AC Horsens har solgt Louka Prip til AaB, og den teknisk stærke offensivspiller skifter med øjeblikkelig virkning på en kontrakt, der løber frem til sommeren 2025.
Det meddeler AC Horsens
– Louka Prip skiftede til AC Horsens fra 1. division, og han har gennemgået en rigtig god udvikling gennem de seneste to et halvt år hos os. Der er ingen tvivl om, at Prips ambitionsniveau er at spille på så højt et niveau som muligt, og det fik han mulighed for efter AaB’s henvendels.
– Vi har haft en god og konstruktiv dialog med AaB og har opnået en god transferaftale. I foråret modtog vi en henvendelse på Prip fra en udenlandsk klub, og det afslog vi på grund af den sportslige situation.
– Vi lovede dengang at se positivt på en eventuel henvendelse, og vi er blevet enige om en handel, der er god for alle parter. Vi har endnu engang bevist, at vi kan hente en spiller fra en lidt lavere hylde, være med til at udvikle ham og sælge ham videre til en attraktiv klub, og det er en del af vores forretningskoncept, fortæller Horsens-sportschef Niels Erik Søndergård.
Louka Prip glæder sig over, at aftalen er faldet på plads.
– Jeg kunne ikke sige nej til muligheden for at komme til AaB, for det er en kæmpe klub med en fantastisk fanbase, og de spiller fremadrettet fodbold langs jorden. Jeg har haft en fantastisk tid i AC Horsens, og jeg har aldrig oplevet et omklædningsrum, der fungerede så godt.
– Det er trist at sige farvel til så fantastiske mennesker, men det bliver på gensyn, for jeg er ikke i tvivl om, at AC Horsens’ niveau er for højt til NordicBet Ligaen, og at klubben rykker op i Superligaen som nummer et, siger Louka Prip.
Louka Prip har scoret 15 gange i Superligaen for AC Horsens i 83 kampe.
Hold altid øje med Superliga-klubbernes handler i denne løbende opdaterede oversigt
LIVE
TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Argentina – Østrig
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TRANSFER
