Transfer Talk: To muligheder i spil for Brøndby

Et nyt afsnit af Tipsbladets ugentlige transferprogram Transfer Talk er landet, og her guider chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini dig igennem de største og mest aktuelle transferhistorier fra den seneste uge.



Brøndby IF har købt Patrick Pentz, men ellers har der ikke været meget transfernyt fra Vestegnen denne sommer.

Det kan der måske snart ændres på.

Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby IF forsøger at hente midtbanespilleren Gustavo Puerta fra Bayer Leverkusen. Og en eventuel handel er ikke nødvendigvis langt fra at blive til virkelighed, selvom intet selvfølgelig er på plads, før alle dokumenter er underskrevet.

Det kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transferrelaterede nyheder fra den seneste uge.

– Det handler om penge. Det handler ikke om vilje. Det handler ikke om spilleren, eller Leverkusen vil afgive ham. Det handler om, hvorvidt Brøndby lægger de sidste penge, så får de ham

– Så de er meget langt i forhandlingerne, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:

– Som jeg sagde et andet sted, tror jeg, at jeg underspillede, hvor tæt på de egentlig er, for de er meget langt.

Også klubber som Rangers, PAOK og Anderlecht har været interesseret i Gustavo Puerta, og der har været tale om både en lejeaftale eller et køb. Ifølge Farzam Abolhosseini er der to muligheder for Brøndby.

– Klubberne er faktisk så godt som enige. Der er to muligheder. Brøndby kan leje ham i et år og få en købsoption på ham. Eller Brøndby kan købe ham for 3,5 millioner euro og give en ekstra million i bonusser, siger han.

I denne uges afsnit er der blandt andet også mere nyt om Mathias ‘Zanka’ Jørgensens skifte til Anderlecht, nyt om Oliver Sonne og nyt om Oscar Fraulo.

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Silkeborg IF – FC København

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Magiske Messi slår til igen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Barcelona – Real Madrid

Klubboss raser efter skandalescener

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Atletico Madrid interesseret i dansker