Transferønsker: Brøndby, SIF, Randers FC og OB

Det bliver en sommer med stor aktivitet på transfermarkedet. her er Tipsbladets bud på de vigtigste positioner, hvor hver af de 12 Superliga-klubber har brug for forstærkning.



BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE DEN 10. JUNI

Et transfervindue står for døren, og her skal de 12 Superliga-klubber sammensætte den trup, der skal kunne begå sig frem til januar, hvor det igen er muligt at købe og sælge spillere.

I den forbindelse af Tipsbladet taget et kig på de 12 klubbers transferbehov.

Herunder følger Brøndby IF, Silkeborg IF, Randers FC og OB.

Brøndby IF
Status
:  Klubben fra den københavnske vestegn har de nødvendige midler til at forstærke truppen, omend budgettet er mindre end i FC København og i FC Midtjylland.
Største behov: Niels Frederiksen mangler en angriber, der kan score mål.

Brøndby savnede i den grad Mikael Uhre i forårssæsonen, selvom Carsten V. Jensen pegede på, at den tidligere Superliga-topscorer heller ikke har scoret meget i MLS. De danske mestre fra 2021 havde et skuffende forår, hvor man måtte nøjes med en fjerdeplads i Superligaen.

Brøndby havde en slem periode på fem kampe, hvor man slet ikke fik scoret, og dermed kan der ikke være tvivl om, at Niels Frederiksen har brug for en ny angriber på sommerens transfermarked. Mathias Kvistgaarden sluttede sæsonen stærkt af med tre scoringer i de sidste to kampe, men det er lidt risikabelt at placere hele ansvaret på en 20-årig spiller.

Simon Hedlund kom også lidt i gang til sidst, men hverken Carl Björk eller Marko Divkovic viste det store i foråret.

Silkeborg IF
Status
: Har penge til handler i jagten på succes i Europa samt overlevelse
Største behov: En ny venstre back samt erstatninger for det, man eventuelt mister i transfervinduet.

SIF har mange salgsbare spillere. Alene i forsvaret bør der være interesse for både Rasmus Carstensen og Tobias Salquist, og så er der trioen i front med Sebastian Jørgensen, Nicolai Vallys og Nicklas Helenius. Alle kan blive solgt, men SIF har selv meldt ud, at man blot ønsker at sælge et par stykker.

Sportschef Jesper Stüker skal altså forsøge at være på forkant med mulige salg. Carstensen har man en mulig erstatning for internt i form af Oliver Sonne, men det er straks værre i front, hvor Søren Tengstedt dog viste gode prøver på sine kvaliteter, når han fik chancen som afløser for Sebastian Jørgensen, og hvor angriber Alexander Lind længe har været lovende, men dog også meget skadet i sidste sæson.

SIF skal sælge – det er en del af modellen – og der skal talenter frem. Det er bare en svær balance, når man samtidig vil være konkurrencedygtig og i sikker afstand fra nedrykningsstregen.

Og så venter der måske også en opgave med at få udlejet nogle af de talenter, som man tidligere har givet chancen, men som grundet succesen i Superligaen ikke har fået den. Oscar Fuglsang, Anders Dahl og Alexander Busch for at nævne nogle stykker.

SIF har tidligere rekrutteret i 1. division – bedst symboliseret ved Forårets Profil i Superligaen, Nicolai Vallys, der blev hentet i FC Roskilde. Spørgsmålet er, om man igen ser et marked her.

Randers FC
Status
: Det kunne blive en sommer med salg af flere af de dygtige profiler
Største behov: Et par profiler til den centrale boks

Randers FC holdt på flotteste vis sammen på profilerne i de seneste transfervinduer, men man kan have sine tvivl om, hvorvidt Randers undgår at sælge endnu flere af de vigtigste profiler denne sommer.

Simon Piesinger er røget tilbage til østrigsk fodbold i et salg efter tro tjeneste, Vito Hammershøy-Mistrati er solgt til rumænske Cluj, og måske kommer nogen også efter Tosin Kehinde og måske også Stephen Odey, som Randers ikke nødvendigvis har købt fri af Genk for at beholde ham i fem år.

Vi tror, også med tanke på vinterens farvel til Erik Marxen, at der er brug for et par solide klassespillere i det centrale rum i midterforsvaret og den centrale midtbane, hvor Lasse Berg Johnsen også kan være interessant for købelystne klubber efter at have været et af Superligaens fund på transfermarkedet de seneste 18 måneder. Så én midterforsvarer og én central midtbane virker som en overordentlig god idé nærmest uanset hvad til en, trup, der er blandt Superligaens smallere af slagsen selv før Piesingers afgang.

Tør man nævne, hvor god Mathias Greve var i sin sæson hos Randers FC? Han kunne være god at få tilbage fra Brøndby til nedsat pris.

OB
Status
: Har midler til at handle, men kommer nok til at lede efter spillere, der ikke koster for meget
Største behov: Mangler en central midtbanespiler, efter man har sagt farvel til Jens Jakob Thomasen. Kan mangle en midtstopper, hvis Jeppe Tverskov skal spille på midtbanen permanent.

Den fynske klub har en stenrig ejer i form af Niels Thorborg, så man mangler ikke midler, hvis det er. Men OB skal af gode grunde være selvkørende, og her handler det om at sælge spillere og finde unge, salgsbare profiler, der kan blive solgt.

I forsvaret kan Jeppe Tverskov være en spiller, som der er lidt interesse for, og på midtbanen er det stortalentet Jakob Breum, som klubber i udlandet holder øje med. Han kan blive rigtig god. I offensiven har Issam Jebali leveret varen, men han er selv åben, hvis muligheden for et skifte opstår.

Og så er der de spillere, som man grundlæggende godt vil af med. Bashkim Kadrii har ikke leveret og er højt i lønhierarkiet, og ham lader man sikkert gerne gå, hvis det er muligt.

OB har allerede hentet Gustav Grubbe, og det kan indikere et stilskifte, hvor man i højere grad går efter at hente nogle yngre spillere, der kan konkurrere om spilletid og sikre transfersummer i fremtiden, samtidig med at man kæmper med om en placering i top seks.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





– Det lyder som, at det ikke skal være Birk



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Håber på guldfest: FCK melder allerede udsolgt

Slagter dommer – hans favorit er Michael Laudrup



Chokeret over Lionel Messi

Tip mod danskerklub på mental sommerferie

Jacob Neestrup: Jeg synes i øvrigt, jeg er spot on

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter

Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’

Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!



Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’

Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’

Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke

Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe