Brøndby IF har købt Patrick Pentz, men ellers har der ikke været meget transfernyt fra Vestegnen denne sommer.
Det kan der måske snart ændres på.
Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby IF forsøger at hente midtbanespilleren Gustavo Puerta fra Bayer Leverkusen. Og en eventuel handel er ikke nødvendigvis langt fra at blive til virkelighed, selvom intet selvfølgelig er på plads, før alle dokumenter er underskrevet.
Det kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transferrelaterede nyheder fra den seneste uge.
– Det handler om penge. Det handler ikke om vilje. Det handler ikke om spilleren, eller Leverkusen vil afgive ham. Det handler om, hvorvidt Brøndby lægger de sidste penge, så får de ham
– Så de er meget langt i forhandlingerne, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:
– Som jeg sagde et andet sted, tror jeg, at jeg underspillede, hvor tæt på de egentlig er, for de er meget langt.
Også klubber som Rangers, PAOK og Anderlecht har været interesseret i Gustavo Puerta, og der har været tale om både en lejeaftale eller et køb. Ifølge Farzam Abolhosseini er der to muligheder for Brøndby.
– Klubberne er faktisk så godt som enige. Der er to muligheder. Brøndby kan leje ham i et år og få en købsoption på ham. Eller Brøndby kan købe ham for 3,5 millioner euro og give en ekstra million i bonusser, siger han.
I denne uges afsnit er der blandt andet også mere nyt om Mathias ‘Zanka’ Jørgensens skifte til Anderlecht, nyt om Oliver Sonne og nyt om Oscar Fraulo.
Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.
Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
LIGE NU