Transfer Talk: To muligheder i spil for Brøndby

Et nyt afsnit af Tipsbladets ugentlige transferprogram Transfer Talk er landet, og her guider chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini dig igennem de største og mest aktuelle transferhistorier fra den seneste uge.



Brøndby IF har købt Patrick Pentz, men ellers har der ikke været meget transfernyt fra Vestegnen denne sommer.

Det kan der måske snart ændres på.

Tidligere på ugen kunne Tipsbladet afsløre, at Brøndby IF forsøger at hente midtbanespilleren Gustavo Puerta fra Bayer Leverkusen. Og en eventuel handel er ikke nødvendigvis langt fra at blive til virkelighed, selvom intet selvfølgelig er på plads, før alle dokumenter er underskrevet.

Det kan Tipsbladets Farzam Abolhosseini fortælle i denne uges udgave af Transfer Talk, hvor vi vender de største transferrelaterede nyheder fra den seneste uge.

– Det handler om penge. Det handler ikke om vilje. Det handler ikke om spilleren, eller Leverkusen vil afgive ham. Det handler om, hvorvidt Brøndby lægger de sidste penge, så får de ham

– Så de er meget langt i forhandlingerne, siger Farzam Abolhosseini og tilføjer:

– Som jeg sagde et andet sted, tror jeg, at jeg underspillede, hvor tæt på de egentlig er, for de er meget langt.

Også klubber som Rangers, PAOK og Anderlecht har været interesseret i Gustavo Puerta, og der har været tale om både en lejeaftale eller et køb. Ifølge Farzam Abolhosseini er der to muligheder for Brøndby.

– Klubberne er faktisk så godt som enige. Der er to muligheder. Brøndby kan leje ham i et år og få en købsoption på ham. Eller Brøndby kan købe ham for 3,5 millioner euro og give en ekstra million i bonusser, siger han.

I denne uges afsnit er der blandt andet også mere nyt om Mathias ‘Zanka’ Jørgensens skifte til Anderlecht, nyt om Oliver Sonne og nyt om Oscar Fraulo.

Se hele ugens udgave af Transfer Talk i videoen øverst til denne artikel, hvor Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, og Farzam Abolhosseini vender ugens største transferhistorier.

Du kan også gå på YouTube og subscribe og få alt det seneste nye fra Tipsbladet – det gør du ved at trykke HER.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Miraklernes tid er ikke forbi

Et markant problem for Silkeborg

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Martin Jørgensen lander nyt job

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort