Træner for det indonesiske fodboldhold Arema FC Javier Roca siger, at fans døde i spillernes arme under stadiontragedien i Indonesien, der kostede 125 mennesker livet søndag.
– Det værste var, da ofre kom for at blive behandlet af holdets læge. Omkring 20 mennesker kom, og 4 døde. Fans døde i spillernes arme, siger han til det spanske medie Cadena Ser.
Tragedien udspillede sig, da fans af Arema FC stormede banen på Kanjuruhan Stadion i Malang, efter at deres hold havde tabt 2-3 til Persebaya Surabaya.
Politiet siger, at yderligere 323 blev såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.
– Mentalt er jeg smadret. Jeg føler en tung byrde, endda et tungt ansvar, siger chilenske Javier Roca, der har tilbragt det meste af sin trænerkarriere i Indonesien.
Politiet, der beskriver hændelserne efter kampen som "optøjer", siger, at de forsøgte at tvinge tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne, og at de affyrede tåregas, efter at to betjente var blevet dræbt.
Mange af dødsofrene blev kvalt eller trampet ihjel ifølge politiet.
Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og søndagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.
Javier Roca beskriver, hvordan situationens alvor gik op for ham kort efter søndagens kamp.
– Efter kampen gik jeg i omklædningsrummet, og nogle af spillerne blev på banen. Da jeg kom tilbage fra pressemødet, så jeg tragedien.
– Drengene gik forbi med ofre i deres arme. Resultater dikterer os og afgør, hvad der sker i sidste ende. Hvis vi havde spillet uafgjort, var det ikke sket, siger træneren.
Javier Roca mener, at det indonesiske politi overreagerede, og at der ikke var tilstrækkelige sikkerhedsforanstaltninger på stadion.
– Det er bevist, at stadion ikke var klar. De forventede ikke det kaos. Intet som dette er nogensinde sket før på stadion, og det hele faldt fra hinanden på grund af det antal mennesker, der forsøgte at slippe væk.
– Jeg synes, at politiet gik over grænsen, selv om jeg ikke var derude og ikke oplevede, hvad der skete.
– Men kigger man på billederne, kunne de have brugt andre teknikker. Der er intet resultat i en kamp, uanset hvor vigtig den er, der er tab af liv værd, siger Javier Roca.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Portugal – Kroatien
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT