Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.
Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?
Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.
Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.
Så hvad er der sket i OB, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?
Det ser vi nærmere på her.
Det gik godt
Det er fuldstændig enestående vellykket at finde Yankuba Minteh og så sælge ham til Newcastle for 50 millioner kroner.
Minteh var ikke et velbeskrevet, gennemscoutet blad, OB kendte ned til allermindste detalje, da de hentede ham ind, og den meget lovende gambiers vilde forløb i Odense viser, at der kan være ægte juveler at finde ude på transfermarkedet blandt spillere, man ikke aner ret meget om på forhånd.
OB forsøger som en række andre Superliga-klubber at blande et fokus på unge spillere med erfarne støttespillere.
Det er lykkedes fint med Martin Hansen, der har givet OB et løft på målmandsposten.
Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Det gik skidt
Til gengæld kan vi ikke med den bedste vilje sige, at en række andre støttespillere hentet ind til at løfte topniveauet har fungeret, især ikke i defensiven, hvor OB's modstandere kom til betydelig flere chancer, end det er reflekteret i målscoren efter sæsonen.
OB er gået fra at hente spillere i andre Superliga-klubber og i divisionerne til at hente dem i udlandet, men det samlede billede er stadig, at man ikke henter til mere end at slutte cirka omkring den 8. eller 9. plads, der tilsyneladende er OB's i disse år.
Der er ikke meget i handlerne, der er endt med at skrige Top 6, og sammenlignet med flere af holdene i Top 6 har man indtil nu heller ikke vekslet gode ungdomsresultater til egenudviklede spillere, der har klart Top 6-niveau og tydeligt spiller OB tættere på klubber som FCN, FC Midtjylland, Brøndby og AGF.
Det har vi lært
Populært sagt har OB skiftet den danske leverpostej ud med en international, ja nærmest global, af slagsen.
Kursen fortsætter her i sommeren 2023, og det afgørende er naturligvis, at OB nu begynder at ramme plet på flere spillere, der lige så godt kunne spille for et af Superligaens tre-fire største hold.
Det gjorde man med Armin Gigovic og Yankuba Minteh, som nu er i FC Midtjylland og Newcastle.
SAMLET VURDERING: 3
Yankuba Minteh trækker kraftigt op, men når handlerne ikke bidrager nævneværdigt til at trække OB ud af midterfeltet i Bund 6, og når de bagvedliggende data samtidig viser, at OB ikke har fået andet på resultatlisten end som fortjent efter spil og chancer, bliver det kun til en middel-bedømmelse, og det på grund af, hvor god og på sigt vigtig Minteh-handlen kan vise sig at blive.
Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Nu svarer han
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Reagerer på Brøndby-bombe
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Arne Slot dybt frustreret
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
