Transferguru: Brøndby-profil på vej til Serie A

Der er noget, der peger på, at Brøndby-spilleren kan ende i den bedste italienske række i næste sæson.



Brøndbys Andreas Bruus’ tid i Superligaen kan i denne omgang være ved at være et overstået kapitel. Det ser nemlig ud til, at man i Italien har fået øjnene op for wingbacken.

Det melder den anerkendte transferjournalist Nicolò Schira på sin twitter-konto, der har over 200.000 følgere.

Ifølge ham drejer det sig om Cremonese, der har sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads i den næstbedste italienske række i denne sæson. De skulle have sat gang i forhandlingerne med Brøndby for at finde frem til en aftale, der kan sende Bruus til Støvlelandet.

Det er da heller ikke længe siden, at Bruus skiftede agent. Nu har han Mikkel Beck, som hører til blandt de største danske agenter, og har et ry for at være god til at finde aftaler til danske spillere udenfor Superligaen. 

Andreas Bruus er en af de få spillere, der er tilbage af de spillere, som spillede en væsentlig rolle i Brøndbys mesterskab i sidste sæson, og efter endnu en sæson med en vigtig rolle kan det altså være tid til at komme videre for ham.

Brøndby har kontrakt med wingbacken indtil sommeren 2023, og det er derfor ved at være sidste mulighed, hvis de også skal have penge for den 23-årige spiller.

På det seneste har Andreas Bruus gjort sig bemærket med sin sene udligning til 2-2 i kampen mod FC Midtjylland. Se scoringen øverst i artiklen.





Peger på ham som ny Superliga-træner




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Det er slut’

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Storklub har kontaktet Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

OB jagter tidligere Superliga-profil

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Afslører: Storklub missede Højlund

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø