Problemramte Amager: På kanten af nedrykning

Kun et gigantisk mirakel kan forhindre Fremad Amager i at rykke ud af 1. division efter 0-0 hos Fredericia.



Fremad Amager følger Nykøbing FC ud af 1. division og ned i landets tredjebedste række.

I hvert fald er chancen for overlevelse kun teoretisk, efter at holdet søndag spillede 0-0 hos FC Fredericia i sæsonens tredjesidste runde i et ellers chancerigt opgør, som udeholdet skulle vinde.

Amagerkanerne er nu seks point efter Hobro over nedrykningsstregen, men da målscoren også er 14 mål dårligere end jydernes, er chancen for overlevelse minimal.

Nedrykningen kommer i en tid, hvor Fremad Amager også kæmper med store økonomiske udfordringer.

I april meddelte Fremad Amager, at klubben havde en skattegæld på næsten tre millioner kroner. Den blev dog betalt i starten af maj.

Men i årsrapporten for 2022 skrev klubben i april, at den skal tilføres i niveauet 25-30 millioner kroner, hvis Fremad Amager også skal komme igennem 2023/24-sæsonen.

Fremad Amager er gået konkurs to gange tidligere. Det skete i både 1985 og 1990. Dertil kommer, at klubben var en del af den ambitiøse overbygning FC Amager, der i 2009 blev erklæret konkurs efter at have eksisteret i ni måneder.

Siden har Fremad Amager flere gange været truet af endnu en konkurs, og så sent som sidste år blev klubben reddet på den finansielle målstreg.

Den tidligere Vejle- og Lyngby-træner Carit Falch blev i januar hyret ind, da Fremad Amager var nier i 1. division, men indtil videre 14 point i 13 kampe i foråret var altså ikke nok til at forhindre nedrykningen.

1. divisions førerhold, Vejle Boldklub, der allerede er sikker på oprykning til Superligaen, slog senere søndag Næstved Boldklub med 3-1.

I egen hule i Nørreskoven scorede Miiko Albornoz, Saeid Ezatolahi og Arbnor Mucolli målene, der førte til en 3-0-føring, inden Frederik Christensen pyntede på resultatet for Næstved.

Vejle har 63 point – otte flere end Hvidovre IF på andenpladsen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sender opfordring til Superliga-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Argentina – Østrig

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Norge – Senegal

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jens Stage-skifte i fare

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Spanien – Saudi-Arabien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

I dialog med Steve Cooper

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Belgien – Iran