Transfer Talk: CV er pisseligeglad

Ugens afsnit af Transfer Talk er landet, og Allan Olsen og Farzam Abolhosseini tager ugens største og mest aktuelle transferhistorier under lup.



Superligaen kan vinke farvel til en af de bedste spillere denne sommer. 

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Mainz 05 med Bo Henriksen i spidsen er særdeles lune på Nicolai Vallys, og der er ingen tvivl om, at det vil være en ordentlig lussing for Brøndby at sige farvel til den offensive nøglespiller. 

Men Mainz 05 kan glemme alt om at få ham til spotpris, så længe det er Carsten V. Jensen, der sidder for enden af forhandlingsbordet. Det er noget af det, som Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini vender i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor historien omkring Nicolai Vallys naturligvis fylder en del. 

Her bliver Farzam Abolhosseini spurgt, hvor langt Brøndby vil stå i vejen, hvis nu Vallys gerne selv vil have opfyldt ønsket om at komme til udlandet. 

– Vi skal huske, hvem vi har at gøre med her. CV er benhård, når det kommer til sådan noget. Når du binder dig til en kontrakt, er det den kontrakt, der gælder. Andreas Maxsø havde enormt svært ved at komme væk fra Brøndby, og så længe pengene ikke var der, fik han ikke lov til at smutte, selv om CV talte godt og pænt om, hvor meget han respekterer Maxsø.

– Jeg tror, han er pisseligeglad for at være ærlig, siger Farzam Abolhosseini, der i programmet går mere i dybden omkring Mainz’ interesse og hele sagen.

– Han topper deres transferliste, men de er ikke så ivrige, at de vil ødelægge deres transferbudget for ham. De kommer måske til at hente et par spillere ind, og der er Vallys i toppen af den ønskeliste. Vallys har aldrig kostet ti millioner euro – kig på hans alder, det er der ingen, der betaler. Men Vallys kan godt forsvinde for 7-8 millioner euro og måske endda lidt mindre.

Han påpeger, at Brøndby ikke vil af med ham, og at de har lagt en livstidskontrakt, han “bare” skal skrive under på.

Om Vallys i sidste ender skriver under på den aftale og binder sig til Brøndby, må tiden vise. Farzam Abolhosseini bider dog mærke i, at der foregår nogle ting omkring Vallys, og at hans agent, Mikkel Beck, er aktiv i øjeblikket.

– Når Mikkel Beck går i byen, er det fordi, det er afstemt med spilleren. Hvis spilleren fra start af sagde, at det er jeg ikke interesseret i, så havde han ikke gjort det. Det er Brøndbys ulempe i den her case. Mikkel Beck går ret meget i byen, som jeg hører det, for at sælge Nicolai Vallys, og det kan jo godt være for at tjene sine egne penge. Det ved jeg ikke, men i hvert fald foregår der noget der, og derfor vil jeg ikke udelukke det.

I denne uges afsnit er der også en masse nyt om Oscar Schwartau, som Tipsbladet tidligere torsdag kunne afsløre skifter til Norwich, og så er der også mere nyt om FCK, Viborg, Randers og Lyngby. 

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Forventer rekord i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

– Han har en “grim” side

Smadrer transferrekord

‘Sort uheld’ i Viborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby tæt på ny forstærkning

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Thomas Frank: De vinder VM

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Spændende transfermelding om Maxsø

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni