Han har et godt navn i Danmark, og 28-årige Gustav Wikheim kan måske være tilbage i dansk fodbold snart.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der har været med til at vinde både Superligaen og Sydbank Pokalen med klubben fra Ikast og Herning, er fri til helt selv at vælge sin næste arbejdsgiver.
Offensivspilleren er blevet løst af sin aftale med saudiske Al-Fateh, og nu sonderer han markedet for at finde ud af, hvor fremtiden skal være.
Og Danmark er en mulighed.
– Da jeg tog afsted, sagde jeg, at Danmark ikke var aktuel at komme tilbage til, men når jeg tænker tilbage på tiden, var det et land, jeg godt kunne lide og en fodbold, jeg trives godt med. Jeg ved, at min sambo trives godt i landet, og det er vigtigt at være et sted, hvor vi kan bo sammen. Så jeg ser Danmark som aktuel – det er et godt fodboldland, siger Gustav Wikheim til Tipsbladet.
Det var i 2019, at Gustav Wikheim blev solgt på sidstedagen i sommerens transfervindue fra FC Midtjylland til Al-Fateh. Samme klub som Bashkim Kadrii også har spillet i.
Den norske offensivspiller har tidligere været rygtet aktuel for Superliga-mandskaber, da han i sommer blev sat i forbindelse med de største danske klubber, og det er formentlig også kun topklubber som FCK, BIF og FCM, der kan tiltrække en spiller med Wikheims kvaliteter.
– Jeg er åben for det meste, men det er vel topklubberne (der er interessante, red.). Vi må se, hvad der sker. Vi venter på det rigtige tilbud, siger han og forklarer senere, at det blandt andet er titler, der trækker:
– Jeg kan virkelig mærke, at jeg har ambitioner, og at jeg vil være et sted, hvor jeg kan præstere og vinde noget. Alt det er med i betragtning, når vi skal tage et valg.
Han siger blandt andet vi, fordi han i noget tid nu har været alene på fodboldeventyr. Grundet pandemien har han ikke kunnet få familien med sydpå, og derfor er det afgørende for det næste klubvalg, at han ikke skal alene afsted.
– Jeg havde et fint ophold der (Al-Fateh), men det er svært, når man bor et sted uden sin familie, siger han.
Tiden i Saudi-Arabien sluttede lidt brat, men det skyldes, at klubben hentede en anden udlænding, og så var der ikke længere brug for Gustav Wikheim.
Han bruger nu god tid på at finde sin næste klub og er for tiden hjemme hos familien i Norge.
– Det kommer til at tage lidt tid, men det kommer også an på, om der kommer noget, der er rigtigt. Vi har det sådan, at vi vil have det hele på bordet, før beslutningen bliver truffet, siger han.
Nordmanden spillede 92 Superliga-kampe for FC Midtjylland – det blev til 15 scoringer og 15 assists. Han har tidligere spillet i Gent og Strømsgodset.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER