Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.
Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?
Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.
Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.
Så hvad er der sket i OB, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?
Det ser vi nærmere på her.
Det gik godt
Det er fuldstændig enestående vellykket at finde Yankuba Minteh og så sælge ham til Newcastle for 50 millioner kroner.
Minteh var ikke et velbeskrevet, gennemscoutet blad, OB kendte ned til allermindste detalje, da de hentede ham ind, og den meget lovende gambiers vilde forløb i Odense viser, at der kan være ægte juveler at finde ude på transfermarkedet blandt spillere, man ikke aner ret meget om på forhånd.
OB forsøger som en række andre Superliga-klubber at blande et fokus på unge spillere med erfarne støttespillere.
Det er lykkedes fint med Martin Hansen, der har givet OB et løft på målmandsposten.
Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Det gik skidt
Til gengæld kan vi ikke med den bedste vilje sige, at en række andre støttespillere hentet ind til at løfte topniveauet har fungeret, især ikke i defensiven, hvor OB's modstandere kom til betydelig flere chancer, end det er reflekteret i målscoren efter sæsonen.
OB er gået fra at hente spillere i andre Superliga-klubber og i divisionerne til at hente dem i udlandet, men det samlede billede er stadig, at man ikke henter til mere end at slutte cirka omkring den 8. eller 9. plads, der tilsyneladende er OB's i disse år.
Der er ikke meget i handlerne, der er endt med at skrige Top 6, og sammenlignet med flere af holdene i Top 6 har man indtil nu heller ikke vekslet gode ungdomsresultater til egenudviklede spillere, der har klart Top 6-niveau og tydeligt spiller OB tættere på klubber som FCN, FC Midtjylland, Brøndby og AGF.
Det har vi lært
Populært sagt har OB skiftet den danske leverpostej ud med en international, ja nærmest global, af slagsen.
Kursen fortsætter her i sommeren 2023, og det afgørende er naturligvis, at OB nu begynder at ramme plet på flere spillere, der lige så godt kunne spille for et af Superligaens tre-fire største hold.
Det gjorde man med Armin Gigovic og Yankuba Minteh, som nu er i FC Midtjylland og Newcastle.
SAMLET VURDERING: 3
Yankuba Minteh trækker kraftigt op, men når handlerne ikke bidrager nævneværdigt til at trække OB ud af midterfeltet i Bund 6, og når de bagvedliggende data samtidig viser, at OB ikke har fået andet på resultatlisten end som fortjent efter spil og chancer, bliver det kun til en middel-bedømmelse, og det på grund af, hvor god og på sigt vigtig Minteh-handlen kan vise sig at blive.
Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Voldsomt transferønske til FCK
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
