Transfer Talk: To muligheder i spil for Brøndby

Et nyt afsnit af Tipsbladets ugentlige transferprogram Transfer Talk er landet, og her guider chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini dig igennem de største og mest aktuelle transferhistorier fra den seneste uge.



Brøndby IF har købt Patrick Pentz, men ellers har der ikke været meget transfernyt fra Vestegnen denne sommer.

Det kan der måske snart ændres på.

Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby IF forsøger at hente midtbanespilleren Gustavo Puerta fra Bayer Leverkusen. Og en eventuel handel er ikke nødvendigvis langt fra at blive til virkelighed, selvom intet selvfølgelig er på plads, før alle dokumenter er underskrevet.

Det kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transferrelaterede nyheder fra den seneste uge.

– Det handler om penge. Det handler ikke om vilje. Det handler ikke om spilleren, eller Leverkusen vil afgive ham. Det handler om, hvorvidt Brøndby lægger de sidste penge, så får de ham

– Så de er meget langt i forhandlingerne, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:

– Som jeg sagde et andet sted, tror jeg, at jeg underspillede, hvor tæt på de egentlig er, for de er meget langt.

Også klubber som Rangers, PAOK og Anderlecht har været interesseret i Gustavo Puerta, og der har været tale om både en lejeaftale eller et køb. Ifølge Farzam Abolhosseini er der to muligheder for Brøndby.

– Klubberne er faktisk så godt som enige. Der er to muligheder. Brøndby kan leje ham i et år og få en købsoption på ham. Eller Brøndby kan købe ham for 3,5 millioner euro og give en ekstra million i bonusser, siger han.

I denne uges afsnit er der blandt andet også mere nyt om Mathias ‘Zanka’ Jørgensens skifte til Anderlecht, nyt om Oliver Sonne og nyt om Oscar Fraulo.

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Bo Svensson med hård kritik

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’