Trak sin pistol til derby: Det rigtige at gøre

Politiinspektør fortæller, at det var den rigtige beslutning, da en politibetjent trak sin tjenestemandspistol under en episode efter Brøndbys sejr over FC København.



Det var det rigtige at gøre, da en politibetjent søndag eftermiddag trak sin pistol under urolighederne i kølvandet på Brøndbys derby-sejr over FC København. 

Det fortæller politiinspektør hos Københavns Vestegns Politi Mogens Lauridsen mandag middag til tipsbladet.dk. Samtidig påpeger han, at den pågældende betjent dagen efter handlingen er ved godt mod. 

– Det er mit indtryk, at han har det fint, siger Lauridsen, som ikke sætter navn på betjenten og forklarer episoden:

– Han står nede ved den her spillerbus fra FCK. De er to betjente, der skal eskortere den ud af området. Vi eskorterer de her busser i øjeblikket på grund af blandt andet det, jeg nævnte før (efter coronapausen er flere spillerbusser blevet angrebet til danske fodboldkampe, red.), men også for at sikre, at de kommer den rigtige vej, så de ikke kører ind et sted, hvor vi er i gang med de her fans. Derfor hjælper vi dem på den måde, og der står to betjente nede ved den bus og venter på, den skal køre.

– Så kommer der angiveligt noget i retning af 75 af de her hardcore fans løbende. De har været nede ved Park Allé og Brøndby Møllevej i håb om formentlig at kunne få fat i nogle af de her FCK’ere. Det kunne de så ikke komme til, fordi vi var dernede, og så løber de så tilbage til stadion.

– Så prøver en kontrollør at gå imellem, men det er lidt svært, når der kommer sådan en flok, og de har kasteskyts og alt muligt med. Så vurderer den ene kollega, at det er et overhængende farligt angreb, og så trækker han sin pistol, og jeg er fuldstændig enig i den vurdering. At stå i sådan en situation, hvor der kommer sådan en flok hen imod en, kan man godt tænke, at det her kan ende helt galt, fortæller politiinspektøren, der er lidt i tvivl, om det er sket før, at en politibetjent har trukket sin tjenestepistol i forbindelse med en derby-kamp. 

I forbindelse med kampen er fem personer blevet anholdt, ligesom politiet også har oprettet 61 voldssager. To af sagerne er om vold mod politiet, en enkelt er for vold mod en kontrollør, derudover er der en overtrædelse af straffelovens paragraf 234A, som handler om organiseret slagsmål, ligesom en enkelt person også har overtrådt ordensbekendtgørelsen. 






Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub




LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Kæmpebud på 16-årig

Canada – Marokko

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Nu er der nyt om Robert Skov

David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub