Transfer Talk: CV er pisseligeglad

Ugens afsnit af Transfer Talk er landet, og Allan Olsen og Farzam Abolhosseini tager ugens største og mest aktuelle transferhistorier under lup.



Superligaen kan vinke farvel til en af de bedste spillere denne sommer. 

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Mainz 05 med Bo Henriksen i spidsen er særdeles lune på Nicolai Vallys, og der er ingen tvivl om, at det vil være en ordentlig lussing for Brøndby at sige farvel til den offensive nøglespiller. 

Men Mainz 05 kan glemme alt om at få ham til spotpris, så længe det er Carsten V. Jensen, der sidder for enden af forhandlingsbordet. Det er noget af det, som Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini vender i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor historien omkring Nicolai Vallys naturligvis fylder en del. 

Her bliver Farzam Abolhosseini spurgt, hvor langt Brøndby vil stå i vejen, hvis nu Vallys gerne selv vil have opfyldt ønsket om at komme til udlandet. 

– Vi skal huske, hvem vi har at gøre med her. CV er benhård, når det kommer til sådan noget. Når du binder dig til en kontrakt, er det den kontrakt, der gælder. Andreas Maxsø havde enormt svært ved at komme væk fra Brøndby, og så længe pengene ikke var der, fik han ikke lov til at smutte, selv om CV talte godt og pænt om, hvor meget han respekterer Maxsø.

– Jeg tror, han er pisseligeglad for at være ærlig, siger Farzam Abolhosseini, der i programmet går mere i dybden omkring Mainz’ interesse og hele sagen.

– Han topper deres transferliste, men de er ikke så ivrige, at de vil ødelægge deres transferbudget for ham. De kommer måske til at hente et par spillere ind, og der er Vallys i toppen af den ønskeliste. Vallys har aldrig kostet ti millioner euro – kig på hans alder, det er der ingen, der betaler. Men Vallys kan godt forsvinde for 7-8 millioner euro og måske endda lidt mindre.

Han påpeger, at Brøndby ikke vil af med ham, og at de har lagt en livstidskontrakt, han “bare” skal skrive under på.

Om Vallys i sidste ender skriver under på den aftale og binder sig til Brøndby, må tiden vise. Farzam Abolhosseini bider dog mærke i, at der foregår nogle ting omkring Vallys, og at hans agent, Mikkel Beck, er aktiv i øjeblikket.

– Når Mikkel Beck går i byen, er det fordi, det er afstemt med spilleren. Hvis spilleren fra start af sagde, at det er jeg ikke interesseret i, så havde han ikke gjort det. Det er Brøndbys ulempe i den her case. Mikkel Beck går ret meget i byen, som jeg hører det, for at sælge Nicolai Vallys, og det kan jo godt være for at tjene sine egne penge. Det ved jeg ikke, men i hvert fald foregår der noget der, og derfor vil jeg ikke udelukke det.

I denne uges afsnit er der også en masse nyt om Oscar Schwartau, som Tipsbladet tidligere torsdag kunne afsløre skifter til Norwich, og så er der også mere nyt om FCK, Viborg, Randers og Lyngby. 

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Bayern München laver vildt comeback



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen