Træner til FCKer: Tag tilbage

Søren Frederiksen skiftede fra SønderjyskE til FC København i sommer, men har endnu ikke levet op til forventningerne.



Søren Frederiksens skifte fra SønderjyskE til FC København i sommer overraskede flere. I første omgang lød aftalen da også på, at angriberen efter salget skulle lejes tilbage til SønderjyskE for at udvikle sig bedst muligt, men da de danske mestre solgte Ailton, og Morten Nordstrand var længe om at komme tilbage fra sin skade, blev der alligevel brug for talentet, der blev kaldt for den nye Jesper Grønkjær.

I dag må Søren Frederiksen finde sig i at være femtevalg i angrebet efter Cesar Santin, Dame N’Doye, Morten Nordstrand og Kenneth Zohore.

Søren Frederiksen har længe været inde over U/21-landsholdet og vil nødig misse U/21-EM til sommer. Ville han øge sin chance for deltagelse i sommerens slutrunde, kunne et forårsophold i SønderjyskE være en fin løsning. Det mener Nicolai Wael, der trænede Søren Frederiksen i SønderjyskE i tre år.

– Jeg kan sagtens forstå, at Søren gerne ville til FCK, men det var synd, at skiftet gik så hurtigt. Jeg tror, det ville være godt for ham at komme tilbage til SønderjyskE nu til foråret, spille fast et halvt år og komme med til EM til sommer, siger Nicolai Wael til Tipsbladet.

LÆS OGSÅ: FCK-nyindkøb har skuffet

Når det er sagt, mener Nicolai Wael dog sagtens, at Søren Frederiksen kan få meget ud af at blive i FCK.

– Med de stjernespillere, FCK råder over, har Søren masser af mulighed for at lære, og samtidig har FCK en træningsopsætning af en kvalitet, som han slet ikke er vant til fra tidligere i karrieren. Det gør, at han ikke går i stå i dagligdagen, siger Nicolai Wael, der i dag fungerer som assistenttræner i Vejle Boldklub.

– Der er lang vej til førsteholdet i FCK, men det kan ændre sig lynhurtigt, hvis nogle af konkurrenterne bliver skadet eller får karantæne. Sådan går det jo tit i fodbold, og det kan også ske for Søren. Han viste i SønderjyskE, at han kan spille hver weekend, og det ville han også gøre, hvis han spillede for FC Nordsjælland, Silkeborg eller Randers. Lige nu spiller han bare for en klub, der har rigtig mange andre gode spillere.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

PSG er fransk mester for femte sæson i træk

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Transferfri stjerne i København

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg