Transfernyt: AaB køber offensiv forstærkning

AaB har købt den offensive midtbanespiller Louka Prip i AC Horsens.



AC Horsens har solgt Louka Prip til AaB, og den teknisk stærke offensivspiller skifter med øjeblikkelig virkning på en kontrakt, der løber frem til sommeren 2025. 

Det meddeler AC Horsens

– Louka Prip skiftede til AC Horsens fra 1. division, og han har gennemgået en rigtig god udvikling gennem de seneste to et halvt år hos os. Der er ingen tvivl om, at Prips ambitionsniveau er at spille på så højt et niveau som muligt, og det fik han mulighed for efter AaB’s henvendels.

– Vi har haft en god og konstruktiv dialog med AaB og har opnået en god transferaftale. I foråret modtog vi en henvendelse på Prip fra en udenlandsk klub, og det afslog vi på grund af den sportslige situation.

– Vi lovede dengang at se positivt på en eventuel henvendelse, og vi er blevet enige om en handel, der er god for alle parter. Vi har endnu engang bevist, at vi kan hente en spiller fra en lidt lavere hylde, være med til at udvikle ham og sælge ham videre til en attraktiv klub, og det er en del af vores forretningskoncept, fortæller Horsens-sportschef Niels Erik Søndergård.

Louka Prip glæder sig over, at aftalen er faldet på plads.

– Jeg kunne ikke sige nej til muligheden for at komme til AaB, for det er en kæmpe klub med en fantastisk fanbase, og de spiller fremadrettet fodbold langs jorden. Jeg har haft en fantastisk tid i AC Horsens, og jeg har aldrig oplevet et omklædningsrum, der fungerede så godt.

– Det er trist at sige farvel til så fantastiske mennesker, men det bliver på gensyn, for jeg er ikke i tvivl om, at AC Horsens’ niveau er for højt til NordicBet Ligaen, og at klubben rykker op i Superligaen som nummer et, siger Louka Prip.

Louka Prip har scoret 15 gange i Superligaen for AC Horsens i 83 kampe.

Hold altid øje med Superliga-klubbernes handler i denne løbende opdaterede oversigt





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Frankrig – England

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Snød FC København for keeper

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig