Transfer Talk: Nul dialog mellem Brøndby og Alves

I tredje afsnit af Tipsbladets nye podcast 'Transfer Talk' fortæller landets førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, at der aktuelt ikke er dialog mellem Brøndby IF og Frederik Alves.



Frederik Alves har udviklet sig til at være en stor profil for Brøndby, og det har andre klubber også opdaget. 

Sidste år var der blandt andet et bud på en million euro, 7,5 millioner kroner, fra Trabzonspor på den dygtige stopper, men Brøndby ville dengang ikke sælge. 

Men det har ikke været ensbetydende med, at de blågule har trukket i den anden retning for at sikre den 25-årige Frederik Alves på Vestegnen. 

I Tipsbladet Transfer Talk fortæller Farzam Abolhosseini, at der ingen dialog har været mellem Brøndby og Frederik Alves om en forlængelse af den kontrakt, der står til at udløbe om halvandet år. 

– Jeg har undersøgt det lidt, og jeg er ret overrasket over, at en mand, der blev budt på for lidt over et år siden – det var Trabzonspor – at man ikke vil tilbyde ham en kontraktforlængelse, når man heller ikke vil sælge ham. Hans kontrakt står til at udløbe om halvandet år, og der har ingen dialog været overhovedet om, at denne skulle forlænges, siger Farzam Abolhosseini. 

Men situationen kan ændre sig hurtigt, da Brøndby nu har en ny fodbolddirektør i Benjamin Schmedes, og der dermed er nye øjne på alle sagerne i klubben efter Carsten V. Jensens exit.

– Det er jo i tiden under ‘CV’, jeg tror bare ikke, at ‘CV’ har følt, at der skulle tages den dialog. Normalt, når der er så kort tid tilbage af en kontrakt med så stor en profil, der spiller, når han er klar, så vil der være indledt en eller anden form for dialog. Det overrasker mig, at der ikke er det. 

Farzam Abolhosseini bemærker også, at der igen denne vinter er samtaler mellem Frederik Alves’ bagland og udenlandske klubber.

– Du kan også se, at når de spiller i en fireback-kæde, så er det altid ham (der bliver valgt, red.), for ellers er der ikke nogen andre, der kan løbe hurtigt. Så de er lidt afhængige af ham, og jeg ved, at der er begyndt at komme interesse fra udlandet igen. Der har været henvendelser til baglandet, og det gør nok også, at han måske får øjnene op for, at der kan være noget andet end Brøndby, pointerer Farzam Abolhosseini.

Frederik Alves fik grundet skader ikke fuld tid i alle kampe i efteråret, men når han var klar, var han i startopstillingen til alle kampe, og han fik dermed spillet 11 af 17 kampe i Superligaen.





Mike Tullberg afviser




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Benhård Brian Riemer-melding

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Håber på FC København-exit

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

I svime over Morten Hjulmand

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe