Frederik Alves har udviklet sig til at være en stor profil for Brøndby, og det har andre klubber også opdaget.
Sidste år var der blandt andet et bud på en million euro, 7,5 millioner kroner, fra Trabzonspor på den dygtige stopper, men Brøndby ville dengang ikke sælge.
Men det har ikke været ensbetydende med, at de blågule har trukket i den anden retning for at sikre den 25-årige Frederik Alves på Vestegnen.
I Tipsbladet Transfer Talk fortæller Farzam Abolhosseini, at der ingen dialog har været mellem Brøndby og Frederik Alves om en forlængelse af den kontrakt, der står til at udløbe om halvandet år.
– Jeg har undersøgt det lidt, og jeg er ret overrasket over, at en mand, der blev budt på for lidt over et år siden – det var Trabzonspor – at man ikke vil tilbyde ham en kontraktforlængelse, når man heller ikke vil sælge ham. Hans kontrakt står til at udløbe om halvandet år, og der har ingen dialog været overhovedet om, at denne skulle forlænges, siger Farzam Abolhosseini.
Men situationen kan ændre sig hurtigt, da Brøndby nu har en ny fodbolddirektør i Benjamin Schmedes, og der dermed er nye øjne på alle sagerne i klubben efter Carsten V. Jensens exit.
– Det er jo i tiden under ‘CV’, jeg tror bare ikke, at ‘CV’ har følt, at der skulle tages den dialog. Normalt, når der er så kort tid tilbage af en kontrakt med så stor en profil, der spiller, når han er klar, så vil der være indledt en eller anden form for dialog. Det overrasker mig, at der ikke er det.
Farzam Abolhosseini bemærker også, at der igen denne vinter er samtaler mellem Frederik Alves’ bagland og udenlandske klubber.
– Du kan også se, at når de spiller i en fireback-kæde, så er det altid ham (der bliver valgt, red.), for ellers er der ikke nogen andre, der kan løbe hurtigt. Så de er lidt afhængige af ham, og jeg ved, at der er begyndt at komme interesse fra udlandet igen. Der har været henvendelser til baglandet, og det gør nok også, at han måske får øjnene op for, at der kan være noget andet end Brøndby, pointerer Farzam Abolhosseini.
Frederik Alves fik grundet skader ikke fuld tid i alle kampe i efteråret, men når han var klar, var han i startopstillingen til alle kampe, og han fik dermed spillet 11 af 17 kampe i Superligaen.
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
En kæmpe sejr
MEDIE
I dialog med Brøndby
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER