Frederik Alves har udviklet sig til at være en stor profil for Brøndby, og det har andre klubber også opdaget.
Sidste år var der blandt andet et bud på en million euro, 7,5 millioner kroner, fra Trabzonspor på den dygtige stopper, men Brøndby ville dengang ikke sælge.
Men det har ikke været ensbetydende med, at de blågule har trukket i den anden retning for at sikre den 25-årige Frederik Alves på Vestegnen.
I Tipsbladet Transfer Talk fortæller Farzam Abolhosseini, at der ingen dialog har været mellem Brøndby og Frederik Alves om en forlængelse af den kontrakt, der står til at udløbe om halvandet år.
– Jeg har undersøgt det lidt, og jeg er ret overrasket over, at en mand, der blev budt på for lidt over et år siden – det var Trabzonspor – at man ikke vil tilbyde ham en kontraktforlængelse, når man heller ikke vil sælge ham. Hans kontrakt står til at udløbe om halvandet år, og der har ingen dialog været overhovedet om, at denne skulle forlænges, siger Farzam Abolhosseini.
Men situationen kan ændre sig hurtigt, da Brøndby nu har en ny fodbolddirektør i Benjamin Schmedes, og der dermed er nye øjne på alle sagerne i klubben efter Carsten V. Jensens exit.
– Det er jo i tiden under ‘CV’, jeg tror bare ikke, at ‘CV’ har følt, at der skulle tages den dialog. Normalt, når der er så kort tid tilbage af en kontrakt med så stor en profil, der spiller, når han er klar, så vil der være indledt en eller anden form for dialog. Det overrasker mig, at der ikke er det.
Farzam Abolhosseini bemærker også, at der igen denne vinter er samtaler mellem Frederik Alves’ bagland og udenlandske klubber.
– Du kan også se, at når de spiller i en fireback-kæde, så er det altid ham (der bliver valgt, red.), for ellers er der ikke nogen andre, der kan løbe hurtigt. Så de er lidt afhængige af ham, og jeg ved, at der er begyndt at komme interesse fra udlandet igen. Der har været henvendelser til baglandet, og det gør nok også, at han måske får øjnene op for, at der kan være noget andet end Brøndby, pointerer Farzam Abolhosseini.
Frederik Alves fik grundet skader ikke fuld tid i alle kampe i efteråret, men når han var klar, var han i startopstillingen til alle kampe, og han fik dermed spillet 11 af 17 kampe i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE