I sidste sæsons Superligaen blev reglen om fem udskiftningerne videreført, men hvad blev de udskiftningerne så brugt til? Benyttede trænerne muligheden for at skifte over til en plan B, når nu muligheden for at gøre det var meget nemmere nu?
Svaret er nej, hvis man spørger observatørerne fra Superligaen, som står bag den netop udgivede performance-rapport fra Superligaen om den seneste sæson. Her kigger blandt andet den tidligere AGF- og AaB-cheftræner Peter Rudbæk på, hvordan den taktiske fleksibilitet har været.
Her står det klart for ham, at trænerne ikke går efter at lave mindre revolutioner undervejs i kampene. Rudbæk peger i den forbindelse på, at holdene har en klar plan A, mens plan B ikke bliver set ret tit.
Og selv når der kommer tre udskiftninger efter en time, og man skulle tro, at nu sker der noget, så er det kun på det individuelle plan, forklares det.
– Og hvis man skal være lidt polemisk der kan man sige, om man kan have et håb om, at dem man har sat på bænken, kan gå ind og ændre tingene, når der er tale om én til én-udskiftninger. Selve spillet, bliver der måske ikke ændret så meget i, siger han og fortsætter.
– Når først man er startet er det også meget tit der, man slutter. Det kan jo være godt nok, specielt hvis man har de bedste spillere, men ellers plejer man jo at sige, at taktik kan være de svages våben, Men jeg synes ikke, det bruges åbenlyst meget, lyder det fra Rudbæk, som tidligere har været trænerudviklingschef i DBU.
Det sker dog alligevel, at det sker melder Lars Knudsen, som senest har været U19-landstræner og nu er på vej til et job i staben omkring det amerikanske landshold. Han kan godt se dele ved FCM’s taktik – men at de trods ændringer i opstilling ikke ændrer stil.
– Det eneste hold jeg så, hvor man kan tale om, at der var forsøg på taktisk fleksibilitet, var FC Midtjylland, som har nogle rotationer i deres hold, men som alligevel spiller på en måde som gør, at jeg ikke kan få øje på, at de får speciel fordel af at gøre det. De tager nogle gange deres wingbacks ind i halvrum, når de bygger op, men så vælger de alligevel at spille den første bold fra deres bagkæde og ned over modstandernes bagkæde, forklarer Knudsen
I rapporten er der også tal på sæsonens største chancer samt mindst sandsynlige mål. Læs mere om det her.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
