg ikke overrasket – eller jo, det kommer lidt bag på mig – jeg havde ikke lige set den komme.
– Men jeg ved, at Freyr er sindssyg vellidt – ikke kun i Lyngby, men også blandt mange islandske landsholdsspillere. Så jeg tror også, at det er en stor del af årsagen.
Som nævnt er der mange ubekendte omkring skiftet. Hvad gør det ved en spiller, at man ikke spiller fodbold i to år? Kan man på nogen måde finde tilbage i gear og niveau? Her ser Schram det som optimalt, at det netop er Lyngby, som Gylfi Sigurdsson lader til at skifte.
– Han er dybt professionel og en fantastisk sympatisk gut, som er en af de største fodboldspillere nogensinde på Island. Så det tror jeg godt, at han kan (finde tilbage i niveau, red.). Jeg ved, hvor dygtige de er i Lyngby. De er simpelthen så kompetente, både trænerne, men også folk omkring klubben. De har også nogle rigtig dygtige spillere. Så jeg tror godt, at de kan få det bedste ud af ham.
Fordi at Gylfi Sigurdsson blot trænede med et par gange i Valur, så kan Frederik Schram ikke sige noget om, hvorvidt den islandske stjerne har været påvirket af hele den sag, der endte med at koste Premier League-karrieren.
I Premier League formåede Gylfi Sigurdsson at blive noteret for mere end 100 målinvolveringer i 318 kampe.
LIVE
LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER