I sidste sæsons Superligaen blev reglen om fem udskiftningerne videreført, men hvad blev de udskiftningerne så brugt til? Benyttede trænerne muligheden for at skifte over til en plan B, når nu muligheden for at gøre det var meget nemmere nu?
Svaret er nej, hvis man spørger observatørerne fra Superligaen, som står bag den netop udgivede performance-rapport fra Superligaen om den seneste sæson. Her kigger blandt andet den tidligere AGF- og AaB-cheftræner Peter Rudbæk på, hvordan den taktiske fleksibilitet har været.
Her står det klart for ham, at trænerne ikke går efter at lave mindre revolutioner undervejs i kampene. Rudbæk peger i den forbindelse på, at holdene har en klar plan A, mens plan B ikke bliver set ret tit.
Og selv når der kommer tre udskiftninger efter en time, og man skulle tro, at nu sker der noget, så er det kun på det individuelle plan, forklares det.
– Og hvis man skal være lidt polemisk der kan man sige, om man kan have et håb om, at dem man har sat på bænken, kan gå ind og ændre tingene, når der er tale om én til én-udskiftninger. Selve spillet, bliver der måske ikke ændret så meget i, siger han og fortsætter.
– Når først man er startet er det også meget tit der, man slutter. Det kan jo være godt nok, specielt hvis man har de bedste spillere, men ellers plejer man jo at sige, at taktik kan være de svages våben, Men jeg synes ikke, det bruges åbenlyst meget, lyder det fra Rudbæk, som tidligere har været trænerudviklingschef i DBU.
Det sker dog alligevel, at det sker melder Lars Knudsen, som senest har været U19-landstræner og nu er på vej til et job i staben omkring det amerikanske landshold. Han kan godt se dele ved FCM’s taktik – men at de trods ændringer i opstilling ikke ændrer stil.
– Det eneste hold jeg så, hvor man kan tale om, at der var forsøg på taktisk fleksibilitet, var FC Midtjylland, som har nogle rotationer i deres hold, men som alligevel spiller på en måde som gør, at jeg ikke kan få øje på, at de får speciel fordel af at gøre det. De tager nogle gange deres wingbacks ind i halvrum, når de bygger op, men så vælger de alligevel at spille den første bold fra deres bagkæde og ned over modstandernes bagkæde, forklarer Knudsen
I rapporten er der også tal på sæsonens største chancer samt mindst sandsynlige mål. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER