Transferguru: Brøndby-profil på vej til Serie A

Der er noget, der peger på, at Brøndby-spilleren kan ende i den bedste italienske række i næste sæson.



Brøndbys Andreas Bruus’ tid i Superligaen kan i denne omgang være ved at være et overstået kapitel. Det ser nemlig ud til, at man i Italien har fået øjnene op for wingbacken.

Det melder den anerkendte transferjournalist Nicolò Schira på sin twitter-konto, der har over 200.000 følgere.

Ifølge ham drejer det sig om Cremonese, der har sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads i den næstbedste italienske række i denne sæson. De skulle have sat gang i forhandlingerne med Brøndby for at finde frem til en aftale, der kan sende Bruus til Støvlelandet.

Det er da heller ikke længe siden, at Bruus skiftede agent. Nu har han Mikkel Beck, som hører til blandt de største danske agenter, og har et ry for at være god til at finde aftaler til danske spillere udenfor Superligaen. 

Andreas Bruus er en af de få spillere, der er tilbage af de spillere, som spillede en væsentlig rolle i Brøndbys mesterskab i sidste sæson, og efter endnu en sæson med en vigtig rolle kan det altså være tid til at komme videre for ham.

Brøndby har kontrakt med wingbacken indtil sommeren 2023, og det er derfor ved at være sidste mulighed, hvis de også skal have penge for den 23-årige spiller.

På det seneste har Andreas Bruus gjort sig bemærket med sin sene udligning til 2-2 i kampen mod FC Midtjylland. Se scoringen øverst i artiklen.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Succestræner forlader Premier League-klub

Optakt: USA – Paraguay

Optakt: Mexico – Sydafrika

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div