Brøndbys Andreas Bruus’ tid i Superligaen kan i denne omgang være ved at være et overstået kapitel. Det ser nemlig ud til, at man i Italien har fået øjnene op for wingbacken.
Det melder den anerkendte transferjournalist Nicolò Schira på sin twitter-konto, der har over 200.000 følgere.
Ifølge ham drejer det sig om Cremonese, der har sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads i den næstbedste italienske række i denne sæson. De skulle have sat gang i forhandlingerne med Brøndby for at finde frem til en aftale, der kan sende Bruus til Støvlelandet.
#Cremonese are interested in danish right fullback Andreas #Bruus (born in 1999). Opened talks with #Bröndby to try to reach an agreement. #transfers
— Nicolò Schira (@NicoSchira) May 17, 2022
Det er da heller ikke længe siden, at Bruus skiftede agent. Nu har han Mikkel Beck, som hører til blandt de største danske agenter, og har et ry for at være god til at finde aftaler til danske spillere udenfor Superligaen.
Andreas Bruus er en af de få spillere, der er tilbage af de spillere, som spillede en væsentlig rolle i Brøndbys mesterskab i sidste sæson, og efter endnu en sæson med en vigtig rolle kan det altså være tid til at komme videre for ham.
Brøndby har kontrakt med wingbacken indtil sommeren 2023, og det er derfor ved at være sidste mulighed, hvis de også skal have penge for den 23-årige spiller.
På det seneste har Andreas Bruus gjort sig bemærket med sin sene udligning til 2-2 i kampen mod FC Midtjylland. Se scoringen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
