Frederik Alves har udviklet sig til at være en stor profil for Brøndby, og det har andre klubber også opdaget.
Sidste år var der blandt andet et bud på en million euro, 7,5 millioner kroner, fra Trabzonspor på den dygtige stopper, men Brøndby ville dengang ikke sælge.
Men det har ikke været ensbetydende med, at de blågule har trukket i den anden retning for at sikre den 25-årige Frederik Alves på Vestegnen.
I Tipsbladet Transfer Talk fortæller Farzam Abolhosseini, at der ingen dialog har været mellem Brøndby og Frederik Alves om en forlængelse af den kontrakt, der står til at udløbe om halvandet år.
– Jeg har undersøgt det lidt, og jeg er ret overrasket over, at en mand, der blev budt på for lidt over et år siden – det var Trabzonspor – at man ikke vil tilbyde ham en kontraktforlængelse, når man heller ikke vil sælge ham. Hans kontrakt står til at udløbe om halvandet år, og der har ingen dialog været overhovedet om, at denne skulle forlænges, siger Farzam Abolhosseini.
Men situationen kan ændre sig hurtigt, da Brøndby nu har en ny fodbolddirektør i Benjamin Schmedes, og der dermed er nye øjne på alle sagerne i klubben efter Carsten V. Jensens exit.
– Det er jo i tiden under ‘CV’, jeg tror bare ikke, at ‘CV’ har følt, at der skulle tages den dialog. Normalt, når der er så kort tid tilbage af en kontrakt med så stor en profil, der spiller, når han er klar, så vil der være indledt en eller anden form for dialog. Det overrasker mig, at der ikke er det.
Farzam Abolhosseini bemærker også, at der igen denne vinter er samtaler mellem Frederik Alves’ bagland og udenlandske klubber.
– Du kan også se, at når de spiller i en fireback-kæde, så er det altid ham (der bliver valgt, red.), for ellers er der ikke nogen andre, der kan løbe hurtigt. Så de er lidt afhængige af ham, og jeg ved, at der er begyndt at komme interesse fra udlandet igen. Der har været henvendelser til baglandet, og det gør nok også, at han måske får øjnene op for, at der kan være noget andet end Brøndby, pointerer Farzam Abolhosseini.
Frederik Alves fik grundet skader ikke fuld tid i alle kampe i efteråret, men når han var klar, var han i startopstillingen til alle kampe, og han fik dermed spillet 11 af 17 kampe i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Arsenal – Fulham
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter