I sidste sæsons Superligaen blev reglen om fem udskiftningerne videreført, men hvad blev de udskiftningerne så brugt til? Benyttede trænerne muligheden for at skifte over til en plan B, når nu muligheden for at gøre det var meget nemmere nu?
Svaret er nej, hvis man spørger observatørerne fra Superligaen, som står bag den netop udgivede performance-rapport fra Superligaen om den seneste sæson. Her kigger blandt andet den tidligere AGF- og AaB-cheftræner Peter Rudbæk på, hvordan den taktiske fleksibilitet har været.
Her står det klart for ham, at trænerne ikke går efter at lave mindre revolutioner undervejs i kampene. Rudbæk peger i den forbindelse på, at holdene har en klar plan A, mens plan B ikke bliver set ret tit.
Og selv når der kommer tre udskiftninger efter en time, og man skulle tro, at nu sker der noget, så er det kun på det individuelle plan, forklares det.
– Og hvis man skal være lidt polemisk der kan man sige, om man kan have et håb om, at dem man har sat på bænken, kan gå ind og ændre tingene, når der er tale om én til én-udskiftninger. Selve spillet, bliver der måske ikke ændret så meget i, siger han og fortsætter.
– Når først man er startet er det også meget tit der, man slutter. Det kan jo være godt nok, specielt hvis man har de bedste spillere, men ellers plejer man jo at sige, at taktik kan være de svages våben, Men jeg synes ikke, det bruges åbenlyst meget, lyder det fra Rudbæk, som tidligere har været trænerudviklingschef i DBU.
Det sker dog alligevel, at det sker melder Lars Knudsen, som senest har været U19-landstræner og nu er på vej til et job i staben omkring det amerikanske landshold. Han kan godt se dele ved FCM’s taktik – men at de trods ændringer i opstilling ikke ændrer stil.
– Det eneste hold jeg så, hvor man kan tale om, at der var forsøg på taktisk fleksibilitet, var FC Midtjylland, som har nogle rotationer i deres hold, men som alligevel spiller på en måde som gør, at jeg ikke kan få øje på, at de får speciel fordel af at gøre det. De tager nogle gange deres wingbacks ind i halvrum, når de bygger op, men så vælger de alligevel at spille den første bold fra deres bagkæde og ned over modstandernes bagkæde, forklarer Knudsen
I rapporten er der også tal på sæsonens største chancer samt mindst sandsynlige mål. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Forlænger med Superliga-klub
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
OPTAKT
Barcelona – Atletico
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE