Træner til FCKer: Tag tilbage

Søren Frederiksen skiftede fra SønderjyskE til FC København i sommer, men har endnu ikke levet op til forventningerne.



Søren Frederiksens skifte fra SønderjyskE til FC København i sommer overraskede flere. I første omgang lød aftalen da også på, at angriberen efter salget skulle lejes tilbage til SønderjyskE for at udvikle sig bedst muligt, men da de danske mestre solgte Ailton, og Morten Nordstrand var længe om at komme tilbage fra sin skade, blev der alligevel brug for talentet, der blev kaldt for den nye Jesper Grønkjær.

I dag må Søren Frederiksen finde sig i at være femtevalg i angrebet efter Cesar Santin, Dame N’Doye, Morten Nordstrand og Kenneth Zohore.

Søren Frederiksen har længe været inde over U/21-landsholdet og vil nødig misse U/21-EM til sommer. Ville han øge sin chance for deltagelse i sommerens slutrunde, kunne et forårsophold i SønderjyskE være en fin løsning. Det mener Nicolai Wael, der trænede Søren Frederiksen i SønderjyskE i tre år.

– Jeg kan sagtens forstå, at Søren gerne ville til FCK, men det var synd, at skiftet gik så hurtigt. Jeg tror, det ville være godt for ham at komme tilbage til SønderjyskE nu til foråret, spille fast et halvt år og komme med til EM til sommer, siger Nicolai Wael til Tipsbladet.

LÆS OGSÅ: FCK-nyindkøb har skuffet

Når det er sagt, mener Nicolai Wael dog sagtens, at Søren Frederiksen kan få meget ud af at blive i FCK.

– Med de stjernespillere, FCK råder over, har Søren masser af mulighed for at lære, og samtidig har FCK en træningsopsætning af en kvalitet, som han slet ikke er vant til fra tidligere i karrieren. Det gør, at han ikke går i stå i dagligdagen, siger Nicolai Wael, der i dag fungerer som assistenttræner i Vejle Boldklub.

– Der er lang vej til førsteholdet i FCK, men det kan ændre sig lynhurtigt, hvis nogle af konkurrenterne bliver skadet eller får karantæne. Sådan går det jo tit i fodbold, og det kan også ske for Søren. Han viste i SønderjyskE, at han kan spille hver weekend, og det ville han også gøre, hvis han spillede for FC Nordsjælland, Silkeborg eller Randers. Lige nu spiller han bare for en klub, der har rigtig mange andre gode spillere.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører samtale med Roony Bardghji

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM