Otte år i den samme danske klub er ikke hverdagskost for en udenlandsk spiller, men det er, hvad det endte med at blive til for Færøernes Viljormur Davidsen, der grundet Danmark og Færøernes forhold naturligvis taler dansk og også er velintegreret.
Men nu er det slut.
Vejle Boldklub melder på sin hjemmeside, at venstrebacken, der er den udenlandske spiller med flest kampe nogensinde for VB, er fortid i klubben.
I stedet fortsætter han karriere i Sverige, hvor han har fået kontrakt med Helsingborgs IF.
Ifølge VB er det Viljormur Davidsens eget ønske at prøve noget nyt, og det har man tilladt.
– Vi tager afsked med en spiller, der altid har været garant for ordentlighed og en helhjertet indsats. En spiller, der har været en leder gennem eksemplet og altid har været højt respekteret i spillertruppen. Viljo fortjener at spille fast og have en vigtig rolle i en trup, og dette skifte giver ham den mulighed. Det er en spiller, der har spillet sig ind i hjerterne hos tilskuerne og hos alle i og omkring Vejle Boldklub. Vi ønsker Viljo alt det bedste i Sverige, og så glæder vi os over, at han altid vil være en VB’er, siger administrerende direktør Henrik Tønder til klubbens hjemmeside.
Venstrebacken, 30 år, der har 207 førsteholdskampe for Vejle Boldklub på cv’et, siger:
– Vejle Boldklub vil altid betyde meget for min familie og jeg, og klubben og byen er blevet vores hjem. Det er her, vores børn er født, og det er her, vi er blevet vejlensere. Klubben har givet mig så mange glæder, og fansene har altid bakket op om holdet og mig. Det er et farvel for nu, men det vil altid være et på gensyn, når det kommer til Vejle Boldklub. Det har været en ære at spille her, og jeg har været stolt hver eneste gang, jeg har spillet i den røde trøje. Der har været mange op- og nedture, men de seneste år har klubben fundet sit fodfæste, og det glæder mig.
– Nu venter der mig et nyt eventyr, og jeg er taknemmelig over, at klubben har bakket op om den mulighed. Det viser en respekt for det, jeg har stået for her, og jeg vil altid være en VB’er. Tak til alle fans, medspillere og til administrationen. Det har været en fornøjelse. Nu håber jeg, holdet overlever i foråret, for Vejle Boldklub hører hjemme i 3F Superligaen.
I Helsingborgs IF har han fået en toårig aftale, og han skal være med til at hjælpe klubben med at overleve i den bedste svenske række, som man netop er rykket op i.
Davidsenkom til VB fra FC Fredericia, og han har også tidligere spillet i blandt andre OB, NSI Runavik og FK Jerv.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
