Frederik Alves har udviklet sig til at være en stor profil for Brøndby, og det har andre klubber også opdaget.
Sidste år var der blandt andet et bud på en million euro, 7,5 millioner kroner, fra Trabzonspor på den dygtige stopper, men Brøndby ville dengang ikke sælge.
Men det har ikke været ensbetydende med, at de blågule har trukket i den anden retning for at sikre den 25-årige Frederik Alves på Vestegnen.
I Tipsbladet Transfer Talk fortæller Farzam Abolhosseini, at der ingen dialog har været mellem Brøndby og Frederik Alves om en forlængelse af den kontrakt, der står til at udløbe om halvandet år.
– Jeg har undersøgt det lidt, og jeg er ret overrasket over, at en mand, der blev budt på for lidt over et år siden – det var Trabzonspor – at man ikke vil tilbyde ham en kontraktforlængelse, når man heller ikke vil sælge ham. Hans kontrakt står til at udløbe om halvandet år, og der har ingen dialog været overhovedet om, at denne skulle forlænges, siger Farzam Abolhosseini.
Men situationen kan ændre sig hurtigt, da Brøndby nu har en ny fodbolddirektør i Benjamin Schmedes, og der dermed er nye øjne på alle sagerne i klubben efter Carsten V. Jensens exit.
– Det er jo i tiden under ‘CV’, jeg tror bare ikke, at ‘CV’ har følt, at der skulle tages den dialog. Normalt, når der er så kort tid tilbage af en kontrakt med så stor en profil, der spiller, når han er klar, så vil der være indledt en eller anden form for dialog. Det overrasker mig, at der ikke er det.
Farzam Abolhosseini bemærker også, at der igen denne vinter er samtaler mellem Frederik Alves’ bagland og udenlandske klubber.
– Du kan også se, at når de spiller i en fireback-kæde, så er det altid ham (der bliver valgt, red.), for ellers er der ikke nogen andre, der kan løbe hurtigt. Så de er lidt afhængige af ham, og jeg ved, at der er begyndt at komme interesse fra udlandet igen. Der har været henvendelser til baglandet, og det gør nok også, at han måske får øjnene op for, at der kan være noget andet end Brøndby, pointerer Farzam Abolhosseini.
Frederik Alves fik grundet skader ikke fuld tid i alle kampe i efteråret, men når han var klar, var han i startopstillingen til alle kampe, og han fik dermed spillet 11 af 17 kampe i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
MEDIE