Tragedie: Fans døde i spillernes arme

Arema FC's træner, Javier Roca, mener, at Kanjuruhan Stadion ikke var klar til kaosset ved søndagens kamp.



Træner for det indonesiske fodboldhold Arema FC Javier Roca siger, at fans døde i spillernes arme under stadiontragedien i Indonesien, der kostede 125 mennesker livet søndag.

– Det værste var, da ofre kom for at blive behandlet af holdets læge. Omkring 20 mennesker kom, og 4 døde. Fans døde i spillernes arme, siger han til det spanske medie Cadena Ser.

Tragedien udspillede sig, da fans af Arema FC stormede banen på Kanjuruhan Stadion i Malang, efter at deres hold havde tabt 2-3 til Persebaya Surabaya.

Politiet siger, at yderligere 323 blev såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.

– Mentalt er jeg smadret. Jeg føler en tung byrde, endda et tungt ansvar, siger chilenske Javier Roca, der har tilbragt det meste af sin trænerkarriere i Indonesien.

Politiet, der beskriver hændelserne efter kampen som "optøjer", siger, at de forsøgte at tvinge tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne, og at de affyrede tåregas, efter at to betjente var blevet dræbt.

Mange af dødsofrene blev kvalt eller trampet ihjel ifølge politiet.

Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og søndagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.

Javier Roca beskriver, hvordan situationens alvor gik op for ham kort efter søndagens kamp.

– Efter kampen gik jeg i omklædningsrummet, og nogle af spillerne blev på banen. Da jeg kom tilbage fra pressemødet, så jeg tragedien.

– Drengene gik forbi med ofre i deres arme. Resultater dikterer os og afgør, hvad der sker i sidste ende. Hvis vi havde spillet uafgjort, var det ikke sket, siger træneren.

Javier Roca mener, at det indonesiske politi overreagerede, og at der ikke var tilstrækkelige sikkerhedsforanstaltninger på stadion.

– Det er bevist, at stadion ikke var klar. De forventede ikke det kaos. Intet som dette er nogensinde sket før på stadion, og det hele faldt fra hinanden på grund af det antal mennesker, der forsøgte at slippe væk.

– Jeg synes, at politiet gik over grænsen, selv om jeg ikke var derude og ikke oplevede, hvad der skete.

– Men kigger man på billederne, kunne de have brugt andre teknikker. Der er intet resultat i en kamp, uanset hvor vigtig den er, der er tab af liv værd, siger Javier Roca.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

AGF tager pis på FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Brian Riemer giver klar besked

Mileta Rajovic i stor optur



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Vil have ham væk fra FC København

23 røde kort i vanvidskamp

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Real Madrid – Manchester City

Han er Eriksen og co’s nye træner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Froholdt på tavlen i storkamp

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Alpha retter hård kritik

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

I chok: Har aldrig set lignende

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

– Han har måske været lagt lidt på is

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Var direkte fra træningsbanen

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Kæmpe kærlighedserklæring

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!