Transfer Talk: CV er pisseligeglad

Ugens afsnit af Transfer Talk er landet, og Allan Olsen og Farzam Abolhosseini tager ugens største og mest aktuelle transferhistorier under lup.



Superligaen kan vinke farvel til en af de bedste spillere denne sommer. 

Onsdag kunne Tipsbladet afsløre, at Mainz 05 med Bo Henriksen i spidsen er særdeles lune på Nicolai Vallys, og der er ingen tvivl om, at det vil være en ordentlig lussing for Brøndby at sige farvel til den offensive nøglespiller. 

Men Mainz 05 kan glemme alt om at få ham til spotpris, så længe det er Carsten V. Jensen, der sidder for enden af forhandlingsbordet. Det er noget af det, som Tipsbladets internationale fodboldkorrespondent Farzam Abolhosseini vender i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor historien omkring Nicolai Vallys naturligvis fylder en del. 

Her bliver Farzam Abolhosseini spurgt, hvor langt Brøndby vil stå i vejen, hvis nu Vallys gerne selv vil have opfyldt ønsket om at komme til udlandet. 

– Vi skal huske, hvem vi har at gøre med her. CV er benhård, når det kommer til sådan noget. Når du binder dig til en kontrakt, er det den kontrakt, der gælder. Andreas Maxsø havde enormt svært ved at komme væk fra Brøndby, og så længe pengene ikke var der, fik han ikke lov til at smutte, selv om CV talte godt og pænt om, hvor meget han respekterer Maxsø.

– Jeg tror, han er pisseligeglad for at være ærlig, siger Farzam Abolhosseini, der i programmet går mere i dybden omkring Mainz’ interesse og hele sagen.

– Han topper deres transferliste, men de er ikke så ivrige, at de vil ødelægge deres transferbudget for ham. De kommer måske til at hente et par spillere ind, og der er Vallys i toppen af den ønskeliste. Vallys har aldrig kostet ti millioner euro – kig på hans alder, det er der ingen, der betaler. Men Vallys kan godt forsvinde for 7-8 millioner euro og måske endda lidt mindre.

Han påpeger, at Brøndby ikke vil af med ham, og at de har lagt en livstidskontrakt, han “bare” skal skrive under på.

Om Vallys i sidste ender skriver under på den aftale og binder sig til Brøndby, må tiden vise. Farzam Abolhosseini bider dog mærke i, at der foregår nogle ting omkring Vallys, og at hans agent, Mikkel Beck, er aktiv i øjeblikket.

– Når Mikkel Beck går i byen, er det fordi, det er afstemt med spilleren. Hvis spilleren fra start af sagde, at det er jeg ikke interesseret i, så havde han ikke gjort det. Det er Brøndbys ulempe i den her case. Mikkel Beck går ret meget i byen, som jeg hører det, for at sælge Nicolai Vallys, og det kan jo godt være for at tjene sine egne penge. Det ved jeg ikke, men i hvert fald foregår der noget der, og derfor vil jeg ikke udelukke det.

I denne uges afsnit er der også en masse nyt om Oscar Schwartau, som Tipsbladet tidligere torsdag kunne afsløre skifter til Norwich, og så er der også mere nyt om FCK, Viborg, Randers og Lyngby. 

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne



LIVE

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien


På vej til Superligaen? 

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Officielt: FC København henter Suzuki

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

FC København bekræfter



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig



Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

FCM-spiller solgt – her er prisen

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Kan købes til spotpris


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


De kommer alle til at henvende sig til Højlund

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

– Det skal være en rigtig god pris

Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Dublin sætter sig på Belfast



Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK



Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem