Lyngby Boldklub solgt i sommer profiler som Andri Gudjohnsen, Kolbeinn Finnsson og Tochi Chukwuani – men der kom også lidt ind.
Ikke alle nyindkøbene hos “De Kongeblå” har dog haft nær samme succes som forgængerne hidtil, og det er også en af årsagerne til, at klubben overvintrer som nummer 11.
Her sætter vi fokus på og giver karakterer til de spillere, der kom til Lyngby Boldklub i sommer.
Spillerne er vurderet ud fra følgende skala:
6 bolde: Verdensklasse.
5 bolde: Højt, internationalt niveau.
4 bolde: Fortrinlig indsats.
3 bolde: Godkendt præstation.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig præstation
0 bolde: Uacceptabelt.
Magnus Warming – 2
Magnus Warming var en åbenbaring i Lyngby, sidst han var i klubben. Det vil være synd at kalde ham det i efteråret.
Hidtil har den 24-årige kantspiller, som skulle udfylde noget af det offensive tomrum efterladt af Andri Gudjohnsen, leveret nul mål og nul assister i 12 kampe. Der har været glimt af den kvalitet, der i sin tid fik ham solgt til udlandet, men hidtil har comebacket på Lundtoftevej ikke været en succes.
Malik Abubakari – 1
Topscorer Andri Gudjohnsen blev solgt rekorddyrt i sommer, og Malik Aboubakari blev hentet ind som eneste nye angriber i Lyngby. Og det har været en nedgradering af de helt, helt store.
Jovist, Malik Aboubakari har vist nogle kvaliteter, ikke mindst hans styrke, men ligesom Magnus Warming står han tilbage med nul mål og nul assister i 14 kampe for Lyngby.
Når sommerens to “store” offensive signings har noteret sig for 26 optrædener uden mål eller assister, må man bare konstatere, at det er vildt skuffende for “De Kongeblå”. Så er det heller ikke noget vidunder, at Lyngby er dårligst i Europa til at score fra den såkaldte “Danger Zone”.
Leon Klassen – 4
En, der til gengæld ikke har skuffet, er Leon Klassen. Det ligner en, ja… Klasse-signing. Tysk-russeren har været en fuldgod afløser på venstre back, hvor han særligt er god til at komme frem i banen og skabe chancer. Han har også allerede leveret et mål og en assist i ni kampe.
Og at få det på fri transfer? Vildt godt set, Lyngby!
Mathias Hebo og Jonas Krumrey – Uden for bedømmelse
Mathias Hebo har end ikke rundet 200 minutter i denne sæson, så man må håbe, at han kan bidrage noget mere i foråret. Vi har før set, hvor god han kan være i kongeblåt.
Og Jonas Krumrey nåede også kun begrænset spilletid, før han blev skadet, og Jannich Storch har siden stået stærkt.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Rangerer AGF over Lech Poznan
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Brøndby henter keeper – her er planen
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT