Januar er måneden, hvor der kan købes og sælges spillere i Superliga-klubberne, og det er ligeledes perioden, hvor klubberne kan få ryddet op i deres overskudslager.
Brøndby har allerede sagt farvel til Anton Skipper og Tobias Børkeeiet, mens Jens Martin Gammelby er udlejet til polsk fodbold. I FC Midtjylland er blandt andre Jens-Lys Cajuste røget til Reims og Dion Cools og Jonas Lössl er sendt afsted på lejeaftaler.
I FC København er blandt andre Pierre Bengtsson taget til Djurgården, men der mangler fortsat noget oprydninsarbejde i den københavnske trup:
– Sten Grytebust var lejet ud til Vejle i efteråret, og var tæt på svensk fodbold, og jeg synes, at det er helt tydeligt, at han skal ud. Et andet interessant navn er Kamil Wilczek, og han er kun blevet mere aktuel, da FCK har hentet Khouma Babacar. Det er åbentlyst, at de ikke har tillid til Wilczek som backup for Jonas Wind, når de henter en 28-årige angriber i Sassuolo.
Udfordringen med Wilczek er, at han er bundet op på en stor kontrakt for det næste halvandet år, så spørgsmålet er, om andre klubber er interesseret i at replikere denne aftale:
– Derudover skal FC København ikke længere bruge Bryan Oviedo med blot et halvt år tilbage af kontrakten, siger Troels Bager Thøgersen.
I FC Midtjylland har de allerede foretaget et stort salg i dette vindue, men det kan godt blive til mere, hvis Aral Simsirs skifte til tyrkisk fodbold bliver en realitet:
– Trabzonspor har allerede budt en del gange den seneste måneds tid, men den store hæmsko er måden hvorpå pengene skal betales. Awer Mabil skal vi også holde øje med i FC Midtjylland.
Brøndby er ude af Europa og pokalturneringen, så deres trup skal barberes ned, så der ikke findes en overflod af spillere frem mod forårssæsonen i Superligaen:
– Alt tyder på, at Michael Uhre skal til MLS. Andrija Pavlovic har ikke helt fået det ud af det, som han selv troede. Alt efter hvordan puslespillet falder, så er det måske en mand, man skal holde øje med.
Du kan høre mange flere bud på spillere der skal sælges hos de tre tophold i afspilleren ovenfor, ligesom du også kan finde en uddybing af hvorfor lige netop disse spillere er fremhævet som salgsemner.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

De henter Christian Gytkjær

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

På vej til Superligaen?

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Prisen styrtdykker

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Arsenal køber Christian Nørgaard

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Fiete Arp i OB: ‘Det har jeg aldrig oplevet før’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Bekræfter interesse

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby