Tidl. SL-stjerne: Danmark er aktuel for mig

Tidligere FC Midtjylland-stjerne åbner for et skifte retur til dansk fodbold.



Han har et godt navn i Danmark, og 28-årige Gustav Wikheim kan måske være tilbage i dansk fodbold snart.

Den tidligere FC Midtjylland-stjerne, der har været med til at vinde både Superligaen og Sydbank Pokalen med klubben fra Ikast og Herning, er fri til helt selv at vælge sin næste arbejdsgiver.

Offensivspilleren er blevet løst af sin aftale med saudiske Al-Fateh, og nu sonderer han markedet for at finde ud af, hvor fremtiden skal være.

Og Danmark er en mulighed.

– Da jeg tog afsted, sagde jeg, at Danmark ikke var aktuel at komme tilbage til, men når jeg tænker tilbage på tiden, var det et land, jeg godt kunne lide og en fodbold, jeg trives godt med. Jeg ved, at min sambo trives godt i landet, og det er vigtigt at være et sted, hvor vi kan bo sammen. Så jeg ser Danmark som aktuel – det er et godt fodboldland, siger Gustav Wikheim til Tipsbladet.

Det var i 2019, at Gustav Wikheim blev solgt på sidstedagen i sommerens transfervindue fra FC Midtjylland til Al-Fateh. Samme klub som Bashkim Kadrii også har spillet i.

Den norske offensivspiller har tidligere været rygtet aktuel for Superliga-mandskaber, da han i sommer blev sat i forbindelse med de største danske klubber, og det er formentlig også kun topklubber som FCK, BIF og FCM, der kan tiltrække en spiller med Wikheims kvaliteter.

– Jeg er åben for det meste, men det er vel topklubberne (der er interessante, red.). Vi må se, hvad der sker. Vi venter på det rigtige tilbud, siger han og forklarer senere, at det blandt andet er titler, der trækker:

– Jeg kan virkelig mærke, at jeg har ambitioner, og at jeg vil være et sted, hvor jeg kan præstere og vinde noget. Alt det er med i betragtning, når vi skal tage et valg.

Han siger blandt andet vi, fordi han i noget tid nu har været alene på fodboldeventyr. Grundet pandemien har han ikke kunnet få familien med sydpå, og derfor er det afgørende for det næste klubvalg, at han ikke skal alene afsted.

– Jeg havde et fint ophold der (Al-Fateh), men det er svært, når man bor et sted uden sin familie, siger han.

Tiden i Saudi-Arabien sluttede lidt brat, men det skyldes, at klubben hentede en anden udlænding, og så var der ikke længere brug for Gustav Wikheim.

Han bruger nu god tid på at finde sin næste klub og er for tiden hjemme hos familien i Norge.

– Det kommer til at tage lidt tid, men det kommer også an på, om der kommer noget, der er rigtigt. Vi har det sådan, at vi vil have det hele på bordet, før beslutningen bliver truffet, siger han.

Nordmanden spillede 92 Superliga-kampe for FC Midtjylland – det blev til 15 scoringer og 15 assists. Han har tidligere spillet i Gent og Strømsgodset.





Brøndby-fans sender åbent brev




LIVE

LIVE: Andy Robertson tæt på ny klub

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Cooper gav hård og ærlig besked

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tottenham under stregen

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Barcelona klager til UEFA

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

AGF snubler i guldkampen

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!