Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.
Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?
Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.
Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.
Så hvad er der sket i OB, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?
Det ser vi nærmere på her.
Det gik godt
Det er fuldstændig enestående vellykket at finde Yankuba Minteh og så sælge ham til Newcastle for 50 millioner kroner.
Minteh var ikke et velbeskrevet, gennemscoutet blad, OB kendte ned til allermindste detalje, da de hentede ham ind, og den meget lovende gambiers vilde forløb i Odense viser, at der kan være ægte juveler at finde ude på transfermarkedet blandt spillere, man ikke aner ret meget om på forhånd.
OB forsøger som en række andre Superliga-klubber at blande et fokus på unge spillere med erfarne støttespillere.
Det er lykkedes fint med Martin Hansen, der har givet OB et løft på målmandsposten.
Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Det gik skidt
Til gengæld kan vi ikke med den bedste vilje sige, at en række andre støttespillere hentet ind til at løfte topniveauet har fungeret, især ikke i defensiven, hvor OB's modstandere kom til betydelig flere chancer, end det er reflekteret i målscoren efter sæsonen.
OB er gået fra at hente spillere i andre Superliga-klubber og i divisionerne til at hente dem i udlandet, men det samlede billede er stadig, at man ikke henter til mere end at slutte cirka omkring den 8. eller 9. plads, der tilsyneladende er OB's i disse år.
Der er ikke meget i handlerne, der er endt med at skrige Top 6, og sammenlignet med flere af holdene i Top 6 har man indtil nu heller ikke vekslet gode ungdomsresultater til egenudviklede spillere, der har klart Top 6-niveau og tydeligt spiller OB tættere på klubber som FCN, FC Midtjylland, Brøndby og AGF.
Det har vi lært
Populært sagt har OB skiftet den danske leverpostej ud med en international, ja nærmest global, af slagsen.
Kursen fortsætter her i sommeren 2023, og det afgørende er naturligvis, at OB nu begynder at ramme plet på flere spillere, der lige så godt kunne spille for et af Superligaens tre-fire største hold.
Det gjorde man med Armin Gigovic og Yankuba Minteh, som nu er i FC Midtjylland og Newcastle.
SAMLET VURDERING: 3
Yankuba Minteh trækker kraftigt op, men når handlerne ikke bidrager nævneværdigt til at trække OB ud af midterfeltet i Bund 6, og når de bagvedliggende data samtidig viser, at OB ikke har fået andet på resultatlisten end som fortjent efter spil og chancer, bliver det kun til en middel-bedømmelse, og det på grund af, hvor god og på sigt vigtig Minteh-handlen kan vise sig at blive.
Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
MEDIE
Nu dukker første historie op
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
