Fremad Amager følger Nykøbing FC ud af 1. division og ned i landets tredjebedste række.
I hvert fald er chancen for overlevelse kun teoretisk, efter at holdet søndag spillede 0-0 hos FC Fredericia i sæsonens tredjesidste runde i et ellers chancerigt opgør, som udeholdet skulle vinde.
Amagerkanerne er nu seks point efter Hobro over nedrykningsstregen, men da målscoren også er 14 mål dårligere end jydernes, er chancen for overlevelse minimal.
Nedrykningen kommer i en tid, hvor Fremad Amager også kæmper med store økonomiske udfordringer.
I april meddelte Fremad Amager, at klubben havde en skattegæld på næsten tre millioner kroner. Den blev dog betalt i starten af maj.
Men i årsrapporten for 2022 skrev klubben i april, at den skal tilføres i niveauet 25-30 millioner kroner, hvis Fremad Amager også skal komme igennem 2023/24-sæsonen.
Fremad Amager er gået konkurs to gange tidligere. Det skete i både 1985 og 1990. Dertil kommer, at klubben var en del af den ambitiøse overbygning FC Amager, der i 2009 blev erklæret konkurs efter at have eksisteret i ni måneder.
Siden har Fremad Amager flere gange været truet af endnu en konkurs, og så sent som sidste år blev klubben reddet på den finansielle målstreg.
Den tidligere Vejle- og Lyngby-træner Carit Falch blev i januar hyret ind, da Fremad Amager var nier i 1. division, men indtil videre 14 point i 13 kampe i foråret var altså ikke nok til at forhindre nedrykningen.
1. divisions førerhold, Vejle Boldklub, der allerede er sikker på oprykning til Superligaen, slog senere søndag Næstved Boldklub med 3-1.
I egen hule i Nørreskoven scorede Miiko Albornoz, Saeid Ezatolahi og Arbnor Mucolli målene, der førte til en 3-0-føring, inden Frederik Christensen pyntede på resultatet for Næstved.
Vejle har 63 point – otte flere end Hvidovre IF på andenpladsen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
Belgien – Senegal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE