Træner for det indonesiske fodboldhold Arema FC Javier Roca siger, at fans døde i spillernes arme under stadiontragedien i Indonesien, der kostede 125 mennesker livet søndag.
– Det værste var, da ofre kom for at blive behandlet af holdets læge. Omkring 20 mennesker kom, og 4 døde. Fans døde i spillernes arme, siger han til det spanske medie Cadena Ser.
Tragedien udspillede sig, da fans af Arema FC stormede banen på Kanjuruhan Stadion i Malang, efter at deres hold havde tabt 2-3 til Persebaya Surabaya.
Politiet siger, at yderligere 323 blev såret i det, der er en af verdens dødeligste stadiontragedier nogensinde.
– Mentalt er jeg smadret. Jeg føler en tung byrde, endda et tungt ansvar, siger chilenske Javier Roca, der har tilbragt det meste af sin trænerkarriere i Indonesien.
Politiet, der beskriver hændelserne efter kampen som "optøjer", siger, at de forsøgte at tvinge tusindvis af fans til at vende tilbage til tribunerne, og at de affyrede tåregas, efter at to betjente var blevet dræbt.
Mange af dødsofrene blev kvalt eller trampet ihjel ifølge politiet.
Der er plads til 42.000 tilskuere på Kanjuruhan Stadion, og søndagens kamp var udsolgt. Ifølge politiet stormede 3000 fans banen.
Javier Roca beskriver, hvordan situationens alvor gik op for ham kort efter søndagens kamp.
– Efter kampen gik jeg i omklædningsrummet, og nogle af spillerne blev på banen. Da jeg kom tilbage fra pressemødet, så jeg tragedien.
– Drengene gik forbi med ofre i deres arme. Resultater dikterer os og afgør, hvad der sker i sidste ende. Hvis vi havde spillet uafgjort, var det ikke sket, siger træneren.
Javier Roca mener, at det indonesiske politi overreagerede, og at der ikke var tilstrækkelige sikkerhedsforanstaltninger på stadion.
– Det er bevist, at stadion ikke var klar. De forventede ikke det kaos. Intet som dette er nogensinde sket før på stadion, og det hele faldt fra hinanden på grund af det antal mennesker, der forsøgte at slippe væk.
– Jeg synes, at politiet gik over grænsen, selv om jeg ikke var derude og ikke oplevede, hvad der skete.
– Men kigger man på billederne, kunne de have brugt andre teknikker. Der er intet resultat i en kamp, uanset hvor vigtig den er, der er tab af liv værd, siger Javier Roca.
/ritzau/AFP
EKSKLUSIVT
‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
Kamil Grabara-opslag bemærkes
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
MEDIE
Han er IKKE i spil
Højlund i hovedrolle
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle