Det var det rigtige at gøre, da en politibetjent søndag eftermiddag trak sin pistol under urolighederne i kølvandet på Brøndbys derby-sejr over FC København.
Det fortæller politiinspektør hos Københavns Vestegns Politi Mogens Lauridsen mandag middag til tipsbladet.dk. Samtidig påpeger han, at den pågældende betjent dagen efter handlingen er ved godt mod.
– Det er mit indtryk, at han har det fint, siger Lauridsen, som ikke sætter navn på betjenten og forklarer episoden:
– Han står nede ved den her spillerbus fra FCK. De er to betjente, der skal eskortere den ud af området. Vi eskorterer de her busser i øjeblikket på grund af blandt andet det, jeg nævnte før (efter coronapausen er flere spillerbusser blevet angrebet til danske fodboldkampe, red.), men også for at sikre, at de kommer den rigtige vej, så de ikke kører ind et sted, hvor vi er i gang med de her fans. Derfor hjælper vi dem på den måde, og der står to betjente nede ved den bus og venter på, den skal køre.
– Så kommer der angiveligt noget i retning af 75 af de her hardcore fans løbende. De har været nede ved Park Allé og Brøndby Møllevej i håb om formentlig at kunne få fat i nogle af de her FCK’ere. Det kunne de så ikke komme til, fordi vi var dernede, og så løber de så tilbage til stadion.
– Så prøver en kontrollør at gå imellem, men det er lidt svært, når der kommer sådan en flok, og de har kasteskyts og alt muligt med. Så vurderer den ene kollega, at det er et overhængende farligt angreb, og så trækker han sin pistol, og jeg er fuldstændig enig i den vurdering. At stå i sådan en situation, hvor der kommer sådan en flok hen imod en, kan man godt tænke, at det her kan ende helt galt, fortæller politiinspektøren, der er lidt i tvivl, om det er sket før, at en politibetjent har trukket sin tjenestepistol i forbindelse med en derby-kamp.
I forbindelse med kampen er fem personer blevet anholdt, ligesom politiet også har oprettet 61 voldssager. To af sagerne er om vold mod politiet, en enkelt er for vold mod en kontrollør, derudover er der en overtrædelse af straffelovens paragraf 234A, som handler om organiseret slagsmål, ligesom en enkelt person også har overtrådt ordensbekendtgørelsen.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Her kan du se FC København mod Viborg FF
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
