Træner til FCKer: Tag tilbage

Søren Frederiksen skiftede fra SønderjyskE til FC København i sommer, men har endnu ikke levet op til forventningerne.



Søren Frederiksens skifte fra SønderjyskE til FC København i sommer overraskede flere. I første omgang lød aftalen da også på, at angriberen efter salget skulle lejes tilbage til SønderjyskE for at udvikle sig bedst muligt, men da de danske mestre solgte Ailton, og Morten Nordstrand var længe om at komme tilbage fra sin skade, blev der alligevel brug for talentet, der blev kaldt for den nye Jesper Grønkjær.

I dag må Søren Frederiksen finde sig i at være femtevalg i angrebet efter Cesar Santin, Dame N’Doye, Morten Nordstrand og Kenneth Zohore.

Søren Frederiksen har længe været inde over U/21-landsholdet og vil nødig misse U/21-EM til sommer. Ville han øge sin chance for deltagelse i sommerens slutrunde, kunne et forårsophold i SønderjyskE være en fin løsning. Det mener Nicolai Wael, der trænede Søren Frederiksen i SønderjyskE i tre år.

– Jeg kan sagtens forstå, at Søren gerne ville til FCK, men det var synd, at skiftet gik så hurtigt. Jeg tror, det ville være godt for ham at komme tilbage til SønderjyskE nu til foråret, spille fast et halvt år og komme med til EM til sommer, siger Nicolai Wael til Tipsbladet.

LÆS OGSÅ: FCK-nyindkøb har skuffet

Når det er sagt, mener Nicolai Wael dog sagtens, at Søren Frederiksen kan få meget ud af at blive i FCK.

– Med de stjernespillere, FCK råder over, har Søren masser af mulighed for at lære, og samtidig har FCK en træningsopsætning af en kvalitet, som han slet ikke er vant til fra tidligere i karrieren. Det gør, at han ikke går i stå i dagligdagen, siger Nicolai Wael, der i dag fungerer som assistenttræner i Vejle Boldklub.

– Der er lang vej til førsteholdet i FCK, men det kan ændre sig lynhurtigt, hvis nogle af konkurrenterne bliver skadet eller får karantæne. Sådan går det jo tit i fodbold, og det kan også ske for Søren. Han viste i SønderjyskE, at han kan spille hver weekend, og det ville han også gøre, hvis han spillede for FC Nordsjælland, Silkeborg eller Randers. Lige nu spiller han bare for en klub, der har rigtig mange andre gode spillere.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

De viser interesse for Lyngby-profil