AC Horsens har solgt Louka Prip til AaB, og den teknisk stærke offensivspiller skifter med øjeblikkelig virkning på en kontrakt, der løber frem til sommeren 2025.
Det meddeler AC Horsens
– Louka Prip skiftede til AC Horsens fra 1. division, og han har gennemgået en rigtig god udvikling gennem de seneste to et halvt år hos os. Der er ingen tvivl om, at Prips ambitionsniveau er at spille på så højt et niveau som muligt, og det fik han mulighed for efter AaB’s henvendels.
– Vi har haft en god og konstruktiv dialog med AaB og har opnået en god transferaftale. I foråret modtog vi en henvendelse på Prip fra en udenlandsk klub, og det afslog vi på grund af den sportslige situation.
– Vi lovede dengang at se positivt på en eventuel henvendelse, og vi er blevet enige om en handel, der er god for alle parter. Vi har endnu engang bevist, at vi kan hente en spiller fra en lidt lavere hylde, være med til at udvikle ham og sælge ham videre til en attraktiv klub, og det er en del af vores forretningskoncept, fortæller Horsens-sportschef Niels Erik Søndergård.
Louka Prip glæder sig over, at aftalen er faldet på plads.
– Jeg kunne ikke sige nej til muligheden for at komme til AaB, for det er en kæmpe klub med en fantastisk fanbase, og de spiller fremadrettet fodbold langs jorden. Jeg har haft en fantastisk tid i AC Horsens, og jeg har aldrig oplevet et omklædningsrum, der fungerede så godt.
– Det er trist at sige farvel til så fantastiske mennesker, men det bliver på gensyn, for jeg er ikke i tvivl om, at AC Horsens’ niveau er for højt til NordicBet Ligaen, og at klubben rykker op i Superligaen som nummer et, siger Louka Prip.
Louka Prip har scoret 15 gange i Superligaen for AC Horsens i 83 kampe.
Hold altid øje med Superliga-klubbernes handler i denne løbende opdaterede oversigt
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
MEDIE
