Fremad Amager følger Nykøbing FC ud af 1. division og ned i landets tredjebedste række.
I hvert fald er chancen for overlevelse kun teoretisk, efter at holdet søndag spillede 0-0 hos FC Fredericia i sæsonens tredjesidste runde i et ellers chancerigt opgør, som udeholdet skulle vinde.
Amagerkanerne er nu seks point efter Hobro over nedrykningsstregen, men da målscoren også er 14 mål dårligere end jydernes, er chancen for overlevelse minimal.
Nedrykningen kommer i en tid, hvor Fremad Amager også kæmper med store økonomiske udfordringer.
I april meddelte Fremad Amager, at klubben havde en skattegæld på næsten tre millioner kroner. Den blev dog betalt i starten af maj.
Men i årsrapporten for 2022 skrev klubben i april, at den skal tilføres i niveauet 25-30 millioner kroner, hvis Fremad Amager også skal komme igennem 2023/24-sæsonen.
Fremad Amager er gået konkurs to gange tidligere. Det skete i både 1985 og 1990. Dertil kommer, at klubben var en del af den ambitiøse overbygning FC Amager, der i 2009 blev erklæret konkurs efter at have eksisteret i ni måneder.
Siden har Fremad Amager flere gange været truet af endnu en konkurs, og så sent som sidste år blev klubben reddet på den finansielle målstreg.
Den tidligere Vejle- og Lyngby-træner Carit Falch blev i januar hyret ind, da Fremad Amager var nier i 1. division, men indtil videre 14 point i 13 kampe i foråret var altså ikke nok til at forhindre nedrykningen.
1. divisions førerhold, Vejle Boldklub, der allerede er sikker på oprykning til Superligaen, slog senere søndag Næstved Boldklub med 3-1.
I egen hule i Nørreskoven scorede Miiko Albornoz, Saeid Ezatolahi og Arbnor Mucolli målene, der førte til en 3-0-føring, inden Frederik Christensen pyntede på resultatet for Næstved.
Vejle har 63 point – otte flere end Hvidovre IF på andenpladsen.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
Dansk angriber sat til salg
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE