Trak sin pistol til derby: Det rigtige at gøre

Politiinspektør fortæller, at det var den rigtige beslutning, da en politibetjent trak sin tjenestemandspistol under en episode efter Brøndbys sejr over FC København.



Det var det rigtige at gøre, da en politibetjent søndag eftermiddag trak sin pistol under urolighederne i kølvandet på Brøndbys derby-sejr over FC København. 

Det fortæller politiinspektør hos Københavns Vestegns Politi Mogens Lauridsen mandag middag til tipsbladet.dk. Samtidig påpeger han, at den pågældende betjent dagen efter handlingen er ved godt mod. 

– Det er mit indtryk, at han har det fint, siger Lauridsen, som ikke sætter navn på betjenten og forklarer episoden:

– Han står nede ved den her spillerbus fra FCK. De er to betjente, der skal eskortere den ud af området. Vi eskorterer de her busser i øjeblikket på grund af blandt andet det, jeg nævnte før (efter coronapausen er flere spillerbusser blevet angrebet til danske fodboldkampe, red.), men også for at sikre, at de kommer den rigtige vej, så de ikke kører ind et sted, hvor vi er i gang med de her fans. Derfor hjælper vi dem på den måde, og der står to betjente nede ved den bus og venter på, den skal køre.

– Så kommer der angiveligt noget i retning af 75 af de her hardcore fans løbende. De har været nede ved Park Allé og Brøndby Møllevej i håb om formentlig at kunne få fat i nogle af de her FCK’ere. Det kunne de så ikke komme til, fordi vi var dernede, og så løber de så tilbage til stadion.

– Så prøver en kontrollør at gå imellem, men det er lidt svært, når der kommer sådan en flok, og de har kasteskyts og alt muligt med. Så vurderer den ene kollega, at det er et overhængende farligt angreb, og så trækker han sin pistol, og jeg er fuldstændig enig i den vurdering. At stå i sådan en situation, hvor der kommer sådan en flok hen imod en, kan man godt tænke, at det her kan ende helt galt, fortæller politiinspektøren, der er lidt i tvivl, om det er sket før, at en politibetjent har trukket sin tjenestepistol i forbindelse med en derby-kamp. 

I forbindelse med kampen er fem personer blevet anholdt, ligesom politiet også har oprettet 61 voldssager. To af sagerne er om vold mod politiet, en enkelt er for vold mod en kontrollør, derudover er der en overtrædelse af straffelovens paragraf 234A, som handler om organiseret slagsmål, ligesom en enkelt person også har overtrådt ordensbekendtgørelsen. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

17 minutter for United – nu skal han til VM

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

De er interesseret i Christian Eriksen

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

De vil gerne have Jens Jønsson

Patrick Mortensen færdig i AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’