Transfer Talk: Nul dialog mellem Brøndby og Alves

I tredje afsnit af Tipsbladets nye podcast 'Transfer Talk' fortæller landets førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, at der aktuelt ikke er dialog mellem Brøndby IF og Frederik Alves.



Frederik Alves har udviklet sig til at være en stor profil for Brøndby, og det har andre klubber også opdaget. 

Sidste år var der blandt andet et bud på en million euro, 7,5 millioner kroner, fra Trabzonspor på den dygtige stopper, men Brøndby ville dengang ikke sælge. 

Men det har ikke været ensbetydende med, at de blågule har trukket i den anden retning for at sikre den 25-årige Frederik Alves på Vestegnen. 

I Tipsbladet Transfer Talk fortæller Farzam Abolhosseini, at der ingen dialog har været mellem Brøndby og Frederik Alves om en forlængelse af den kontrakt, der står til at udløbe om halvandet år. 

– Jeg har undersøgt det lidt, og jeg er ret overrasket over, at en mand, der blev budt på for lidt over et år siden – det var Trabzonspor – at man ikke vil tilbyde ham en kontraktforlængelse, når man heller ikke vil sælge ham. Hans kontrakt står til at udløbe om halvandet år, og der har ingen dialog været overhovedet om, at denne skulle forlænges, siger Farzam Abolhosseini. 

Men situationen kan ændre sig hurtigt, da Brøndby nu har en ny fodbolddirektør i Benjamin Schmedes, og der dermed er nye øjne på alle sagerne i klubben efter Carsten V. Jensens exit.

– Det er jo i tiden under ‘CV’, jeg tror bare ikke, at ‘CV’ har følt, at der skulle tages den dialog. Normalt, når der er så kort tid tilbage af en kontrakt med så stor en profil, der spiller, når han er klar, så vil der være indledt en eller anden form for dialog. Det overrasker mig, at der ikke er det. 

Farzam Abolhosseini bemærker også, at der igen denne vinter er samtaler mellem Frederik Alves’ bagland og udenlandske klubber.

– Du kan også se, at når de spiller i en fireback-kæde, så er det altid ham (der bliver valgt, red.), for ellers er der ikke nogen andre, der kan løbe hurtigt. Så de er lidt afhængige af ham, og jeg ved, at der er begyndt at komme interesse fra udlandet igen. Der har været henvendelser til baglandet, og det gør nok også, at han måske får øjnene op for, at der kan være noget andet end Brøndby, pointerer Farzam Abolhosseini.

Frederik Alves fik grundet skader ikke fuld tid i alle kampe i efteråret, men når han var klar, var han i startopstillingen til alle kampe, og han fik dermed spillet 11 af 17 kampe i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

‘Det er et større problem for os’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Frankrig – Spanien

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FC København og Brøndby

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss