Træner for det indonesiske fodboldhold Arema FC Javier Roca siger, at fans døde i spillernes arme under stadiontragedien i Indonesien, der kostede 125 mennesker livet søndag.
– Det værste var, da ofre kom for at blive behandlet af holdets læge. Omkring 20 mennesker kom, og 4 døde. Fans døde i spillernes arme, siger han til det spanske medie Cadena Ser.
Tragedien udspillede sig, da fans af Arema FC stormede banen på Kanjuruhan Stadion i Malang, efter at deres hold havde tabt 2-3 til Persebaya Surabaya.
Politiet siger, at yderligere 323 blev såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.
– Mentalt er jeg smadret. Jeg føler en tung byrde, endda et tungt ansvar, siger chilenske Javier Roca, der har tilbragt det meste af sin trænerkarriere i Indonesien.
Politiet, der beskriver hændelserne efter kampen som "optøjer", siger, at de forsøgte at tvinge tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne, og at de affyrede tåregas, efter at to betjente var blevet dræbt.
Mange af dødsofrene blev kvalt eller trampet ihjel ifølge politiet.
Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og søndagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.
Javier Roca beskriver, hvordan situationens alvor gik op for ham kort efter søndagens kamp.
– Efter kampen gik jeg i omklædningsrummet, og nogle af spillerne blev på banen. Da jeg kom tilbage fra pressemødet, så jeg tragedien.
– Drengene gik forbi med ofre i deres arme. Resultater dikterer os og afgør, hvad der sker i sidste ende. Hvis vi havde spillet uafgjort, var det ikke sket, siger træneren.
Javier Roca mener, at det indonesiske politi overreagerede, og at der ikke var tilstrækkelige sikkerhedsforanstaltninger på stadion.
– Det er bevist, at stadion ikke var klar. De forventede ikke det kaos. Intet som dette er nogensinde sket før på stadion, og det hele faldt fra hinanden på grund af det antal mennesker, der forsøgte at slippe væk.
– Jeg synes, at politiet gik over grænsen, selv om jeg ikke var derude og ikke oplevede, hvad der skete.
– Men kigger man på billederne, kunne de have brugt andre teknikker. Der er intet resultat i en kamp, uanset hvor vigtig den er, der er tab af liv værd, siger Javier Roca.
/ritzau/AFP
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
STORT INTERVIEW