Det var det rigtige at gøre, da en politibetjent søndag eftermiddag trak sin pistol under urolighederne i kølvandet på Brøndbys derby-sejr over FC København.
Det fortæller politiinspektør hos Københavns Vestegns Politi Mogens Lauridsen mandag middag til tipsbladet.dk. Samtidig påpeger han, at den pågældende betjent dagen efter handlingen er ved godt mod.
– Det er mit indtryk, at han har det fint, siger Lauridsen, som ikke sætter navn på betjenten og forklarer episoden:
– Han står nede ved den her spillerbus fra FCK. De er to betjente, der skal eskortere den ud af området. Vi eskorterer de her busser i øjeblikket på grund af blandt andet det, jeg nævnte før (efter coronapausen er flere spillerbusser blevet angrebet til danske fodboldkampe, red.), men også for at sikre, at de kommer den rigtige vej, så de ikke kører ind et sted, hvor vi er i gang med de her fans. Derfor hjælper vi dem på den måde, og der står to betjente nede ved den bus og venter på, den skal køre.
– Så kommer der angiveligt noget i retning af 75 af de her hardcore fans løbende. De har været nede ved Park Allé og Brøndby Møllevej i håb om formentlig at kunne få fat i nogle af de her FCK’ere. Det kunne de så ikke komme til, fordi vi var dernede, og så løber de så tilbage til stadion.
– Så prøver en kontrollør at gå imellem, men det er lidt svært, når der kommer sådan en flok, og de har kasteskyts og alt muligt med. Så vurderer den ene kollega, at det er et overhængende farligt angreb, og så trækker han sin pistol, og jeg er fuldstændig enig i den vurdering. At stå i sådan en situation, hvor der kommer sådan en flok hen imod en, kan man godt tænke, at det her kan ende helt galt, fortæller politiinspektøren, der er lidt i tvivl, om det er sket før, at en politibetjent har trukket sin tjenestepistol i forbindelse med en derby-kamp.
I forbindelse med kampen er fem personer blevet anholdt, ligesom politiet også har oprettet 61 voldssager. To af sagerne er om vold mod politiet, en enkelt er for vold mod en kontrollør, derudover er der en overtrædelse af straffelovens paragraf 234A, som handler om organiseret slagsmål, ligesom en enkelt person også har overtrådt ordensbekendtgørelsen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
