Superligaen kan meget snart blive en sand stjernespiller rigere i form af Gylfi Sigurdsson, som er lige på vippen til at skifte til Island-kolonien Lyngby Boldklub.
Lyngby meldte fredag ud, at parterne har en mundtlig aftale, men at man lige skal have de sidste ting på plads, herunder et overblik over hans fysiske forfatning.
Det vil så være første gang i to år, at Sigurdsson er tilbage i en klub, efter han blev anklaget for seksuelt overgreb. Man kunne aldrig finde tilstrækkeligt med beviser til at rejse en sag. Derfor er det flere år siden, at Sigurdsson har spillet fodbold, og det åbner op for spørgsmålet: hvor skarp er han?
Det kan den tidligere Lyngby-keeper Frederik Schram hjælpe med at svare på. Det er nemlig ikke længe siden, at Gylfi Sigurdsson fik lov til at træne med i Schrams islandske klub, Valur, og her var det tydeligt, at han kan finde ud af at trille en bold.
– Man kan se, at han har et helt andet niveau, og det kan kun blive bedre, hvis man får ham ind i et godt miljø, hvor han kan få tid og ro til at træne, fortæller Schram over telefonen til Tipsbladet.
Frederik Schram under en islandsk landskamp. De to kender også hinanden fra landsholdet. Foto: Getty Images
Han er påpasselig med at konkludere for meget, for Sigurdsson var kun med til et par træningspas. Han nåede dog at hugge lidt på kassen, og der kunne man tydeligt se, at højreskøjten stadig er skarp.
– Han fik lov til at sparke nogle gange. Det er bare et niveau over alle andre. Han havde ikke haft holdtræning i to år og spillede også på kunstgræs, hvilket han nok ikke har gjort i hele sin karriere. Ud fra de forhold har man ikke set det bedste fra ham.
– Han læser spillet helt vanvittigt, og hvis man ser ham spille, kan man se, hvor meget han dirigerer med sine medspillere: han ved, hvornår folk skal løbe i pres, blive tilbage og hvornår man går op. Både med og uden bold er han fantastisk. Han er dybt professionel, og det er ikke noget, han er kommet sovende til. Han træner og spiser ordentligt og er en meget fin gut. Så det er en top-topspiller, Lyngby får ind, hvis skiftet går igennem.
Kommer lidt bag på mig
Frederik Schram tilbragte godt tre år i Lyngby fra 2019 til 2022, men det er ikke sådan, at Lyngby har prikket ham på skulderen omkring et eventuelt klubskifte. Til gengæld ved Schram godt, hvem der har en hovedrolle i det snarlige skifte.
– Freyr (Alexandersson, Lyngbys cheftræner, red.) har hentet nogle rimelig store kanoner til klubben – især i Alfred (Finnbogason, red.), som så er blevet solgt igen. Så umiddelbart er jeg ikke overrasket – eller jo, det kommer lidt bag på mig – jeg havde ikke lige set den komme.
– Men jeg ved, at Freyr er sindssyg vellidt – ikke kun i Lyngby, men også blandt mange islandske landsholdsspillere. Så jeg tror også, at det er en stor del af årsagen.
Som nævnt er der mange ubekendte omkring skiftet. Hvad gør det ved en spiller, at man ikke spiller fodbold i to år? Kan man på nogen måde finde tilbage i gear og niveau? Her ser Schram det som optimalt, at det netop er Lyngby, som Gylfi Sigurdsson lader til at skifte.
– Han er dybt professionel og en fantastisk sympatisk gut, som er en af de største fodboldspillere nogensinde på Island. Så det tror jeg godt, at han kan (finde tilbage i niveau, red.). Jeg ved, hvor dygtige de er i Lyngby. De er simpelthen så kompetente, både trænerne, men også folk omkring klubben. De har også nogle rigtig dygtige spillere. Så jeg tror godt, at de kan få det bedste ud af ham.
Fordi at Gylfi Sigurdsson blot trænede med et par gange i Valur, så kan Frederik Schram ikke sige noget om, hvorvidt den islandske stjerne har været påvirket af hele den sag, der endte med at koste Premier League-karrieren.
I Premier League formåede Gylfi Sigurdsson at blive noteret for mere end 100 målinvolveringer i 318 kampe.
LIVE
TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
EKSKLUSIVT