Transfer Talk: Nul dialog mellem Brøndby og Alves

I tredje afsnit af Tipsbladets nye podcast 'Transfer Talk' fortæller landets førende transferjournalist, Farzam Abolhosseini, at der aktuelt ikke er dialog mellem Brøndby IF og Frederik Alves.



Frederik Alves har udviklet sig til at være en stor profil for Brøndby, og det har andre klubber også opdaget. 

Sidste år var der blandt andet et bud på en million euro, 7,5 millioner kroner, fra Trabzonspor på den dygtige stopper, men Brøndby ville dengang ikke sælge. 

Men det har ikke været ensbetydende med, at de blågule har trukket i den anden retning for at sikre den 25-årige Frederik Alves på Vestegnen. 

I Tipsbladet Transfer Talk fortæller Farzam Abolhosseini, at der ingen dialog har været mellem Brøndby og Frederik Alves om en forlængelse af den kontrakt, der står til at udløbe om halvandet år. 

– Jeg har undersøgt det lidt, og jeg er ret overrasket over, at en mand, der blev budt på for lidt over et år siden – det var Trabzonspor – at man ikke vil tilbyde ham en kontraktforlængelse, når man heller ikke vil sælge ham. Hans kontrakt står til at udløbe om halvandet år, og der har ingen dialog været overhovedet om, at denne skulle forlænges, siger Farzam Abolhosseini. 

Men situationen kan ændre sig hurtigt, da Brøndby nu har en ny fodbolddirektør i Benjamin Schmedes, og der dermed er nye øjne på alle sagerne i klubben efter Carsten V. Jensens exit.

– Det er jo i tiden under ‘CV’, jeg tror bare ikke, at ‘CV’ har følt, at der skulle tages den dialog. Normalt, når der er så kort tid tilbage af en kontrakt med så stor en profil, der spiller, når han er klar, så vil der være indledt en eller anden form for dialog. Det overrasker mig, at der ikke er det. 

Farzam Abolhosseini bemærker også, at der igen denne vinter er samtaler mellem Frederik Alves’ bagland og udenlandske klubber.

– Du kan også se, at når de spiller i en fireback-kæde, så er det altid ham (der bliver valgt, red.), for ellers er der ikke nogen andre, der kan løbe hurtigt. Så de er lidt afhængige af ham, og jeg ved, at der er begyndt at komme interesse fra udlandet igen. Der har været henvendelser til baglandet, og det gør nok også, at han måske får øjnene op for, at der kan være noget andet end Brøndby, pointerer Farzam Abolhosseini.

Frederik Alves fik grundet skader ikke fuld tid i alle kampe i efteråret, men når han var klar, var han i startopstillingen til alle kampe, og han fik dermed spillet 11 af 17 kampe i Superligaen.





Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!




LIVE

LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

‘Det er tæt på uforklarligt’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Henter kæmpe Superliga-flop

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Voldsomt skænderi i FC København

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

‘Jeg er fucking irriteret’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

FC København-fans raser

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

FC København misser top seks