Transferdom: OB er blevet til global leverpostej

TRANSFERS: Har OB købt godt nok ind på det seneste? Tipsbladet ser nærmere på klubbens transfers i de tre vinduer før sommeren 2023.



Hvis der er noget, vi i vores del af branchen er gode til, er det at stange karakterer og vurderinger ud, timer og dage efter lukningen af transfervinduer, og nogle gange endda, mens der stadig er åbent for handler.

Men hvordan fungerer de spillere, Superliga-klubberne så henter til?

Det bruger klubberne enormt meget tid på selv at evaluere, mens vi i omverdenen nærmest aldrig ser systematisk på det.

Det forsøger vi her at gøre bod på i Tipsbladet ved at se nærmere på de tre seneste transfervinduer.

Så hvad er der sket i OB, og hvordan fungerede spillerne, da rampelyset efter transfervinduerne blev slukket?

Det ser vi nærmere på her.


Det gik godt
Det er fuldstændig enestående vellykket at finde Yankuba Minteh og så sælge ham til Newcastle for 50 millioner kroner.

Minteh var ikke et velbeskrevet, gennemscoutet blad, OB kendte ned til allermindste detalje, da de hentede ham ind, og den meget lovende gambiers vilde forløb i Odense viser, at der kan være ægte juveler at finde ude på transfermarkedet blandt spillere, man ikke aner ret meget om på forhånd.

OB forsøger som en række andre Superliga-klubber at blande et fokus på unge spillere med erfarne støttespillere.

Det er lykkedes fint med Martin Hansen, der har givet OB et løft på målmandsposten.

Spillerne er vurderet ud fra Tipsbladets skala, der er som følger:
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt

Det gik skidt
Til gengæld kan vi ikke med den bedste vilje sige, at en række andre støttespillere hentet ind til at løfte topniveauet har fungeret, især ikke i defensiven, hvor OB's modstandere kom til betydelig flere chancer, end det er reflekteret i målscoren efter sæsonen.

OB er gået fra at hente spillere i andre Superliga-klubber og i divisionerne til at hente dem i udlandet, men det samlede billede er stadig, at man ikke henter til mere end at slutte cirka omkring den 8. eller 9. plads, der tilsyneladende er OB's i disse år.

Der er ikke meget i handlerne, der er endt med at skrige Top 6, og sammenlignet med flere af holdene i Top 6 har man indtil nu heller ikke vekslet gode ungdomsresultater til egenudviklede spillere, der har klart Top 6-niveau og tydeligt spiller OB tættere på klubber som FCN, FC Midtjylland, Brøndby og AGF.

Det har vi lært
Populært sagt har OB skiftet den danske leverpostej ud med en international, ja nærmest global, af slagsen.

Kursen fortsætter her i sommeren 2023, og det afgørende er naturligvis, at OB nu begynder at ramme plet på flere spillere, der lige så godt kunne spille for et af Superligaens tre-fire største hold.

Det gjorde man med Armin Gigovic og Yankuba Minteh, som nu er i FC Midtjylland og Newcastle.

SAMLET VURDERING: 3
Yankuba Minteh trækker kraftigt op, men når handlerne ikke bidrager nævneværdigt til at trække OB ud af midterfeltet i Bund 6, og når de bagvedliggende data samtidig viser, at OB ikke har fået andet på resultatlisten end som fortjent efter spil og chancer, bliver det kun til en middel-bedømmelse, og det på grund af, hvor god og på sigt vigtig Minteh-handlen kan vise sig at blive.


Karakterskalaen går fra 0 til 6.
6 bolde: Et enestående kup
5 bolde: En fremragende transfer, der overgik alle forventninger
4 bolde: Et godt udbytte over middel
3 bolde: Godkendt
2 bolde: Skuffende, under middel
1 bold: Dårlig
0 bolde: Uacceptabelt
Vurderingerne er foretaget ud fra den enkelte klub og spiller - således er en dyr spiller i FC København og Hvidovre IF ikke det samme, ligesom det eksempelvis ikke giver nogen dårlig karakter, hvis en målmand hentet ind som reserve eller en ung spiller tiltænkt en rolle på bænken eller reserveholdet ikke har spillet ret meget.






Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby tæt på denne keeper

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

England – DR Congo

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Kryptisk transfermelding

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller