Transfernyt: Her er Tobias Bechs nye klub

Kantspiller Tobias Bech skifter klub, bekræfter Viborg FF.



Tobias Bech er fortid i Viborg FF.

Klubben bekræfter nu, at man har solgt kantspilleren til tyske FC Ingolstadt.

Dermed skal han altså ikke til eksempelvis AGF, som ellers har vist interesse for ham.

20-årige Tobias Bech skifter et halvt år før kontraktudløb, og han har fået en treårig aftale i den tyske klub fra 3. Bundesliga.

– Det er med blandede følelser, at vi skal sige farvel til Tobias. Der er ingen tvivl om, at vi har været enormt glade for ham, og det var vores klare førsteprioritet at forsøge at forlænge aftalen. Da det ikke viste sig at være muligt, så handlede det om at hjælpe ham med at få opfyldt drømmen om et skifte til udlandet. Det har været et stort ønske fra Tobias at komme ud, og vi er glade på hans vegne over, at det nu er en realitet.

– Tobias er stadig en ung spiller, men har allerede sat et stort aftryk i Viborg FF, hvor han debuterede som 16-årig og har været igennem en flot udvikling de seneste år. Vi glæder os til at følge ham i tysk fodbold, og når han en dag er klar til det, så vil døren altid være åben i Viborg. Vi ønsker Tobias alt det bedste i fremtiden og håber på, at han får stor succes i Ingolstadt, siger sportschef Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

– Der har været mange tanker og overvejelser, men jeg føler, at jeg er kommet til et tidspunkt, hvor der skal ske noget nyt og jeg skal prøve mig af i et andet miljø. Både som fodboldspiller, men også som menneske vil jeg gerne prøve at opleve en anden kultur, og jeg synes, at tidspunktet er rigtigt nu, selvom det er underligt at sige farvel.

– Jeg har været i Viborg hele livet, og jeg kunne ikke have tænkt mig en bedre klub at vokse op i. Det har været en fantastisk tid, hvor jeg fik min debut, da vi lå i midten af 1. division og nu har jeg været fast mand i flere sæsoner og har været med til at spille VFF i Europa. Det har været fantastisk at være en del af, og jeg vil gerne sige tak til alle de mennesker i klubben, der har hjulpet mig i alle årene. Jeg kommer til at savne fansene og vores stadion, og selvfølgelig alle mine venner, som jeg har fået gennem VFF. Jeg vil altid være fan og vil selvfølgelig stadig følge med fremover, siger Tobias Bech.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

De lurer på Kjærgaard

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Klar transfermelding