Transfernyt: VB siger farvel til rekordindehaver

Superliga-klubben Vejle Boldklub har efter otte års samarbejde sagt farvel til venstre back Viljormur Davidsen.



Otte år i den samme danske klub er ikke hverdagskost for en udenlandsk spiller, men det er, hvad det endte med at blive til for Færøernes Viljormur Davidsen, der grundet Danmark og Færøernes forhold naturligvis taler dansk og også er velintegreret.

Men nu er det slut.

Vejle Boldklub melder på sin hjemmeside, at venstrebacken, der er den udenlandske spiller med flest kampe nogensinde for VB, er fortid i klubben.

I stedet fortsætter han karriere i Sverige, hvor han har fået kontrakt med Helsingborgs IF.

Ifølge VB er det Viljormur Davidsens eget ønske at prøve noget nyt, og det har man tilladt.

– Vi tager afsked med en spiller, der altid har været garant for ordentlighed og en helhjertet indsats. En spiller, der har været en leder gennem eksemplet og altid har været højt respekteret i spillertruppen. Viljo fortjener at spille fast og have en vigtig rolle i en trup, og dette skifte giver ham den mulighed. Det er en spiller, der har spillet sig ind i hjerterne hos tilskuerne og hos alle i og omkring Vejle Boldklub. Vi ønsker Viljo alt det bedste i Sverige, og så glæder vi os over, at han altid vil være en VB’er, siger administrerende direktør Henrik Tønder til klubbens hjemmeside.

Venstrebacken, 30 år, der har 207 førsteholdskampe for Vejle Boldklub på cv’et, siger:

– Vejle Boldklub vil altid betyde meget for min familie og jeg, og klubben og byen er blevet vores hjem. Det er her, vores børn er født, og det er her, vi er blevet vejlensere. Klubben har givet mig så mange glæder, og fansene har altid bakket op om holdet og mig. Det er et farvel for nu, men det vil altid være et på gensyn, når det kommer til Vejle Boldklub. Det har været en ære at spille her, og jeg har været stolt hver eneste gang, jeg har spillet i den røde trøje. Der har været mange op- og nedture, men de seneste år har klubben fundet sit fodfæste, og det glæder mig.

– Nu venter der mig et nyt eventyr, og jeg er taknemmelig over, at klubben har bakket op om den mulighed. Det viser en respekt for det, jeg har stået for her, og jeg vil altid være en VB’er. Tak til alle fans, medspillere og til administrationen. Det har været en fornøjelse. Nu håber jeg, holdet overlever i foråret, for Vejle Boldklub hører hjemme i 3F Superligaen.

I Helsingborgs IF har han fået en toårig aftale, og han skal være med til at hjælpe klubben med at overleve i den bedste svenske række, som man netop er rykket op i.

Davidsenkom til VB fra FC Fredericia, og han har også tidligere spillet i blandt andre OB, NSI Runavik og FK Jerv.





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Victor Froholdt bliver matchvinder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Schmedes er under pres’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Neestrup afslører reprimande

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Brøndbys offensive problemer fortsatte



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Suspenderes efter racisme-anklager

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!