Superligaen kan vinke farvel til en af de bedste spillere denne sommer.
Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Mainz 05 med Bo Henriksen i spidsen er særdeles lune på Nicolai Vallys, og der er ingen tvivl om, at det vil være en ordentlig lussing for Brøndby at sige farvel til den offensive nøglespiller.
Men Mainz 05 kan glemme alt om at få ham til spotpris, så længe det er Carsten V. Jensen, der sidder for enden af forhandlingsbordet. Det er noget af det, som Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini vender i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor historien omkring Nicolai Vallys naturligvis fylder en del.
Her bliver Farzam Abolhosseini spurgt, hvor langt Brøndby vil stå i vejen, hvis nu Vallys gerne selv vil have opfyldt ønsket om at komme til udlandet.
– Vi skal huske, hvem vi har at gøre med her. CV er benhård, når det kommer til sådan noget. Når du binder dig til en kontrakt, er det den kontrakt, der gælder. Andreas Maxsø havde enormt svært ved at komme væk fra Brøndby, og så længe pengene ikke var der, fik han ikke lov til at smutte, selv om CV talte godt og pænt om, hvor meget han respekterer Maxsø.
– Jeg tror, han er pisseligeglad for at være ærlig, siger Farzam Abolhosseini, der i programmet går mere i dybden omkring Mainz’ interesse og hele sagen.
– Han topper deres transferliste, men de er ikke så ivrige, at de vil ødelægge deres transferbudget for ham. De kommer måske til at hente et par spillere ind, og der er Vallys i toppen af den ønskeliste. Vallys har aldrig kostet ti millioner euro – kig på hans alder, det er der ingen, der betaler. Men Vallys kan godt forsvinde for 7-8 millioner euro og måske endda lidt mindre.
Han påpeger, at Brøndby ikke vil af med ham, og at de har lagt en livstidskontrakt, han “bare” skal skrive under på.
Om Vallys i sidste ender skriver under på den aftale og binder sig til Brøndby, må tiden vise. Farzam Abolhosseini bider dog mærke i, at der foregår nogle ting omkring Vallys, og at hans agent, Mikkel Beck, er aktiv i øjeblikket.
– Når Mikkel Beck går i byen, er det fordi, det er afstemt med spilleren. Hvis spilleren fra start af sagde, at det er jeg ikke interesseret i, så havde han ikke gjort det. Det er Brøndbys ulempe i den her case. Mikkel Beck går ret meget i byen, som jeg hører det, for at sælge Nicolai Vallys, og det kan jo godt være for at tjene sine egne penge. Det ved jeg ikke, men i hvert fald foregår der noget der, og derfor vil jeg ikke udelukke det.
I denne uges afsnit er der også en masse nyt om Oscar Schwartau, som Tipsbladet tidligere torsdag kunne afsløre skifter til Norwich, og så er der også mere nyt om FCK, Viborg, Randers og Lyngby.
Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.
Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
– Det har man nok aldrig set før
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Her er Danmarks VM-gruppe
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
HELT VILDT
Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
Her er alle VM-grupperne
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se VM-lodtrækningen
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
Kenneth Perez giver interview til Playboy
NYHEDER
