Superligaen kan vinke farvel til en af de bedste spillere denne sommer.
Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Mainz 05 med Bo Henriksen i spidsen er særdeles lune på Nicolai Vallys, og der er ingen tvivl om, at det vil være en ordentlig lussing for Brøndby at sige farvel til den offensive nøglespiller.
Men Mainz 05 kan glemme alt om at få ham til spotpris, så længe det er Carsten V. Jensen, der sidder for enden af forhandlingsbordet. Det er noget af det, som Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini vender i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor historien omkring Nicolai Vallys naturligvis fylder en del.
Her bliver Farzam Abolhosseini spurgt, hvor langt Brøndby vil stå i vejen, hvis nu Vallys gerne selv vil have opfyldt ønsket om at komme til udlandet.
– Vi skal huske, hvem vi har at gøre med her. CV er benhård, når det kommer til sådan noget. Når du binder dig til en kontrakt, er det den kontrakt, der gælder. Andreas Maxsø havde enormt svært ved at komme væk fra Brøndby, og så længe pengene ikke var der, fik han ikke lov til at smutte, selv om CV talte godt og pænt om, hvor meget han respekterer Maxsø.
– Jeg tror, han er pisseligeglad for at være ærlig, siger Farzam Abolhosseini, der i programmet går mere i dybden omkring Mainz’ interesse og hele sagen.
– Han topper deres transferliste, men de er ikke så ivrige, at de vil ødelægge deres transferbudget for ham. De kommer måske til at hente et par spillere ind, og der er Vallys i toppen af den ønskeliste. Vallys har aldrig kostet ti millioner euro – kig på hans alder, det er der ingen, der betaler. Men Vallys kan godt forsvinde for 7-8 millioner euro og måske endda lidt mindre.
Han påpeger, at Brøndby ikke vil af med ham, og at de har lagt en livstidskontrakt, han “bare” skal skrive under på.
Om Vallys i sidste ender skriver under på den aftale og binder sig til Brøndby, må tiden vise. Farzam Abolhosseini bider dog mærke i, at der foregår nogle ting omkring Vallys, og at hans agent, Mikkel Beck, er aktiv i øjeblikket.
– Når Mikkel Beck går i byen, er det fordi, det er afstemt med spilleren. Hvis spilleren fra start af sagde, at det er jeg ikke interesseret i, så havde han ikke gjort det. Det er Brøndbys ulempe i den her case. Mikkel Beck går ret meget i byen, som jeg hører det, for at sælge Nicolai Vallys, og det kan jo godt være for at tjene sine egne penge. Det ved jeg ikke, men i hvert fald foregår der noget der, og derfor vil jeg ikke udelukke det.
I denne uges afsnit er der også en masse nyt om Oscar Schwartau, som Tipsbladet tidligere torsdag kunne afsløre skifter til Norwich, og så er der også mere nyt om FCK, Viborg, Randers og Lyngby.
Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.
Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Farzam: En gave for FC København
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Store spillersalg sikrer AaB overskud
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
MEDIE