Transfernyt: VB siger farvel til rekordindehaver

Superliga-klubben Vejle Boldklub har efter otte års samarbejde sagt farvel til venstre back Viljormur Davidsen.



Otte år i den samme danske klub er ikke hverdagskost for en udenlandsk spiller, men det er, hvad det endte med at blive til for Færøernes Viljormur Davidsen, der grundet Danmark og Færøernes forhold naturligvis taler dansk og også er velintegreret.

Men nu er det slut.

Vejle Boldklub melder på sin hjemmeside, at venstrebacken, der er den udenlandske spiller med flest kampe nogensinde for VB, er fortid i klubben.

I stedet fortsætter han karriere i Sverige, hvor han har fået kontrakt med Helsingborgs IF.

Ifølge VB er det Viljormur Davidsens eget ønske at prøve noget nyt, og det har man tilladt.

– Vi tager afsked med en spiller, der altid har været garant for ordentlighed og en helhjertet indsats. En spiller, der har været en leder gennem eksemplet og altid har været højt respekteret i spillertruppen. Viljo fortjener at spille fast og have en vigtig rolle i en trup, og dette skifte giver ham den mulighed. Det er en spiller, der har spillet sig ind i hjerterne hos tilskuerne og hos alle i og omkring Vejle Boldklub. Vi ønsker Viljo alt det bedste i Sverige, og så glæder vi os over, at han altid vil være en VB’er, siger administrerende direktør Henrik Tønder til klubbens hjemmeside.

Venstrebacken, 30 år, der har 207 førsteholdskampe for Vejle Boldklub på cv’et, siger:

– Vejle Boldklub vil altid betyde meget for min familie og jeg, og klubben og byen er blevet vores hjem. Det er her, vores børn er født, og det er her, vi er blevet vejlensere. Klubben har givet mig så mange glæder, og fansene har altid bakket op om holdet og mig. Det er et farvel for nu, men det vil altid være et på gensyn, når det kommer til Vejle Boldklub. Det har været en ære at spille her, og jeg har været stolt hver eneste gang, jeg har spillet i den røde trøje. Der har været mange op- og nedture, men de seneste år har klubben fundet sit fodfæste, og det glæder mig.

– Nu venter der mig et nyt eventyr, og jeg er taknemmelig over, at klubben har bakket op om den mulighed. Det viser en respekt for det, jeg har stået for her, og jeg vil altid være en VB’er. Tak til alle fans, medspillere og til administrationen. Det har været en fornøjelse. Nu håber jeg, holdet overlever i foråret, for Vejle Boldklub hører hjemme i 3F Superligaen.

I Helsingborgs IF har han fået en toårig aftale, og han skal være med til at hjælpe klubben med at overleve i den bedste svenske række, som man netop er rykket op i.

Davidsenkom til VB fra FC Fredericia, og han har også tidligere spillet i blandt andre OB, NSI Runavik og FK Jerv.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Vender han retur? Lasse Schöne åben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Stiktosset – her er Delaneys svar

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Dansker drillet af Mourinho

Viser målform før vigtig landskamp

Alexander Lind blæst bagover



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers