Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.
Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?
Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.
Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.
Så hvad er der sket i OB, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?
Det ser vi nærmere på her.
Det gik godt
Det er fuldstændig enestående vellykket at finde Yankuba Minteh og så sælge ham til Newcastle for 50 millioner kroner.
Minteh var ikke et velbeskrevet, gennemscoutet blad, OB kendte ned til allermindste detalje, da de hentede ham ind, og den meget lovende gambiers vilde forløb i Odense viser, at der kan være ægte juveler at finde ude på transfermarkedet blandt spillere, man ikke aner ret meget om på forhånd.
OB forsøger som en række andre Superliga-klubber at blande et fokus på unge spillere med erfarne støttespillere.
Det er lykkedes fint med Martin Hansen, der har givet OB et løft på målmandsposten.
Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Det gik skidt
Til gengæld kan vi ikke med den bedste vilje sige, at en række andre støttespillere hentet ind til at løfte topniveauet har fungeret, især ikke i defensiven, hvor OB's modstandere kom til betydelig flere chancer, end det er reflekteret i målscoren efter sæsonen.
OB er gået fra at hente spillere i andre Superliga-klubber og i divisionerne til at hente dem i udlandet, men det samlede billede er stadig, at man ikke henter til mere end at slutte cirka omkring den 8. eller 9. plads, der tilsyneladende er OB's i disse år.
Der er ikke meget i handlerne, der er endt med at skrige Top 6, og sammenlignet med flere af holdene i Top 6 har man indtil nu heller ikke vekslet gode ungdomsresultater til egenudviklede spillere, der har klart Top 6-niveau og tydeligt spiller OB tættere på klubber som FCN, FC Midtjylland, Brøndby og AGF.
Det har vi lært
Populært sagt har OB skiftet den danske leverpostej ud med en international, ja nærmest global, af slagsen.
Kursen fortsætter her i sommeren 2023, og det afgørende er naturligvis, at OB nu begynder at ramme plet på flere spillere, der lige så godt kunne spille for et af Superligaens tre-fire største hold.
Det gjorde man med Armin Gigovic og Yankuba Minteh, som nu er i FC Midtjylland og Newcastle.
SAMLET VURDERING: 3
Yankuba Minteh trækker kraftigt op, men når handlerne ikke bidrager nævneværdigt til at trække OB ud af midterfeltet i Bund 6, og når de bagvedliggende data samtidig viser, at OB ikke har fået andet på resultatlisten end som fortjent efter spil og chancer, bliver det kun til en middel-bedømmelse, og det på grund af, hvor god og på sigt vigtig Minteh-handlen kan vise sig at blive.
Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
FCK kørte Silkeborg over
