Trak sin pistol til derby: Det rigtige at gøre

Politiinspektør fortæller, at det var den rigtige beslutning, da en politibetjent trak sin tjenestemandspistol under en episode efter Brøndbys sejr over FC København.



Det var det rigtige at gøre, da en politibetjent søndag eftermiddag trak sin pistol under urolighederne i kølvandet på Brøndbys derby-sejr over FC København. 

Det fortæller politiinspektør hos Københavns Vestegns Politi Mogens Lauridsen mandag middag til tipsbladet.dk. Samtidig påpeger han, at den pågældende betjent dagen efter handlingen er ved godt mod. 

– Det er mit indtryk, at han har det fint, siger Lauridsen, som ikke sætter navn på betjenten og forklarer episoden:

– Han står nede ved den her spillerbus fra FCK. De er to betjente, der skal eskortere den ud af området. Vi eskorterer de her busser i øjeblikket på grund af blandt andet det, jeg nævnte før (efter coronapausen er flere spillerbusser blevet angrebet til danske fodboldkampe, red.), men også for at sikre, at de kommer den rigtige vej, så de ikke kører ind et sted, hvor vi er i gang med de her fans. Derfor hjælper vi dem på den måde, og der står to betjente nede ved den bus og venter på, den skal køre.

– Så kommer der angiveligt noget i retning af 75 af de her hardcore fans løbende. De har været nede ved Park Allé og Brøndby Møllevej i håb om formentlig at kunne få fat i nogle af de her FCK’ere. Det kunne de så ikke komme til, fordi vi var dernede, og så løber de så tilbage til stadion.

– Så prøver en kontrollør at gå imellem, men det er lidt svært, når der kommer sådan en flok, og de har kasteskyts og alt muligt med. Så vurderer den ene kollega, at det er et overhængende farligt angreb, og så trækker han sin pistol, og jeg er fuldstændig enig i den vurdering. At stå i sådan en situation, hvor der kommer sådan en flok hen imod en, kan man godt tænke, at det her kan ende helt galt, fortæller politiinspektøren, der er lidt i tvivl, om det er sket før, at en politibetjent har trukket sin tjenestepistol i forbindelse med en derby-kamp. 

I forbindelse med kampen er fem personer blevet anholdt, ligesom politiet også har oprettet 61 voldssager. To af sagerne er om vold mod politiet, en enkelt er for vold mod en kontrollør, derudover er der en overtrædelse af straffelovens paragraf 234A, som handler om organiseret slagsmål, ligesom en enkelt person også har overtrådt ordensbekendtgørelsen. 







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Jakob Poulsen med dyster melding

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Han fik et lortetilbud fra OB

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Spotpris – så billig er Højbjerg



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

AaB i vildt comeback

FC København – Silkeborg IF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vejle Boldklub – Randers FC

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Møde afsløret – han vil til Manchester United

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Transferpres på Albert Grønbæk

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK