Transfer Talk: To muligheder i spil for Brøndby

Et nyt afsnit af Tipsbladets ugentlige transferprogram Transfer Talk er landet, og her guider chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini dig igennem de største og mest aktuelle transferhistorier fra den seneste uge.



Brøndby IF har købt Patrick Pentz, men ellers har der ikke været meget transfernyt fra Vestegnen denne sommer.

Det kan der måske snart ændres på.

Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby IF forsøger at hente midtbanespilleren Gustavo Puerta fra Bayer Leverkusen. Og en eventuel handel er ikke nødvendigvis langt fra at blive til virkelighed, selvom intet selvfølgelig er på plads, før alle dokumenter er underskrevet.

Det kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transferrelaterede nyheder fra den seneste uge.

– Det handler om penge. Det handler ikke om vilje. Det handler ikke om spilleren, eller Leverkusen vil afgive ham. Det handler om, hvorvidt Brøndby lægger de sidste penge, så får de ham

– Så de er meget langt i forhandlingerne, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:

– Som jeg sagde et andet sted, tror jeg, at jeg underspillede, hvor tæt på de egentlig er, for de er meget langt.

Også klubber som Rangers, PAOK og Anderlecht har været interesseret i Gustavo Puerta, og der har været tale om både en lejeaftale eller et køb. Ifølge Farzam Abolhosseini er der to muligheder for Brøndby.

– Klubberne er faktisk så godt som enige. Der er to muligheder. Brøndby kan leje ham i et år og få en købsoption på ham. Eller Brøndby kan købe ham for 3,5 millioner euro og give en ekstra million i bonusser, siger han.

I denne uges afsnit er der blandt andet også mere nyt om Mathias ‘Zanka’ Jørgensens skifte til Anderlecht, nyt om Oliver Sonne og nyt om Oscar Fraulo.

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Andreas Christensen afviser tilbud

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Leverkusen – Bayern

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’