Transferdom: De skal være snu for at overleve i SL

TRANSFERS: Har Hvidovre købt godt nok ind på det seneste? Tipsbladet ser nærmere på klubbens transfers i de tre vinduer før sommeren 2023.



Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.

Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?

Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.

Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.

Så hvad er der sket i Hvidovre, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?

Det ser vi nærmere på her.

Det gik godt

Noget af hemmeligheden bag Hvidovres succes og oprykning er, at holdets stamme har spillet sammen i flere sæsoner.

Det er ikke specielt mange transfers, Hvidovre har været involveret i før denne sommers oprykning, og de spillere, man hentede ind, bidrog markant til oprykningen.

Andreas Pyndt var så klart et scoop, at Silkeborg slog til denne sommer og hentede ham, og i Christian ‘Greko’ Jakobsen og Lirim Qamili fik Hvidovre to spillere, der kunne udfordre offensivt og bidrage til 1. Divisions bedste offensiv.

Som Lyngby før dem har Hvidovre tydeligvis øje for københavnske og sjællandske spillere, og det er nok en god idé at holde fast efter oprykningen trods alle de ekstra midler, man får til rådighed.

Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over midd
3 bolde: Godkendt.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig.
0 bolde: Uacceptabelt.

Det gik skidt
Ikke rigtig noget.

Det har vi lært
At man ikke behøver skifte en halv trup per sommer for at komme op i Superligaen.

SAMLET VURDERING: 5

Der ligger et fornuftigt stykke arbejde bag Hvidovres oprykning.

Nu skal det blive drøninteressant at se, hvordan man griber Superligaen og de mange ekstra muligheder an.

Hvidovre holder i udgangspunktet fast i deltidskontrakterne, og gælder det også samtlige nye spillere, bliver det interessant at se, hvordan man skruer de aftaler sammen i en utvivlsomt travl sommer, hvor der også skal styr på stadion og alle de krav, der følger med at spille i Superligaen.

Det kommer til at kræve snu handler, hvis Hvidovre IF skal blive oppe i Superligaen, og nok også en smule held med at ramme de rigtige folk.

Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over midd
3 bolde: Godkendt.
2 bolde: Skuffende, under middel.
1 bold: Dårlig.
0 bolde: Uacceptabelt.
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Liverpool – Brentford

Her er FC Københavns vej i Europa