Tragedie: Fans døde i spillernes arme

Arema FC's træner, Javier Roca, mener, at Kanjuruhan Stadion ikke var klar til kaosset ved søndagens kamp.



Træner for det indonesiske fodboldhold Arema FC Javier Roca siger, at fans døde i spillernes arme under stadiontragedien i Indonesien, der kostede 125 mennesker livet søndag.

– Det værste var, da ofre kom for at blive behandlet af holdets læge. Omkring 20 mennesker kom, og 4 døde. Fans døde i spillernes arme, siger han til det spanske medie Cadena Ser.

Tragedien udspillede sig, da fans af Arema FC stormede banen på Kanjuruhan Stadion i Malang, efter at deres hold havde tabt 2-3 til Persebaya Surabaya.

Politiet siger, at yderligere 323 blev såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.

– Mentalt er jeg smadret. Jeg føler en tung byrde, endda et tungt ansvar, siger chilenske Javier Roca, der har tilbragt det meste af sin trænerkarriere i Indonesien.

Politiet, der beskriver hændelserne efter kampen som "optøjer", siger, at de forsøgte at tvinge tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne, og at de affyrede tåregas, efter at to betjente var blevet dræbt.

Mange af dødsofrene blev kvalt eller trampet ihjel ifølge politiet.

Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og søndagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.

Javier Roca beskriver, hvordan situationens alvor gik op for ham kort efter søndagens kamp.

– Efter kampen gik jeg i omklædningsrummet, og nogle af spillerne blev på banen. Da jeg kom tilbage fra pressemødet, så jeg tragedien.

– Drengene gik forbi med ofre i deres arme. Resultater dikterer os og afgør, hvad der sker i sidste ende. Hvis vi havde spillet uafgjort, var det ikke sket, siger træneren.

Javier Roca mener, at det indonesiske politi overreagerede, og at der ikke var tilstrækkelige sikkerhedsforanstaltninger på stadion.

– Det er bevist, at stadion ikke var klar. De forventede ikke det kaos. Intet som dette er nogensinde sket før på stadion, og det hele faldt fra hinanden på grund af det antal mennesker, der forsøgte at slippe væk.

– Jeg synes, at politiet gik over grænsen, selv om jeg ikke var derude og ikke oplevede, hvad der skete.

– Men kigger man på billederne, kunne de have brugt andre teknikker. Der er intet resultat i en kamp, uanset hvor vigtig den er, der er tab af liv værd, siger Javier Roca.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Benhård Brian Riemer-melding

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

I svime over Morten Hjulmand

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Skal denne angriber nu til Superligaen?

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Ikke for debutanter!

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Så du detaljen på tv? Går verden rundt