Brøndbys Andreas Bruus’ tid i Superligaen kan i denne omgang være ved at være et overstået kapitel. Det ser nemlig ud til, at man i Italien har fået øjnene op for wingbacken.
Det melder den anerkendte transferjournalist Nicolò Schira på sin twitter-konto, der har over 200.000 følgere.
Ifølge ham drejer det sig om Cremonese, der har sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads i den næstbedste italienske række i denne sæson. De skulle have sat gang i forhandlingerne med Brøndby for at finde frem til en aftale, der kan sende Bruus til Støvlelandet.
#Cremonese are interested in danish right fullback Andreas #Bruus (born in 1999). Opened talks with #Bröndby to try to reach an agreement. #transfers
— Nicolò Schira (@NicoSchira) May 17, 2022
Det er da heller ikke længe siden, at Bruus skiftede agent. Nu har han Mikkel Beck, som hører til blandt de største danske agenter, og har et ry for at være god til at finde aftaler til danske spillere udenfor Superligaen.
Andreas Bruus er en af de få spillere, der er tilbage af de spillere, som spillede en væsentlig rolle i Brøndbys mesterskab i sidste sæson, og efter endnu en sæson med en vigtig rolle kan det altså være tid til at komme videre for ham.
Brøndby har kontrakt med wingbacken indtil sommeren 2023, og det er derfor ved at være sidste mulighed, hvis de også skal have penge for den 23-årige spiller.
På det seneste har Andreas Bruus gjort sig bemærket med sin sene udligning til 2-2 i kampen mod FC Midtjylland. Se scoringen øverst i artiklen.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Manchester City vinder FA Cup
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Lewandowski forlader FC Barcelona
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC København – Randers FC
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
