Han har et godt navn i Danmark, og 28-årige Gustav Wikheim kan måske være tilbage i dansk fodbold snart.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der har været med til at vinde både Superligaen og Sydbank Pokalen med klubben fra Ikast og Herning, er fri til helt selv at vælge sin næste arbejdsgiver.
Offensivspilleren er blevet løst af sin aftale med saudiske Al-Fateh, og nu sonderer han markedet for at finde ud af, hvor fremtiden skal være.
Og Danmark er en mulighed.
– Da jeg tog afsted, sagde jeg, at Danmark ikke var aktuel at komme tilbage til, men når jeg tænker tilbage på tiden, var det et land, jeg godt kunne lide og en fodbold, jeg trives godt med. Jeg ved, at min sambo trives godt i landet, og det er vigtigt at være et sted, hvor vi kan bo sammen. Så jeg ser Danmark som aktuel – det er et godt fodboldland, siger Gustav Wikheim til Tipsbladet.
Det var i 2019, at Gustav Wikheim blev solgt på sidstedagen i sommerens transfervindue fra FC Midtjylland til Al-Fateh. Samme klub som Bashkim Kadrii også har spillet i.
Den norske offensivspiller har tidligere været rygtet aktuel for Superliga-mandskaber, da han i sommer blev sat i forbindelse med de største danske klubber, og det er formentlig også kun topklubber som FCK, BIF og FCM, der kan tiltrække en spiller med Wikheims kvaliteter.
– Jeg er åben for det meste, men det er vel topklubberne (der er interessante, red.). Vi må se, hvad der sker. Vi venter på det rigtige tilbud, siger han og forklarer senere, at det blandt andet er titler, der trækker:
– Jeg kan virkelig mærke, at jeg har ambitioner, og at jeg vil være et sted, hvor jeg kan præstere og vinde noget. Alt det er med i betragtning, når vi skal tage et valg.
Han siger blandt andet vi, fordi han i noget tid nu har været alene på fodboldeventyr. Grundet pandemien har han ikke kunnet få familien med sydpå, og derfor er det afgørende for det næste klubvalg, at han ikke skal alene afsted.
– Jeg havde et fint ophold der (Al-Fateh), men det er svært, når man bor et sted uden sin familie, siger han.
Tiden i Saudi-Arabien sluttede lidt brat, men det skyldes, at klubben hentede en anden udlænding, og så var der ikke længere brug for Gustav Wikheim.
Han bruger nu god tid på at finde sin næste klub og er for tiden hjemme hos familien i Norge.
– Det kommer til at tage lidt tid, men det kommer også an på, om der kommer noget, der er rigtigt. Vi har det sådan, at vi vil have det hele på bordet, før beslutningen bliver truffet, siger han.
Nordmanden spillede 92 Superliga-kampe for FC Midtjylland – det blev til 15 scoringer og 15 assists. Han har tidligere spillet i Gent og Strømsgodset.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
LIVE
VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TRANSFER