Transferguru: Brøndby-profil på vej til Serie A

Der er noget, der peger på, at Brøndby-spilleren kan ende i den bedste italienske række i næste sæson.



Brøndbys Andreas Bruus’ tid i Superligaen kan i denne omgang være ved at være et overstået kapitel. Det ser nemlig ud til, at man i Italien har fået øjnene op for wingbacken.

Det melder den anerkendte transferjournalist Nicolò Schira på sin twitter-konto, der har over 200.000 følgere.

Ifølge ham drejer det sig om Cremonese, der har sikret sig oprykning til Serie A med en andenplads i den næstbedste italienske række i denne sæson. De skulle have sat gang i forhandlingerne med Brøndby for at finde frem til en aftale, der kan sende Bruus til Støvlelandet.

Det er da heller ikke længe siden, at Bruus skiftede agent. Nu har han Mikkel Beck, som hører til blandt de største danske agenter, og har et ry for at være god til at finde aftaler til danske spillere udenfor Superligaen. 

Andreas Bruus er en af de få spillere, der er tilbage af de spillere, som spillede en væsentlig rolle i Brøndbys mesterskab i sidste sæson, og efter endnu en sæson med en vigtig rolle kan det altså være tid til at komme videre for ham.

Brøndby har kontrakt med wingbacken indtil sommeren 2023, og det er derfor ved at være sidste mulighed, hvis de også skal have penge for den 23-årige spiller.

På det seneste har Andreas Bruus gjort sig bemærket med sin sene udligning til 2-2 i kampen mod FC Midtjylland. Se scoringen øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Portugal – Kroatien

Tullberg teaser for transfer