Transferdom: Superliga-guld mere end en skør drøm
Foto: Getty Images
Superliga

Transferdom: Superliga-guld mere end en skør drøm

TRANSFERS: Har FC Nordsjælland købt godt nok ind på det seneste? Tipsbladet ser nærmere på klubbens transfers i de tre vinduer før sommeren 2023.

Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.

Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?

Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.

Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.

Så hvad er der sket i FC Nordsjælland, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?

Det ser vi nærmere på her.

Det gik godt
FC Nordsjælland har fundet nogle deciderede pletskud i den periode, vi her ser på.

Nordsjællænderne er som vanligt anderledes end alle andre i Superligaen med deres enorme ungdomsfokus, der stadig er synligt nu, selvom man har hentet spillere til for summer, vi nærmest aldrig har set før i klubhistorien.

21,1 år er gennemsnitsalderen på de spillere, der er hentet til.

Og selvom det tal trækkes ned af, at Right To Dream-spillere fra Ghana formelt skifter klub og derfor tælles her, selv om de har mere til fælles med ungdomsspillere i andre Superliga-klubber, er det sigende, når FCN som aldrig før i Right To Dream- og Tom Vernon-æraen hentede erfarne spillere udefra.

Mads Bidstrup og Ernest Nuamahs overgang til FCN er nok til, at vi hiver FCN over middel, for selvom andre egentlig isoleret ikke har fået den indvirkning, man kunne have håbet, har FCN samlet set fået enormt meget ud af tilførslerne udefra.

Det er også del af puslespillet, at FCN skal købe færre end alle andre i Superligaen: Det havde ikke været godt strategisk arbejde at købe fem erfarne profiler mere, fordi det havde suget spilletiden fra de unge.

Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt

Det gik skidt
Med fare for at gentage os selv fra andre klubber: Det er altså svært at hente angribere til Superligaen i disse år.

Benjamin Nygren, Mads Hansen og Wahid Faghir lignede alle på papiret gode idéer, da de blev hentet til, der var berettiget håb om, at de ville blive profiler for FCN.

Men det blev de af forskellige årsager ikke, blandt andet fordi Ernest Nuamah blev så forrygende fænomenalt dygtig, som han gjorde, mens Simon Adingra i foråret 2022 også sugede spilletiden til sig efter hårdt, målrettet arbejde, der gjorde ham væsentligt dygtigere, som sæsonen skred frem.

Det skal FCN selvfølgelig gøre bedre, men det er heller ikke den eklatante katastrofe, det måske havde været andre steder: Det er ingen overraskelse, der kommer dumpende uventet ned fra himlen i FCN, når en ung, egenudviklet spiller slår til: Det er hele strategiens og klubbens fokus, at det sker igen og igen.

Emiliano Marcondes var en af FCN's store investeringer, selvom han 'bare' var lejet, og det var meget uheldigt, at han blev skadet. Rigtigt set handel, der ikke gav pote på banen på grund af en skade.

Der er til gengæld enorme forventninger til Marcus Ingvartsen, som er vendt "hjem" til Farum i en kæmpe handel, og det bliver interessant at se, om han kan gøre det, som Nygren, Mads Hansen og Faghir ikke lykkedes med - at score regelmæssigt.

Det har vi lært
Vi vil stadig gerne se flere toppræstationer fra de spillere, der hentes ind. Flere spillere a la Mads Bidstrup, tak.

SAMLET VURDERING: 3½
Nok en gang ligger vi her højere, end hvis vi går ind og regner snittet ud for de spillere, der kom til. Skulle de ikke have fået mere ud af spillerne hentet til udefra?

Jo, men husk på, at man mere end noget andet sted regner med de spillere, man selv uddanner i klubben og i Ghana.

Der er ikke brug for et væld af ekstra transfers ind af erfarne spillere, der har et prisskilt og en løn, hvor de bare pinedød skal starte inde hver weekend.

Men: Gør FCN det bare lidt bedre med de erfarne spillere, der hentes ind, spiller man igen med i toppen i de kommende sæsoner. Måske det kommer helt af sig selv, når man som ventet kan betale endnu mere for nye, og relativt få, stjerner, der hentes ind?

Rammer man det segment helt rigtigt, behøver 2022/23 ikke bare være en enlig svale: Så kan FCN sagtens spille med om guld igen inden for et par sæsoner.

Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.