Otte år i den samme danske klub er ikke hverdagskost for en udenlandsk spiller, men det er, hvad det endte med at blive til for Færøernes Viljormur Davidsen, der grundet Danmark og Færøernes forhold naturligvis taler dansk og også er velintegreret.
Men nu er det slut.
Vejle Boldklub melder på sin hjemmeside, at venstrebacken, der er den udenlandske spiller med flest kampe nogensinde for VB, er fortid i klubben.
I stedet fortsætter han karriere i Sverige, hvor han har fået kontrakt med Helsingborgs IF.
Ifølge VB er det Viljormur Davidsens eget ønske at prøve noget nyt, og det har man tilladt.
– Vi tager afsked med en spiller, der altid har været garant for ordentlighed og en helhjertet indsats. En spiller, der har været en leder gennem eksemplet og altid har været højt respekteret i spillertruppen. Viljo fortjener at spille fast og have en vigtig rolle i en trup, og dette skifte giver ham den mulighed. Det er en spiller, der har spillet sig ind i hjerterne hos tilskuerne og hos alle i og omkring Vejle Boldklub. Vi ønsker Viljo alt det bedste i Sverige, og så glæder vi os over, at han altid vil være en VB’er, siger administrerende direktør Henrik Tønder til klubbens hjemmeside.
Venstrebacken, 30 år, der har 207 førsteholdskampe for Vejle Boldklub på cv’et, siger:
– Vejle Boldklub vil altid betyde meget for min familie og jeg, og klubben og byen er blevet vores hjem. Det er her, vores børn er født, og det er her, vi er blevet vejlensere. Klubben har givet mig så mange glæder, og fansene har altid bakket op om holdet og mig. Det er et farvel for nu, men det vil altid være et på gensyn, når det kommer til Vejle Boldklub. Det har været en ære at spille her, og jeg har været stolt hver eneste gang, jeg har spillet i den røde trøje. Der har været mange op- og nedture, men de seneste år har klubben fundet sit fodfæste, og det glæder mig.
– Nu venter der mig et nyt eventyr, og jeg er taknemmelig over, at klubben har bakket op om den mulighed. Det viser en respekt for det, jeg har stået for her, og jeg vil altid være en VB’er. Tak til alle fans, medspillere og til administrationen. Det har været en fornøjelse. Nu håber jeg, holdet overlever i foråret, for Vejle Boldklub hører hjemme i 3F Superligaen.
I Helsingborgs IF har han fået en toårig aftale, og han skal være med til at hjælpe klubben med at overleve i den bedste svenske række, som man netop er rykket op i.
Davidsenkom til VB fra FC Fredericia, og han har også tidligere spillet i blandt andre OB, NSI Runavik og FK Jerv.
AGF-styrmand er ude resten af 2025
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
Brian Riemer tvunget til ændring
– Billedet kan blive forringet
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
TOPNYHED
Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
INTERVIEW
– Det er jeg mest bekymret for
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
AGF lider sjældent nederlag
Manchester City rundbarberer Liverpool
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
Real Madrid spiller uafgjort
Forrygende Franculino på pletten igen
TIPSBLADETS DOM
